Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się tradycyjne doroczne kolędowanie z biskupem Marianem Florczykiem. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta w Kościele Świętej Trójcy odprawiona w intencji osób niepełnosprawnych.

"Credo" jedzie do Hollywood

świętokrzyskie / 10 stycznia 2019 /

Ogromny sukces młodych świętokrzyskich twórców. Film "Credo" w reżyserii Mikołaja Wróbla i producenta Mateusza Śliwy będzie reprezentować Polskę na jednym z największych festiwali filmów krótkometrażowych na świecie organizowanym przez amerykańskie stowarzyszenie reżyserów. W lutym ich produkcja zostanie pokazana na gali finałowej w Hollywood.

Do historii siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach nawiązuje najnowszy spektakl „Pod adresem marzeń”, którego premierę będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę. Nową sztukę w "Kubusiu" przygotował czesko-polski duet reżysera Marka Zákostelecký’ego  i dramatopisarki Elżbiety Chowaniec.

Wciągający i skłaniający do refleksji. Taki jest najnowszy spektakl pt. "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego, który miał swoją premierę w minioną niedzielę w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Siedmioro pracowników Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach otrzymało odznaczenia państwowe za zasługi dla kultury polskiej. Nagrody wręczyły wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podczas niedzielnego wieczoru po jubileuszowej premierze „Widnokręgu" Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego.

Ferie z "Kubusiem"

Kielce / 07 stycznia 2019 /

Spektakle, bezpłatne warsztaty plastyczne oraz zabawa karnawałowa to propozycje, jakie na tegoroczne ferie zimowe przygotował dla dzieci i młodzieży Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Z oferty będą mogły skorzystać dzieci już od drugiego roku życia.

Z okazji jubileuszu 140-lecia istnienia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wydana została publikacja "Od Teatru Ludwika do Teatru im. Stefana Żeromskiego. Kronika 1879-2019" pod redakcją Grzegorza Cupera i Luizy Buras-Sokół. Jest to bogato ilustrowany katalog zawierający kalendarium kieleckiej sceny od początków jej istnienia aż do dnia dzisiejszego.

Trwają obchody 140-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Uroczystość zainaugurowało spotkanie „Teatr kielecki wczoraj, dziś i jutro” z udziałem twórców teatralnych, byłych i obecnych aktorów i pracowników sceny, a także ludzi świata kultury, sztuki i nauki.

Wieczorem baletowym "Bajadera" Filharmonia Świętokrzyska rozpoczęła sezon zimowy. W planie na pierwszy kwartał tego roku znalazły się tradycyjnie koncerty symfoniczne, kameralne, familijne, a także prezentacje filmowe, wieczory operowo-baletowe i wystawy.

Pamięci Bronisława Opałki ma być poświęcony coroczny, ogólnopolski festiwal, który być może odbędzie się jeszcze w tym roku w Kielcach. Jego organizatorem ma być Wojewódzki Dom Kultury, z którym artysta był związany od początku swojej twórczości.

„Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego to najnowszy spektakl przygotowywany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Premierę sztuki będzie można obejrzeć w najbliższą niedzielę o godzinie 19. Spektakl zostanie wystawiony dokładnie w 140 rocznicę powstania kieleckiego teatru.

W najbliższą niedzielę przypada 140 rocznica powstania Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - jednej z najstarszych scen w Polsce. Uroczyste obchody rozpoczną się w sobotę i będą trwać dwa dni.

Stepujący zespół Szkoły Tańca MiM ze Starachowic zajął pierwsze miejsce w kategorii Folk Dance/Folklore w Mistrzostwach Świata WADF (World Artist Dance Federation), które odbyły się w Libercu w Czechach.

Betlejem w Kielcach

Kielce / 20 grudnia 2018 /

Bożonarodzeniowe utwory z Polski, Armenii, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, z krajów arabskich, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, a nawet etiopskie czy te stworzone przez kanadyjskich Indian. W polskich wersjach językowych i nowych, współczesnych aranżacjach. To wszystko do wysłuchania 13 stycznia na kieleckim koncercie Betlejem w Polsce.

Sceny pasyjne, narodziny Jezusa, wizerunki świętych oraz życie codzienne mieszkańców wsi przedstawiają rzeźby i obrazy, które można obejrzeć na wystawie stałej "Od sacrum do profanum" w Muzeum Dialogu Kultur przy kieleckim Rynku. Dzieła te są dorobkiem blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego.

Dwanaście najlepszych zdjęć nadesłanych na 12. edycję konkursu „Życie jest piękne” znalazło się w kalendarzu na rok 2019 wydanym przez Kieleckie Centrum Kultury. Nazwiska laureatów i osób wyróżnionych zostały ogłoszone w piątek podczas gali konkursowej.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego do udziału w konkursie „Święto Narodu po długiej nocy cierpień”. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce. Jest on organizowany w związku z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz przyszłoroczną rocznicą wyborów do Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej.

Spektakl "Nad rzeką, której nie było" autorstwa Agnieszki Wolny-Hamkało w reżyserii Martyny Majewskiej, którego premiera odbyła się 26 maja w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, został zakwalifikowany do pierwszego etapu 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Teatr „Kubuś" od czerwca do grudnia roku realizuje warsztaty, które mają za zadanie zachęcić młodzież do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżyć nastolatkom specyfikę pracy teatralnej nad tekstem. Zwieńczeniem projektu będzie finał, który odbędzie się 3 grudnia w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Różne tradycje regionu świętokrzyskiego związane ze Świętami Bożego Narodzenia będzie można poznać, odwiedzając kiermasz świąteczny i wystawę "Betlejem Świętokrzyskie" w Dworku Laszczyków w Kielcach. Wydarzenia zaplanowano na 16 grudnia.

Film „Przerwana misja” laureatem XXIV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Obraz w reżyserii Petro Aleksowskiego doceniony również przez publiczność.

Muzeum Wsi Kieleckiej ogłasza konkurs na najpiękniejszą bajkę o wsi z zimowymi wątkami, którą zilustrują fotografie umieszczone na stronie Muzeum Wsi Kieleckiej na Facebooku.

"Drewniany Książę" i „Cudowny Mandaryn” to tytuły dwóch premier, które 25 listopada przedstawią  kieleckiej publiczności tancerze z Kieleckiego Teatru Tańca. Choreografię do spektakli przygotowali Elżbieta i Grzegorz Pańtak.

 

Ponad 700 osób odwiedziło w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie znajduje się wystawa pt. "Biel, Czerwień, Braterstwo". Powstała ona właśnie, aby uczcić ten wyjątkowy jubileusz.

 

Strona 5 z 56

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna