Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»W sobotę premiera "Zmruż oczko" w "Kubusiu"

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

W sobotę premiera "Zmruż oczko" w "Kubusiu"

Kielce / 20 lutego 2019 / Tekst

O małych - wielkich snach będzie opowiadać sztuka „Zmruż oczko” w reżyserii Przemysława Żmiejko, której premiera odbędzie się w najbliższą sobotę w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Spektakl jest inspirowany baśnią Andersena "Ole Zmruż-oczko".

Akcja sztuki rozpoczyna się w pokoju pięcioletniego Tadzia, w tradycyjnej, wieczornej porze snu, ale chłopiec nie może zasnąć, bo w samotności i ciemności pojawiają się strachy. Podejrzane wydają mu się cień paprotki, plama na ścianie i ogromna szafa w pokoju.

Sztuka, powstała z inspiracji baśnią Hansa Christiana Andersena „Ole Zmruż-oczko”. Osadzona jest w przestrzeni snów i dziecięcych fantazji, a zarazem zwykłej, współczesnej, rodzinnej codzienności. To ciepła i zabawna opowieść o lękach czy nieposkromionej dziecięcej wyobraźni. Ale też o małych - wielkich troskach, jak własna nieporadność lub brak pewności siebie, dobrze znanych zarówno kilkuletnim widzom, do których adresowane jest przedstawienie, jak również ich rodzicom.

Spektakl powstał na podstawie sztuki Magdaleny Mrozińskiej. Wyreżyserował go Przemysław Żmiejko, scenografię stworzyła Bożena Ślaga, ruch sceniczny Ewelina Ciszewska, a muzykę Tomasz Lewandowski.

Przed publicznością wystąpią Michał Olszewski, Ewa Lubacz, Jolanta Kęćko, Zdzisław Reczyński, Agata Sobota, Andrzej Matysiak i Małgorzata Oracz. W rolę Tadzia wcielił się także reżyser Przemysław Żmiejko, ponieważ Michał Olszewski doznał niedawno kontuzji stopy. Jeśli wyleczy się do premiery, to zagra w spektaklu. 

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 3. Premiera odbędzie się w sobotę o godzinie 17.

ZOSTAW KOMENTARZ