Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wyjątkowy repertuar Filharmonii na jesień. Każdy znajdzie tu coś miłego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Wyjątkowy repertuar Filharmonii na jesień. Każdy znajdzie tu coś miłego

Kielce / 02 października 2019 / Tekst

Dziesięć koncertów symfonicznych, trzy kameralne i familijne, jeden wieczór operowy oraz sześć koncertów poświęconych Stanisławowi Moniuszce to propozycje Filharmonii Świętokrzyskiej na najbliższe trzy miesiące. Sezon jesienny zainauguruje koncert Lorenzo di Belli oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Koncert inaugurujący sezon jesienny rozpocznie się 4 października. Wówczas przed publicznością zaprezentują się włoski pianista Lorenzo di Belli oraz Orkiestra Symfoniczna z dyrektorem Jackiem Rogalą. W programie znajdą się m.in. utwory Mozarta i Beethovena. W kolejnych tygodniach posłuchamy koncertów "Uśmiechaj się do każdej chwili" z piosenkami Anny German, "Kanon Polihymni", "Fascynacje romantyków", "Barwy romantyzmu", "Cafe Bodo", "O dwóch takich, co grali na wszystkim", "Arcydzieła symfoniki", "Cicha noc" i "Sylwester w Filharmonii", podczas którego wystąpią sopranistka Katarzyna Trylnik i tenor Adam Zdunikowski.

W repertuarze znajdzie się też seria mini koncertów z muzyką polską "Scena dla Muzyki Polskiej", a w niej "Cracow Duo" z udziałem wiolonczelisty Jana Kalinowskiego i pianisty Marka Szlezera, "Filatura di Musica" oraz "Recital wokalny" sopranistki Joanny Freszel i pianisty Łukasza Chrzęszczyka.

13 października, 17 listopada i 8 grudnia odbędą się koncerty familijne "Afrykańska przygoda", "Wokół śpiewnika domowego" i rodzinny spektakl muzyczny "Alicja w krainie muzycznej magii". Oprócz tego, na 27 listopada zaplanowany został wieczór operowy Royal Opera House, a w nim Libretto Giovanni Ruffini i Gaetano Donizetti.

W związku z obchodzonym Rokiem Stanisława Moniuszki, listopadowy repertuar zdominują koncerty poświęcone temu wybitnemu twórcy. 8 listopada odbędzie się prezentacja kantaty "Widma", stworzonej przez Stanisława Moniuszkę na podstawie II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Na scenie oprócz orkiestry i chóru wystąpią znakomici soliści Aldona Bartnik, Jarosław Bręk, Jerzy Butryn i Bogdan Makal, a także aktorzy Mariusz Bonaszewski i Jan Nowicki, który będzie też gościem wieczoru filmowego 13 listopada. Wtedy widzowie obejrzą "Lawę", czyli filmową adaptację "Dziadów", w której Jan Nowicki zagrał jedną z ról.

Dyrekcja Filharmonii zapewnia, że każdy z miłośników muzyki znajdzie coś dla siebie. - Mamy muzykę klasyczną, kameralną, inaugurujemy serię mini koncertów z muzyką polską "Scena dla Muzyki Polskiej", jak zwykle młode pokolenie i ich opiekunów uczymy bawiąc podczas niedzielnych koncertów. Bawimy się też na sylwestra, bawimy się z piosenkami Anny German, czyli proponujemy też nieco lżejszy repertuar. Warto każdego tygodnia do nas zaglądać, bo dla każdego znajdzie się coś miłego - zachęca Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ