Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Ponad tydzień pozostał do kieleckiej premiery filmu pt. „Wyklęty” Konrada Łęckiego. Twórcy obrazu krótko podsumowali prace i podzielili się opowieściami o produkcji. Co obraz w reżyserii człowieka z naszej ziemi dał artystom?

Podczas jednego z ważniejszych wydarzeń teatralnych w kraju prezentowany będzie kielecki spektakl. „Harper” Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego zobaczy publiczność XXV Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Aktorzy ze stolicy województwa świętokrzyskiego pokażą się na warmińskiej scenie 23 marca.

„Nie wszyscy święci” – taki tytuł nosi najnowsza wystawa w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. Jej autorzy chcieli się zmierzyć ze współistnieniem dobra i zła, a także przyjrzeć współczesnym świętym i… nieświętym.

Film kieleckiego reżysera Konrada Łęckiego oficjalnie będą promowały aż dwa utwory muzyczne. Na początku lutego w sieci pojawił się klip do kawałka pod tytułem „Pytasz synku” w wykonaniu rapera Lukasyno, który nawiązuje do filmu pt. „Wyklęty”. Kolejny teledysk zaprezentowany zostanie w przyszłym tygodniu podczas konferencji prasowej na temat nadchodzącej premiery.

W jaki sposób graficy, projektanci nawiązują do polskich symboli narodowych? O tym będzie mowa podczas pierwszego spotkania z cyklu pod hasłem „To znaczy” w Instytucie Dizajnu. W nadchodzącą niedzielę o godzinie 12 szczegóły tej problematyki omówi kuratorka i kustoszka Muzeum Narodowego w Kielcach doktor Anna Myślińska.

Dzień Kota w muzeum

Kielce / 18 lutego 2017 /

Gratka dla miłośników futrzastych zwierzaków. W tę niedzielę w Muzeum Zabawek i Zabawy o godzinie 11 rozpocznie się Dzień Kota. Podczas imprezy każdy chętny będzie mógł pochwalić się swoim pupilem przed szerszą publicznością. Ponadto, dla dzieci i dorosłych organizatorzy przygotowali atrakcje związane z kotami.

Kielecka produkcja filmowa już po pokazie dla prasy. W Warszawie odbyła się przedpremierowa projekcja „Wyklętego” w reżyserii Konrada Łęckiego dla przedstawicieli ogólnopolskich mediów, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Według relacji produkcja i jej twórcy nagrodzeni zostali brawami, co ponoć rzadko zdarza się na tego typu pokazach.

Aktorzy z Teatru Kubuś ponownie podejmują poważną tematykę. Tym razem opowiedzą o bezduszności konfliktów zbrojnych w spektaklu „Wojna, która zmieniła Rondo”. Scenariusz powstał w oparciu o ukraińską opowieść dla dzieci autorstwa Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa. Ukazuje ona kontrast pomiędzy czasami pokoju i wojny na przykładzie tytułowego miasteczka o nazwie Rondo.

Coś dla zakochanych

Kielce / 15 lutego 2017 /

Utwory Beethovena i Prokofiewa to nawiązująca do dnia św. Walentego propozycja muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej. W piątek 17 lutego o godzinie 19 orkiestra symfoniczna oraz Artur Jaroń w roli pianisty zagrają koncert pod hasłem „Klasyka dla zakochanych”. Całość poprowadzi dyrygent i dyrektor instytucji Jacek Rogala.

Zmiany w radzie Muzeum Wsi Kieleckiej

Świętokrzyskie / 15 lutego 2017 /

Zarząd Województwa wskazał trzech nowych przedstawicieli województwa świętokrzyskiego do rady przy Muzeum Wsi Kieleckiej. Jest to związane z upływem kadencji dotychczasowego zgromadzenia.

Ruszył konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”

Chmielnik/Świętokrzyskie / 15 lutego 2017 /

Ruszyła już piąta edycja konkursu wojewódzkiego „Nasi sąsiedzi Żydzi”, ale poszerzona o nową grupę uczestników. Tym razem będą mogli w nim wziąć udział słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Organizatorom zależy na zwiększeniu liczby relacji i świadectw osób pamiętających żydowskich sąsiadów, a świadków z każdym rokiem ubywa. – Odchodzą naturalną koleją rzeczy, a wraz z nimi ginie pamięć o żydowskich sąsiadach na Kielecczyźnie – mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno–Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.

Muzeum Narodowe w Kielcach wystawiło kilkadziesiąt prac artysty związanego z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich możemy oglądać malarstwo profesora Jacka Sienickiego z różnych okresów jego twórczości. Wystawa pt. „Generalia” to pierwsza tak duża ekspozycja tego artysty.

Park Etnograficzny w Tokarni gościł wielu wspaniałych filmowców. W skansenie realizowane były zdjęcia do takich tytułów jak „Wołyń”, „Śluby panieńskie”, „Papusza”. Muzeum na wolnym powietrzu posłużyło również za scenografię do „Wyklętego”, na którego premierę wciąż czekamy. Na nowej wystawie w Dworku Laszczyków pt. „Filmowy skansen” zobaczymy fotosy z planów, na które nie wszyscy mieli wstęp.

Instytut Dizajnu ma być przede wszystkim gościnny. Taką koncepcję przedstawił dyrektor artystyczny Krzysztof Kucharczyk. Projektanci wciąż będą zapraszać na warsztaty, zorganizują nowe spotkania i wykorzystają potencjał swoich gości.

Strona 8 z 42

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay