Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Sienkiewicz w obronie polskości

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Sienkiewicz w obronie polskości

Oblęgorek / 09 sierpnia 2018 / Tekst

"Głos w sprawie Polski. Wystąpienia Henryka Sienkiewicza w obronie polskości w zaborze pruskim" to temat wykładu, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Spotkanie zostanie zorganizowane w ramach cyklu "Niedziela w Muzeum".

Henryk Sienkiewicz często w swojej twórczości bronił rodaków przed germanizacją, wywłaszczeniem i wynarodowieniem. Swoje poglądy przedstawiał w tekstach publicystycznych, w których zdecydowanie sprzeciwiał się działalności Prusaków. W 1909 roku zorganizował międzynarodową ankietę, w ramach której zebrał wypowiedzi 250 znanych naukowców, pisarzy, publicystów i artystów, potępiających politykę wywłaszczeniową. Wyniki ankiety opublikowano w europejskiej prasie, a później w książce "Prusy i Polska". Germanizacja znalazła także odbicie w twórczości Noblisty. W momencie jej największego nasilenia ukazała się powieść "Krzyżacy". Walka Polaków o zachowanie tożsamości narodowej, tradycji i kultury pod naporem niemieckim stanowiły przedmiot nieustannej troski Sienkiewicza, którego działalność literacka oraz publicystyczna budziła i umacniała poczucie dumy narodowej u czytelników w każdym z zaborów.

O tym wszystkim powie podczas swojego wykładu w Oblęgorku Beata Żelazny z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12. Wstęp jest bezpłatny.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna