Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Uczniowie Plastyka poznają kulturę Armenii. Na jesień przygotują coś wyjątkowego

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Uczniowie Plastyka poznają kulturę Armenii. Na jesień przygotują coś wyjątkowego

Kielce / 30 stycznia 2018 / Tekst

W kieleckim Plastyku trwa Rok Kultury Ormian. W jego ramach uczniowie szkoły artystycznej zapoznają się z tym, co charakterystyczne dla Armenii. Teraz dowiadują się o chaczkarach, czyli kamiennych krzyżach, które mają ogromne znaczenie dla tamtejszych chrześcijan. Młodzież spotkała się z artystą, który uważany jest za mistrza, jeśli chodzi o wykonywanie bogato zdobionych kamiennych płyt.

Chaczkary to kamienne krzyże, charakterystyczne dla Armenii. Od wieków wykonywane są po to, by upamiętnić ważne wydarzenie lub osobę. Te niezwykłe obiekty straciły na znaczeniu w czasach komunizmu. Dziś znów stają wyrazem religijności. O chaczkarach w tradycji i we współczesności kieleckiej młodzieży opowiadał Varazdat Hambardzumyan, artysta i znawca tematu. - Klasyczny i nowoczesny chaczkar mają wiele wspólnego. W tych wykonanych przeze mnie chciałem przekazać swoje uczucia. Każdy chaczkar ma inne znaczenie i nie da się tego ujednolicić. Wszystko zależy od tego w jakim celu on powstał. Może być dedykowany bliskiej nam osobie, która odeszła – mówi Varazdat Hambardzumyan.

Dla Ormian, tak jak i dla Polaków, święty Jan Paweł II to wyjątkowa postać. Ambasador Armenii w RP Edgar Ghazaryan zaproponował kielczanom, by wspólne wykonanie chaczkaru, który upamiętni 40. rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. - Chaczkar byłby upamiętnieniem tego wydarzenia i jednocześnie będzie darem szkoły, Ormian, pana ambasadora. Miałby on stanąć w Centrum Papieskim w Krakowie, więc w miejscu godnym. Krzyż powstanie z naszego,lokalnego kamienia. Jeszcze szukamy odpowiedniego materiału, ponieważ chcemy, by był on jak najbardziej jasny, zbliżony do białego, by kojarzył się z papieżem - tłumaczy dyrektorka Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Szermentowskiego Maria Kowalczyk. Tradycyjne, ormiańskie krzyże wykonywane są z tufu wulkanicznego, więc charakteryzują się barwą zbliżoną do czerwieni.

Uczennica Plastyka Beata Jurek jako pracę dyplomową już od jakiegoś czasu wykonuje chaczkar. Po wystawieniu oceny ma on stanąć na Świętym Krzyżu.

Tradycją kieleckiego Plastyka jest wprowadzanie do standardowego procesu edukacji dodatkowych elementów kształtowania wiedzy o kulturze i o społeczeństwie. W poprzednich latach szkoła zwracała uwagę na kulturę Indian czy dziedzictwo Europy.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna