Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Sztuka ludowa i religijna

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Sztuka ludowa i religijna

Kielce / 08 listopada 2017 / Tekst

Wystawę pokonkursową Współczesnej Ludowej Sztuki Religijnej obejrzymy w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt prac twórców nagrodzonych i wyróżnionych w 44. odsłonie konkursu. Zainspirowani sztuką ludową artyści przedstawiali wizerunki świętych czy sceny znane z przypowieści.

Głównym motywem konkursu była postać anioła, różne jej wcielenia i funkcje jakie pełni w życiu człowieka. - Poza pracami wpisującymi się w temat wiodący mamy także przedstawienia chrystologiczne, maryjne, znane sceny biblijne przekazywane we własny sposób przez artystów. Niekiedy te dzieła są naiwne ale i urzekające, bo osobiste, autorskie. Na wystawie zobaczymy także przedstawienia świętych, które lubią artyści. Szeroko rozumiana sztuka religijna co roku się sprawdza, ponieważ każdy znajduje w niej coś dla siebie - mówi etnograf Janina Skotnicka, członek komisji konkursowej.

Zdaniem historyka sztuki księdza Zygmunta Noconia w sztuce ludowej liczy się autentyczność, szczerość wypowiedzi i bezpośredniość. - Ważne jest także niepoddawanie się trendom. Jeżeli artysta im ulegnie zdusi to, co jest istotą sztuki ludowej. Oczywiście jest to także sprawa dyskusyjna – mówi ks. Zygmunt Nocuń.

Do tegorocznego konkursu Współczesnej Ludowej Sztuki Religijnej nadesłano 129 prac. Nagroda specjalna marszałka województwa trafiła do Zdzisława Purchały. Wystawa dzieł rzeźbiarskich i obrazów będzie dostępna do 30 grudnia. Przypomnijmy, że siedziba Stowarzyszenia Civitas Cristiana mieści się przy ulicy Okrzei 18.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna