online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Odwołaniami do dawnych dziejów regionu i ludowych podań będą kusiły okolice Świętego Krzyża. W najbliższych latach w regionie zrealizowane zostaną dwa duże projekty z czego jeden przypomni kulturę benedyktynów. Drugi zaowocuje rozbudową Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, który przeniesie nas w świat nauki, mitów i baśni. Inwestycje mają przyciągnąć do województwa kolejnych turystów i powstaną przy współudziale funduszy unijnych.

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Przypomnijmy sobie, co ciekawego działo w Kielcach i okolicach w 2017 roku. Prócz koncertów, nowych sztuk w teatrach doczekaliśmy się także premier filmów stworzonych w regionie świętokrzyskim. Nie zabrakło także ważnych wydarzeń, które pozwolą rozwinąć się lokalnej kulturze.

Doktoranci godnie reprezentowali kieleckich i polskich artystów na zagranicznej wystawie. W sumie osiem osób z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wzięło udział w projekcie badawczym, którego finałem była ekspozycja prac w jednej z galerii w Dreźnie. Z pomocą sztuki współczesnej artyści wyrazili swoje przemyślenia na temat kobiety. - Uczestnicy projektu pokazali prace dobre. To jest najważniejsze. Pokazali prace, które oscylują wokół tematu obrazowania kobiety, różnych sposobów pojmowania jej funkcji, roli społecznej – mówi profesor Małgorzata Bielecka, kierownik projektu i kuratorka wystawy.

„Na święta, na nowy rok wielka radość w nas się budzi” - to słowa refrenu pastorałki pod tytułem „Wielka radość w nas”. Powstała ona w Studiu Piosenki Sami, które działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach. Świąteczny utwór wyprodukowany został z inicjatywy Krzysztofa Kapsy, rodzica jednego z podopiecznych studia. Pan Krzysztof przygotował także teledysk do pastorałki. Całą resztą zajęli się młodzi wokaliści i ich opiekunowie. Tekst pastorałki napisała prowadząca studio Sami Samuela Modzelewska wraz z Przemysławem Sękowskim, który jednocześnie odpowiedzialny jest za linię melodyczną utworu. Piosenkę grupowo wyśpiewały zarówno kilkuletnie dzieci, jak i studenci.

Marian Rumin zaprezentował w Biurze Wystaw Artystycznych nową książkę pt. „Kapitał Sztuki – o artystach regionu świętokrzyskiego”. Na kartach dość obszernego wydawnictwa znajdziemy różnego typu autorskie teksty odnoszące się do twórców z Kielecczyzny. Autor umieścił w książce swoje teksty, które powstawały od 1971 roku po czasy współczesne.

Wykonaj dizajnerskie bileciki do świątecznych prezentów. Pomogą w tym projektanci ze Wzgórza Zamkowego podczas jarmarku na kieleckim Rynku. Przygotowali oni kilka szablonów graficznych, które mogą znaleźć się na małej karteczce dołączanej do upominków.

Świątecznie w Dworku

Kielce / 19 grudnia 2017 /

Muzeum Wsi Kieleckiej otworzyło w Dworku Laszczyków wystawę pt. „O rożdestwi Christowom wist`wam powedati - Boże Narodzenie w kulturze łemkowskiej”. Oglądając ekspozycję dowiemy się, jak wyglądały tradycyjne święta w zapomnianej społeczności górali Beskidu Niskiego i Sądeckiego, zwanych Łemkami.

Ponad 21 milionów złotych będzie kosztował kolejny etap renowacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe w Kielcach wkrótce przystąpi do prac nad elewacją zabytku i sal ekspozycyjnych. Galeria przystosowana zostanie do potrzeb współczesnych wystaw i dzisiejszych standardów zabezpieczeń.

Aktor pochodzący z Kielc Piotr Mateusz Wach wystąpi w Teatrze im. Stefana Żeromskiego ze spektaklem pt. „Ryszard. Ciało z gniewu”. Scenariusz powstał w oparciu o teksty „Ryszard III” Williama Szekspira i „Rok Ryszarda” hiszpańskiej dramatopisarki Angeliki Lidell. Autorską interpretację tych dzieł zobaczymy w najbliższy wtorek 19 grudnia o godzinie 19.

Kieleckie Centrum Kultury w witrynach swojej siedziby zaprezentowało świąteczną ekspozycję. Kompozycje nawiązujące do klimatu Bożego Narodzenia wykonali pracownicy instytucji i restauracji Siedem Pokoi. Jury złożone z kieleckich dziennikarzy wybrało najładniejsze prace, a przy okazji odbyło się wspólne kolędowanie na świeżym powietrzu.

Muzeum Wsi Kieleckiej jak co roku zorganizowało Kiermasz Bożonarodzeniowy. Na stoiskach ustawionych przy Dworku Laszczyków kilkudziesięciu wystawców kusiło kielczan swoją ofertą.

Międzynarodowe przedświąteczne spotkanie odbyło się w kieleckim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnym numer 2. W popularnym „Piłsudzie” uczniowie rozmawiali z przedstawicielami Turcji, Ukrainy czy Japonii. Zagraniczni goście opowiadali o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem kultywowanych w ich ojczyznach.

Świąteczny koncert

Kielce / 14 grudnia 2017 /

Artyści Sceny Autorskiej STUDIO wystąpią w Kieleckim Centrum Kultury z koncertem wigilijnym „Kolęda u poetów”. W czwartek 21 grudnia o godzinie 19 na małej scenie instytucji usłyszymy fragmenty oratorium pt. „Pieśń wigilijna” i pastorałki Henryka Jachimowskiego z muzyką Marka Tercza.

Magdalena Lasia, studentka UJK i Adrian Jacecko, uczeń VI LO im. Słowackiego w Kielcach laureatami dwóch głównych nagród w konkursie „Napisz do nas o nas”. Został on zorganizowany po raz drugi przez Stowarzyszenie Przyjaciół im. Stefana Żeromskiego, Teatr im. Stefana Żeromskiego oraz urząd marszałkowski. Konkurs jest skierowany do uczniów i studentów z terenu województwa świętokrzyskiego.

Strona 9 z 73

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna