Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Świąteczny Kiermasz w Dworku Laszczyków

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Świąteczny Kiermasz w Dworku Laszczyków

Kielce / 14 kwietnia 2019 / Tekst

Ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, produkty lokalne i potrawy regionalne można było nabyć na Kiermaszu Wielkanocnym, który odbył się w Niedzielę Palmową w Dworku Laszczyków w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczył tłum kielczan.

W kiermaszu uczestniczyły twórczynie ludowe Henryka Goraj, Jadwiga Brzoza oraz Jadwiga Betka, które pokazywały zainteresowanym, w jaki sposób wykonać tradycyjne palmy wielkanocne. - Bardzo sie cieszę, że wiele osób, które szły na mszę poświęcić palmy, najpierw wstępowały do nas i kupowały nasze tradycyjne wykonane przez twórczynie ludowe palmy i z nimi rodziny szły do kościoła - mówi Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Swoje produkty zaprezentowali wystawcy z całego regionu, którzy przygotowali ponad czterdzieści stoisk z produktami lokalnymi, potrawami regionalnymi oraz ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi. Kielczanie mogli posłuchać także pieśni pasyjnych w wykonaniu ludowych zespołów śpiewaczych Bolechowiczan i Domaszowian oraz Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki.

Z okazji kiermaszu udostępniona została bezpłatnie wystawa "Hungarikum. Sztuka Ludowa Matyó" przedstawiająca unikatową sztukę węgierską, która kojarzona jest z imponującymi haftami oraz bogato zdobionymi strojami ludowymi. Na ekspozycji oprócz ceramiki, będzie można znaleźć przedmioty codziennego użytku oraz obrazy artystów żyjących w regionie Mezőkövesd.  Wystawę będzie można zwiedzać do 10 maja.

ZOSTAW KOMENTARZ