Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
online button

KULTURA KIELCE

Przepełniona bogactwem barw i kształtów ekspozycja zagościła w Biurze Wystaw Artystycznych. W kieleckiej instytucji kulturalnej odsłonięty został zbiór dzieł lokalnych twórców pod wspólnym hasłem „Kapitał Sztuki Suplement 2016”. Wystawą artyści podsumowali miniony rok i pochwalili się ostatnimi dokonaniami. 

Czy językiem pantomimy można opowiedzieć bajkę symfoniczną na recytacje i wielką orkiestrę? Artyści z Teatru „Kubuś” są przekonani, że tak. Dlatego postanowili zmierzyć się z popularnym utworem Siergieja Prokofiewa pt. „Piotruś i Wilk”. Wkrótce na scenie przy ulicy Dużej w Kielcach zobaczymy efekty prac naszych aktorów. 

Rock na nowy rok

Kielce / 08 stycznia 2017 /

6 stycznia w kieleckiej Bazie Zbożowej odbyła się kolejna edycja znamiennej Antologii Nowego Rocka. Tym razem publiczność miała okazję posłuchać występów grupy High Blood Pressure z Warszawy oraz kieleckiego zespołu Aversja.

 

Przypominamy o akcji pracowników Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Artyści chcą pomóc ciężko chorej córce Andrzeja Cempury, ich kolegi z pracy. Dlatego zorganizowana została licytacja fantów w najpopularniejszym serwisie społecznościowym. To nie wszystko. Artyści zapraszają również na koncert, podczas którego będą zbierane środki na leczenie. 

Odrobina klimatu filmowego festiwalu NURT powróci zimową porą. Kieleckie kino Moskwa przypomni trzy nagrodzone podczas ostatniego przeglądu produkcje dokumentalne. 

Teatr, operę, kameralne poetyckie koncerty i wielkie widowiska łączy lista propozycji Kieleckiego Centrum Kultury na najbliższe miesiące. Po świątecznym odpoczynku instytucja ponownie próbuje przyciągnąć mieszkańców miasta różnorodnym programem. 

Zabytki już pod opieką MNKi

Wiślica/Kielce / 03 stycznia 2017 /

Wiślickie skarby już oficjalnie w strukturach Muzeum Narodowego w Kielcach. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami samorządowców oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego państwowa instytucja zyskała nowy oddział, który właśnie rozpoczął działalność pod nazwą Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. W tej chwili zabytki nie są dostępne dla zwiedzających, ponieważ trwają prace związane ze zmianami organizacyjnymi. Zabytki czeka także konieczny remont. 

To będzie wieczór kolęd w wyjątkowym wydaniu. W Filharmonii Świętokrzyskiej usłyszymy świąteczne pieśni w nowych aranżacjach warszawskiego kompozytora Macieja Małeckiego. Znane melodie, takie jak „Wśród nocnej ciszy” czy „Gdy się Chrystus rodzi” wykonają dwa kieleckie chóry i orkiestra smyczkowa. 

Pierwszy klaps na planie tego filmu padł w marcu 2014 roku. Po trzech latach pracy i 67 dniach zdjęciowych „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego trafi na ekrany polskich kin. Już od pierwszych ujęć podgrzewana była atmosfera oczekiwania. Czy spełni się obietnica mocnego obrazu, który bez ogródek opowiada o historii antykomunistycznego podziemia? O tym przekonamy się już za dwa miesiące.

Mijający rok w kulturze regionu można podsumować podając liczbę premier teatralnych, zorganizowanych koncertów czy wystaw. W ten sposób powstałaby ogólna lista minionych wydarzeń. My jednak postanowiliśmy wyszczególnić kilka momentów, które miały szczególne znaczenie dla tutejszych artystów, instytucji kultury i ich odbiorców. 

Teatr im. Stefana Żeromskiego zamyka 2016 rok w liczbach. A te są imponujące. Według nadesłanych danych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy artyści ze swoimi spektakli przemierzyli aż 27,5 tysiąca kilometrów. Na różnych scenach zagrali łącznie 224 inscenizacje dla publiczności liczącej… 46 tysięcy widzów. Ponadto, scena zainkasowała około 1,1 miliona złotych wpływu. 

Konkurs ze spektaklami Teatru im. Stefana Żeromskiego w roli głównej rozstrzygnięty. Młodzi widzowie zostali nagrodzeni za przedstawienie własnej wizji kieleckich inscenizacji. W konkursie „Napisz do nas o nas” organizatorzy postawili przed nimi zadanie napisania recenzji, sporządzenia plakatu lub filmu na temat tego, co można zobaczyć na scenie przy ulicy Sienkiewicza. 

„Tygrys jest gatunkiem łowczym i drapieżnym” – usłyszeliśmy na deskach teatru Wyższego Seminarium Duchownego podczas premiery sztuki „Tygrys według Brożka”. Jakie konsekwencje będzie miało dla jej głównego bohatera pojawienie się drapieżnika w… łazience? O tym przekonamy się, oglądając spektakl kieleckich alumnów.

Świętokrzyskie krajobrazy

Kielce / 29 grudnia 2016 /

Wernisaż wystawy pt. ,,Świętokrzyskie krajobrazy" odbył się w środowy wieczór w Domu Środowisk Twórczych. Premierowy pokaz malarstwa Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej (PSEP) to efekt pracy na samodzielnie zorganizowanych plenerach w Kielcach, Końskich oraz Busku-Zdroju. 

Strona 9 z 39

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay