Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

KULTURA KIELCE

Pokaz eleganckiego ubioru męskiego w smugach dymu palonego cygara. Tak wyglądał kolejny wieczór Akademii OFF FASHION dedykowany panom i Rhettowi Buttlerowi, jednej z głównej postaci powieści „Przeminęło z wiatrem”, która patronuje festiwalowi. Na scenę wprowadzono nawet… konia.

Intymny świat Judy na scenie

Kielce / 25 października 2016 /

Końcówka życia jednej z bardziej charyzmatycznych amerykańskich gwiazd stała się inspiracją dla polskich twórców teatralnych. W Pałacyku Zielińskiego zagrany zostanie spektakl o rozterkach Judy Garland, która już jako dziecko zasłynęła dzięki roli Dorotki w filmowej adaptacji powieści „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. 

Już za kilka dni przesuniemy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Dla projektantów to okazja by z dziećmi i ich rodzicami pomówić o wzornictwie związanym z czasem. Dlatego Instytut Designu organizuje warsztaty, podczas których powstaną tarcze zegarów według autorskich projektów kielczan. Uczestnicy wykorzystają tradycyjną technikę intarsji. 

Zaduszki z wybitnymi muzykami

Kielce / 24 października 2016 /

Stowarzyszenia Jana Karskiego zaprasza 27 października (czwartek) o godz. 18:00 na zaduszki muzyczne w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7.

Kobieta elegancka i zmysłowa odziana w czerń, biel lub czerwień. To propozycja wizerunku modnej przedstawicielki płci pięknej znanych polskich projektantów. Duet Paprocki&Brzozowski w czytelni biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zaprezentował nową kolekcję sukienek pod wspólną nazwą "Halfnaked".

Rewia mody między książkami? Dlaczego nie. Przecież czytanie, podobnie jak nowe kolekcje ubrań, jest modne. O tym przekonują organizatorzy Akademii Off Fashion, której program stworzony został w oparciu o motywy powieści „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell. Kolejna część wydarzenia pod hasłem „Wielki bal w Dwunastu Dębach” odbędzie się w bibliotece Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W tamtejszej czytelni duet Paprocki&Brzozowski zaprezentuje najnowszą kolekcję sukien.

Amatorska grupa teatralna zaprezentowała nowy spektakl. Scena działająca przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Kielcach premierowo wystawiła inscenizację o własnej patronce pt. „Królowa Miłosierdzia”.

Entropia dająca poczucie swobody otworzyła drugą odsłonę Akademii Off Fashion. Wernisażem twórczości Jaśminy Parkity, młodej artystki z Kielc rozpoczęło się tutejsze święto mody. Prace pokazane w Galerii Winda mieszczącej się w Kieleckim Centrum Kultury podejmują temat przemijania. 

Kieleccy lalkarze dysponują niewielką sceną, ale przy tym bardzo gościnną. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” rozpoczyna projekt, w ramach którego szkolne grupy teatralne będą mogły w profesjonalnych warunkach wystawić swoją sztukę. Pierwszy spektakl w wykonaniu młodzieży zagrany zostanie dzisiaj wieczorem. Na dużej scenie zaprezentuje się Koło Teatralne „Dziewiątka” z Gimnazjum nr 9 w Kielcach. 

Echa świata i kraju odbiją się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wybranych zostało 30 filmów, które zaprezentowane zostaną podczas nadchodzącego Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt. Ich tematyka jest bardzo szeroka. Twórcy wzięli pod lupę między innymi konflikt w Syrii i na Ukrainie. 

Bestsellerowa powieść miłosna rozgrywająca się w realiach wojny secesyjnej, która burzyła wyobrażenie amerykańskiego snu stała się tłem kolejnego święta mody w Kielcach. Podobnie jak rok temu punktem wyjścia dla Akademii OFF FASHION stała się głośna ekranizowana powieść, która aktualnie obchodzi okrągły jubileusz od chwili pierwszego wydania.

Arcydzieła polskiej poezji z epoki średniowiecza zabrzmią w klasztorze na Świętym Krzyżu. W nadchodzącą sobotę o godzinie 17 grupa artystów zaprezentuje spektakl słowno-muzyczny, którego scenariusz został stworzony na podstawie „Pieśni łysogórskich”. To zbiór staropolskich utworów maryjnych skopiowanych w XV wieku na Świętym Krzyżu przez benedyktyna Andrzeja ze Słupi. Najbardziej znaną pieśnią z tego zbioru jest „Lament świętokrzyski”. Reżyser Jan Tarnawski mówi, że scenariusz skupia się na tym właśnie utworze. 

Trzydziestu plastyków, których prace można znaleźć w wielu książkach w centrum Kielc pokazuje swoje ilustracje. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odsłonięta została wystawa, której tematem jest artystyczna wizja chrztu Polski.

Jak rodzimi ilustratorzy przedstawiają Chrzest Polski można się przekonać odwiedzając nową wystawę w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Jej wernisaż odbędzie się dziś (14.10) o godzinie 17.

Strona 9 z 32

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay