Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Polubiłam Polskę

Kielce / 18 marca 2017 /

Rozmowa z Reyhane Mirjahani, młodą artystką z Teheranu, podopieczną Instytutu Dizajnu.

Zaryzykowali i przenoszą na deski teatru bardzo popularną powieść, którą dodatkowo trudno włożyć w pudło teatralnej sceny. Uczniowie ze Społecznego Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach wystawią spektakl na podstawie książki „Mały Książę”. Inscenizację pod tytułem „Książę” w reżyserii Bartłomieja Miernika zobaczymy w tę sobotę w teatrze „Kubuś”.

40 firm przygotuje koncepcje remontu zabytkowej kamienicy, w której mieści się Teatr imienia Stefana Żeromskiego. Wśród firm architektonicznych zakwalifikowanych do konkursu znajdują się pracownie z Kielc, Warszawy, Poznania a nawet z Berlina. Projektanci będą musieli przedstawić propozycje modernizacji dużej i małej sceny, foyer, magazynów, pomieszczeń technicznych czy części hotelowej.

W dniach od 21 do 30 marca już po raz drugi w Kielcach będzie miał miejsce cykl wydarzeń upamiętniających ks. Józefa Tischnera, niezwykłego duchownego i filozofa. Wśród nich wystawa obrazów, monodram, koncert, wykład i projekcja filmowa. Organizatorem wydarzeń jest Instytut Kultury Dialogu i spotkania im. Jana Karskiego.

Co by było, gdyby Andrzej Zaucha przeżył postrzał, a Polska powróciła do komunizmu? Opowieść o tym snują artyści z Teatru im. Stefana Żeromskiego w swojej nowej propozycji. Twórcy w muzycznym spektaklu pod tytułem „Zaucha. Welcome to the .prl” mierzą się z różnymi obliczami legendarnego piosenkarza i nieco bawią się wydarzeniami z przeszłości.

Mamy w Świętokrzyskiem Pomniki Historii!

Święty Krzyż/Wąchock / 15 marca 2017 /

Świętokrzyskie skarby trafiły na listę najcenniejszych zabytków w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii 10 nowych obiektów. Wśród nich znalazł pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze oraz opactwo cystersów w Wąchocku.

Uwaga! Dzieci na scenie! - pod takim hasłem Teatr Kubuś organizuje I Przegląd Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych. W tej chwili aktorzy z ulicy Dużej czekają na zgłoszenia od dziecięcych grup teatralnych, które chcą spróbować swoich sił na profesjonalnej scenie. Nowa propozycja teatru lalkowego ma charakter konkursu. Nagrodą dla dwóch najlepszych zespołów będzie ponowny występ na scenie podczas Białej Nocy w ramach tegorocznego Święta Kielc.

Międzynarodowo zrobi się w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek o godzinie 19 w koncercie „Kanon Polihymni” w towarzystwie orkiestry symfonicznej wystąpi włoska gitarzystka Adalisa Castellaneta, a występ poprowadzi szef zespołu Wirtuozi Lwowa. Muzycy zaprezentują klasyczne utwory kompozytorów z Hiszpanii, Niemiec i Austrii.

Starsi na chwilę powrócą do lat dzieciństwa, a młodsi przekonają się, jak wyglądały zabawki ich rodziców lub nawet dziadków. Taką podróż w czasie zaproponuje pod koniec marca Muzeum Zabawek i Zabawy. Za wehikuł czasu posłuży nowa wystawa pod tytułem „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”. Na ekspozycji zobaczymy zbiór przedmiotów dla dzieci, które w powiększonych wersjach stanowiły standardowe wyposażenie polskich mieszkań.

W poniedziałek 13 marca rozpoczyna się 25. Tydzień Kultury Języka, które organizuje Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W tym roku serii różnych spotkań przyświeca hasło „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”.

Świętokrzyskie miasteczka i wsie, w których historia wije się przez wieki powoli i niepostrzeżenie. Miejsca, których już nie ma. Świat przełomu XIX i XX wieku pokazany na niemal trzystu unikatowych fotografiach. Na skwerze przed Muzeum Narodowym w Kielcach można podziwiać wystawę „Świętokrzyskie widoki".

Ręcznie wykonane i zdobione talerze czy kubki zobaczymy na nowej wystawie Instytutu Dizajnu w Kielcach. Jednak te przedmioty to tylko niewielka część prezentacji pod hasłem „Akord. Praca, precyzja, produkt”. Zwiedzając ekspozycję dowiemy się, jak od początku do końca wygląda proces wytwarzania ceramicznego przedmiotu, który będzie jednocześnie nowoczesny, dobry jakościowo i estetyczny. Ta opowieść powstała przy współpracy Instytutu Dizajnu z Manufakturą w Bolesławcu produkująca wyjątkowe przedmioty codziennego użytku. Kuratorki wystawy, Marta Dachowska i Magdalena Gazur chcą by każdy kto zobaczy wystawę spojrzał na swoją zastawę stołową nieco inaczej. Przekonują, że te tradycyjne przedmioty z ceramiki przeszły długą drogę zanim trafiły na nasze stoły.

Urodziny Fenomenu

Kielce / 10 marca 2017 /

Kino działające w Wojewódzkim Domu Kultury świętuje urodziny. Mija 80 lat od kiedy w murach tej instytucji pierwszy raz zorganizowano pokaz filmowy. Z okazji okrągłego jubileuszu kino Fenomen wyświetli produkcję, której premiera nie obyła się bez skandalu. To polski film z 1919 roku pod tytułem „Ludzie bez jutra”. To jedna z najwcześniejszych rodzimych produkcji niemych w pełnym metrażu.

Gdy mówimy o wystawie w galerii sztuki pierwsze na myśl mogą przyjść obrazy, fotografie czy kamienne rzeźby. Jednak w przestrzeniach wystawienniczych w murach Kieleckiego Centrum Kultury zobaczymy coś nietypowego. W Galerii Kostiumeria zagościły wyjątkowe lampy naftowe, zaś w Windzie za chwilę będziemy mogli zobaczyć rzeźby z papieru.

Strona 8 z 44

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay