Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

KULTURA KIELCE

Dwanaście spektakli z różnych stron Polski, a w tym monodramy, komedie czy sztuki skłaniające do refleksji. Tak można streścić program XVI Przegląd Teatrów Alternatywnych. Wydarzenie kulturalne, które rozpocznie się w Kielcach w najbliższy czwartek potrwa cztery dni. 

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości artyści zapewnią muzyczne doznania. W środę Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach wraz ze współorganizatorami proponuje koncert pt. „W hołdzie bohaterom”.

Nowy dyrektor artystyczny Instytutu Designu Krzysztof Kucharczyk zapowiada pierwsze zmiany w kieleckiej instytucji. Na początek otwiera nową przestrzeń wystawienniczą dedykowaną najmłodszym gościom IDK. Ponadto chce nieco zmodyfikować oficjalną nazwę ośrodka kultury. 

Film „Przy Planty 7/9” został uznany za najlepszy film dokumentalny na Jersey City International Television & Film Festival. Obraz dotyczy pogromu kieleckiego.

Chmielnik i jego zalety

Kielce / 03 listopada 2016 /

„Chmielnik Miasto z Duszą” - to hasło, którym promować się świętokrzyskie miasteczko. W Wojewódzkim Domu Kultury władze Chmielnika będą prezentować walory turystyczne oraz efekty hobbystycznej działalności mieszkańców tamtejszej okolicy. 

Święto w Geoparku

Kielce / 03 listopada 2016 /

Co łączy Geopark Kielce, ONZ i zachmurzenie? O tym będzie można się dowiedzieć podczas Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki, który po raz pierwszy będziemy obchodzić w czwartek 10 listopada. W Polsce do wspólnego świętowania zaprasza 29 instytucji zrzeszonych w Porozumieniu Społeczeństwo i Nauka. Swoją propozycję przedstawia również kieleckie Centrum Geoedukacji.

Wykorzystując grafikę, informatykę i trójwymiarowe rekonstrukcje uczony w niezwykły sposób podsumuje wiedzę o przyrodzie. Będzie to popularnonaukowe widowisko w wykonaniu dra Andrzeja Boczarowskiego, wszechstronnego naukowca. Wydarzenie pod nazwą „Sfery świata” odbędzie się w Centrum Geoedukacji w najbliższy poniedziałek 7 listopada o godzinie 17.30.

Kilka propozycji kulturalnych na początek listopada

Świętokrzyskie / 31 października 2016 /

Kunów, Skarżysko-Kamienna, Kielce – przedstawiamy kilka propozycji na początek listopada. Z nutką jazzu i malarstwa. Zapraszamy.

Będzie się działo w pracowniach warsztatowych Instytutu Designu. Projektanci zorganizowali weekendowe zajęcia zarówno dla małych jak i dużych kielczan. Wykonane zostaną między innymi stoliki udające betonowe konstrukcje. Uczestnicy warsztatów poznają również tajemnice zdobniczej techniki, której początki sięgają starożytności.

Wystawa w Muzeum Orła Białego

Skarżysko-Kamienna / 28 października 2016 /

Muzeum Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej zaprasza na wystawę pt: „Walka o rząd dusz. Milenium a Tysiąclecie Państwa Polskiego". Jak sam tytuł wskazuje,  tematem tej atrakcji kulturalnej jest
historia Kościoła w okresie PRL-u.
 

Motyw zaczerpnięty z wielkiej literatury będzie przewodniczył nadchodzącemu koncertowi, który przygotowała Scena Autorska „STUDIO”. Artyści z Markiem Terczem na czele zainspirowali się powieścią „Smuga cienia” Josepha Conrada. Będzie to muzyczny spektakl zaduszkowy, więc wykonawcy przypomną publiczności wybitnych poetów, których już nie ma wśród nas. 

O dawnych praktykach leczniczych

Tokarnia / 27 października 2016 /

Park Etnograficzny w Tokarni znów kusi ciekawostkami z historii. W plebanii z Goźlic, która znajduje się w skansenie odsłonięta została wystawa pt. „Tajniki ludowej medycyny w przekazach ks. Władysława Siarkowskiego”. Ekspozycja mówi o tym, jak dawniej ludność wiejska rozpoznawała choroby i jak je leczyła. 

Po trosze szalona, przerażająca, zagadkowa, ale też dająca do myślenia. Taka będzie nadchodząca muzyczna premiera w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Inscenizacja pod tytułem „The Monstrum Band” w filozoficzny sposób podchodzi do tematu prób modyfikacji co dobre i naturalne.

Ambitnie do przyszłości podchodzą kieleccy harcerze. Przedstawili oni plany między innymi dotyczące przyszłorocznego młodzieżowego festiwalu. Program został już przygotowany, a w nim sporo zmian. Harcerze nieco odeszli od formuły, którą dobrze znamy.

Strona 8 z 32

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay