Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
online button

KULTURA KIELCE

Zdali się na muzykę

Kielce / 18 stycznia 2017 /

Trudną do zdefiniowania, ale przyjemną w odbiorze sztukę wystawił Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W przypadku tego nietypowego tworu pt. „Kropka kreska, kropka kreska” w reżyserii Pawła Paczesnego ryzykowne może się okazać użycie określenia „spektakl”. Artyści bowiem posłużyli się formą koncertu połączonego z melorecytacjami, stand-upem i projekcją materiałów wideo. 

Akcja charytatywna artystów z Teatru im. Stefana Żeromskiego ph. „KarnawaLOWE dla Magdy” rozstrzygnięta. Zebrali kilkanaście tysięcy złotych na leczenie córki kieleckiego aktora Andrzeja Cempury. Wieczór uświetnił występ zespołu Tempero, który wykonuje klezmerską muzykę w spektaklu „Wszyscy chcą żyć”. 

Seria intrygujących dzieł malarskich wypełniła wnętrza Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”. Na nowej wystawie „Pokój z widokiem” zaprezentowane zostały prace krakowskiej artystki Barbary Skąpskiej, która należała do nieformalnej grupy „Wprost”.

Samorządowa instytucja podliczyła całkiem niezły rok. Muzeum Wsi Kieleckiej przyciąga coraz większe grono turystów, a także filmowców. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba odwiedzających Park Etnograficzny w Tokarni wzrosła o 7 tysięcy osób. W 2015 roku bramy skansenu przekroczyło 93 tysiące turystów, a w 2016 ponad 100 tysięcy. Rekordowa była także zeszłoroczna majówka, kiedy w Tokarni odbywał się Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych i Świętokrzyski Festiwal Smaków. Te imprezy przyciągnęły 11 tysięcy gości. 

W jakim kierunku idzie współczesna sztuka? Odpowiedzi możemy szukać na najnowszej ekspozycji Biura Wystaw Artystycznych „Kapitał Sztuki. Suplement 2016”, prezentującej prace twórców zrzeszonych w Polskim Związku Artystów Plastyków, Fotografików i Rzeźbiarzy oraz Stowarzyszeniu Edukacji Plastycznej.

Kolejne instytucje kultury ze wsparciem resortu

Świętokrzyskie / 15 stycznia 2017 /

Teatr Żeromskiego w Kielcach oraz niedawno powstały oddział Muzeum Narodowego w Wiślicy, to kolejne instytucje w województwie świętokrzyskim, które mogą liczyć na rządowe wsparcie. Inwestycje planowane przez placówki trafiły na listę projektów rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do kontraktu terytorialnego.

Instytut Dizajnu podliczył zeszłoroczną działalność. Instytucja zorganizowała 32 spotkania warsztatowe, w których wzięło udział prawie 3 tysiące osób w różnym wieku. Pracownicy IDK spędzili 220 godzin nad tym, aby je przygotować. Ponadto w przestrzeniach ekspozycyjnych pojawiło się 21 wystaw i odbyło się 25 innych wydarzeń kulturalnych. W sumie projektanci zagospodarowali 5800 godzin wolnego czasu kielczan. Wśród większych sukcesów instytucji można wymienić wystawę Fair Building oraz wprowadzenie do oferty warsztatów dla seniorów, które cieszą się sporą popularnością. 

Imprezy małe, duże i takie jakich jeszcze nie było zapowiada Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Jak co roku, w galerii przy ulicy Kapitulnej zobaczymy wystawy indywidualne czy prace konkursowe. Wiosna poświęcona zostanie sztuce inspirowanej ekologią i naturą. Odbędą się warsztaty, podczas których powstanie plenerowa instalacja z wikliny. Ponadto, artysta Mirosław Maszlanko stworzy dzieło z klejonych woskiem traw. 

Muzycy z Kielc świętować będą 90. urodziny Antonia Carlosa Jobima, prekursora bossa novy. Z tej okazji w Pałacyku Zielińskiego zabrzmią ciepłe melodie brazylijskiego kompozytora, a zagra je kielecki zespół Nova Bossa w koncercie pod hasłem „Od Gershwina do Jobima”.

Kontakt z naturalnymi materiałami, zabawa drewnem i poszukiwania bohaterów zaproponują pracownicy Wzgórza Zamkowego na czas ferii zimowych. Co prawda uczniowska laba w Świętokrzyskiem rozpocznie się dopiero za dwa tygodnie, ale projektanci i historycy już teraz kuszą swoimi propozycjami. 

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach mogliśmy wysłuchać najpiękniejszych bożonarodzeniowych pieśni. Podczas „Koncertu Kolęd i Pastorałek” wykonane zostały nie tylko te tradycyjne, od lat doskonale znane utwory.

Epoka romantyzmu w FŚ

Kielce / 12 stycznia 2017 /

„Barwy romantyzmu” opisane nutami Czajkowskiego i Dvoraka to piątkowa propozycja Filharmonii Świętokrzyskiej. O godzinie 19 w tamtejszej sali koncertowej z klasycznym repertuarem wystąpi Emilia Jarocka, laureatka XIII Konkursu Skrzypcowego w Lublinie oraz orkiestra symfoniczna. 

Takiego spektaklu na kieleckiej scenie dramatycznej jeszcze nie było. Artyści z Teatru imienia Stefana Żeromskiego poszukują w koncertach. Na scenie przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach powstaje muzyczny spektakl w reżyserii Pawła Paczesnego, który porusza temat zagubienia we współczesnym świecie czy lęków ludzi. 

Nowe wystawy i kolejne spotkania proponuje „Przystanek Historia” w Kielcach. W styczniu Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej opowiada między innymi o sowietach w Polsce i wołyńskiej zbrodni.

Strona 8 z 39

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay