Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. Premiera w jubileusz Teatru

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

"Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. Premiera w jubileusz Teatru

Kielce / 02 stycznia 2019 / Tekst

„Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego to najnowszy spektakl przygotowywany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Premierę sztuki będzie można obejrzeć w najbliższą niedzielę o godzinie 19. Spektakl zostanie wystawiony dokładnie w 140 rocznicę powstania kieleckiego teatru.

Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego to jedna z najpiękniejszych polskich epopei poświęconych wsi. Świadczy o tym chociażby przyznana przed laty Nagroda Nike. Jest to opowieść subiektywna i w wielu wątkach autobiograficzna. Jej autor wspomina w niej losy swoich bliskich i własne, ukazując jednocześnie szersze społeczne tło, którym jest wieś i małe miasteczko w okresie wojennym i w II połowie XX wieku.

- Sięgamy po prozę nietuzinkowego twórcy, którego losy nierozerwalnie związane są z Ziemią Świętokrzyską. "Widnokrąg" to melancholijna i piękna opowieść o budowaniu własnej tożsamości, o powrotach do miejsc pierwotnych, ukochanych - mówi Michał Kotański, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Celem twórców przedstawienia jest zadanie wielu pytań, m.in. czy utracony czas młodości i dzieciństwa głównego bohatera, nie jest jednocześnie wspomnieniem zapomnianej chłopskiej kultury? Czy w dobie globalizacji, internetu, swobodnego przemieszczania się pomiędzy wsią i miastem, wieś pozostała tym samym miejscem, co kiedyś? Czy zachowała swoją kulturową odrębność, czy też jej mieszkańcy wrośli raczej w miejską kulturę i to z nią wolą się utożsamiać? A może nie doceniamy chłopskości, może jest ona w naszym myśleniu i mentalności bardziej obecna, niż chcemy to sobie uzmysłowić?

Premierę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna