Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Świętokrzyskie Nagrody Kultury przyznane

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Świętokrzyskie Nagrody Kultury przyznane

12 października 2017 / Tekst

Świętokrzyskimi Nagrodami Kultury uhonorowani zostali artyści z regionu, którzy swoją pracą artystyczną dobrze świadczą o naszym województwie w kraju i za granicą. Nagrody I stopnia przyznawane są za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej. Natomiast nagrody II stopnia trafiają to tych, którzy w znacznym stopniu rozwijają życie kulturalne regionu.

Główna nagroda trafiła do Magdy Grąziowskiej, aktorki teatru imienia Stefana Żeromskiego, która w ostatnich miesiącach obsypana została wyróżnieniami za role wykreowane w Kielcach. Nagrody II stopnia trafiły do 11 osób. W tym gronie znalazła się Agnieszka Dziarmaga, kierownik ośrodka edukacyjno-muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. - Dostrzeżenie naszej pracy na rzecz upamiętniania życia w dawnych sztetlach i historii Żydów na ziemi świętokrzyskiej jest bardzo ważne. Myślę, że ośrodek prowadzi istotną działalność. Zawsze powtarzam, że Żydzi stanowią element naszej historii, czy to nam się podoba, czy nie. Przez kilkaset lat wspólnie budowaliśmy kulturę, tradycję i trzeba się z tym faktem zmierzyć – mówiła Agnieszka Dziarmaga.

Wręczenie Świętokrzyskich Nagród Kultury zawsze towarzyszy oficjalnemu otwarciu nowego sezonu artystycznego. A jak mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu urzędu marszałkowskiego odpowiedzialnego za kulturę najbliższe miesiące upłyną pod znakiem istotnych wydarzeń. - W przyszłym roku będziemy świętować 20-lecie województwa świętokrzyskiego. Na te okazję specjalny repertuar będzie przygotowywała Filharmonia Świętokrzyska w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki. Wyjechały najcenniejsze obrazy z Muzeum Narodowego w Kielcach z galerii malarstwa polskiego, a to oznacza, że rozpoczyna się pierwszy od kilkudziesięciu lat remont w tej przestrzeni. Do tego będziemy obchodzili 100-lecie odzyskania niepodległości, więc będzie się także działo w MNKi, bo tutaj chyba nie mamy innego bardziej kojarzącego się z tym wydarzeniem obiektu jak dawny Pałac Biskupów Krakowskich – mówi Jacek Kowalczyk.

Wśród uhonorowanych Świętokrzyską Nagrodą Kultury w poprzednich latach możemy wymienić wiele wspaniałych postaci, takich jak fotograf Paweł Pierściński, pisarz Wiesław Myśliwski, śpiewaczka operowa Roma Owsińska, czy filmoznawca Andrzej Kozieja.

Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów tegorocznej Świętokrzyskiej Nagrody Kultury:

Nagrody I stopnia:

Magda Grąziowska - od sezonu 2016/2017 aktorka Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Związana była ze scenami krakowskimi - „Bagatelą”, Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej oraz Teatrem Nowym. W Kielcach zadebiutowała rolą Ewy Pobratyńskiej w „Dziejach grzechu” Stefana Żeromskiego. W uznaniu za tę kreację otrzymała Dziką Różę. Widzowie znają ją z ról w spektaklach „Kropka kreska, kropka kreska”, „Harper”, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, „Ania z Zielonego Wzgórza”. Aktorka znana jest też z seriali telewizyjnych: „Majka”, „Londyńczycy 2”, „Barwy szczęścia”, „Prawo Agaty”, „O mnie się nie martw”. Zagrała także w filmach - „Ambassada” oraz „Mistyfikacja”. Jej rola Harper Regan to przykład wirtuozerii aktorskiej, co podkreślały zarówno lokalne, jak i ogólnopolskie media. Podczas 3. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie kreacja ta przyniosła aktorce Nagrodę dla Młodego Twórcy. Zdobyła również Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu 2016/2017 przyznawaną przez czasopismo „Teatr”.

Nagrody II stopnia:

Maria Dudkiewicz - od 40 lat instruktor plastyki w Domu Kultury we Włoszczowie. Realizuje dwa nurty działania na rzecz krzewienia kultury: edukacyjny, oparty na pracy z dziećmi i młodzieżą oraz społeczno-artystyczny - skierowany do przedstawicieli amatorskiego ruchu artystycznego. Z jej inicjatywy postał Klub Plastyka DeK-art. - projekt integrujący środowiska artystyczne z kilku gmin. Organizuje plenery malarskie oraz zajęcia artystyczne dla dzieci. Przygotowuje dekoracje i scenografie na potrzeby wydarzeń realizowanych przez włoszczowski DK.

Stanisław Dufaj - muzyk ludowy, skrzypek. Od dziecka występował w wiejskiej kapeli, grał na bębenku i skrzypcach. Grywał na weselach, zabawach wiejskich, dożynkach, uroczystościach gminnych oraz kościelnych. Od 1979 r. jest pierwszym skrzypkiem i solistą w Kapeli Ludowej "Buskowianie". Kapela ta koncertuje od 40 lat, upowszechniając rodzime tradycje regionu świętokrzyskiego i chroniąc wartości dziedzictwa kulturowego. Kandydat jest popularyzatorem regionalnej muzyki ludowej. Występował w kraju i za granicą. Brał udział w wielu konkursach i przeglądach kapel ludowych, zdobywając najwyższe nagrody jako solista skrzypek. Dziś sławne są tzw. „Dufajowe skrzypki” - symbol pierwszych skrzypek na Ponidziu.

Agnieszka Dziarmaga - kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Pomysłodawczyni wojewódzkiego konkursu „Nasi sąsiedzi - Żydzi”. Współredaktorka wydawnictwa „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Jest autorką publikacji popularnonaukowych oraz biografii. Pod jej kierownictwem Świętokrzyski Sztetl uzyskał m.in. statuetkę Złoty Żuraw w kategorii „Najlepiej i najskuteczniej zrewitalizowany obiekt w 2013 r.”, Laur Świętokrzyski w kategorii „Lider tolerancji” oraz statuetkę Wędrowiec Świętokrzyski w kategorii „Atrakcja turystyczna”. W 2017 r. Ośrodek został nagrodzony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych i był nominowany do Nagrody Głównej POLIN.

Koło Gospodyń Wiejskich „Korytniczanki” - jest animatorem kultury w lokalnym środowisku. Uczy poszanowania tradycji, wartości rodzinnych, integracji społeczności lokalnych i pomocy osobom potrzebującym. Pielęgnuje dawne obrzędy, przyśpiewki oraz receptury tradycyjnych potraw regionalnych.  Podczas udziału w VI Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich z całej Polski w 2016 r. panie z Korytnicy zdobyły pierwsze miejsce w kategorii „Twórczość artystyczna”, dwa wyróżnienia w kategorii „Kulinaria” i nagrodę specjalną starosty konińskiego.

Marian Kupisz - od 1970 roku altowiolista w orkiestrze Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Grał w "Collegium Musicum", Kieleckiej Orkiestrze Kameralnej i Kwartecie Smyczkowym "Omega", którego jest współzałożycielem. Z zespołami tymi występował w kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu "Jeunesses Musicales" oraz w cyklach koncertów "Zamkowe spotkania z muzyką". Był współorganizatorem niemal wszystkich wyjazdów orkiestry FŚ na koncerty w kraju oraz tournee po Niemczech, Włoszech, a także na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Krajów Nadbałtyckich w Kłajpedzie. Uczestniczył we wszystkich wydarzeniach muzycznych o zasięgu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym, które były udziałem orkiestry FŚ. Od dwudziestu lat pełni funkcję inspektora orkiestry, a zarazem koordynatora jej pracy artystycznej. Poprzez udział w wielu znaczących projektach promuje nasz region i miasto w kraju i poza jego granicami.

Orkiestra Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka została utworzona w marcu 2007 r. przez Tadeusza Wrześniaka. Grupę tworzą dzieci i młodzież z powiatu staszowskiego w wieku 6-18 lat. Orkiestra składa się z sekcji rytmicznej (perkusja, fortepian, gitara elektryczna i gitara basowa) oraz dętej podzielonej na trzy podsekcje (trąbek, puzonów i saksofonów). Zespół uświetnia imprezy regionalne, dożynki, święta państwowe i kościelne. Ma na swoim koncie sukcesy w województwie, Polsce, a także w Europie - m.in. pierwsze miejsce w Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Więcławicach (2010), występ podczas obchodów 100-lecia greckiej orkiestry w mieście Skripero w Grecji (2008), koncert na placu św. Piotra w Watykanie dla papieża Benedykta XVI (2009); występ w programie TVN „Mam Talent” (2015), koncert w Parlamencie Europejskim w Strasburgu (2016) czy występ na Pikniku Europejskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (2017).

Helena Ponomarenko - od 1993 r. skrzypaczka w orkiestrze Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Pracowała w Teatrze Muzyczno-Dramatycznym w Krzywym Rogu, w Dziecięcej Szkole Muzycznej w Kijowie, w zespole „Collegium Musicum”, występowała z Kwartetem Smyczkowym „Omega”. W FŚ wiele lat prowadziła grupę II skrzypiec, występowała również jako solistka. Jest wykonawczynią koncertów kameralnych dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach naszego województwa. Występowała w oratoriach Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Wzięła udział we wszystkich nagraniach FŚ, m.in. w cyklu płytowym „Album Polski”. W latach 2007-2011 uczestniczyła w przygotowaniu prapremier baletów współczesnych wyprodukowanych przez FŚ i Kielecki Teatr Tańca: „Pasja”, „Zdarzyło się w Jeruzalem”, „Tajemnice wirtualnego świata”, „Złoty kluczyk, czyli Przygody Pinokia”.

Michał Pronobis - ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Zrealizował wiele dzieł m.in. o charakterze pomnikowym i sakralnym, tablic pamiątkowych, figurek, pucharów, rzeźb gabinetowych, odznak, statuetek, medali oraz monet okolicznościowych, które znajdują się w Kielcach, Chmielniku, Bydgoszczy, Aleksandrowie Łódzkim, Ksawerowie Łódzkim i Sankt Petersburgu w Rosji. Jego realizacje to m.in. Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego, pomnik Stanisława Staszica w Kielcach we współpracy z kieleckim artystą Sławomirem Mickiem czy pomnik Jana Pawła II w Masłowie. Zdobył I miejsce za rzeźbę „Dawid” w konkursie organizowanym przez Fundację Centrum Solidarności, Stowarzyszenie im. Lecha Wałęsy i Termo Organika (2003 r.) oraz I miejsce za rzeźbę „Meta” w krajowym etapie konkursu Sztuki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego „Sport i Olimpizm” (2008 r.).

Tomasz Rowiński - choreograf, tancerz. Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie. Realizuje duże formy taneczne oparte na musicalach oraz produkcjach filmowych. Od 1994 r. prowadzi Studio Tańca i Stylu „Rewanż”, które zrzeszone jest w Polskiej Federacji Tańca, Polskim Związku Tańca Freestyle, International Dance Organization oraz Word Artistic Dance Federation. „Rewanż” jest ośmiokrotnym finalistą Mistrzostw Świata w Niemczech, zdobywcą tytułu Mistrza Świata w kategorii Show Dance Productions w Pradze, sześciu złotych medali na Mistrzostwach Świata World Artistic Dance Federation w kategorii Mixed Age Super Showcases w Czechach oraz aktualnym Mistrzem Europy WADF.

Ryszard Sobieraj - założyciel i lider zespołów „Pełczyszczanie” oraz „Indeks”. Pełni funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach oraz wiceprezesa dwóch zarządów OSP - gminnego i powiatowego. Jest członkiem Lokalnej Grupy Działania, zasiada również w jej radzie. Organizuje uroczystości lokalne, imprezy dla dzieci i młodzieży, festyny rodzinne, przeglądy zespołów młodzieżowych, festiwale celtyckie, spływy kajakowe, rajdy piesze i rowerowe. Od ponad dwudziestu lat jest organizatorem Powitania i Pożegnania Lata w Pełczyskach. W 1988 r. powstał jego pierwszy zespół „Indeks” grający muzykę rozrywkową i biesiadną. W roku 2002, wspólnie z członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach, utworzył zespół „Pełczyszczanie”, który kultywuje tradycje muzyczne Ponidzia i przekazuje dziedzictwo kulturowe młodszym pokoleniom.

Joanna Wrońska - prowadzi szkolenia i warsztaty rękodzieła ludowego dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Współpracuje z przedszkolami, szkołami, muzeami, domami kultury, świetlicami środowiskowymi, domami opieki, domami dziecka i klubami seniorów. Jest obecna podczas festynów, imprez plenerowych czy dożynek w naszym regionie. Prowadzi też lekcje pokazowe skierowane do nauczycieli, animatorów oraz pracowników instytucji kultury. Specjalizuje się w tworzeniu m.in. lalek motanek i ziarnuszek. Prowadzi lekcje e-learningu na Portalu Informacji Kulturalnej.

Nagrody honorowe:

Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża: prof. dr hab. Krzysztof Bracha, dr hab. Marzena Marczewska, dr hab. Stanisław Cygan - Zespół zawiązany na Wydziale Humanistycznym UJK od 2012 roku systematyzuje i popularyzuje wiedzę dotyczącą Świętego Krzyża. Organizuje cykliczne ogólnopolskie konferencje naukowe („Debaty Świętokrzyskie”) oraz wykłady i odczyty skierowane do szerokiego grona odbiorców. Zespół wydał dwie poświęcone regionowi monografie („Debaty Świętokrzyskie” I: Kielce 2014, II: Kielce 2016), będące efektem spotkań polskich naukowców reprezentujących różne dyscypliny humanistyczne: historię, historię sztuki, literaturoznawstwo, językoznawstwo oraz etnologię i archeologię.

Kino „Fenomen” - kino studyjne reaktywowane w Wojewódzkim Domu Kultury w grudniu 2008 r. Swoje działania kieruje do dzieci, młodzieży, studentów i seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem grup wykluczonych społecznie, m.in. poprzez bezpłatny udział w zajęciach edukacyjnych podopiecznych ośrodków wychowawczych z Kielc i województwa. Najważniejsze projekty kina to „Filmowe czytanki”, „Świętokrzyska Akademia Filmowa”, „Akademia Polskiego Filmu”, „Filmowy Klub Seniora”, „Akademia Filmowa 50+”, „Widnokrąg Dobrego Kina”, „Świętokrzyskie Lato Filmowe”. Kino prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy „Fenomen”, wraz z Instytutem Pamięci Narodowej organizuje przegląd „Historia w filmie”. Należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz do Sieci Polskich Kin Cyfrowych. W lipcu br. otrzymało nominację w kategorii Najlepsze Kino w 2016 roku, przyznaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach 10. edycji Nagród PISF.

Andrzej Pietrzyk - rzeźbiarz, malarz, projektant. Od kilkunastu lat mieszka, pracuje i tworzy w Linzu, w Austrii. Jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych w Petersburgu. Studiował też w Paryżu. Jedną z najbardziej znanych rzeźb wykonanych przez artystę jest popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, za którą został wyróżniony w podyplomowym konkursie petersburskiej akademii. Artysta współpracuje z Urzędem Miejskim w Jędrzejowie, dla którego wykonał projekty rzeźb, które mają zdobić jędrzejowski rynek. W czerwcu  rzeźba artysty stanęła przy Michaelerplatz w Wiedniu przed wejściem do pałacu cesarskiego. Za swoją działalność zdobył m.in. I miejsce w konkursie na najpiękniejszy projekt fontanny w Linzu oraz I miejsce w konkursie na najpiękniejszą ambonę w Linzu. Swoje prace wystawiał w Wenecji, Istambule, Bazylei, Miami i Nowym Jorku.

Źródło: sejmik.kielce.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna