Zapiecek
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Pierwszy klaps padł na planie filmu o Biskupie Kieleckim Czesławie Kaczmarku. To duchowny, który na początku lat 50. aresztowany został pod zarzutem szpiegostwa na rzecz USA i Stolicy Apostolskiej, a następnie brutalnie przesłuchiwany. Jak mówi autor scenariusza biskup Kaczmarek jest jednym z największych męczenników czasów komunizmu, o którym dziś niewiele wiemy.

Nowy spektakl pt. „Park nieszczęśliwie zakochanych” zaprezentuje Teatr Pegaz, który działa przy Kieleckim Centrum Kultury. Przedstawienie w reżyserii Andrzeja Skorupskiego i w wykonaniu młodzieżowego zespołu zobaczymy na małej scenie KCK w środę 17 maja o godzinie 19. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

– Widzę te wszystkie kształty przed oczami. Jadę samochodem. Zjeżdżam na pobocze. Nie wiem nawet, gdzie jechałem, bo ciągle myślę o tworzeniu – opowiada rzeźbiarz Jan Kuraciński, zwany Dawidem II. Twórca ekspresyjnych rzeźb, w których odbija się nasza codzienność: trudna, ale piękna i inspirująca. Pełna emocji.

Abba w Kielcach

Kielce / 13 maja 2017 /

Zespół Black Red White Project zagra w Filharmonii Świętokrzyskiej hity Abby w nowych, mocniejszych aranżacjach Artura Jurka i Pawła Gorczycy. Przeboje szwedzkiej grupy wzbogacone zostały o brzmienie gitary elektrycznej i fortepian, a usłyszymy je w niedzielę 21 maja o godz. 17.

Przed nami kolejne koncerty muzyki organowej w ramach festiwalu Anima Mundi. W tę niedzielę 14 maja o godz. 19.15 w kościele św. Wojciecha w Kielcach zabrzmią utwory Karłowicza i Góreckiego. Wykona je chór Konzervatorium z Koszyc oraz Orkiestra Symfoniczna ZPSM im. Różyckiego w Kielcach.

644 prace wpłynęły do konkursu plastycznego dla dzieci, który Teatr „Kubuś” organizuje od 35 lat. Z tej puli komisja złożona z plastyków i przedstawicieli lokalnych mediów wybrała 30 najlepszych rysunków zainspirowanych spektaklami granymi na kieleckiej scenie lalkowej. Zgłoszenia napłynęły z terenu całego województwa.

Frygać, gudłaj, psiaki, strugaczka… Może nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale to słowa charakterystyczne dla Kielecczyzny. Prawdopodobnie trafią one do Ilustrowanego Słowniczka Kielczanina, który stanie się częścią Niemapy, czyli alternatywnego przewodnika turystycznego. Trwa właśnie plebiscyt na najbardziej „kieleckie” słowa.

Na początku tego tygodnia w Częstochowie odbył się 26. Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca „Majowa Nutka 2017”. Miasto Kielce i Dom Kultury „Zameczek” reprezentowali wokaliści ze Studia Wokalnego Andrzeja Wolskiego. Młodzi artyści zebrali dobre noty.

Czytamy Żeromskiego

Świętokrzyskie / 10 maja 2017 /

Świętokrzyskie czyta Żeromskiego. Z inicjatywy Samorządu wojewódzkiego, Centrum Edukacyjnego Szklany Dom i podstawówki w Mąchocicach Scholasterii rozpoczyna się kolejna akcja promująca czytelnictwo i dziedzictwo regionu. Tym razem głównymi bohaterami projektu będzie Stefan Żeromski i jego utwory. Inauguracja tegorocznego projektu odbędzie się w Szklanym Domu w Ciekotach.

Poznaliśmy Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2016. Tym tytułem uhonorowana została Anna Adamczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej we Włoszczowie.

Dzień przed amerykańską premierą nowego sezonu serialu „Miasteczko Twin Peaks” kielczanie spędzą wieczór z filmami Davida Lyncha, reżysera legendarnej produkcji telewizyjnej. W sobotę 20 maja po godzinie 21 kino Fenomen mieszczące się w Wojewódzkim Domu Kultury wyświetli trzy produkcje cenionego twórcy filmowego zza oceanu. Wejściówki w przedsprzedaży kosztują 25 zł.

Nietypową promocję zorganizował Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Widzowie, którzy przyjadą autobusem lub pociągiem będą mogli kupić wejściówkę na spektakl w obniżonej cenie.

Koncert japońskiego wirtuoza Yuzuru Hiranaki, który miał się odbyć dzisiaj wieczorem (5 maja) w kieleckiej katedrze został odwołany. Muzyk miał wystąpić w ramach festiwalu Anima Mundi. Kieleckie Centrum Kultury, które organizuje przegląd muzyki poważnej poinformowało, że artysta zachorował, a jego występ w stolicy regionu świętokrzyskiego zostanie przełożony na inny termin.

Mistrz muzyki organowej z Japonii wystąpi w Kielcach. Yuzuru Hiranaka zagra w bazylice katedralnej podczas kolejnego koncertu w ramach 28. Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi. Muzyk obecnie mieszka w Kopenhadze, gdzie jest wykładowcą w Królewskiej Akademii Muzycznej.

Strona 9 z 51

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Zapiecek