Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Wieczór premierowy Kieleckiego Teatru Tańca

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Wieczór premierowy Kieleckiego Teatru Tańca

Kielce / 13 listopada 2018 / Tekst

"Drewniany Książę" i „Cudowny Mandaryn” to tytuły dwóch premier, które 25 listopada przedstawią  kieleckiej publiczności tancerze z Kieleckiego Teatru Tańca. Choreografię do spektakli przygotowali Elżbieta i Grzegorz Pańtak.

 

Oba spektakle były już wystawiane na Festiwalu Operowym w Miszkolcu, ale Elżbieta i Grzegorz Pańtak zdecydowali, że zostaną pokazane również polskiej publiczności. Wieczór premierowy zrealizowany będzie do muzyki jednego z największych kompozytorów XX wieku Béli Bartóka. „Cudowny Mandaryn” jest jednym z najpopularniejszych dzieł muzycznych, po które sięgają najwybitniejsi choreografowie klasyczni  i współcześni. Natomiast „Drewniany Książę” będzie polskim prawykonaniem, co dodatkowo podniesie rangę tego wieczoru. Monumentalną scenografię do obydwu baletów stworzył Włoch Luigi Scoglio, wielokrotnie nagradzany za swoje prace w teatrach operowych.

- Libretto tego spektaklu jest zmienione, bo oryginalne opowiada o księżniczce na zamku, do której dotrzeć chce książę. Bajka opowiada o straconej miłości, o tym, że trzeba mieć otwarte oczy na miłość, żeby ją odnaleźć. Dramaturgia spektaklu w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca została zmieniona przez reżysera Michała Znanieckiego i ten nasz spektakl opowiada o relacjach między matką i córką. Matka nie chce zrozumieć wyborów córki, która zakochuje się w celebrycie z innego świata - mówi Elżbieta Pańtak, choreograf "Drewnianego Księcia".

- Muzyka Beli Bartoka jest naprawdę trudna i wymagająca, dlatego jest to ogromne wyzwanie dla mnie jako choreografa. Na początku, kiedy słuchałam tej muzyki, była dla mnie trochę niezrozumiała i trudna, ale po większej pracy i skupieniu się nad nią pokochałam ją - dodaje.

Choreografię do "Cudownego Mandaryna" stworzył Grzegorz Pańtak. - Libretto jest dość precyzyjne, ale interpretacja może być bardzo różna. "Cudowny Mandaryn" to opowieść o mężczyźnie, który ma nadludzkie siły i powodowany chęcią spełnienia erotycznego jest nieśmiertelny. Jest to przenośnia tego, że w każdym z nas jest silna energia życia ale i śmierci - tłumaczy choreograf.

Premiera obu baletów odbędzie się w niedzielę, 25 listopada o godzinie 19 na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna