Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Wkrótce w "Kubusiu" premiera "Makbeta"

piątek, 15 marca 2019 13:13 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Historia zbrodni Makbeta i Lady Makbet nadal inspiruje, nie tylko teatry dramatyczne, ale także lalkowe. Dowodem na to jest kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", w którym trwają próby do autorskiego spektaklu Adama Walnego pt. „Makbet”. Premiera odbędzie się 7 kwietnia.

Adam Walny, reżyser spektaklu przyznaje, że podjęte przez niego i aktorów przedsięwzięcie jest niezwykle ambitne. - Nie mamy szkoły, prototypów, kanonów, na których możemy się oprzeć przy wystawianiu Szekspira. Musimy je dopiero wymyślić, stworzyć i pracujemy nad tym - stwierdza.

W "Makbecie" pojawią się figury zbudowane z drewna i pianki. - Figury lalkowe są tym, czym dla teatru dramatycznego są miecze, sztylety i inne narzędzia zbrodni. Lalki są bronią, za którą możemy się schować, która pozwala nam mówić o rzeczach strasznych nie w bezpośredni sposób - tłumaczy reżyser.

Oprócz figur, ważną rolę odgrywa monumentalna, jak na scenę "Kubusia", scenografia, muzyka Pawła Witulskiego oraz gra aktorska Miłosza Pietruskiego oraz Anny Iwasiuty-Dudek, Małgorzaty Sielskiej, Andrzeja Kuby Sielskiego i Błażeja Twarowskiego.

Kielczanie mieli okazję zapoznać się z twórczością Adama Walnego w listopadzie ubiegłego roku w trakcie finału międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki „Animatus”. Wtedy to twórca zaskoczył widzów adaptacją „Hamleta” przy użyciu marionetek podwodnych oraz lalki bunraku.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 15. Premiera zaplanowana została na 7 kwietnia.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO