Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wieczór z kulturą chińską. Koncert w KCK

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Wieczór z kulturą chińską. Koncert w KCK

Kielce / 01 września 2018 / Tekst

Tradycyjne pieśni, tańce, dawna muzyka i teatr "Walczących Kukiełek" wypełniły program spotkania z tradycyjną kulturą chińską, które odbyło się w sobotę w Kieleckim Centrum Kultury. Przed publicznością wystąpili artyści z chińskich miast Taizhou i Yuyoa, którzy przebywają w Kielcach na Międzynarodowym Spotkaniu Miast Partnerskich.

 

Wieczór kultury chińskiej, podczas którego zaprezentowali się utytułowani wykonawcy z Taizhou i Yuyao, odbył się na Dużej Scenie KCK. Koncert pozwolił kielczanom zapoznać się z bogactwem kultury i sztuki Chin. Dzięki prezentacjom teatralno-muzycznym w wykonaniu artystów z Taizhou widzowie mogli przenieść się w odległe czasy panowania chińskich dynastii. Artyści opowiedzieli historie, których tłem była codzienność pełnego intryg i tajemnic dworu cesarskiego. Aktorzy ukazali codzienność zwykłych mieszkańców Chin, ich obrzędy i pracę posługując się ruchem, światłem i tańcem. Dzięki tym technikom publiczność mogła poznać tajniki ceremoniału parzenia herbaty i pracę chińskich rybaków czy pograniczników.

Podczas imprezy zaprezentował się również teatr „Walczących Kukiełek” z Yuyao, który ukazał kielczanom tradycyjną chińską ludową sztukę kukiełkowa okraszoną muzyką bębnów i specjalnie dobranymi wizualizacjami. Warto podkreślić, że aktorzy wystąpili w pieczołowicie odtworzonych strojach z czasów dynastii Quing.

Artyści z obu miast występowali zarówno na scenach chińskich, jak i europejskich, odbyli też tournée po Stanach Zjednoczonych i Antypodach.

- Przyjechałam w odwiedziny do córki i zaproponowała mi, żebyśmy się wybrały na ten koncert. Chcemy zobaczyć, jak wygląda parzenie herbaty i sztuka chińska oraz artyści, którzy prezentują tamtejszą kulturę - mówiła Bolesława Zając ze Starachowic, która była na spotkaniu z kulturą chińską razem z córką Bożeną.

Na koncert przyszły również panie Marianna i Helena. - Przyszłyśmy tutaj, bo byłyśmy ciekawe, jak wygląda kultura chińska. Raz mi się zdarzyło być na chińskiej rewii na lodzie w Łodzi, ale miałam mieszane uczucia. Mimo tego przyszłam, bo nie mamy z tą kulturą kontaktu na co dzień. Dla nas to jest czysta egzotyka, ale każdy chce zobaczyć coś nowego - relacjonowały obie kobiety.

Wśród publiczności była także Kasia Lee z Chin. - Mieszkałam w Kielcach 10 lat, ale przeprowadziłam się do Warszawy. Przyjechałam tutaj specjalnie na operę chińską i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Polacy mało wiedzą o Chinach, ale tu będzie pokazywana tradycyjna kultura i na pewno się wszystkim spodoba - przekonywała.

W niedzielę, 2 września o godzinie 17 ten sam program zostanie zaprezentowany w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego. Wstęp jest bezpłatny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna