kibicuj

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
online button

KULTURA KIELCE

Nowe wystawy w BWA

Kielce / 09 marca 2018 /

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach prezentuje trzy nowe wystawy. W galerii górnej obejrzymy malarstwo Antoniego Starowiejskiego ph. „Anty-portret”. Prace charakteryzuje nietypowe ujęcie przestrzeni, która nie narzuca widzowi dominującego elementu.

Galeria Sztuki Współczesnej Winda mieszcząca się w Kieleckim Centrum Kultury otworzyła wystawę Piotra Tołoczki pt. „Notacja gestu w grafice”. Prezentuje ona nietuzinkowe dzieła, które są pewnego rodzaju rejestracją gestów tworzącego artysty. Wbrew pozorom, obrazy nie zostały wykonane przy użyciu technik cyfrowych.

Muzeum Historii Kielc obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia.  To niezła okazja do podsumowania dotychczasowej działalności, a także do przedstawienia najbliższych planów.

Nowe wystawy zaprezentują dwie kieleckie instytucje prezentujące sztukę współczesną. Na wernisaże zaprasza galeria Winda mieszcząca się w Kieleckim Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych. Obie imprezy kulturalne rozpoczną w ten piątek 9 marca o godzinie 18.

Na cmentarzu w Busku-Zdroju pożegnaliśmy aktorkę Teatru im. Stefana Żeromskiego Ewę Józefczyk. Zmarła miała 66 lat. Przez kilka lat współpracowała z diecezjalnym radiem, które wówczas nosiło nazwę Jedność.

 

Instytut Dizajnu w Kielcach gości niemal 40 studentów i wykładowców z dwóch uczelni artystycznych: ASP w Warszawie i HDK w Goteborgu. W ramach projektu „Activated City” 5 zespołów składających się z przedstawicieli 16 państw pracuje nad rozwiązaniami wzbogacającymi przestrzeń wokół Instytutu z myślą o najmłodszych odbiorcach.

Kielecki Teatr Tańca przedstawił bardziej szczegółowe plany co do spektaklu „Alicja w krainie czarów”, który wystawiony zostanie 1 czerwca w tutejszym amfiteatrze. Opowieść ma być wzbogacona i będą jej towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Całość zapowie kampania promocyjna, również poza miastem. Widowiskowa adaptacja baśni na Kadzielni ma przyciągnąć do Kielc rodziny z dziećmi.

Konkursy krasomówcze, spotkania z językoznawcami i warsztaty artystyczne – między innymi takie atrakcje atrakcje przygotowane zostały w ramach rozpoczętego właśnie 26. Tygodnia Kultury Języka Polskiego. Tegoroczna seria imprez kulturalnych odbywa się pod hasłem „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”.

Koncert muzyki amerykańskiej to propozycja Filharmonii Świętokrzyskiej na przyszły piątek. Usłyszymy arie z musicali i piosenki z filmów takich jak Człowiek z La Manczy oraz Kabaret. Jako solista wystąpi baryton Grzegorz Piotr Kołodziej. Koncert poprowadzi jeden z najwybitniejszych mistrzów batuty Mariusz Smolij.

Przestrzeń w siedzibie Instytutu Dizajnu na nowo zaaranżują… studenci z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Żacy odwiedzili kieleckie Wzgórze Zamkowe w ramach uczelnianego projektu „Warsztaty dwóch pracowni”, by sprawdzić jak te wnętrza wyglądają obecnie i jak można je zmienić. Dzięki takiej współpracy Instytut Dizajnu odświeży swoje oblicze a młodzi projektanci podszlifują zdolności zdobywane na uczelni.

Spotkanie poświęcone higienie i dbałości o urodę w dawnych czasach to propozycja Muzeum Wsi Kieleckiej na Dzień Kobiet. Odbędzie się ono o godzinie 10.30 w spichlerzu ze Złotej na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni a poprowadzi je dr Małgorzata Imiołek. Badacz opowie o kanonach piękna obowiązujących na dawnej wsi, o kosmetykach i sposobach jakie stosowały panie, by przybliżyć się do ideału.

Zmarła wieloletnia aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego Ewa Józefczyk. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Grała w toruńskim Teatrze im. Horzycy i rzeszowskim Teatrze im. Siemaszkowej. Następnie, w 1982 roku dołączyła do zespołu kieleckiej sceny dramatycznej.

Tydzień z oracją i czytelnictwem

Świętokrzyskie / 28 lutego 2018 /

Konkursy ortograficzne, spotkania z artystami, zabawy słowem – takie atrakcje czekają na nas w ramach 26. Tygodnia Kultury Języka. Szereg imprez rozpocznie się w przyszły poniedziałek 5 marca. Motywem przewodnim jest hasło „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”. Odnosi się ono do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, która kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności pięknego posługiwania się mową i jasnego wyrażania myśli.

Spektakl o różnych odcieniach uczuć przygotowuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. 3 marca premierowo zobaczymy sztukę pod tytułem „Dwie wyspy” w reżyserii Darii Kopiec. Zabawna opowieść dla widzów od czwartego roku życia połączy na scenie animację lalkami teatralnymi i papierowymi rekwizytami z wizualizacjami.

Strona 8 z 77

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna