Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Prawie równo" premiera już w sobotę

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

"Prawie równo" premiera już w sobotę

13 marca 2019 / Tekst

"Prawie równo" to tytuł najnowszego spektaklu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę. Przedstawienie powstało w oparciu o sztukę autorstwa szwedzkiego pisarza, Jonasa Hassena Khemiri, a reżyserem jest pochodząca z Islandii artystka Una Thorleifsdottir.

Spektakl  "Prawie równo" jest pierwszą w Polsce realizacją tekstu "Almost equal to" szwedzkiego autora Jonasa Hassena Khemiriego (laureata szwedzkiej August Prize za najlepszą książkę roku). Jest to opowieść o tym, jak współczesna forma kapitalizmu zawłaszcza nasze życie. W spektaklu zostały  wykorzystane elementy pop-kultury, które zaskoczą widza.

Una Thorleifsdottir, reżyserka spektaklu pierwszy raz gościła w Kielcach podczas ubiegłorocznego Plebiscytu o Dziką Różę. Wtedy obejrzała wszystkie sztuki z ubiegłego sezonu, niedługo później sama miała okazję wyreżyserować spektakl na kieleckiej scenie. – Bardzo dobrze pracuje się tutaj w Kielcach. Spektakl był dla mnie ogromnym wyzwaniem, a ja bardzo lubię wyzwania. Praca na polskiej scenie jest podobna do pracy w Islandii, jednak tutaj dochodziła bariera językowa, która była utrudnieniem –przyznała Una Thorleifsdottir.

Spektakl jest opowieścią o ludziach, którzy walczą o swoje miejsce w systemie społecznym, pokazanych przez pryzmat ekonomii. – Pojawiają się zagadnienia ekonomiczne i polityczne. Mowa jest o ubóstwie, kapitalizmie, o tym, jak wiele rzeczy w naszym życiu postrzegamy przez pieniądze, na co te pieniądze przeznaczamy, co chcemy dzięki nim zdobyć, jak chcemy żyć, ile to kosztuje i jak widzimy swoje życie w przyszłości  – dodała reżyserka.

Dagna Dywicka, aktorka im. Stefana Żeromskiego podkreśliła, że oprócz bariery językowej doszły też inne różnice w przygotowywaniu spektaklu. – My często do ostatniej chwili nie znamy ostatecznego kształtu spektaklu. Przy "Prawie równo" już od dwóch tygodni ćwiczymy cały spektakl w takiej formie jak będzie zaprezentowany na scenie – podkreśliła aktorka.

Scenografię do spektaklu przygotował Mirosław Kaczmarek. – Jeżeli robimy spektakl o konsumpcji, dla mnie istotny był fakt odpadów. Dlatego powstała przestrzeń w której jest dużo plastiku  i śmieci - powiedział scenarzysta.

Integralną częścią spektaklu jest mała loteria fantowa przeznaczona na cel charytatywny. Nagrodą główną jest kolacja z jednym z aktorów. Kolejną nowością będzie fakt, że prawdopodobnie po raz pierwszy w polskim teatrze, w trakciesztuki, będzie prowadzona sprzedaż popcornu.

ZOSTAW KOMENTARZ