Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. Premiera w jubileusz Teatru

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

"Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. Premiera w jubileusz Teatru

Kielce / 02 stycznia 2019 / Tekst

„Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego to najnowszy spektakl przygotowywany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Premierę sztuki będzie można obejrzeć w najbliższą niedzielę o godzinie 19. Spektakl zostanie wystawiony dokładnie w 140 rocznicę powstania kieleckiego teatru.

Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego to jedna z najpiękniejszych polskich epopei poświęconych wsi. Świadczy o tym chociażby przyznana przed laty Nagroda Nike. Jest to opowieść subiektywna i w wielu wątkach autobiograficzna. Jej autor wspomina w niej losy swoich bliskich i własne, ukazując jednocześnie szersze społeczne tło, którym jest wieś i małe miasteczko w okresie wojennym i w II połowie XX wieku.

- Sięgamy po prozę nietuzinkowego twórcy, którego losy nierozerwalnie związane są z Ziemią Świętokrzyską. "Widnokrąg" to melancholijna i piękna opowieść o budowaniu własnej tożsamości, o powrotach do miejsc pierwotnych, ukochanych - mówi Michał Kotański, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Celem twórców przedstawienia jest zadanie wielu pytań, m.in. czy utracony czas młodości i dzieciństwa głównego bohatera, nie jest jednocześnie wspomnieniem zapomnianej chłopskiej kultury? Czy w dobie globalizacji, internetu, swobodnego przemieszczania się pomiędzy wsią i miastem, wieś pozostała tym samym miejscem, co kiedyś? Czy zachowała swoją kulturową odrębność, czy też jej mieszkańcy wrośli raczej w miejską kulturę i to z nią wolą się utożsamiać? A może nie doceniamy chłopskości, może jest ona w naszym myśleniu i mentalności bardziej obecna, niż chcemy to sobie uzmysłowić?

Premierę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

ZOSTAW KOMENTARZ