Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Przypomną nagrodzone filmy

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Przypomną nagrodzone filmy

Kielce / 05 stycznia 2017 / Tekst

Odrobina klimatu filmowego festiwalu NURT powróci zimową porą. Kieleckie kino Moskwa przypomni trzy nagrodzone podczas ostatniego przeglądu produkcje dokumentalne. 

Przegląd wybranych filmów, które nie tak dawno mogliśmy zobaczyć w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się w kinie Moskwa w niedzielę 8 stycznia o godzinie 12. Ci, którzy zdecydują się skorzystać z tej propozycji, na początek obejrzą „Dotknięcie anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego, który dzięki temu filmowi wywalczył sobie statuetkę Złotego NURTU. Produkcja łączy w sobie kino artystyczne i dokumentalne. Jej walorem są przepiękne zdjęcia i mistrzowskie udźwiękowienie. Opowiada historię niezwykłego ocalenia z Holocaustu rodziny oświęcimskiego rabina. 

Następnie na ekranie kinowym zagoszczą „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka. To dowcipny dokument o nieprofesjonalnych, młodych businessmanach. Nietuzinkowa opowieść przypadła do gustu Komisji Artystycznej NURTu, która przyznała Szczepaniakowi nagrodę specjalną. 

Na koniec zobaczymy poruszającą relację z ekshumacji przeprowadzonych w lesie koło Zgórska przez Fundację Niezłomni. Katarzyna Sieradzka i Krzysztof Dziewięcki, pracownicy kieleckiego oddziału TVP zarejestrowali proces przywracania pamięci o bohaterach, którzy tuż po wojnie nie zgadzali się na komunistyczną dyktaturę. Dzięki sfilmowanym wtedy pracom udało się wskazać miejsce pochówku Żołnierzy Wyklętych, a następnie zidentyfikować szczątki między innymi Aleksandra Życińskiego „Wilczura”. Ten krótki, ale bardzo wartościowy dokument wyróżniło kino Moskwa nagrodą im. Andrzeja Koziei, która przyznawana jest twórcom promującym poprzez nakręcone filmy Kielce i region świętokrzyski.

Cały seans filmowy potrwa około 2 godzin. Wstęp wolny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna