Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

To miał być ukłon w stronę osób starszych z pasją, a wyszło dość niezręcznie. Nie tak dawno informowaliśmy o rozstrzygnięciu konkursu „Świętokrzyskie w obiektywie aparatu fotograficznego” kierowanego do amatorów fotografików po sześćdziesiątce, który organizował Urząd Marszałkowski. W jednej z kategorii laureatem pierwszego miejsca został Mieczysław Wroński, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ta sama osoba stanęła na podium w drugiej kategorii. Inny uczestnik konkursu uznał, że do takiego rozwiązania konkursu nie powinno dojść.

Córka sławnego pisarza, ale przede wszystkim zdolna malarka, czyli Monika Żeromska. O niej opowiada nowa wystawa w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na ekspozycji zobaczymy obrazy, zdjęcia, korespondencję i inne pamiątki.

Co roku 6 marca przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, mający na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. Z tej okazji Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” zaprosił uczniów do dawnej synagogi w Chmielniku na krótką prelekcję oraz projekcję filmu „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica, osadzonego w realiach Kielecczyzny. Spotkanie odbyło się w dawnej sali rabina noszącej obecnie imię Leopolda Kozłowskiego, wybitego pianisty i kompozytora zwanego „ostatnim klezmerem Galicji”.

Znaki, litery, symbole. Przestrzeń wypełniona emocjami, rozedrgana i wielowymiarowa – tak można najprościej opisać grafikę Magdaleny Uchman, której prace od piątku wystawione są w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. To autorska wystawa laureatki LITHO Kielce 2015.

Owacjami na stojąco nagrodzony został film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. W kinie Moskwa odbył się zamknięty przedpremierowy pokaz tytułu dla zaproszonych gości – w większości ekipy zaangażowanej w produkcję. Publiczność doceniła przede wszystkim zdjęcia Karola Łakomca, które zarejestrowane zostały na świętokrzyskiej ziemi.

Reżyser z Kielc Konrad Łęcki pokazał już swój debiutancki pełnometrażowy film najważniejszym osobom w Polsce. Niezależna produkcja pt. „Wyklęty” po pierwszych przedpremierowych pokazach zebrała niezłe opinie. Teraz czekamy na piątek 10 marca, kiedy film o dramacie niezłomnych wejdzie na ekrany kin w całym kraju.

Wielkie zainteresowanie opracowaniem koncepcji przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. O dopuszczenie do konkursu poprosiło ponad 40 firm.

Muzycy wystąpili w Kieleckim Centrum Kultury z patriotycznym repertuarem. W koncercie pt. „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci” zaśpiewali młodzi wokaliści i chóry akademickie z Krakowa. Była to kulturalna propozycja z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Historycy przybliżają postać jednego z popularniejszych Żołnierzy Wyklętych. Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” prezentuje nową wystawę pod tytułem „Oddziały Łupaszki”. Na 22 planszach zobaczymy szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetkę Zygmunta Szendzielarza i jego podkomendnych. 

Propozycja dla żaków lubiących uczestniczyć w życiu kulturalnym. W piątek 10 marca o godzinie 19 Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza brać akademicką na studencką premierę widowiska „Kropka kreska, kropka kreska” w reżyserii Pawła Paczesnego. Tradycyjnie po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu. Dodatkowo artyści rozdadzą zaproszenia na kolejne inscenizacje.

Kielczanie jadą pokazać swój film głowie państwa. We wtorkowy wieczór w Warszawie odbędzie się specjalny pokaz filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego, w którym udział ma wziąć Prezydent PR Andrzej Duda, który objął ten tytuł honorowym patronatem. Na przedpremierowym pokazie prawdopodobnie pojawi się także wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.

W ostatni weekend przed Środą Popielcową wielu z nas zdecydowało się na zabawę w klubach czy na bardziej wystawnych balach. Odbyły się też skromniejsze spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Okazja wyjątkowa, bo to przecież pożegnanie karnawału i ostatnia okazja, by wyszaleć się przed Wielkim Postem. Ostatkowe imprezy nie są współczesnym wymysłem. Dawnej organizował je również prosty lud zamieszkujący wsie. Tyle, że przed dziesiątkami lat nasi przodkowie świętowali zupełnie inaczej.

Bal dobroczyńców

Kielce / 25 lutego 2017 /

Grono dobroczyńców ponownie spotkało się na ostatkowej zabawie, by zebrać pieniądze dla zdolnej młodzieży. W kieleckim Grand Hotelu odbył się kolejny IV Świętokrzyski Bal Filantropów. Goście tej wyjątkowej imprezy wzięli udział w licytacji. Pozyskane w ten sposób finanse zasilą fundusz stypendialny Grand.

Nagraj cover wybranej piosenki Andrzeja Zauchy – artyści wykorzystają go w swoim spektaklu. To konkursowa propozycja Teatru imienia Stefana Żeromskiego powiązana z nadchodzącą prapremierą kieleckiej sceny pod tytułem „Zaucha. Welcome to the PRL”. Spośród zgłoszeń jury złożone z twórców spektaklu wybierze najciekawsze aranżacje, które następnie ubarwią muzyczną stronę inscenizacji.

Strona 9 z 44

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay