Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Rekordowa liczba osób zwiedziła wystawę "Biel, Czerwień, Braterstwo"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Rekordowa liczba osób zwiedziła wystawę "Biel, Czerwień, Braterstwo"

11 listopada 2018 / Tekst

Ponad 700 osób odwiedziło w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie znajduje się wystawa pt. "Biel, Czerwień, Braterstwo". Powstała ona właśnie, aby uczcić ten wyjątkowy jubileusz.

 

Ekspozycja przedstawia historię kształtowania się barw państwowych i akcentuje ideę braterstwa. Można zobaczyć na niej sztandary, obrazy, litografie, stroje, tkaniny, ceramikę, odznaczenia, biżuterię patriotyczną, rękopisy z pieczęciami, pocztówki, nalepki okienne, plakaty i fotografie. Eksponaty stanowią w większości własność Muzeum Narodowego w Kielcach, ale są wśród nich również obiekty wypożyczone z innych placówek muzealnych i od osób prywatnych.

W kilku salach pałacu znajdują się portrety królów Polski, faksymile Rolki sztokholmskiej, chorągiew konfederacką z czasów Stanisława Leszczyńskiego i Augusta II, proporzec Szwadronu Kawalerii Narodowej z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, chorągiew „Żywią Y Bronią” z insurekcji kościuszkowskiej, sztandar „Za Naszą i Waszą Wolność” z powstania listopadowego, banderę z powstania styczniowego, sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich, a także stroje polskich reprezentantów z Igrzysk Olimpijskich, proporczyk z pierwszej polskiej wyprawy alpinistycznej w Himalaje, zakończonej zdobyciem szczytu Nanda Devi East oraz biało-czerwoną wstążkę, która towarzyszyła Aleksandrowi Dobie podczas trzeciej transatlantyckiej wyprawy kajakowej w 2017 roku.

Wystawa powstała w ramach projektu Niepodległa. Barwy i brzmienia dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Ekspozycję można zwiedzać do 31 stycznia 2019 roku.

 

ZOSTAW KOMENTARZ