STARCOM MULTI (7)
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Sztuka na podstawie tekstu papieża. Po raz pierwszy w Kielcach
online button
online button

KULTURA KIELCE

Sztuka na podstawie tekstu papieża. Po raz pierwszy w Kielcach

Kielce / 20 marca 2017 / Tekst

Po raz pierwszy w Kielcach wystawiony zostanie spektakl, który powstał na podstawie dramatu papieża Polaka. „Brat naszego Boga” to tytuł tekstu, który kilka dekad temu napisał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, a współcześnie zaadaptował go Artur Dziurman, aktor i reżyser. Widowisko jest wyjątkowe, ponieważ grają w nim osoby niewidome. W Kielcach sztukę zobaczymy z okazji 12. rocznicy śmierci papieża znad Wisły.

Dla pani sprzedającej obwarzanki i dla profesora z uniwersytetu – taki według zapewnień twórców jest spektakl o Adamie Chmielowskim – dziś powszechnie znanym jako święty brat Albert. Uniwersalność opowieści o malarzu, zakonniku, powstańcu i opiekunie bezdomnych dopełnia jej nieco zabawny i wzruszający charakter. - Sztuka pokazuje sposób działania świętego brata Alberta. Na pewno będzie poruszony temat między innymi alkoholizmu. Cały spektakl nie jest smutny. Ta historia opowiedziana jest nieco humorystycznie. Przy tym na pewno chwyta za serce - mówi Tomasz Kot, kierownik impresariatu Wojewódzkiego Domu Kultury.

Za produkcję odpowiedzialna jest Scena Moliere z Krakowa oraz członkowie pierwszego w Polsce Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Inscenizacja wyjątkowa, choćby z tego względu, że w Kielcach jeszcze nie była grana. - Na pewno wartością jest to, że na scenie grają niewidomi – mówi Tomasz Kot. - Przypomnijmy, że rok 2017 jest rokiem świętego brata Alberta i to także bierzemy pod uwagę. Również z tej okazji chcielibyśmy zaprezentować naszej kieleckiej publiczności ten spektakl. Pewnie nie każdy wie, ale to tytuł, który grany jest już ok kilku lat – mówi kierownik impresariatu w WDKu.

Tradycyjny tekst papieża Polaka o świętym bracie Albercie został uwspółcześniony i wzbogacony o elementy multimedialne. - To spektakl wzruszający, śmieszny, z dużą dozą liryzmu, fantastycznie inscenizowany, z piękną muzyką i grą aktorską – wylicza zalety inscenizacji krakowski reżyser i aktor Artur Dziurman.

Spektakl pod tytułem „Brat naszego Boga” w reżyserii Artura Dziurmana zagrany zostanie w Wojewódzkim Domu Kultury 2 kwietnia o godzinie 16. Bilety można kupić w impresariacie instytucji.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna

STARCOM MULTI (7)