Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Powstała by żyć". Wystawa na Placu Wolności

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

"Powstała by żyć". Wystawa na Placu Wolności

Kielce / 30 kwietnia 2019 / Tekst

„Powstała by żyć” to tytuł plenerowej wystawy, którą będzie można oglądać od 1 maja na Placu Wolności w Kielcach. Ekspozycja ukazuje proces odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów jako sumy wysiłków i dążeń ówczesnego pokolenia Polaków.

Pokolenie, o którym mowa to ludzie różnych stanów i o różnych sympatiach politycznych, zarówno żołnierze walczący pod znakiem Orła Białego na wielu frontach I wojny światowej, jak i politycy, działacze społeczni, nauczyciele oraz twórcy kultury.

Wystawa opowiada o wysiłku zbrojnym rozpoczętym w sierpniu 1914 roku przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, sformowanej we Francji, m.in. dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Przedstawia też zarys towarzyszącej walce intensywnej działalności politycznej i dyplomatycznej, której rezultatem było np. podpisanie w imieniu Polski przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Traktatu Wersalskiego kończącego I wojnę światową.

Na wystawie ukazano proces narodzin państwa polskiego rozpoczęty w listopadzie 1918 roku, w tym formowania się jego demokratycznego ustroju, zwieńczonego uchwaleniem przez Sejm Ustawodawczy konstytucji z 17 marca 1921 roku. Przypomniano okoliczności kształtowania się granic Rzeczypospolitej w ogniu walk toczonych z Ukraińcami o wschodnią Galicję, z Czechami o Śląsk Cieszyński i Litwinami o Wileńszczyznę i Suwalszczyznę, a także w wyniku powstań przeciwko Niemcom w Wielkopolsce i na Śląsku. Decydujące dla obrony niepodległości oraz ustalenia granicy wschodniej okazało się zwycięstwo w wojnie z bolszewikami przypieczętowane Traktatem Ryskim z 18 marca 1921 roku. Odrodzona w ten sposób, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita miała wielokulturowy i wieloetniczny charakter, bo obok Polaków zamieszkiwali ją także Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy i inne mniejszości narodowe.

Na wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa. Wystawę będzie można oglądać do 24 maja.

ZOSTAW KOMENTARZ