Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wybierają koncepcję przebudowy

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Wybierają koncepcję przebudowy

Kielce / 10 lipca 2017 / Tekst
Wybierają koncepcję przebudowy fot. Dariusz Skrzyniarz

12 prac koncepcyjnych napłynęło do konkursu na remont i rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Obrady Sądu Konkursowego są tajne i odbywają się w nowo utworzonej galerii kieleckiego teatru przy ulicy Sienkiewicza. Przewodniczącym komisji jest Bolesław Stelmach, laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Towarzyszy mu między innymi Marcin Mostafa, współautor projektu Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju oraz scenograf Magdalena Musiał.

Nadesłane prace są zakodowane. To znaczy, że członkowie komisji nie wiedzą, kto jest ich autorem. - Zgodnie z regulaminem zespoły projektowe miały opracować od 6 do 8 plansz z koncepcjami. To zadanie wymagało wiele wysiłku od pracowni i podejścia interdyscyplinarnego. Nie da się sporządzić koncepcji takiego obiektu bez wsparcia technologa teatralnego czy akustyka, z którym można skonfrontować pewne rozwiązania. To, co oglądamy, to na pewno prace zespołowe - mówi członek komisji Wojciech Gwizdak, prezes kieleckiego biura Stowarzyszenia Architektów Polskich, które współorganizuje konkurs.

Wiadomo, że remont siedziby kieleckiego teatru będzie przedsięwzięciem sporym. Przewidywany koszt prac, które potrwają 3 lata to 50 milionów złotych. Prawdopodobnie niewiele zmieni się wygląd elewacji kamienicy od strony deptaku. Poważne prace wykonane zostaną we wnętrzu i w zabudowaniach od strony dziedzińca. Wszystko zależy od tego, która koncepcja wygra i zostanie zrealizowana. Być może pojawi się dodatkowe wejście do budynku albo wieża nad sceną widoczna z ulicy Sienkiewicza.

- Wymagania i postęp w dziedzinie teatru są na tyle duże, że ten nasz Teatr im. Stefana Żeromskiego niebezpiecznie zaczyna odstawać od standardów. Przebudowa będzie dosyć poważna. Główną wytyczną jest stworzenie nowej małej sceny – mówi Wojciech Gwizdak.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w poniedziałek 17 lipca. Wygrana koncepcja przedstawiona zostanie podczas specjalnej konferencji prasowej.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna