Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Popiersie Pierścińskiego w Alei Sław

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Popiersie Pierścińskiego w Alei Sław

Kielce / 12 stycznia 2018 / Tekst

Aleję Sław w Kielcach uzupełnił wizerunek fotografika Pawła Pierścińskiego, artysty ważnego zarówno dla regionu, jak i całego kraju. Popiersie wykonane przez cenionego rzeźbiarza Sławomira Micka zostało oficjalnie zaprezentowane. W odsłonięciu pomnika wzięli udział przyjaciele zmarłego niedawno artysty, jego rodzina oraz kielczanie ceniący twórczość Pierścińskiego.

Popiersie ustawione zostało w Alei Sław z inicjatywy regionalnego środowiska artystycznego. Pomysł udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z kasy miejskiej. Jak powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Paweł Pierściński to osoba, z której możemy być dumni. Zdaniem włodarza, pomnik może mieć też walor edukacyjny o ważnych dla miasta osobach.

- Niewiele miast w ten sposób honoruje artystów. Robią to Kielce, o czym świadczy ta długa Aleja Sław. Artyści długo muszą czekać na taką sprawiedliwość a Paweł Pierściński był osobą zrośniętą z tym miastem, osobą oddaną Kielcom, ludziom, fotografii artystycznej. Uwiecznianie pejzażu utożsamiał z miłością do Ojczyzny. Szereg zbiegów okoliczności doprowadził nas do finału w postaci tego popiersia. To nagroda dla Pawła prosto z nieba – mówiła Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych.

Popiersie w glinie powstało jeszcze przed śmiercią artysty. Miało ono trafić do albumu, który przyjaciele chcieli wręczyć Pierścińskiemu z okazji 80. urodzin. Niestety zmarł przed tuż przed jubileuszem. - Udało się zrealizować zamysł uhonorowania tego zacnego człowieka, tak zasłużonego dla fotografii i propagowania regionu świętokrzyskiego – komentował rzeźbiarz Sławomir Micek.

Paweł Pierściński wystawiał swoje prace na kilkuset wystawach. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Stworzył kierunek artystyczny zwany Kielecką Szkołą Krajobrazu. Pierściński odznaczony został zarówno państwowymi jak i międzynarodowymi orderami. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w kolekcjach m.in. Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej czy Francuskiego Muzeum Fotografii w Bievres. Prace Pierścińskiego charakteryzują się wyjątkowym kunsztem artystycznym. Mimo mijających lat wciąż zachwycają oglądających i stają się inspiracją dla młodych fotografików.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna