Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Wystawę zdjęć autorstwa Pawła Pierścińskiego, mistrza fotografii otworzyło Muzeum Wsi Kieleckiej w Dworku Laszczyków. Zobaczymy na niej najciekawsze prace kieleckiego artysty, które posiada instytucja. Ekspozycja pt. „Krajobraz nieobecny” prezentuje sceny z dawnej świętokrzyskiej wsi.

Letni koncert w FŚ

Kielce / 13 lipca 2017 /

Latynoskie rytmy, przeboje muzyki amerykańskiej i hity współczesnych gwiazd. To „muzyczne hormony szczęścia”, które zaprezentuje nam wrocławskie trio harfowe ARTRIO na dziedzińcu koncertowym Filharmonii Świętokrzyskiej.

Starostwo Powiatowe w Kielcach organizuje 10. Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego oraz 14. Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych. Ta podwójna impreza odbędzie się w niedzielę 16 lipca na rynku w Rakowie. Oprócz tego, 6 sierpnia na rynku w Chmielniku odbędzie się także Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów.

Na tropie Potwora

Kielce / 12 lipca 2017 /

„Spacery śladem Potwora” proponują dzieciom pracownicy Instytutu Dizajnu. Od poniedziałku 17 lipca przez pięć kolejnych dni będą odbywały się spotkania, których uczestnicy połączą działania z zakresu ekologii z projektowaniem. Wspomniany Potwór symbolizuje zagrożenia dla naszego środowiska i nasze złe nawyki. - Będziemy szukali sposobów na to, jak dopaść i pokonać Potwora albo jak go oswoić – zapowiada Olga Grabiwoda z Instytutu Dizajnu.

10 dni zabaw, ponad 900 młodych artystów z Polski, Kanady, Ukrainy czy Armenii i 10 różnych koncertów, a do tego przeróżne warsztaty. Tak możemy streścić 44. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. A ten rozpoczyna się już w czwartek 13 lipca. Od razu rozpoczną się pierwsze próby do przeglądów konkursowych.

12 prac koncepcyjnych napłynęło do konkursu na remont i rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Obrady Sądu Konkursowego są tajne i odbywają się w nowo utworzonej galerii kieleckiego teatru przy ulicy Sienkiewicza. Przewodniczącym komisji jest Bolesław Stelmach, laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Towarzyszy mu między innymi Marcin Mostafa, współautor projektu Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju oraz scenograf Magdalena Musiał.

„Krajobraz nieobecny” – to tytuł nowej wystawy, którą otworzy Muzeum Wsi Kieleckiej w Dworku Laszczyków. Będzie to zbiór fotografii Pawła Pierścińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów fotografików. Przypomnijmy, że muzeum w 2014 roku zakupiło między innymi negatywy twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Jakie widoki z dawnej wsi wyciągnęli z archiwum pracownicy muzeum?

Strzelanie z historycznej broni, iluminacje świetlne, tańce średniowieczne, spotkanie z białą damą. To część atrakcji, które przygotowane zostały w ramach Nocy na Zamku w Chęcinach. Podczas letnich zabaw znajdą coś dla siebie zarówno dzieci jak i dorośli.

Potrafi wzruszyć, skłonić do przemyśleń, porwać do tańca. I to w ciągu niespełna dwóch godzin. Taki jest Janusz Radek, znany w całym kraju wokalista pochodzący ze Starachowic. Tym razem artysta uraczył nas swoim śpiewem podczas występu w ramach letniej serii koncertów Kieleckiego Centrum Kultury pod hasłem „Tarasy Sztuki”.

Zabawę w sklep proponuje dzieciom Instytut Dizajnu. Jednak projektanci wraz z młodymi uczestnikami warsztatów nie chcą się skupić tylko na sprzedaży, lecz na jej otoczce. Dzieci pod okiem dorosłych wykonają szyldy reklamowe wymyślonych przez siebie sklepików czy punktów usługowych. Warsztaty pod hasłem „Na straganie” będą organizowane w cztery kolejne wtorki począwszy od 11 lipca.

Giełda staroci

Kielce / 07 lipca 2017 /

Zabytkowe zegary, lampy, antyki militaria, dawne elementy dekoracyjne – między innymi takie rzeczy znajdziemy podczas lipcowej giełdy kolekcjonerskiej. Rozpocznie się ona w tę sobotę 8 lipca o godzinie 8, tradycyjnie, w Wojewódzkim Domu Kultury.

„Być żołnierzem w Kielcach” a następnie „Ślady czasu” - to hasła wakacyjnych spotkań dla młodzieży, które współorganizuje Muzeum Historii Kielc. Pierwsze czterodniowe warsztaty z członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej IV Pułku Piechoty Legionów rozpoczną się w nadchodzący poniedziałek. Uczestnicy będą uczyli się szermierki na bagnety, musztry czy rzucania granatem. Pierwsza zbiórka odbędzie się 10 lipca o godzinie 9 na Stadionie Leśnym przy wejściu do Parku Linowym.

Będzie bossa nova, folk, brzmienia etniczne, muzyka filmowa, klezmerska, jazz. Filharmonia Świętokrzyska w ten piątek rozpoczyna swój letni program koncertów na dziedzińcu instytucji. W zamyśle, seria pod tytułem „Lato w filharmonii” ma proponować lżejsze, a nawet taneczne utwory. Jednak filharmonicy rozpoczną „na poważnie”. Podczas inauguracyjnego koncertu wystąpią laureaci konkursów pianistycznych, które odbyły się w Polsce, na Litwie czy we Włoszech.

Latem w teatrze

Kielce / 06 lipca 2017 /

Dzieci uczestniczące w letnich zajęciach „Lato w teatrze” podsumowały swoje dotychczasowe działania. Grupa ponad 30 młodych osób rozwija swoją kreatywność w Teatrze „Kubuś” i przy wsparciu pracowników Muzeum Narodowego. Hasło tegorocznych półkolonii to „Sekretne życie przedmiotów”. Podczas warsztatów dzieci starają się wejrzeć w głąb rzeczy, które nas otaczają, odkryć ich znaczenie w życiu człowieka.

Strona 8 z 56

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay