Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Premiera „Pożegnanie Króla: Verdi” i projekt "Przestrzenie sztuki" już o krok!

środa, 16 września 2020 17:14 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Kielecki Teatr Tańca rozpoczyna projekt „Przestrzenie Sztuki”. Instytucja została operatorem przedsięwzięcia w naszym województwie. Cykl rozpocznie premiera spektaklu „Pożegnanie Króla: Verdi”, który zostanie zaprezentowany już w ten piątek.

Spektakl społeczno-artystyczny jest jednym z większych realizowanych projektów. Zainspirowany został szekspirowskim „Królem Learem” i muzyką Giuseppe Verdiego. W opowieść o królu Learze wprowadzą widzów  tancerze Kieleckiego Teatru Tańca, orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej, chór kameralny Fermata, soliści i śpiewacy oraz grupa taneczna seniorów z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”.

– Zostaliśmy zmobilizowani przez reżysera do tego, żeby uruchomić emocje, o których nawet nie myśleliśmy. Przystępując do przesięwziecia, uważaliśmy, że musimy wykonać jakieś projekty ruchowe i nadążyć za artystami. Z próby na próbę jesteśmy coraz bardziej zachęceni, a jednocześnie zdziwieni, że za każdym razem się dowiadujemy czegoś nowego – mówi seniorka z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem” biorąca udział w spektaklu.

– Projekt, będzie przyszłością wszystkich artystów. Buduje on synergię w mieście, a nie tylko na scenie, bo dotyczy to włączenia w działania różnych instytucji i grup, które mogą zbudować nową świadomość, że tworzymy w regionie i Polsce coś razem – mówi Michał Znaniecki, reżyser spektaklu.

Realizacja zostanie nagrana i wyemitowana w Internecie oraz na antenie TVP 3 Kielce. Premierę zaplanowano na godzinę 18 na dużej scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl składa się z jednego aktu, który potrwa około 70 minut.

Kolejnym projektem jest zaplanowany cykl Film and Edit THE DANCE!. Są to trzydniowe warsztaty filmowe, których celem jest zapoznanie uczestników z zasadami filmowania tańca oraz podniesienie ich umiejętności operatorskich i montażowych. Dzięki warsztatom będzie można także wygrać nagranie swojego przedstawienia.

– Dzięki przestrzeniom sztuki będziemy mogli zrealizować pomysł połączenia tańca z inną sztuką, jaką jest film. W czasie pandemii powstawało wiele różnego rodzaju dłuższych i krótszych materiałów filmowych  i wiemy, że jest na nie ogromne zapotrzebowanie – opowiada Aleksandra Machnik, producent programu.

W warsztatach może wziąć udział 12 osób.

Kolejnym z projektów realizowanych przez KTT są warsztaty tańca dla seniorów. Osoby starsze będą mogły zdobyć nowe umiejętności w postaci podstaw tańca towarzyskiego i stepowania.

– Staramy się, aby taniec był powszechną sztuką również dla zdrowia, dlatego przeprowadzimy także warsztaty dla osób „w okresie żniwnym”. Uruchomiliśmy już trzy grupy taneczne, ale jeśli zainteresowanie będzie większe, stworzymy ich więcej – informuje Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Udział w zajęciach będzie płatny w wysokości 24 złotych od osoby za miesiąc zajęć. Seniorzy na zakończenie warsztatów będą mieli możliwość zaprezentowania się publiczności przed spektaklem KTT.

Ostatni z planowanych projektów będzie miał charakter wymiany. Między październikiem a grudniem odbędzie się rezydencja choreograficzno-warsztatowa dla choreografów i pedagogów w dziedzinie tańca scenicznego.

– Zaprosimy do siebie artystów, którzy normalnie nie mogliby pojawić się na zajęciach. Udzielimy im stypendium na czas pobytu w Kielcach oraz udostępnimy miejsce do pracy. W zamian za to ich wiedza zostanie nam zwrócona w postaci zajęć i warsztatów przeprowadzonych dla artystów z naszej szkoły tańca lub Teatru albo innych placówek – tłumaczy Grzegorz Pańtak, wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

„Przestrzenie sztuki” to ogólnopolski program wdrożony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego. Miasto Kielce i nasz region stały się jednym z ośrodków, w którym realizować będzie ten pilotażowy projekt z wiodącą rolą tańca.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO