online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa
online button
online button

KULTURA KIELCE

Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa

Kielce / 11 września 2017 / Tekst

Trwa najważniejsze i największe wydarzenie kulturalne na Starym Kontynencie, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa. Z tej okazji różne imprezy przygotowuje wielu organizatorów z naszego województwa. Oto, co w najbliższych dniach będzie działo się w Kielcach.

We wtorek 12 września o godzinie 12 na Rynku zaprezentowana zostanie ekspozycja pt. „Znane i nieznane Ziemi Kieleckiej”. Wystawę przygotowało Archiwum Państwowe wraz z Muzeum Historii Kielc. Autorzy przypomną popularne w całym kraju smakołyki wytwarzane w zakładach PSS Społem, wyroby ozdobne Zakładów Porcelany w Ćmielowie czy elementy wyposażenia wojskowego produkowane przez Kielecką Hutę Ludwików.

W czwartek 14 września o godzinie 12 odbędzie się wernisaż kolejnej wystawy, ale tym razem w murach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Zobaczymy zbiór fotografii ph. „Krajobraz w obiektywie kieleckich mistrzów”. Będą się na nią składały zdjęcia cenionych twórców, takich jak Paweł Pierściński, Andrzej Borys czy Janusz Buczkowski.

W piątek 15 września o godzinie 11 zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka na spotkanie „Prawda czasu – prawdą obrazu. Człowiek twórcą czy niszczycielem krajobrazu?”.

Na sobotę 16 września rewelacyjną imprezę przygotowuje Teatr im. Stefana Żeromskiego. Od godziny 10 do 14 artyści oprowadzą widzów po zakamarkach zabytkowej kamienicy, w której mieści się instytucja. Przy okazji odbędzie się kiermasz rekwizytów i fragmentów scenografii ze spektakli. Tego samego dnia w Dworku Laszczyków będziemy mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawę pt. „Byliśmy jeszcze dziećmi... Dzieci Kielecczyzny w latach II wojny światowej”.

Ostatniego dnia tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza Wojewódzki Dom Kultury. W niedzielę 17 września o godzinie 17 instytucja otworzy poplenerową wystawę pt. „WDK – pocztówka z przeszłości”. Na planszach zobaczymy powiększone fotografie 80-letniego gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury na tle zmieniającego się krajobrazu miasta.

Europejskie Dni Dziedzictwa ustanowione zostały w 1991 roku. W organizację serii imprez kulturalnych każdego roku angażuje się wiele państw z naszego kontynentu. W ciągu całych EDD na terenie województwa świętokrzyskiego okolicznościowe imprezy przygotowane zostały w 30 różnych miejscach. - Myślę, że właściciele zabytkowych obiektów, instytucji kultury przekonują się, że warto otwierać swoje podwoje dla szerokiej publiczności. Warto podkreślić, że w tych dniach wstęp do miejsc uczestniczących w Europejskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny. To ważne, bo czasem zakup biletu jest barierą - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu urzędu marszałkowskiego odpowiedzialnego m in za kulturę.

Tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa przyświeca hasło „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Szczegóły programu świętokrzyskich wydarzeń znajdziemy na stronie edd.nid.pl.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna