Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

W katedrze ruszają Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej

środa, 02 września 2020 11:58 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

W kieleckiej bazylice katedralnej rusza cykl koncertów w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku występy upamiętnią setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II.

Koncerty zaplanowane są na cztery kolejne niedziele od 13 września do 4 października. Zaprezentują się na nich wybitni artyści i profesorowie polskich uczelni muzycznych.

– Podczas występów przedstawią oni ciekawe walory brzmieniowe katedralnych organów. W bazylice wybrzmią kompozycje od epoki baroku przez romantyzm aż po utwory kompozytorów współczesnych – mówi Paweł Wróbel, kierownik artystyczny koncertu.

Na pierwszym koncercie usłyszymy profesora Wacława Golonkę, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie i Wiedniu, laureata międzynarodowych konkursów organowych. W kolejnym z nich wystąpi profesor Bogdan Narloch wykładający w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Na trzecim występie zaprezentuje się profesor Maciej Babnis, który koncertuje w większości krajów Europy i komponuje chóralną muzykę sakralną. W drugiej części koncertu wystąpi Chór Politechniki Świętokrzyskiej pod dyrekcją doktor Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz.

Finałowy koncert zagra organista Marcin Armański pochodzący z Kielc, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a towarzyszyć mu będzie sopranistka Renata Drozd.

Wydarzenie poprowadzi ksiądz Michał Olejarczyk.

muzyka organowa

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO