STARCOM MULTI (7)

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Tak będzie wyglądał teatr!

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Tak będzie wyglądał teatr!

Kielce / 17 lipca 2017 / Tekst

Wiemy, jak prawdopodobnie będzie wyglądała siedziba Teatru imienia Stefana Żeromskiego po przebudowie. Wejście do zabytkowej kamienicy pozostanie na swoim miejscu, podobnie jak duża scena. Jednak zostanie ona nieco obniżona i doposażona w rozwiązania technologii teatru, bez których tego typu nowoczesna instytucja nie może się obyć. Wreszcie pojawi się zapadnia pod sceną. Poprawi się także komfort oglądania spektakli ponieważ tylne rzędy widowni będą osadzone wyżej względem przednich.

Do konkursu na sporządzenie koncepcji przebudowy siedziby kieleckiego teatru wizualizacje nadesłało 12 pracowni. Po przejrzeniu plansz komisja zdecydowała, że najbardziej odpowiednią propozycję zgłosili architekci z firmy WXCA z Warszawy.

- Wybraliśmy pracę, która nie wprowadza wielkich rewolucji. Ta koncepcja w prawidłowy i przejrzysty sposób organizuje nowe funkcjonowanie tej przestrzeni. Zacznijmy od tego, że zostanie przebudowana prawa strona parteru kamienicy, gdzie zorganizowane zostanie przestronne wejście do zespołu budynków. Przechodząc w głąb znajdziemy przejście do małej sceny, a idąc schodami na górę dostaniemy się do dużej – mówi członek komisji konkursowej Wojciech Gwizdak, prezes kieleckiego biura Stowarzyszenia Architektów Polskich, które współorganizowało konkurs.

Pomieszczenia impresariatu i kasy przeniosą się do zachodniej części kamienicy, a w miejscu tych biur pojawi się duży hol z możliwością zagospodarowania go na potrzeby kawiarni i ustawienia ogródka przy deptaku.

Istotne zmiany szykują się od strony dziedzińca, który zostanie gruntownie wyremontowany. Płytę tego niewielkiego placu ozdobi kamienna mozaika. Natomiast w północno-wschodniej części kamienicy powstanie nowa mała scena. Zwycięska praca koncepcyjna zakłada, że jej ściana od strony podwórka będzie otwierana. W ten sposób tworzona byłaby scena letnia.

- Istotne jest to, że mała scena przewidziana została na parterze. Urzekło nas to, że podwórko będziemy mogli potraktować, jak scenę lub kawiarnię – komentuje dyrektor teatru Michał Kotański.

Prace mają ruszyć po nadchodzącym sezonie teatralnym i potrwają około 3 lat. Ich koszt to około 50 milionów złotych. Skąd teatr weźmie tyle pieniędzy? - Złożymy wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Chcemy wrócić do rozmów z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat funduszy w ramach kontraktu terytorialnego. Na horyzoncie widzimy także środki norweskie. Czekamy, aż nasz rząd „dogada się” w tej kwestii z rządem Norwegii – wylicza dyrektor Kotański.

W czasie remontu aktorzy nie będą mogli występować na scenie przy ulicy Sienkiewicza. Wszystkich pracowników czeka wielka przeprowadzka, ale na razie nie wiemy gdzie. - Spotykaliśmy się z dyrekcją Filharmonii Świętokrzyskiej, WDK, KCK. Przygotowujemy różne opcje. Myślę, że za około miesiąc będziemy wiedzieli ile każda z nich będzie nas kosztowała. Wtedy razem z urzędem marszałkowskim wybierzemy tę najsensowniejszą – mówi Michał Kotański.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna