Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wracają "Rodzinne niedziele w skansenie"

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Wracają "Rodzinne niedziele w skansenie"

Tokarnia / 15 kwietnia 2019 / Tekst

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu "Rodzinne niedziele w skansenie", które będzie nosić nazwę "Niedziela za węgłem" i poświęcone będzie budownictwu dawnej wsi kieleckiej. Odbędzie się ono 28 kwietnia w Parku Etnograficznym w Tokarni.

"Niedziela za węgłem" jest nową propozycją Muzeum Wsi Kieleckiej, która od tego sezonu wzbogaciła cykl cieszący się dużym zainteresowaniem zwiedzających. - Zapraszamy do sektora dworsko-folwarcznego, gdzie w maneżu będą odbywały się bezpłatne warsztaty z wykonywania modeli dawnych chałup wiejskich z wykorzystaniem drewnianych lub papierowych modeli. Zostaną zaprezentowane narzędzia używane przez cieśli, drwali i innych rzemieślników, którzy brali udział w budowaniu domu - mówi Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Na podwórku za dworem z Suchedniowa będzie można obejrzeć elementy konstrukcyjne domów takie jak belki i deski. Podczas spotkania odbędą się także dwa spacery po skansenie z przewodnikiem do najbardziej charakterystycznych budynków dawnej wsi. Pierwszy odbędzie się o godzinie 13.15, a drugi o  15. Uczestnicy spotkania dowiedzą się na czym polegały dwa charakterystyczne style budownictwa wiejskiego Kielecczyzny sumikowo- łątkowe oraz na węgieł.

"Niedziela za węgłem" rozpocznie się o godzinie 12, a zakończy o 16. W nadchodzącym roku Muzeum Wsi Kieleckiej ma w planach osiem spotkań w cyklu "Rodzinne niedziele w skansenie".

ZOSTAW KOMENTARZ