Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»W Oblęgorku powstaje wystawa poświęcona Jadwidze z Sienkiewiczów Korniłowicz

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

W Oblęgorku powstaje wystawa poświęcona Jadwidze z Sienkiewiczów Korniłowicz

Oblęgorek / 14 stycznia 2020 / Tekst
W Oblęgorku powstaje wystawa poświęcona Jadwidze z Sienkiewiczów Korniłowicz Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach

O życiu i działalności Jadwigi z Sienkiewiczów Korniłowicz, córki Henryka Sienkiewicza, w młodości malarki i poetki, tłumaczki literatury francuskiej i angielskiej, będzie opowiadać wystawa, która powstaje w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Tytuł ekspozycji brzmi "Panna na Oblęgorku i na frankach Nobla".

Na wystawie znajdą się unikatowe materiały archiwalne, w tym niepublikowane dotąd fotografie i korespondencja. Dokumentują one bardzo trudne dzieciństwo Jadwigi Sienkiewiczówny, okres edukacji, wpływ jaki na kształtowanie jej charakteru wywarli Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski oraz ciotka Jadwiga Janczewska, okres pierwszej wojny światowej, podczas której  wykazała się odwagą i oddaniem sprawie polskiej, a także czasy małżeństwa z Tadeuszem Korniłowiczem, związki z oblęgoreckim domem rodzinnym i jej znaczenie dla powstania w nim muzeum. Świadectwem tego, jak ciekawym małżeństwem byli Korniłowiczowie są prezentowane na wystawie dzienniki zięcia Sienkiewicza, który o rękę córki pisarza uparcie walczył przez niemal dwie dekady.

Ważną częścią wystawy będą obrazy, zarówno te namalowane przez samą Sienkiewiczównę, jak i znakomite portrety Leona Wyczółkowskiego (Portret Brunona Abakanowicza) i Jacka Malczewskiego (Portret Stanisława Witkiewicza). Wkład Jadwigi Korniłowicz w polską kulturę pokazany zostanie poprzez prezentacje zbioru jej tłumaczeń - dzieł Josepha Conrada, Romaina Rollanda i Oscara Wilde’a. Na wystawie pojawią się też rękopisy jej wierszy, do niedawna nieznane, odnalezione w zbiorze korespondencji Stefana Żeromskiego i Zofii Abakanowicz.

Wyjątkowe znaczenie ma prezentowany na wystawie wiersz, napisany dla córki przez Henryka Sienkiewicza, który stanowi rodzaj profetycznego przesłania. Ekspozycja porusza również temat emancypacji kobiet na przełomie XIX i XX wieku.

Wernisaż wystawy "Panna na Oblęgorku i na frankach Nobla" odbędzie się we wtorek, 21 stycznia, o godzinie 18 w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Ekspozycji będzie towarzyszyć publikacja jej kuratorki dr Agnieszki Kowalskiej-Lasek pod tym samym tytułem.

ZOSTAW KOMENTARZ