Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Podróż sentymentalna po regionie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Podróż sentymentalna po regionie

13 lutego 2016 / Tekst
Podróż sentymentalna po regionie fot. Dariusz Skrzyniarz

Krzysztof Lorek, Jarosław Machnicki oraz Jerzy Osiecki zaprezentowali kielczanom nowy album o naszym regionie. Na kartach ciężkiej księgi pod tytułem „Świętokrzyskie. Podróż sentymentalna” znajdziemy 460 starych kart pocztowych. Niektóre z nich pochodzą z XIX wieku. - Mówimy o czasach, kiedy granice województw wyglądały inaczej niż teraz, dlatego w albumie znajdziemy miejscowości takie jak Szczekociny, Koniecpol czy Iłża – tłumaczy Krzysztof Lorek, współautor wydawnictwa.

Album rozpoczyna podróż do dawnych Kielc. Widokówki z dawnej stolicy guberni zajmują najwięcej miejsca w wydawnictwie. - Następnie, kartki poukładane są krainami geograficzno-historycznymi. Pokazujemy wszystkie te miejscowości, które do 1945 roku mogły się pochwalić własnymi kartami pocztowymi – wyjaśnia Krzysztof Lorek. Kolekcjoner niestety nie dotarł do widokówek z Połańca czy Radoszyc.

To nie pierwszy tego typu album kieleckiego wydawnictwa Światowid i nie ostatni. Przygotowywana jest druga część katalogu „Kielce na pocztówkach do 1945 roku”. Tym razem Krzysztof Lorek wraz z Michałem Biskupem chcą pokazać stolicę świętokrzyskiego przed 1989 rokiem.

ZOSTAW KOMENTARZ