Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wielkanoc w tradycyjnym ujęciu

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

KULTURA KIELCE

Wielkanoc w tradycyjnym ujęciu

Kielce / 27 marca 2018 / Tekst

Bogatą wystawę o dawnych zwyczajach związanych z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą otworzyło Muzeum Wsi Kieleckiej. Odwiedzając Dworek Laszczyków obejrzymy kolekcję współczesnej sztuki ludowej odwołującej się do tematyki pasyjnej, zbiór kołatek, kraszanki i nie tylko. Świetnym streszczeniem ekspozycji jest jej tytuł: „A ty Jezus Nazarański! Przezegnaj nas krzyzem pańskim. Wielkanoc w zwyczajach i sztuce ludowej”.

Autor wystawy Leszek Gawlik temat dawnej symboliki świątecznej omówił bardzo szeroko. Jednak motywem przewodnim jest krzyż w różnej formie. Niektóre pochodzą z kościołów, inne są wytworem współczesnych artystów. - Prezentujemy również bogaty zbiór pasyjek, czyli krzyży, które na domowych ołtarzykach towarzyszyły przy narodzinach, śmierci czy codziennych modlitwach. Dodatkowo, pokazujemy współczesne wariacje na temat kropielniczek wieszanych zazwyczaj w domach chłopskich przy wejściu do izby – mówi etnograf Leszek Gawlik.

Wystawa przypomina także zwyczaj wiązania dzwonów czy dawną symbolikę palmy wielkanocnej. Z obfitością tych świątecznych tradycji będziemy mogli się zapoznać w Dworku Laszczyków do 20 kwietnia.

ZOSTAW KOMENTARZ