Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Rekordowa liczba filmów na 24. Nurcie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Rekordowa liczba filmów na 24. Nurcie

Kielce / 23 października 2018 / Tekst

46 filmów dokumentalnych z całej Polski będzie można zobaczyć w ciągu pięciu dni tegorocznej, 24 edycji Festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt", który odbędzie się w dniach od 19 do 23 listopada w Kieleckim Centrum Kultury. Pokazom będzie towarzyszył maraton filmowy poświęcony zmarłym wybitnym twórcom form dokumentalnych oraz warsztaty filmowe z Krzysztofem Miklaszewskim, pomysłodawcą festiwalu.

 

- Na festiwal napływa bardzo dużo filmów i żal jest ich odrzucać, bo chcemy pokazać jak najpełniej i najbarwniej panoramę polskiego dokumentu. W tym roku postanowiliśmy wydłużyć pokazy konkursowe przez dwa dni, dzięki czemu widzowie zobaczą więcej produkcji - mówi Robert Wieczorek, koordynator Nurtu i dodaje, że podczas tej edycji festiwalu pokazana zostanie rekordowa liczba, 46 filmów, ze 156, które wpłynęły na festiwal.

Wszystkie formy dokumentalne zaprezentowane zostaną w dziewięciu pokazach konkursowych, które będą nosić następujące nazwy: Szlaki prawdy, Spojrzenia, Nasze artystyczne drogi, Powracające fale, Bariery, Vater czy Pontifex, Wołanie do marzeń, Ludzie skały i Dobre zmiany.

Wśród prezentowanych dokumentów znajdą się takie tytuły, jak "Dobra zmiana" Konrada Szołajskiego przedstawiający Polskę po transformacji, „Rozkaz 00485 - szlakiem prawdy” w reżyserii Radosława Poraja-Różeckiego o ludobójstwie, jakie było dokonywane na rozkaz Stalina na Kresach Wschodnich, "Pontifex"w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej o arcybiskupie Alfredzie Nosolu. - Komisji selekcyjnej udało się stworzyć też filmy o fotografii, np. wspaniały film o Plewińskim, o bydgoskiej grupie fotografików, którzy robią niezwykłe zdjęcia. Będą też pokazy o niezwykłych wydarzeniach artystycznych, które dzieją się wokół nas, będą przypominane takie postaci jak Leszek Aleksander Moczulski, Leszek Elektorowicz. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie - podkreśla Robert Wieczorek.

Bardzo ważną rolę podczas tegorocznej edycji Nurtu będą pełnić imprezy towarzyszące. Pierwszą z nich będzie maraton filmowy twórców, którzy odeszli, ale zostawili po sobie swoje dzieła. - Będzie to kilkanaście filmów, absolutnych perełek polskiego kina, wyciągniętych czasem z archiwów, rzadko powtarzanych, a zrealizowanych przez ludzi silnie związanych z "Nurtem". Będzie można obejrzeć film Antoniego Krauze, Krzysztofa Krauze, Andrzeja Wajdy, Ireny Wolen - informuje koordynator Nurtu.

Ostatniego dnia festiwalu odbędą się warsztaty filmowe dla młodych twórców z Krzysztofem Miklaszewskim, pomysłodawcą Nurtu, na których uczestnicy dowiedzą się, jak stworzyć film jubileuszowy na przykładzie dokumentu "A to… Kielce… właśnie”, próbującego  przedstawić bardzo ciekawą i równie skomplikowaną historię kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego. Zapisy na warsztaty przyjmuje Impresariat KCK. Liczba miejsc jest ograniczona.

Po zakończeniu warsztatów zainteresowani będą mogli obejrzeć film Marii Malatyńskiej "Niedźwiedź. Władca gór".

Festiwal zakończy gala finałowa, podczas której najlepsi twórcy dokumentów otrzymają nagrody i wyróżnienia. Oprócz corocznych nagród, w tym głównej w wysokości 10 tysięcy złotych, wręczona zostanie także „Nagroda Specjalna Studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego” im. Edwarda Kusztala.

Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt 2018” w Kieleckim Centrum Kultury potrwa od 19 do 23 listopada. Bilety na poszczególne pokazy filmowe będą kosztować 5 złotych, a karnet na cały festiwal 25 złotych. Bilety będzie można nabyć w kasie Kieleckiego Centrum Kultury już na początku listopada. Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ