Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Spektakl inspirowany „Jądrem ciemności”. Premiera w tę sobotę

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Spektakl inspirowany „Jądrem ciemności”. Premiera w tę sobotę

Kielce / 10 stycznia 2018 / Tekst
Spektakl inspirowany „Jądrem ciemności”. Premiera w tę sobotę fot. Dariusz Skrzyniarz

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w najbliższy weekend zaprezentuje nowy spektakl pt. „Ciemności”. Sztuka inspirowana jest opowieścią „Jądro ciemności” Josepha Conrada. Tekst napisał Paweł Demirski. Reżyserią zajęła się Monika Strzępka.

Jak powiedział Paweł Demirski, spektakl prowadzony jest na dwóch płaszczyznach. Akcja rozgrywa się zarówno we współczesności, jak i zabiera nas do XIX wieku, czyli czasów, w których umiejscowione zostało dzieło Conrada. - Spektakl zadaje pytanie o to, jaki mamy wpływ na świat. Czy jakieś nasze oburzanie się na różnego rodzaju zjawiska ma jakikolwiek wpływ? Czy nasza świadomość różni się od XIX-wiecznej? Czytając powieść myśli się o tym, jakie straszne rzeczy działy się kiedyś. Przecież podobne „ciemne” rzeczy dzieją się teraz. To też opowieść o tym, że czy zmieniają się systemy na takie czy inne, czy zmienia się świadomości społecznej, to nie jesteśmy w stanie, jak u Gombrowicza, tych wszystkich żuczków na plaży uratować – mówi Paweł Demirski.

W związku z odwołaniami do przeszłości i współczesności, twórcy posługują się zwielokrotnieniami postaci. W spektaklu zobaczymy dwóch Marlowów i dwóch Kurtzów. Artyści nie zdradzają zbyt wielu szczegółów sztuki, nad którą pracują. - Nie lubię mówić o czym jest spektakl, lub o tym, co gram. To piękna tajemnica w teatrze. Jeśli dzieje się coś ciekawego, lepiej zobaczyć to na własne oczy. Dlatego zapraszam do odkrycia tajemnicy tego, jak dziś można odczytać Conrada – tłumaczy Tomasz Schimscheiner,aktor wcielający się w jednego z Marlowów.

Prapremiera sztuki w Teatrze im. Żeromskiego odbędzie się w sobotę 13 stycznia. Spektakl powstaje we współpracy kieleckiej sceny dramatycznej z Teatrem Imka w Warszawie.

Zobacz zdjęcia z prób.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna