Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Światło na wystawie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Światło na wystawie

Kielce / 07 listopada 2018 / Tekst

Czy można zaprojektować światło i jakie pomysły na opowiedzenie o tym zjawisku mają dizajnerzy będzie można dowiedzieć się podczas oglądania wystawy "Spektrum światła. Dizajn i fotony", która będzie dostępna dla zwiedzających od najbliższego piątku w galerii głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach. Będzie to pierwsza tego typu ekspozycja w Polsce.

Wystawa "Spektrum światła. Dizajn i fotony" stawia na światło i jego związki z projektowaniem. - Punktem wyjścia był sen, jaki miałam po lekturze książki Christophera Galfarda, ucznia Stephena Hawkinga pt. "Wszechświat w twojej dłoni". Jest to książka, która opowiada o wielu zjawiskach fizycznych we wszechświecie, a światło jest tam tylko jednym z wycinków. Ponieważ inspiracją było coś tak efemerycznego jak sen, to w pierwszej kolejności o eksponatach myślałam, jako o czymś abstrakcyjnym. Chodziło mi o to, żeby każdy z przedmiotów, który zobaczymy na ekspozycji był jak przebłysk myśli - tłumaczy Anna Diduch, kuratorka wystawy.

Ekspozycja nie będzie mieć chronologii ani wyraźnego podziału na dyscypliny, chociaż przedmioty, które pokaże będą pochodzić z konkretnych dziedzin, takich jak fizyka, architektura czy przemysł. Każdy z eksponatów ma sygnalizować zagadnienie i inspirować do samodzielnego zgłębienia tematu. Wszystko po to, by przekazać, że związek dizajnu ze światłem to zdecydowanie więcej niż ładna lampa, zapadający w pamięć neon czy nowoczesny aparat fotograficzny.

Wystawa zostanie podzielona na cztery działy. Pierwszy z nich będzie poświęcony naturze światła i będzie mówił o tym, jakim zjawiskiem fizycznym jest światło. Przybliżona zostanie również postać Richarda Feynmana, który otrzymał nagrodę Nobla za to, że udowodnił w jaki sposób światło reaguje z materią. Będzie można obejrzeć tu również zdjęcia NASA, które zostały specjalnie udostępnione na tą wystawę.

Drugi dział będzie poświęcony fotografii i będzie przedstawiał techniki fotograficzne od dagerotypu po polaroid. Tu będzie można dotknąć wszystkich eksponatów.

Kolejna część to światło w przestrzeni domowej, gdzie  we współpracy z portalem Patyna zostaną zaprezentowane polskie i czechosłowackie lampy z okresu lat 60-tych i 70-tych wraz z polskimi lampami z okresu po roku 2000.

Ostatnia i największa część ekspozycji będzie poświęcona przestrzeni miejskiej i będzie w niej pokazany rozwój sztucznego oświetlenia od lamp gazowych aż po dzisiejsze zjawisko zanieczyszczenia świetlnego. W tym dziele będzie można przyjrzeć się również neonom kieleckim.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 9 listopada o godzinie 18 w galerii głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach. Ekspozycja będzie czynna do 3 lutego 2019 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ