Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Party Mix Przebojów
Mateusz Sośnicki
online button
online button

KULTURA KIELCE

Wspomnieniem koncertu The Rolling Stones, który w latach 60. ubiegłego wieku odbył się w Warszawie dokumentalista Jan Sosiński zapewnił sobie główną nagrodę w 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Za obraz pt. „Moi Rollingstonsi” reżyser otrzymał statuetkę Złotego NURTu i grant finansowy w wysokości 10 tysięcy złotych. Drugi stopień podium zajęła Emi Buchwald z filmem pt. „Nauka”. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Linkowski, który podczas tegorocznego festiwalu prezentował dokument pt. „Zwierze na papierze”.

Rozmowa z Markiem Terczem – bardem, reżyserem, kompozytorem, aktorem – o sztuce, ogrodach i tęsknocie.

Zamek Królewski w Chęcinach znalazł się w gronie 10 najlepszych produktów turystycznych na terenie naszego kraju. Prestiżowe certyfikaty po raz 15. przyznała Polska Organizacja Turystyczna. Konkursowa komisja najciekawsze atrakcje wybierała spośród 45 zgłoszeń.

Świętokrzyski Klub Tańca i Tańca Sportowego „Jump” godnie zaprezentował Kielce i cały region na kolejnych zawodach. Podczas Mistrzostw Świata IDO Caribbean Show w Twardogórze w województwie dolnośląskim formacja dziecięca wytańczyła złoty medal. To nie wszystkie nagrody, które przywieźli ze sobą młodzi tancerze.

Piątek z utworami Beethovena i Haydna. Filharmonia Świętokrzyska organizuje kolejny koncert pod hasłem „Wieczór klasyków”. Jako solista na skrzypcach zagra ceniony i wielokrotnie nagradzany Krzysztof Jakowicz. Natomiast za batutę chwyci gwiazda muzyki klasycznej zza oceanu.

O dwóch zasłużonych postaciach przypomina Ośrodek Kultury „Ziemowit”. W tamtejszej galerii dostępna jest wystawa pod tytułem „Po drugiej stronie” poświęcona fotografikowi Pawłowi Pierścińskiemu i kulturoznawcy Andrzejowi Koziei.

Miłośnicy filmu ponownie rozkoszują się dokumentami. W Kieleckim Centrum Kultury rozpoczął się 23. Festiwal Form Dokumentalnych NURT. W ciągu kilkudniowej imprezy mieszkańcy miasta i przyjezdni mają do dyspozycji ponad 40 filmów w 9 pokazach tematycznych. To także okazja do rozmów z twórcami filmowymi, którzy chętnie uczestniczą w kieleckim przeglądzie.

Dokumentację niedawno zakończonej epoki zobaczymy na nowej wystawie Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Prezentuje ją kolekcja fotografii Andrzeja Polakowskiego pod hasłem „Pożegnanie taboru”. Zbiór zawiera zdjęcia z lat 60. ubiegłego wieku, które przedstawiają istotną zmianę w historii narodu romskiego zamieszkującego Polskę. Mowa o przechodzeniu z wędrownego na osiadły tryb życia, do czego różnymi sposobami zmuszały ówczesne władze.

Powstał film o biskupie

Kielce / 16 listopada 2017 /

Wyjątkowy film opowie o tragicznych losach jednego z największych męczenników czasów komunizmu. Kielczanie zekranizowali drastyczne przesłuchania i proces wyniszczania biskupa Czesława Kaczmarka. Produkcja pod tytułem „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” w reżyserii Sławomira Mazura przybliży głównie młodzieży szkolnej postać duchownego i horror minionej epoki.

W Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny – Projekt PILOTażowy. Najbliższy festiwalowy spektakl pt. „Jeden gest” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego zobaczymy we wtorek 21 listopada o godzinie 19. Sztuka Nowego Teatru w Warszawie opowiada o codzienności głuchoniemych zarówno wśród migających jak i mówiących. To także inscenizacja o komunikacji i o tym dlaczego coraz częściej nie potrafimy się porozumieć.

Dokumentację niedawno zakończonej epoki zobaczymy na nowej wystawie Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. W niedzielę 19 listopada instytucja otworzy wystawę pt. „Pożegnanie taboru” fotografa Andrzeja Polakowskiego. Zobaczymy na niej zdjęcia z lat 60. ubiegłego wieku, które dokumentują istotną zmianę w historii narodu romskiego zamieszkującego Polskę. Mowa o przechodzeniu z wędrownego na osiadły tryb życia, do czego różnymi sposobami zmuszały ówczesne władze.

Kieleckie kino Fenomen znalazło się w prestiżowej sieci kin studyjnych Europa Cinemas. Komisja zatwierdzająca z Paryża pozytywnie rozpatrzyła aplikację kielczan o przystąpienie do międzynarodowego stowarzyszenia. Oficjalnie kino działające w Wojewódzkim Domu Kultury stanie się członkiem sieci od 1 stycznia przyszłego roku.

41 filmów zobaczymy podczas 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury. Przegląd rozpocznie się w najbliższy wtorek 21 listopada i potrwa 4 dni. Konkursowa część imprezy została podzielona na 9 pokazów. Każdy z nich będzie dotyczył określonej tematyki, takiej jak historia, problemy współczesności czy niepełnosprawność.

Trzy nowe wystawy zaprezentowało Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Na ekspozycjach znajdziemy prace malarskie, materiały wideo oraz zaskakujące fotografie.

Strona 8 z 69

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna