Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Przed nami finał Świętokrzyskich Dni Muzyki

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Przed nami finał Świętokrzyskich Dni Muzyki

11 kwietnia 2019 / Tekst

W piątek 12 kwietnia odbędzie się finał 27. Świętokrzyskich Dni Muzyki. Na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej wystąpi pianista Cezary Sanecki oraz dyrygent Mieczysław Gawroński, artyści wraz z Orkiestrą Symfoniczną kieleckiej filharmonii zaprezentują "Symfonię Elegijną".

Koncert rozpocznie przepełniony ekspresją utwór Eugeniusza Knapika Corale, interludio e aria, w którym kompozytor świadomie nawiązuje do tradycji. Dominantą utworu jest jego walor emocjonalny – emanujące ciepło i mistyczna żarliwość. – Jest to kompozycja z 1978 roku na smyczki i klawesyn.  To jest studium harmonii i melodii, coś co w tamtym czasie sprzymierzało się awangardzie. Dziś ten utwór brzmi niezwykle ekspresyjnie i żarliwie – podkreślił Jacek Rogala, dyrektor filharmonii świętokrzyskiej.

Głęboko uczuciowy jest również Koncert fortepianowy Grażyny  Bacewicz, który oprócz pianistycznej wirtuozerii wypełniony jest także – jak choćby w pełnym rozmachu i żywiołowości finałowym oberku – akcentami dramatycznymi. Natomiast II Symfonia Elegijna Z. Noskowskiego to kumulacja wewnętrznych napięć, na które składają się: duch walki zbrojnej, rezygnacja, krzyk rozpaczy, wizja porażki, ale także głos triumfu.

W Klimat koncertu wprowadzi Agata Kwiecińska - dziennikarka muzyczna, od 2005 roku związana z Programem 2 Polskiego Radia.

W przerwie koncertu będzie można obejrzeć wystawę "Impresje" oraz prace dyplomowe Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Koncert  rozpocznie się w piątek o godzinie 19.

 

ZOSTAW KOMENTARZ