Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Refleksyjne opowieści trafiły do książki

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Refleksyjne opowieści trafiły do książki

Kielce / 05 października 2017 / Tekst

Opowieści o wędrówkach kieleckiego dziennikarza Bohdana Gumowskiego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela wydało wydawnictwo „Jedność”. Książka zatytułowana „Camino znaczy droga” nie jest ona przewodnikiem po Hiszpanii, lecz refleksją nad życiem i przemijaniem. Zbiór opowiadań jest już dostępny w księgarniach.

Czegoś więcej o książce „Camino znaczy droga” i wędrówkach jej autora dowiemy się podczas wydarzenia promującego nowe wydawnictwo. Bohdan Gumowski spotka się z miłośnikami dobrej literatury w poniedziałek 16 października o godzinie 18 w Pałacyku Zielińskiego. Wstęp wolny.

Kilka słów o książce:

Każdy z nas ma swoją drogę, którą - czy chce tego, czy nie - wędruje przez życie. Piętrzą się na niej przeszkody. Co chwilę stajemy na rozstajach i dokonujemy wyboru. Pielgrzymowanie zostało wpisane w tę drogę życia człowieka niezależnie od religii i wyznawanych wartości. Wędrujemy więc do miejsc wyjątkowych związanych z osobą czy wydarzeniem. Chrześcijanie, prawosławni i Żydzi do Jerozolimy, muzułmanie do Mekki, buddyści do Bodh Gaja. Dla chrześcijan celem pielgrzymek są także sanktuaria związane z objawieniami bądź miejscem spoczynku świętych. Jednym z takich sanktuariów, do którego od ponad tysiąca lat podążają pielgrzymi - a obecnie każdego roku dociera ich pieszo ponad 200 tysięcy - jest grób świętego Jakuba Apostoła, Syna Gromu, w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Autor książki dwukrotnie wędrował z Francji, różnymi drogami, przez całą Hiszpanię do miejsca spoczynku Apostoła, a plonem tych pielgrzymek jest zbiór dwunastu krótkich opowiadań zamieszczonych w książce. Do Santiago de Compostela wierni pielgrzymują najczęściej samotnie. W drodze, która może liczyć od stu do kilku tysięcy kilometrów, jest czas na wyciszenie, oderwanie od nerwowej rzeczywistości, czas na kontemplację, na spojrzenie na siebie i otaczający świat z dystansem, którego tak często brakuje w zabieganej codzienności. Ta książka nie jest przewodnikiem po Camino. Nie jest także poradnikiem dla chcących się udać na kilkusetkilometrową pielgrzymkę. Jest natomiast swoistą refleksją nad życiem, drogą i przemijaniem.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna