Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Co by było gdyby Andrzej Zaucha nie zginął z rąk francuskiego reżysera? Nad tym zastanawiają się artyści z Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Trwają próby do muzycznego spektaklu w reżyserii Adama Biernackiego pod tytułem „Zaucha. Welcome to the PRL”.

„Wyklęty” już za miesiąc

Kielce/Polska / 10 lutego 2017 /

Miesiąc pozostał do premiery jednej z najbardziej wyczekiwanych produkcji kina niezależnego. 10 marca na srebrne ekrany w całym kraju wejdzie „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Film przedstawia dramat żołnierzy, którzy po wojnie nie rzucili broni i sprzeciwili się nadciągającemu ze wschodu komunizmowi. U kieleckiego reżysera występują między innymi Marcin Kwaśny, Piotr Cyrwus czy Marek Siudym.

Konkursy, zabawy i spektakl „Kłopoty Misia Zdzisia” Teatru Moralitet z Krakowa – wszystko w temacie bezpieczeństwa. Takie atrakcje czekają na mieszkańców regionu z okazji europejskiego dnia numeru alarmowego 112. Akcja edukacyjna odbędzie się w galerii Echo i kierowana jest głównie do dzieci i młodzieży.

Muzeum Wsi Kieleckiej chwali się popularnością Parku Etnograficznego wśród filmowców. W najbliższy wtorek o godzinie 16 w Dworku Laszczyków muzealnicy odsłonią wystawę pt. „Filmowy skansen”. Przypomni ona produkcje, do których zdjęcia realizowane były w Tokarni. Zobaczymy zarówno fotosy z planów do takich filmów jak „Wołyń”, „Śluby panieńskie” czy „Papusza” jak i projekcje fragmentów wybranych tytułów.

Grali już tematy muzyczne ze ścieżek dźwiękowych kinowych hitów, teraz nadszedł czas na najpiękniejsze piosenki z musicali. W Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert pod hasłem „Cudowny Świat Musicalu”, a w jego programie znalazły się takie utwory jak „Memory” ze spektaklu „Koty”, „Deszczowa piosenka” czy melodie znane z „Upiora w operze”.

Badają wieś

Świętokrzyskie / 09 lutego 2017 /

Muzeum Wsi Kieleckiej planuje przeprowadzić w tym roku 11 różnych badań historycznych i etnograficznych. Naukowcy przyglądają się między innymi twórczości ludowej w regionie, działalności karczmarzy żydowskich na Kielecczyźnie czy dzieciństwie w latach II wojny światowej na świętokrzyskiej wsi. Efekty badań publikowane będą w formie wystaw lub opracowań książkowych.

Wystawy w Przystanku

Kielce / 09 lutego 2017 /

Do końca lutego Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” prezentuje dwie nowe wystawy czasowe. Pierwsza z nich pt. „Armia Krajowa 1939-1945” w prosty sposób przedstawia dzieje niepodległościowych organizacji działających w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

Jazz przy Planty 7

Kielce / 08 lutego 2017 /

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu im. Jana Karskiego zaprasza w sobotę 25 lutego o godzinie 17 na koncert Jazz & Love Trio. Polsko-amerykańska grupa muzyków obiecuje ciepły występ, w sam raz na zimowy wieczór. Na żywo usłyszymy między innymi utwór „My Funny Valentine”. Wstęp 15 zł.

Mistrz światowego kina Martin Scorsese powraca z obiecującym tytułem. Najnowszy film w jego reżyserii pt. „Milczenie”, w Kielcach zobaczymy przedpremierowo. W czwartek 16 lutego o godz. 16 i 19 dzieło wyświetli kino Fenomen mieszczące się w Wojewódzkim Domu Kultury.

Przystąpili do Porozumienia

Kielce/Tokarnia / 08 lutego 2017 /

Kielecka placówka kulturalna przyjęta do elitarnego grona instytucji wspólnie rozwijających społeczeństwo przez naukę i innowacje. Muzeum Wsi Kieleckiej weszło w skład Porozumienia Społeczeństwo i Nauka SPIN. Działa ono przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Na dzień świętego Walentego Kieleckie Centrum Kultury proponuje przeboje musicalowe i operowe. W koncercie „Grande Amore” wykona je Leon Voci, kwartet pochodzący z Ukrainy. Organizatorzy chwalą, że obecnie to jedna z lepszych na świecie grup tenorowych. Przed kielecką publicznością zaprezentują utwory z repertuaru między innymi Andrea Bocelli.

Aktorzy z Teatru Kubuś ponownie podejmują poważną tematykę. Tym razem opowiedzą o bezduszności konfliktów zbrojnych w spektaklu „Wojna, która zmieniła Rondo”. Scenariusz powstał w oparciu o ukraińską opowieść dla dzieci autorstwa Romany Romaszyn i Andrija Łesiwa. Ukazuje ona kontrast pomiędzy czasami pokoju i wojny na przykładzie tytułowego miasteczka o nazwie Rondo. Sztukę reżyseruje Judyta Berłowska.

Premierowo w Nowym Jorku

Nowy Jork / 03 lutego 2017 /

Film „Przy Planty 7/9” doczeka się premiery w Nowym Jorku. We wtorek 7 lutego produkcję w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera wyświetli tamtejsze Jewish Community Center. Z kolei w poniedziałek 6 lutego film będziemy mogli zobaczyć w Kielcach.

Kino z UJK

Kielce / 03 lutego 2017 /

"Dzień świra" w reżyserii Marka Koterskiego, „Pianista” Romana Polańskiego, czy „Katyń” Andrzeja Wajdy – to tylko kilka z wielu filmów, jakie będzie można zobaczyć na UJK w ramach kursu "Polskie kino współczesne" pod patronatem Filmoteki Narodowej oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  

Strona 9 z 42

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay