Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Projekt "Ojczyzny" na finiszu

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

KULTURA KIELCE

Projekt "Ojczyzny" na finiszu

Kielce / 03 października 2018 / Tekst

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach podsumował realizowany od wakacji projekt "Ojczyzny". Efektem końcowym przedsięwzięcia jest krótki film dokumentalny oraz publikacja, która może posłużyć nauczycielom i pedagogom z kieleckich placówek szkolno-wychowawczych jako przykład tzw. "dobrych praktyk" integracyjnych.

„Ojczyzny” to projekt stworzony przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, którego celem jest integracja dzieci pochodzących z różnych kultur, poprzez organizację warsztatów twórczych, wykorzystujących dziedzictwo o charakterze narodowym. Punktem wyjścia jest podjęcie tematu poczucia więzi z „małą ojczyzną”, pytanie o tożsamość narodową oraz wartości, które łączą przedstawicieli różnych kultur.

Projekt adresowany jest do dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, pochodzących z takich krajów jak Białoruś, Ukraina, Tadżykistan czy Czeczenia, a także do polskich dzieci z Łukowa. W ramach wspólnych, bezpłatnych półkolonii teatralnych ich uczestnicy mają możliwość poznania nawzajem siebie i swoich kultur, a co za tym idzie odkrywania i pogłębiania idei szacunku i tolerancji. Celem warsztatów jest również zwiększenie kompetencji w zakresie świadomego odbioru języka teatru, plastyki i działań literackich, rozbudzanie zainteresowań w obrębie tożsamości oraz wzrost wiedzy, kreatywności i kompetencji interpersonalnych takich jak otwartość, adaptacja społeczna, praca zespołowa.

Motywem przewodnim przedsięwzięcia jest „ojczyzna” rozumiana zarówno jako terytorium, ale też po prostu, prywatne bliskie miejsca.

Pierwszy etap projektu został zrealizowany w Łukowie, gdzie uczestnicy brali udział w pięciodniowych warsztatach cyrkowych, grach, zajęciach tanecznych, plastycznych, muzycznych i teatralnych. Połowę grupy uczestników stanowią dzieci polskie, a drugą połowę dzieci z różnych krajów, które na stałe mieszkają w tamtejszym ośrodku dla uchodźców.

Dalszy proces poznawania ojczyzn oraz dyskusje o swoim miejscu na ziemi uczestnicy projektu kontynuowali w Kielcach w dniach od 24 do 26 września. Podczas pobytu w naszym regionie odwiedzili różne instytucje kulturalne oraz uczestniczyli w IV Wakacyjnym Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Wizytę w Kielcach wzbogaciły krótkie działania warsztatowe, które miały na celu zebranie refleksji uczestników na temat poznanych miejsc, a także pomogły podsumować rozważania na temat własnych "małych ojczyzn".

Efektem obu etapów projektu jest krótki film dokumentalny oraz publikacja, które zostały zaprezentowane m.in. uczestnikom projektu i ich rodzinom, a także nauczycielom i pedagogom z kieleckich placówek szkolno-wychowawczych jako przykład tzw. "dobrych praktyk" integracyjnych.

- Jest to szczególny projekt, ponieważ jego celem była integracja dzieci z różnych krajów, które przebywają w Centrum Uchodźców w Łukowie. Zależało nam na tym, żeby uczestnicy opowiedzieli nam o własnych ojczyznach widzianych ze swojej perspektywy. Wszystkie opowieści zebraliśmy w jedną publikację, która zawiera też metody pracy oraz opis warsztatów, jakie prowadziliśmy z dziećmi. Jest ona doskonałym materiałem edukacyjnym, który nauczyciele będą mogli wykorzystać w ramach swoich zajęć - mówi Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Projekt "Ojczyzny" był realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Dostępna". Partnerami zadania były Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Wsi Kieleckiej, a także Szkoła Podstawowa numer 5 w Łukowie.

ZOSTAW KOMENTARZ