Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Warto odwiedzić muzeum

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Warto odwiedzić muzeum

Kielce / 22 lutego 2019 / Tekst

Wystawy czasowe, ekspozycje planszowe, spotkania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych to propozycje, jakie przygotowało na ten rok dla zwiedzających Muzeum Historii Kielc. Największym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy „100 lat Huty Ludwików w Kielcach 1919-2019”.

W ubiegłym roku Muzeum Historii Kielc odwiedziło prawie 15 tysięcy osób. Placówka zorganizowała pięć wystaw czasowych w dużych salach i pięć w Małej Galerii. Oprócz tego ekspozycje wypożyczane były do różnych instytucji oświatowych i kulturalnych. Łącznie poza Muzeum zorganizowanych zostało 35 wystaw.

Szabla, pralka i nie tylko…

Ten rok również będzie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Do maja można oglądać wystawę „Album legionów”, opartą na unikatowym zbiorze dokumentującym walki legionów polskich, w tym 4 Pułku Piechoty na froncie wschodnim w latach 1915-1916. Kolejna ekspozycja czasowa powstanie w lipcu i będzie zatytułowana „Skarby kieleckich bibliotek”. Znajdą się na niej plansze prezentujące najcenniejsze rękopisy pochodzące ze zbiorów wypożyczalni naszego miasta. Na przełomie października i listopada zostanie otwarta wystawa „100 lat Huty Ludwików w Kielcach 1919-2019”.

– Ekspozycja będzie przedstawiać historię rozwoju zakładów SHL: od założonej w 1919 roku Huty „Ludwików” poprzez Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych i Fabrykę Samochodów Specjalizowanych „Polmo-SHL” aż po czasy obecne. Zaprezentowane zostaną oryginalne dokumenty i produkty zakładu, począwszy od emaliowanych naczyń, przez szablę „ludwikówkę”, a skończywszy na pralce „Frani”. Przedstawione będą też sylwetki najważniejszych dla dziejów zakładu osób, w tym przedwojennych dyrektorów Stanisława Starke i Otmara Kwiecińskiego. Na archiwalnych zdjęciach będzie można zobaczyć, jak zmieniał się zakład, jego budynki, wyposażenie i produkcja – opowiada Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc.

W planach są trzy wystawy planszowe: „Ulicę Sienkiewicza” obejrzymy od maja do lipca na kieleckim deptaku; „Sport w SHL” powstanie w październiku na kieleckim Rynku, a „Wojewodowie kieleccy” w trzecim kwartale roku, również na Rynku.

W Małej Galerii zostaną uruchomione kolejno cztery wystawy. W ubiegłym tygodniu powstała pierwsza: „Pamiętamy o Sybirakach. Kieleckie historie”. W marcu otwarta zostanie ekspozycja fotografii Mariana Musiała, 3 kwietnia doroczna wystawa prac członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych zaś w czerwcu „Uroczystości. Wystawa malarstwa Alicji Kufel”.

Dla dorosłych, młodzieży, dzieci

W tym roku ukażą się również cykliczne pozycje wydawane przez Muzeum, a więc „Studia Muzealno-Historyczne” i „Źródła do dziejów Kielc”. Przy okazji ekspozycji o „Ludwikowie” zostanie wydana monografia „100 lat Huty Ludwików w Kielcach 1919-2019”. Opublikowane będą także: „Korespondencja rodziny Artwińskich” opracowana przez Pawła Wolańczyka, i „Dzieje Karczówki” pod redakcją Jerzego Michty. W przygotowaniu są biografie Jana Pazdura oraz Bolesława Markowskiego.

Muzeum zaproponuje też nową formę spotkań edukacyjnych dla dorosłych i starszej młodzieży. Liczne pojedyncze wydarzenia zastąpią całodzienne spotkania tematyczne. Pierwszym z nich były przygotowane wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną „Kieleckie Dni Książki Historycznej”, które odbyły się w zeszłym tygodniu. Następne to „Kielce – w stulecie województwa” (od 24 do 25 maja), „Kielce w obrazach” (od 21 do 22 września) i „Kielce – miasto kobiet” (od 27 do 28 września).

Nie zabraknie również cyklicznych imprez związanych z dniami narodowymi: rosyjskim (od 5 do 7 kwietnia), niemieckim (15 października) i ukraińskim (od 9 do 13 grudnia). Zachowane zostaną też dotychczasowe spotkania edukacyjne, jednak będą się one odbywać z mniejszą częstotliwością. Mowa o „Kieleckich curriculum vitae”, „Spotkaniach z kustoszem” i organizowanych od wiosny do jesieni spacerach historycznych.

W planach jest także oferta dla przedszkoli, szkół i grup zorganizowanych, a więc stała propozycja edukacyjna przygotowana w oparciu o wystawę historyczną „Z dziejów Kielc”, spacery oświatowe, mini-lekcje prowadzone za pomocą Skype'a i „Walizka z historią”.

Beata Kwieczko

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna