Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wystawa o regionalizmie świętokrzyskim

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Wystawa o regionalizmie świętokrzyskim

Kielce / 27 lutego 2018 / Tekst
Z przygotowań wystawy Z przygotowań wystawy

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego podkreśli wyjątkowość kulturową Kielecczyzny. Instytucja otworzy wystawę pod tytułem „Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu”. Zobaczymy na niej na przykład sztukę ludową czy zapisy dotyczące tutejszej obrzędowości.

Armacyć, cztula, pożywioł, bojazyć – plansze z gwarowymi słowami powitają nas w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Co one oznaczają? To już zagadka dla tych, którzy zdecydują się zobaczyć nową wystawę. A na niej znajdziemy mnóstwo odniesień do tożsamości kulturowej, tutejszego języka czy obyczajów. Autorzy ekspozycji odwołują się między innymi do „Snobizmu i postępu”.

- „Snobizm i postęp”, którego rękopis zobaczymy na wystawie, zaczyna się słowami Słowackiego, gdzie mówi, że Polska była pawiem i papugą narodów. Stąd też pawie pióro jest motywem przewodnim wystawy. Te słowa to uwaga, by nie naśladować innych, ponieważ mamy swoje wartości i o nie należy dbać. Żeromski był pisarzem, więc dla niego najważniejszy był język. Mówił o tym, żeby spisywać gwary, gadki ludowe, opowiadania czy obrzędowość - mówi Sylwia Zacharz, kierownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Różnorodność to synonim, który możemy przypisać nowej wystawie. Zobaczymy na niej dzieła malarskie i rzeźbiarskie opisujące obrzędy ludowe, doroczne święta czy zabobony. Muzeum zwróci także na religijność i tradycyjne stroje Kielecczyzny.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 28 lutego o godzinie 17.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna