Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»W Filharmonii rozpoczynają się 27. Świętokrzyskie Dni Muzyki

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

W Filharmonii rozpoczynają się 27. Świętokrzyskie Dni Muzyki

Kielce / 03 kwietnia 2019 / Tekst

W Filharmonii Świętokrzyskiej rozpoczynają się dziś 27. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Wydarzenie zainauguruje koncert "Trzy kwartety", podczas którego wystąpi Aron Quartett z Austrii. Podczas całego festiwalu, który potrwa do 12 kwietnia, odbędzie się w sumie dziesięć koncertów. W programie znajdą się znakomite utwory w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy.

- Festiwal otworzymy 3 kwietnia występem cenionego nie tylko w Europie kwartetu smyczkowego Aron, który gościmy za sprawą Austriackiego Forum Kultury. Natomiast następnego dnia odbędzie się koncert coraz szerzej znanej melomanom orkiestry Santander, w której dzięki szczodrości Banku regularnie wspólnie muzykuje najzdolniejsza, wyłaniana w drodze konkursu młodzież - mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

- W dwa piątki, tzn. 5 i 12 kwietnia zaproponujemy koncerty Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej. W obu znajdzie się m.in. muzyka Grażyny Bacewicz. Niedawno minęły bowiem 110-ta rocznica jej urodzin i 50-ta śmierci, a zależy nam, by znakomita twórczość tej kompozytorki nie popadła w zapomnienie. Podczas tych wieczorów po raz pierwszy w Kielcach usłyszymy muzykę innych naszych twórców obdarzonych darem wyjątkowej wyobraźni: Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Eugeniusza Knapika, Tomasza Sikorskiego i Zygmunta Noskowskiego - informuje dyrektor Rogala.

W sobotę, 6 kwietnia odbędzie się wieczór jazzowy zawierający cykl dwunastu nowych Pieśni Kuby Stankiewicza skomponowanych do poezji Jana Kochanowskiego. Z kolei w niedzielnym koncercie rodzinnym najmłodsi melomani w formie interaktywnej zabawy poznawać będą ważne wątki i tematy „gigantów” muzyki XX wieku, m.in. Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Bohaterem poniedziałkowego recitalu będzie pianista młodego pokolenia Adam Kośmieja, który z wielką pasją poświęca się wykonawstwu muzyki współczesnej, zestawiając utwory z pozoru do siebie nieprzystawalne (Serocki, Sikorski, Kornowicz, Szymański i Jodlovsky). We wtorek publiczność będzie miała okazję posłuchać koncertu, w którym nastąpi zderzenie muzyki z okresu Jagiellonów i nowej, np. Pawła Mykietyna, ale wykonywanej na dawnych instrumentach przez zespół Jacka Urbaniaka, Ars Nova.

- Środa 10 kwietnia to na naszym festiwalu dzień eksperymentów lub projekcji filmowych. Tym razem zapraszamy na niezwykły koncert-spektakl z udziałem jego pomysłodawcy, wiolonczelisty Michała Pepola oraz aktorki Magdaleny Cieleckiej, w którym przekraczać będziemy granice stylistyczne muzyki, ale także granice teatru, filmu i performance’u - mówi Jacek Rogala.

Również czwartkowy koncert kameralny nie będzie należał do typowych, a stanie się to za sprawą szczególnego doboru utworów przeznaczonych na saksofon i gitarę. Przed publicznością wystąpi The six & sax duo.

Całemu wydarzeniu będą towarzyszyć wystawy prac stworzonych przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach. Ekspozycję będzie można oglądać w Foyer Filharmonii do 15 maja.

Bilety na poszczególne koncerty można nabyć w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od 9 do momentu jego rozpoczęcia.

ZOSTAW KOMENTARZ