Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wystawa "Hungarikum. Sztuka Ludowa Matyó"

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Wystawa "Hungarikum. Sztuka Ludowa Matyó"

Kielce / 20 marca 2019 / Tekst

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na wernisaż unikatowej wystawy, prezentującej węgierską sztukę ludową "Hungarikum. Sztuka Ludowa Matyó". Odbędzie się on w najbliższą sobotę o godzinie 16 w Dworku Laszczyków w Kielcach.

Słynne na całym świecie dziedzictwo Matyó to kultura jednej z wielu historycznych, węgierskich grup ludowych. W tradycyjnej kulturze regionu Mezőkövesd odgrywa ona niezwykle doniosłą rolę, szczególnie piękne hafty i ich wykorzystanie w strojach ludowych. Od XIX wieku charakterystyczny ubiór, niezwykle bogato zdobione damskie i męskie stroje świąteczne zmieniały się i rozwijały w czasie, równolegle ze zmianami w innych węgierskich stylach ludowych.

Ze względu na bogate hafty, przepiękny strój Matyó należy do najokazalszych strojów węgierskiej kultury. W 2012 roku kultura ludowa Matyó pod hasłem "Dziedzictwo Matyó - przetrwanie haftu, strojów i folkloru" została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od stycznia 2013 roku decyzją węgierskiej Komisji Hungarikum, kultura ludowa Matyó jako tak zwane „hungarikum chronione prawem" trafiła do Zbiorów Hungarików na Węgrzech. Prezentowane na wystawie oryginalne przedmioty i archiwalne zdjęcia odnoszą się do jej tradycji. Ponadto, w skład ekspozycji wchodzą prace żyjących w Mezőkövesd i okolicy artystów.

Ekspozycja stawia w centrum uwagi sztukę ludową Matyó, podkreślając jej dojrzewanie w kolejnych okresach historycznych i związki ze zmieniającym się społeczeństwem oraz jego poziomem kulturalnym.

Wystawa organizowana jest z okazji Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w Kielcach. Będzie można ją zwiedzać do 10 maja.

ZOSTAW KOMENTARZ