Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Wszystkie myszy lubią ser" - sztuka o miłości i tolerancji

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

"Wszystkie myszy lubią ser" - sztuka o miłości i tolerancji

Kielce / 08 stycznia 2020 / Tekst

Miłość, tolerancja, wzajemne zrozumienie oraz relacje między rodzicami i dziećmi to tematy, które zostały poruszone w najnowszej sztuce Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach pt. "Wszystkie myszy lubią ser" w reżyserii Anny Nowickiej. Premiera spektaklu odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Akcja sztuki węgierskiego autora Gyula Urbana  rozgrywa się w fabryce sera emmentaler, gdzie w kolejne spory popadają białe i szare myszki. Pełen zwrotów akcji konflikt narasta, ponieważ żadna ze zwaśnionych stron nie zamierza ustąpić, a spory pogłębiają też sprawy sercowe głównych bohaterów spektaklu - białej myszki Fruzi i szarego Somy. W opowieści znajdziemy nawiązania do słynnej historii Romea i Julii, ale przede wszystkim dużą porcję humoru.

- Temat tolerancji jest dzisiaj jednym z najważniejszych. Pomyślałam, że warto byłoby oswajać z nim dzieci od najmłodszych lat. Często w domach tolerancja jest zbywana. Znaleźliśmy tekst, który mówi o tym w całości i wpletliśmy w niego wątek przyjaźni i pierwszej dziecięcej miłości. Po drugiej stronie pojawiają się rodzice, którzy nie lubią obcych - mówi Anna Nowicka, reżyser spektaklu.

Lalki i scenografię do przedstawienia zaprojektował Pavel Hubička, który ma na swoim koncie ponad 170 spektakli, za światło odpowiada Prot Jarnuszkiewicz, muzykę skomponował Filip Sternal, a teksty piosenek napisał Olek Różanek.

W rolach głównych wystąpią Anna Domalewska, Małgorzata Oracz, Agata Sobota, Zdzisław Reczyński, Andrzej Kuba Sielski, Andrzej Skorodzień oraz Błażej Twarowski. - Rodziny są narysowane tutaj grubą kreską, to są takie rodziny, gdzie nawet między partnerami nie wszystko jest w porządku. Należę raczej do matek, które traktują tak a nie inaczej męża i syna, ale to wynika z postawy moich podopiecznych, którzy nie zawsze są mili, grzeczni i chętni do pomocy - mówi Agata Sobota, aktorka odgrywająca rolę mamy Somy.

Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 4 lat.

Premiera odbędzie się 12 stycznia o godzinie 17. W tym sezonie artystycznym na widzów czekają jeszcze trzy spektakle. Na 15 lutego Teatr "Kubuś" zaplanował premierę dla najnajów - "Pan Brzuchatek" w reżyserii Przemysława Żmiejko, na marzec "Noc żywych zabawek" reżyserowany przez Michała Walczaka, a na maj propozycję dla młodzieży: "Książę" wg Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

ZOSTAW KOMENTARZ