Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Trochę Niemiec w Moskwie

Kielce / 30 listopada 2016 /

Trwa Tydzień Filmu Niemieckiego w kieleckim kinie Moskwa. To przegląd najciekawszych nowych produkcji młodych twórców zza zachodniej granicy. Dobrane przez organizatorów tytuły są uniwersalne i omawiające realia współczesnego świata. Przed nami jeszcze trzy wieczory i trzy pokazy filmu niemieckiego. 

Mikołaj u Koziołka Matołka

Kielce / 30 listopada 2016 /

W niedzielę 4 grudnia w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie odbędą się „Bajkowe mikołajki”. Impreza jest zorganizowana w ramach obchodów powszechnie znanego dnia św. Mikołaja.

Projekt reprezentujący Polskę na międzynarodowej wystawie w Wenecji przyjedzie do Kielc. „Fair Building” to jednocześnie ekspozycja, propozycja nowej idei oraz krótki film dokumentalny. Autorami są architekci na co dzień pracujący w Instytucie Designu. 

Jury 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej przyznało filmowi Michała Jaskulskiego i Larrego Loewingera "Przy Planty 7/9" Nagrodę Specjalną - Kamerę Dawida. Uhonorowany film to realizowany przez 10 ostatnich lat dokument, opowiadający o pogromie i kieleckiej drodze do pojednania. Jego głównym bohaterem jest Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Magda Grąziowska i inni nagrodzeni

Kielce/Rzeszów / 29 listopada 2016 /

Artyści z Teatru im. Stefana Żeromskiego nagrodzeni. Podczas Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie wyróżnienia zdobyła aktorka Magda Grąziowska za tytułową rolę w kieleckim spektaklu pt. „Harper” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Dodatkowo, podczas imprezy na Podkarpaciu docenieni zostali współpracujący muzycy z grupy TNBC, którzy tworzą oprawę w spektaklu pt. „Samotność pól bawełnianych”.

Filmowa opowieść o ocaleniu z Holokaustu oświęcimskiego rabina zdaniem komisji artystycznej okazała się najlepsza. Główna nagroda XXII Festiwalu Form Dokumentalnych NURT trafiła do twórcy filmu „Dotknięcie anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego. 

Spektakl Teatru „Kubuś” staje do walki w Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Zakwalifikowała się do niego inscenizacja The Monstrum Band na podstawie tekstu Mateusza Pakuły i w reżyserii Roberta Drobniucha. Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie poprzez ten konkurs zachęca artystów do pisania autorskich tekstów scenicznych. Wabikiem jest spora nagroda finansowa.

Przed nami V Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Przegląd konkursowy rozpocznie się w piątek 2 grudnia o godzinie 17. W tej części festiwalu usłyszymy 14 wykonawców z różnych zakątków Polski, których wybrała komisja powołana przez organizatorów imprezy. 

"Pracownia ekslibrisu" na UJK

Kielce / 24 listopada 2016 /

Niecodzienną wystawę cyfrowych ekslibrisów można od dziś (24.11.) podziwiać w Bibliotece Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Muzycy zagrają koncert, a przy okazji odsłonięty zostanie kolejny w mieście pomnik. Jest to metalowa rzeźba dyrygenta w charakterystycznym geście z batutą w dłoni. Wykonał ją Arkadiusz Latos i już zamontowana została przy głównym wejściu Filharmonii Świętokrzyskiej. Dzieło waży ponad 230 kilogramów a wraz z postumentem mierzy 3 metry. Odsłonięcie rzeźby towarzyszyć będzie piątkowemu koncertowi pod tytułem „Arcydzieła symfoniki”. - Nie trzeba go specjalnie rekomendować – uważa Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii.

Czasu na nadsyłanie zgłoszeń jest już coraz mniej! Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Loża3 oraz Teatru im. Stefana Żeromskiego przypominają o konkursie dla młodzieży. Zachęcają do nadsyłania prac dotyczących działalności kieleckiej sceny czy wystawianych na niej spektakli. Na laureatów czekają nagrody finansowe i rzeczowe.

W grudniu przy Planty 7

Kielce / 24 listopada 2016 /

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w grudniu proponuje dwa spotkania. Instytut Kultury Spotkania i Dialogu znów zamieni się w kameralne kino i miejsce rozmów z ciekawymi ludźmi.

Przez kilka miesięcy była pokazywana we Włoszech a już niedługo przyjedzie do Kielc. Wystawa, która reprezentowała Polskę podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji w grudniu odsłonięta zostanie na Wzgórzu Zamkowym. 

Nasze życie nigdy nie jest ani czarne ani białe. Podobnie jest z filmem dokumentalnym, który przecież opowiada o tym co człowieka intryguje, cieszy lub gnębi. Nie ma gotowego scenariusza zapewniającego powodzenie tak w życiu jak i w kinowej sali. Warto jednak trzymać się kilku ważnych punktów odniesienia. Te jednak tyczą się tylko filmów dokumentalnych. O nich opowiedzieli twórcy filmowi i krytycy, którzy goszczą w Kielcach na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT.

Strona 9 z 35

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay