Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wielkanoc w tradycyjnym ujęciu

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Wielkanoc w tradycyjnym ujęciu

Kielce / 27 marca 2018 / Tekst

Bogatą wystawę o dawnych zwyczajach związanych z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą otworzyło Muzeum Wsi Kieleckiej. Odwiedzając Dworek Laszczyków obejrzymy kolekcję współczesnej sztuki ludowej odwołującej się do tematyki pasyjnej, zbiór kołatek, kraszanki i nie tylko. Świetnym streszczeniem ekspozycji jest jej tytuł: „A ty Jezus Nazarański! Przezegnaj nas krzyzem pańskim. Wielkanoc w zwyczajach i sztuce ludowej”.

Autor wystawy Leszek Gawlik temat dawnej symboliki świątecznej omówił bardzo szeroko. Jednak motywem przewodnim jest krzyż w różnej formie. Niektóre pochodzą z kościołów, inne są wytworem współczesnych artystów. - Prezentujemy również bogaty zbiór pasyjek, czyli krzyży, które na domowych ołtarzykach towarzyszyły przy narodzinach, śmierci czy codziennych modlitwach. Dodatkowo, pokazujemy współczesne wariacje na temat kropielniczek wieszanych zazwyczaj w domach chłopskich przy wejściu do izby – mówi etnograf Leszek Gawlik.

Wystawa przypomina także zwyczaj wiązania dzwonów czy dawną symbolikę palmy wielkanocnej. Z obfitością tych świątecznych tradycji będziemy mogli się zapoznać w Dworku Laszczyków do 20 kwietnia.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna