Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Projektanci z całego świata na Wzgórzu Zamkowym

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Projektanci z całego świata na Wzgórzu Zamkowym

Kielce / 08 marca 2018 / Tekst
Projektanci z całego świata na Wzgórzu Zamkowym fot. Kamila Błaszkiewicz

Instytut Dizajnu w Kielcach gości niemal 40 studentów i wykładowców z dwóch uczelni artystycznych: ASP w Warszawie i HDK w Goteborgu. W ramach projektu „Activated City” 5 zespołów składających się z przedstawicieli 16 państw pracuje nad rozwiązaniami wzbogacającymi przestrzeń wokół Instytutu z myślą o najmłodszych odbiorcach.

Twórcze spotkanie studentów ma charakter eksperymentalny. Przed przyjazdem do Kielc, żacy zapoznali się z charakterem Wzgórza Zamkowego. Projekty mają uszanować historię miejsca, w którym dziś mieści się Instytut Dizajnu oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. - Nie chodzi nam o to by całkowicie zmienić to miejsce. Wolelibyśmy je wzbogacić w kontekście przeszłości, teraźniejszości i przyszłości - mówi Krzysztof Kucharczyk, dyrektor artystyczny Instytutu Dizajnu.

Na razie nie można zbyt wiele powiedzieć o finalnym kształcie projektów. Wiadomo, że ta przestrzeń ma być przyjaźniejsza dla dzieci, które często odwiedzają OMPIO i ID. Niedługo najmłodszych będzie w tym rejonie jeszcze więcej, ponieważ niedługo na ulicę Zamkową przeniesie się także Teatr „Kubuś”. - Studenci działali w różnych konfiguracjach a teraz zostały uformowane międzynarodowe zespoły. Oni się teraz docierają, poznają to miejsce, dotykają je. Mają niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się tej przestrzeni i zrobienia dokumentacji – mówi profesor Michał Stefanowski, kierownik katedry projektowania na wydziale wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

- Jesteśmy na samym początku tej drogi. Głównie pracujemy nad researchem, czyli poznaniem dziecka w tym miejscu. Trzeba zaznaczyć, że finalny projekt nie będzie skierowany tylko do dzieci. Zależałoby nam na tym, by każda grupa mogła skorzystać z tego co zaproponujemy – Katarzyna Moszczyńska, studentka warszawskiej ASP. - Problem jaki tu jest zauważalny to brak koloru, brak zieleni. Wszystko jest monochromatyczne i puste co nie zachęca do aktywności. Nie możemy zapominać, że część tych budynków to muzeum, które opowiada drastyczną historię. Powinniśmy znaleźć rozwiązania, które nie będą zbyt nachalne, zbyt infantylne czy ekscentryczne. Musimy się liczyć z powagą tego miejsca. Ciężkie zadanie przed nami ale myślę,że w tych interdyscyplinarnych grupach jakoś sobie poradzimy – mówi Michał Niedośpiał, magistrant na ASP w Warszawie.

Przedsięwzięcie współorganizuje Instytut Adama Mickiewicza, który realizuje projekt promujący polski design za granicą. Warto wspomnieć, że uczelnia HDK jako jedyna na świecie prowadzi kierunek poświęcony projektowaniu dla dzieci.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna