Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Powstał komiks na podstawie utworu Lema

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

bobik 750x200

KULTURA KIELCE

Powstał komiks na podstawie utworu Lema

Kielce / 02 czerwca 2017 / Tekst
Powstał komiks na podstawie utworu Lema Okładka komiksu

Kielczanie stworzyli komiks na podstawie opowieści pt. „Wyprawa pierwsza, czyli Pułapka Gargancjana” z cyklu „Cyberiada” Stanisława Lema. To pierwsza w kraju rysunkowa interpretacja utworu znanego i lubianego pisarza. Dzieło kojarzone również z „Bajkami robotów” mówi o tym, że wykorzystując inteligencję jesteśmy w stanie przezwyciężyć złe instynkty. Ilustracje do komiksu stworzył rysownik Tomasz Łukaszczyk. Natomiast scenariuszem zajął się Paweł Chmielewski ze Stowarzyszenia Twórczego „Zenit”.

Paweł Chmielewski przybliżył nam nieco fabułę utworu. - Trulr i Klapaucjusz przybywają na planetę, która jest podzielona dokładnie na pół. W latach siedemdziesiątych, gdy tekst powstał ten przekaz metaforyczny był dosyć prosta. Mamy tu dwa mocarstwa, z których każde chce być ważniejsze i silniejsze od drugiego. W obydwu panuje dosyć nieprzyjemny i nieznany przybyszom ustrój. Lem często odwoływał się do autorytaryzmu – opowiada Paweł Chmielewski.

Komiks w formie wystawy zaprezentowany zostanie 16 czerwca w Bazie Zbożowej jako część obchodów czwartej rocznicy istnienia magazynu „Projektor”. Zeszyt z komiksem ukaże się w 250 egzemplarzach, które nie trafią do sprzedaży. Kilka sztuk otrzymają między innymi kieleckie biblioteki. Autorzy ogłosili w internecie zbiórkę funduszy na druk komiksu. W ciągu doby internauci wpłacili 80 procent potrzebnej kwoty. Ci którzy zdecydowali się wesprzeć finansowo projekt otrzymają swój egzemplarz wyjątkowego komiksu.

ZOSTAW KOMENTARZ