Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Raz zabiera nas w świat muzycznych ballad, raz na zabawę taneczną w stylu retro. W podróż po swoich najlepszych utworach zabierze kielecką publiczność Janusz Radek. Artysta wystąpi w najbliższą niedzielę w ramach letnich koncertów pod hasłem „Tarasy sztuki”.

Wkrótce Kielecki Teatr Tańca wyjeżdża do Chin na Międzynarodowy Festiwal Tańca Xinjiang. Artyści wystąpią podczas 3 wieczorów w 2 teatrach. Podczas każdego z wieczorów wystawione zostaną trzy spektakle. Chińska publiczność spektakle z Kielc zobaczą w dniach 21, 22, 23 lipca.

Czy sztuka ludowa z Polski i z Meksyku mają ze sobą coś wspólnego? Muzeum Dialogu Kultur postara się przekonać, że wiele. Punkty styczne w folklorze dwóch krajów z dwóch różnych półkul pokaże na wystawie pt. „Fantazmaty”. Będziemy mogli na niej zobaczyć pełne barw obrazy czy bogato zdobione rzeźby przypominające baśniowe stwory i postaci z ludowych podań.

Świętego Brata Alberta znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem był również człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie patrioty i artysty. Był powstańcem styczniowym, a przede wszystkim malarzem, stawianym obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego. Te mniej znane wątki biograficzne pokaże Teatr Brata Alberta na festiwalach Roberta Grudnia.

87 różnych koncertów plus 10 transmisji z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, 7 projekcji filmowych, 8 wystaw, 14 występów wyjazdowych i ponad 800 kameralnych koncertów w szkołach w całym regionie. Tak wygląda podsumowanie Filharmonii Świętokrzyskiej minionego sezonu artystycznego.

Wielkimi krokami zbliża się 44. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Młodzi artyści z Polski, Armenii, Ukrainy czy Kanady przyjadą do Kielc w czwartek 13 lipca. W sumie w naszym mieście będzie się bawić 900 twórców wraz z osobami im towarzyszącymi. W sumie ponad 60 podmiotów wykonawczych.

Kino Fenomen działające w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury nominowane do 10. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wyróżnienie trafia do osób i instytucji za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji rodzimej kinematografii. Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się 19 września podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Letnie koncerty na świeżym powietrzu organizuje Kieleckie Centrum Kultury, Dom Środowisk Twórczych i Filharmonia Świętokrzyska. Do grona tych instytucji dołączyło Muzeum Narodowe w Kielcach. Cykl koncertów ph. „Pamiętajmy o ogrodach” w ogrodzie włoskim przy dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich otworzył występ Małgorzaty Biesagi. Co dalej?

Grupa Warsaw Tango Group zainaugurowała letnią serię koncertów Kieleckiego Centrum Kultury pt. Tarasy Sztuki. Wokalistką zespołu jest znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Katarzyna Dąbrowska. Na świeżym powietrzu wysłuchaliśmy nowatorskich utworów łączących jazz, muzykę elektroniczną i popową.

Wychowankowie Domu Kultury „Zameczek” wystąpili na Rynku w Kielcach podczas koncertu charytatywnego dla Klaudii Hendel. Zbierane były środki na leczenie młodej wokalistki z Morawicy, która niedawno uległa bardzo poważnemu wypadkowi.

Wakacje to czas odpoczynku. Jednak dwumiesięczna laba wcale nie powinna oznaczać rozbratu z książką – wręcz przeciwnie. Zdaniem psychologów dziecięcych oraz pedagogów powinna ona łączyć rozrywkę z rozwojem poznawczym.

– Człowiek dotąd żyje, dopóki żyje pamięć o nim – mówi Jolanta Kusztal, żona zmarłego dziewięć miesięcy temu znakomitego aktora Edwarda Kusztala. Razem z córkami i wnukiem założyła Fundację im. Edwarda Kusztala, która ma zachować pamięć o nim i pomagać młodym twórcom teatralnym i filmowym.

Wojskowy Fiat 508, lekki czołg 7TP i inne unikatowe sprzęty Wojska Polskiego z okresu II Rzeczpospolitej zobaczymy w ten weekend na Wzgórzu Zamkowym. W sobotę i w niedzielę odbędzie się tam piąta edycja konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wezmą w nim udział polskie grupy rekonstruktorów, które zajmują się odtwarzaniem dawnego sprzętu wojskowego.

Jak co roku u progu wakacji Włoszczowa obchodzi swoje dni. W tym roku, na stadionie przy ul. Wiśniowej zaplanowano dwa dni pełne muzyki i dobrej zabawy. Patronat nad wydarzeniem objęło Radio eM Kielce.

Strona 9 z 56

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay