Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"Pokojowy patriotyzm" w Dworku Laszczyków

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

"Pokojowy patriotyzm" w Dworku Laszczyków

23 października 2018 / Tekst

"Pokojowy patriotyzm" to tytuł najnowszej wystawy, którą z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało Muzeum Wsi Kieleckiej. Ekspozycję można oglądać w Dworku Laszczyków w Kielcach.

Wystawa prowadzi przez pięć ważnych dla dziejów Polski momentów historycznych, które są związane z próbami odzyskania lub umacniania polskiej suwerenności.

- W pięciu pomieszczeniach zaaranżowaliśmy pięć różnych wnętrz związanych z epokami historycznymi. I tak mamy chałupę chłopską z okresu powstania kościuszkowskiego, dwór z końca XIX wieku, w którym znajduje się mnóstwo pamiątek związanych z powstaniem styczniowym i listopadowym, izbę szkolną związaną z rewolucją 1905 roku, koszary z okresu I wojny światowej oraz mieszkanie z XX-lecia międzywojennego. Wszystkie wnętrza posiadają motywy patriotyczne, takie jak różnego rodzaju grafiki, obrazy, dokumenty, statuetki i wiele innych nietypowych czasem rzeczy, jak np. drzewko stworzone z pukli włosów osób zesłanych na Syberię - wylicza dr Krzysztof Karbownik, kierownik działu Badań Etnograficznych w Muzeum Wsi Kieleckiej, który jest autorem wystawy "Pokojowy patriotyzm".

Na wystawie znajduje się łącznie około 200 eksponatów. Uzupełnieniem aranżacji jest 12 plansz, na których zostały wskazane najważniejsze wydarzenia danego okresu. Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, ale instytucja nawiązała również współpracę z Kieleckim Klubem Kolekcjonerskim, który udostępnił kilka swoich zbiorów.

Ekspozycję można oglądać do 2 grudnia od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17.

ZOSTAW KOMENTARZ