Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Teatr przypomniał swoje ważne spektakle

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Teatr przypomniał swoje ważne spektakle

Kielce / 27 marca 2018 / Tekst

Podróż w czasie zafundował swoim widzom Teatr imienia Stefana Żeromskiego. Środkiem lokomocji stała się wystawa pod tytułem „Od Balladyny po Ciemności. 20 plakatów na 20 lat województwa”. Zobaczymy na niej afisze spektakli kieleckiej sceny dramatycznej, które w ostatnich dwóch dekadach odniosły sukces i stały się ważnymi inscenizacjami.

Na wystawie znalazły się plakaty takich spektakli jak „Zabawy na podwórku”, „Samotność pól bawełnianych” czy „Jakiś i Pupcze”. Pobudziły one wspomnienia związane z emocjami, jakie przeżywaliśmy zasiadając na teatralnej widowni w ciągu tych ostatnich 20 lat. Niektóre spektakle bawiły, inne skłaniały do przemyśleń, przerażały. Kolekcję plakatów uzupełniają informacje o tym, na jakich imprezach poza stolicą województwa świętokrzyskiego prezentowane były kieleckie spektakle i jakie odnosiły sukcesy.

Jak przyznaje Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Żeromskiego, jego ważne wspomnienia związane z tutejszą sceną związane są z pracą nad spektaklem „Dzieje grzechu”, który wyreżyserował w 2014 roku. Wtedy, obecny szef instytucji, nie spodziewał się, że w Kielcach zostanie na dłużej. - Wcześniej kieleckiego teatru nie znałem dobrze. Zacząłem się interesować tym, co tutaj się działo mniej więcej od premiery „Samotności pól bawełnianych” w reżyserii Radosława Rychcika. Z tego, co zauważyłem, był to moment przełomu, kiedy zaczęli tutaj reżyserować dosć ciekawi reżyserzy a powstające spektakle jeździły po całej Polsce. Kielce mi się kojarzą ze spektaklami Rychcika, Rubina, czyli z dosyć mocnym wejściem do teatru pokolenia młodych reżyserów – mówi Michał Kotański.

Wystawa zorganizowana została z okazji obchodów 57. Międzynarodowego Dnia Teatru. Podczas wernisażu aktorzy Joanna Kasperek i Janusz Głogowski odczytali orędzia przygotowane na to artystyczne święto. W tym roku, list otwarty do twórców teatru na całym świecie napisał brytyjski aktor i reżyser Simon McBurney. Apel do polskiego środowiska teatralnego przygotowała reżyserka Maja Kleczewska.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna