Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Teatr amatorski będzie miał własną przestrzeń

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Teatr amatorski będzie miał własną przestrzeń

Kielce / 24 września 2018 / Tekst

Dwa spektakle w wykonaniu amatorskich grup teatralnych z różnych części województwa świętokrzyskiego zainaugurują działanie Świętokrzyskiej Przestrzeni Teatralnej, którą tworzy Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Oprócz spektakli uczestnicy wezmą udział w dyskusji na temat funkcjonowania współczesnego teatru amatorskiego.

 

Świętokrzyska Przestrzeń Teatralna to działanie Wojewódzkiego Domu Kultury adresowane do instruktorów teatralnych, nauczycieli, formalnych i nieformalnych grup teatralnych oraz innych podmiotów życia teatralnego, które działają na terenie województwa świętokrzyskiego. Zamiarem organizatorów jest organizowanie spotkań, w których będą brać udział twórcy i odbiorcy teatru. Projekt ma na celu wypracowanie wspólnej przestrzeni dyskusji i prezentacji, a także sieci współdziałających i kontaktujących się różnych podmiotów teatralnych. Wojewódzki Dom Kultury ma pełnić rolę koordynatora tej przestrzeni.

Założeniem twórców Świętokrzyskiej Przestrzeni Teatralnej jest zwiększenie liczby uczestników wykładów i warsztatów związanych z krytyką, interpretacją, historią teatru oraz głównymi współczesnymi i historycznymi nurtami teatralnymi. Dzięki funkcjonowaniu tego projektu ma wzrosnąć również liczba akcji teatralnych angażujących widza, które oprócz walorów artystycznych będą mieć znaczenie edukacyjne i będą istotną częścią dziedzictwa kulturalnego.

- Od wielu lat w naszym regionie brakuje przestrzeni, w której ludzie tworzący teatr amatorski mogliby się spotkać, podyskutować, skonfrontować, zaprezentować się, a przede wszystkim poznać z innymi twórcami naszego regionu. Chcielibyśmy, aby Wojewódzki Dom Kultury poprzez zaistnienie i działanie Świętokrzyskiej Przestrzeni Teatralnej stał się właśnie takim miejscem - mówi Hubert Guza, instruktor do spraw upowszechniania teatru Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Spotkanie inauguracyjne Świętokrzyskiej Przestrzeni Teatralnej odbędzie się w czwartek, 11 października, o godzinie 17.30 w kieleckim WDK. Podczas niego zaprezentowane zostaną dwa spektakle, które powstały w różnych częściach naszego województwa. Pierwszym z nich będzie "Babiniec 3" w wykonaniu Grupy Teatralnej "Proscenium 2" pod kierownictwem Zbigniewa Woldańskiego, która działa przy Domu Kultury we Włoszczowie. Oprócz tego uczestnicy obejrzą sztukę "Wojna Chłopska", którą zaprezentuje Amatorska Grupa Teatralna, działająca nieformalnie w Skarżysku-Kamiennej i Suchedniowie. 

Po prezentacjach odbędzie się krótkie spotkanie informacyjne z wymianą kontaktów i dyskusją, na temat oczekiwań twórców teatru amatorskiego.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich twórców, odbiorców i pasjonatów teatru amatorskiego w województwie świętokrzyskim na to spotkanie - zachęca Hubert Guza.

Jagoda Juchniewicz, instruktor teatralny w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej, uważa, że Świętokrzyska Przestrzeń Teatralna jest bardzo potrzebna. - Wydaje mi się, że taka stworzona przestrzeń, gdzie będziemy mogli się spotkać i porozmawiać o tym, czym się zajmujemy, jest potrzebna zarówno instruktorom, jak i młodzieży. Wracamy w ten sposób do starych tradycji, kiedy na terenie województwa świętokrzyskiego wszyscy instruktorzy grup amatorskich się znali, opowiadali o swoich bolączkach i radościach oraz wymieniali się doświadczeniami. Teraz my się po prostu nie znamy, bo nie wiem, kto działa w Sandomierzu, Busku czy Kielcach. Przedtem byliśmy jedną wielką rodzina - tłumaczy Juchniewicz.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna