online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Więźniowie z Piasków znów przyjeżdżają na ulicę Dużą w Kielcach. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” wraz z Aresztem Śledczym i innymi partnerami rozpoczął trzecią odsłonę programu terapeutycznego pod hasłem „Teatr, mama, tata i ja”. Kilkumiesięczne warsztaty skierowane są do wybranej ósemki osadzonych i ich rodzin.

Wystawę niepublikowanych w mediach zdjęć ukazujących papieża Polaka będziemy mogli zobaczyć w Pałacu Biskupów Krakowskich. Wojewoda świętokrzyski i Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowują wystawę pod hasłem „Pielgrzym Tysiąclecia”. Składa się na nią ponad 300 różnych zdjęć pozyskanych z serwisu fotograficznego watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych uhonorowana statuetką Filmowego Ziemowita. Nagroda przyznawana jest podczas przeglądu „Człowiek w poszukiwaniu wartości”, który organizuje Ośrodek Kultury Ziemowit. Właśnie rozpoczęła się siódma edycja tego wydarzenia. Instytucja z Warszawy doceniona została przez kielczan za wkład w edukację filmową.

Konformizm, brak samodzielnego myślenia i patrzenie na rzeczywistość przez palce może skończyć się tragicznie. Ten temat podejmują studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w dyplomowym przedstawieniu, który powstał we współpracy z naszym teatrem dramatycznym. Spektakl pod tytułem „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” swoją kielecką premierę będzie miał w ten weekend.

Różnorodne brzmienia zagoszczą w Filharmonii Świętokrzyskiej w najbliższych dniach. W ten piątek o godzinie 19 w sali koncertowej wystąpią laureaci 7. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Moszkowskiego, w którym pierwsze miejsce w jednej z grup zajęła uczennica kieleckiej szkoły muzycznej Kamila Wawrzeńczyk.

Człowiek w poszukiwaniu wartości – to hasło od lat przyświeca kieleckiemu Przeglądowi Filmów Edukacyjnych. Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się już w poniedziałek 29 maja. Jak co roku wręczone zostaną statuetki „Filmowego Ziemowita”.

Młodzieńcza niezgoda na sztywne zasady danej społeczności tematem nowego spektaklu dla dzieci w Teatrze „Kubuś”. Artyści przygotowują inscenizację pod tytułem „My się mamy nie słuchamy” według tekstu Magdaleny Mrozińskiej. Bohaterem opowieści i jednocześnie buntownikiem jest Mrówa, który ma dość noszenia patyczków i mieszkania w mrowisku.

Sprawa uchodźców, konflikt na Ukrainie, honorowe zabójstwa i egzorcyzmy. Taka tematyka zostanie poruszona podczas Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs w Kielcach. To przegląd dokumentów, które omawiają aktualne problemy świata w kontekście praw człowieka. W sumie przez kilka dni zobaczymy ponad 20 filmów.

OEM Świętokrzyski Sztetl uczci pamięć  zmarłego przed rokiem Andrzeja Koziei.  28 maja w chmielnickiej synagodze odbędzie koncert wybitnego flecisty z Izraela - Anatoly Kogana i pianisty urodzonego w Kijowie - Konstantego Wileńskiego. 

Jedna z ważniejszych regionalnych instytucji kultury doczeka się obszernego opracowania. Dyrekcja Wojewódzkiego Domu Kultury pracuje właśnie nad skompletowaniem materiałów na temat swojej siedziby i historii swej działalności. Wspomnienia z przeszłości w formie książkowej mają ukazać już tej jesieni.

Wystawę fotorealistycznych rysunków można oglądać w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Prace wykonane ołówkiem przedstawiają głównie konie w różnych sytuacjach. Autorką rysunków jest pochodząca z Olsztyna Magdalena Muraszko-Kowalska.

Jarmark Świętokrzyski

Święty Krzyż / 19 maja 2017 /

Przed nami kolejna edycja Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbędzie się 28 maja na Świętym Krzyżu pod hasłem: „Powiat kielecki pomostem do Europy”. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji.

Na nocne zwiedzanie, jak co roku, zapraszają kieleckie muzea i galerie. W tę sobotę 20 maja odbędzie się Europejska Noc Muzeów, w którą włączają się także tutejsze instytucje kultury. Jedną z atrakcji będzie gra miejska Muzeaika. Tym razem zagadki powiązane będą z geometrią.

Analiza funkcjonowania marki na polskim rynku jest tematem przygotowywanej w Instytucie Dizajnu wystawy. Ekspozycja pod tytułem „Skup – Hurt – Detal” pod lupę bierze projektowanie w branży tekstylno-odzieżowej na przykładzie łódzkiej firmy Pan tu nie stał. Przedsiębiorstwo inspiruje się polskim wzornictwem lat przedwojennych i powojennych.

Strona 8 z 51

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay