Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

O realiach II wojny światowej widzianej oczami dziecka opowie Muzeum Wsi Kieleckiej. W ten piątek o godzinie 16 otwarta zostanie wystawa prezentująca relacje najmłodszych świadków wojennej tragedii. Dziecięce relacje, rysunki wykonane niewprawną ręką czy wypracowania szkolne stworzą obraz dramatycznych czasów z nieco innej perspektywy. Wystawa opowiada także o sieroctwie, głodzie, strachu, cierpieniu na zsyłkach oraz odwadze harcerzy i nieletnich partyzantów.

Obrady w kinie

Kielce / 30 sierpnia 2017 /

Promotorzy polskiego i artystycznego kina z różnych stron kraju będą obradowali w Kielcach. Kino Fenomen działające w strukturach Wojewódzkiego Domu Kultury zorganizuje 6. Ogólnopolską Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych.

Pradzieje Ponidzia

Kielce / 30 sierpnia 2017 /

Muzeum Narodowe w Kielcach otworzy nową wystawę stałą pt. „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzie i Wiślicy” w przyszłą sobotę 9 września o godzinie 16. Nowoczesną i interaktywną ekspozycję prezentującą dzieje regionu od mezolitu do wczesnego średniowiecza obejrzymy w salach Kamienicy pod Trzema Herbami.

Hutnicze tradycje

Tokarnia / 30 sierpnia 2017 /

Tradycyjne metody hutnicze charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego przybliży Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej. Ze sposobami pozyskiwania metali znanymi naszym dziadom zapoznamy się podczas 25. „Wytopków ołowiu”. Impreza odbędzie się w niedzielę 17 września w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Miesiąc jeszcze potrwa nabór prac do 11. edycji konkursu fotograficznego „Życie jest piękne”. Jest on skierowany zarówno do amatorów jak i profesjonalistów. Zgodnie z regulaminem uczestnicy konkursu powinni przesłać maksymalnie 8 zdjęć przedstawiających miasto, modę, naturę lub kulinaria.

Zbliża się święto rolników z całego regionu. W tę niedzielę 3 września na płycie lotniska w Masłowie odbędą się 17. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Uroczystości rozpocznie przemarsz dożynkowy sprzed pomnika świętego Jana Pawła II do Kościoła Przemienienia Pańskiego, gdzie w południe odbędzie się Msza święta.

Marek Raduli, Wojciech Hoffmann, Władysław Komendarek a nawet Nick Simper z pierwszego składu zespołu Deep Purple. Takie gwiazdy znajdziemy na nowej płycie kieleckiego zespołu Limit. Na krążek zatytułowany „Limit i przyjaciele” trafiło 15 autorskich utworów o energicznym, rockowo-bluesowym brzmieniu.

Święto zwierząt w Tokarni

Tokarnia / 26 sierpnia 2017 /

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na „Niedzielę ze Św. Franciszkiem” Impreza odbędzie się 27 sierpnia w Parku Etnograficznego w Tokarni od godziny 10 do 17. Wydarzenie dedykowane jest nie tylko naszym czworonożnym przyjaciołom czy zwierzętom znanym z gospodarstw rolnych ale i tym bardziej egzotycznym.

Niekonwencjonalny festiwal podkreślający wartość natury odbędzie się niedaleko Kielc. W tę sobotę na terenie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej rozpocznie się 2. Festiwal Kultur „Dalej się nie da”. Na scenie wystąpią zespoły, które w swojej twórczości inspirują się przyrodą oraz czerpią z muzyki etnicznej różnych rejonów świata i mieszają ją z innymi gatunkami.

Według zamysłu Festiwal „Dalej się nie da” ma być imprezą tanią w organizacji, lecz oferującą alternatywną i wartościową muzykę, ale spychaną na dalszy plan. Na imprezę udało się zaprosić zespoły The Bandji Band, Gogodzy Ganski, Bezjazgh, Fifidorki i Zmiana Czasu. Muzycy łączą muzykę folkową polską, ukraińską, afrykańską z brzmieniami klezmerskimi, jazzem czy rockiem. - Myślę, że taka różnorodność jest dobra, ponieważ nie zmęczymy się za bardzo - mówi Jakub Kubiec, organizator imprezy.

Sobotnie koncerty wystartują o godzinie 16 i zakończą się późną nocą. Finałem zabawy będzie projekcja filmu dokumentalnego „Inlakesh”.

W niedzielę przed południem rozpocznie się druga część imprezy. Dorośli będą wspólnie gotować i wezmą udział w meczu frisbee. Coś dla siebie znajdą także dzieci. - Cały festiwal odbywa się w ramach projektu Natura – Idea – Człowiek. Pomyśleliśmy o tym, by przekazać pewne wartości najmłodszym. Dlatego odbędą się warsztaty, które pokażą jak bawić się bez znanych dzisiaj zabawek. Można do tego użyć to, co znajdziemy w lesie, czyli szyszek, patyków, kamyczków. Pokażemy im, jak mądrze doświadczać natury – mówi Jakub Kubiec.

Wstęp na festiwal „Dalej się nie da” będzie możliwy dzięki darmowym wejściówkom, które pobierzemy za pośrednictwem serwisu evenea.pl.

Po co komu poezja…

Kielce / 25 sierpnia 2017 /

Zwykliśmy mówić z wielkim przekonaniem, że dzisiejsza, wychowana przy komputerach młodzież nie nie lubi poezji i jej nie czyta. Wzdychamy ze smutkiem, że kiedyś było inaczej: chodziliśmy z ulubionymi tomikami w plecaku i czytaliśmy w każdej wolnej chwili. A dzisiaj… nastolatkom tylko smartfony w głowach.

Trzy nowe wystawy w BWA

Kielce / 25 sierpnia 2017 /

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wernisaż trzech wystaw. Pierwszą z nich jest prezentacja projektu artystyczno-naukowego „TRANSlacje” realizowanego w ramach badań statutowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Dolnej BWA w Kielcach. Natomiast w Galerii Górnej zostanie zaprezentowana wystawa "Geo.grafia sztuki".

Muzyką srebrnego ekranu Filharmonia Świętokrzyska pożegna wakacje. W ten piątek o godzinie 19 orkiestra symfoniczna tej instytucji pod batutą dyrektora Jacka Rogali wykona najpiękniejsze melodie, które znalazły się na ścieżkach dźwiękowych znanych i lubianych filmów. Około półtoragodzinna lista przebojów zawiera kompozycje zarówno polskie, jak i zagraniczne.

Światowej sławy muzycy zagrają podczas 5. edycji festiwalu Kielce ROCKują. Główna część imprezy odbędzie się w dniach od 30 sierpnia do 3 września. Wśród gości kieleckiej imprezy możemy wymienić takie zespoły, jak The Animals & Friends, Jan Akkerman Band, TSA czy Nocna Zmiana Bluesa.

Strona 8 z 62

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna