Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»W poniedziałek rozpocznie się XXVII Tydzień Kultury Języka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

W poniedziałek rozpocznie się XXVII Tydzień Kultury Języka

świętokrzyskie / 07 marca 2019 / Tekst

Pod hasłem "Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu" będzie obchodzony tegoroczny XXVII Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.

Celem Tygodnia Kultury Języka jest budowanie świadomości dotyczącej roli języka ojczystego w życiu osobistym, zawodowym i społecznym, przygotowanie uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze, propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych oraz kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w życiu codziennym i podczas wystąpień publicznych.

W tym roku w projekcie weźmie udział piętnaście instytucji kultury i nauki oraz około trzydziestu szkół, które przygotowały ciekawe przedsięwzięcia dla uczniów konkretnych miast, powiatów i gmin. Część z placówek zorganizuje wewnętrzny Tydzień Kultury Języka w ramach tzw. dobrych praktyk. W czasie Tygodnia uczniowie wszystkich typów szkół mogą również uczestniczyć oraz organizować różnego typu przedsięwzięcia, w tym konkursy ortograficzne, krasomówcze, recytatorskie, wiedzy o języku, o kulturze języka oraz czytelnicze.

- Wszystkie przedsięwzięcia będą skierowane do uczniów, nauczycieli, studentów i mieszkańców Kielc, którzy mogą wziąć udział w seminariach, dyskusjach, wykładach, slamach, warsztatach, turniejach, spotkaniach z ludźmi kultury i nauki, zabawach, nietypowych lekcjach, prezentacjach, wystawach oraz w innych wartościowych pod względem kształcącym, artystycznym i wychowawczym wydarzeniach - mówi Lidia Pasich, nauczyciel akademicki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i koordynator projektu.

Instytucje, które będą uczestniczyć w projekcie to Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – Oddział Muzeum Narodowego, Muzeum Historii Kielc, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś, Samorządowy  Ośrodek Doradztwa Metodycznego i  Doskonalenia Nauczycieli, Centrum Edukacyjne Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach i  Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie, Energetyczne Centrum Nauki przy Kieleckim Parku Technologicznym, Kieleckie Centrum Kultury i Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach.

Szczegółowy program Tygodnia Kultury Języka można znaleźć na stronie UJK pod adresem: http://www.ujk.edu.pl/ifp/pelny-program-tygodnia/ i http://www.ujk.edu.pl/ifp/szkoly-organizujace/

ZOSTAW KOMENTARZ