Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu odsłonięta została wystawa „Fair Building”, która reprezentowała Polskę podczas niedawno zakończonego międzynarodowego biennale architektury w Wenecji. Projektanci na co dzień pracujący na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach podjęli się próby przeanalizowania problemów robotników budowlanych. Podkreślili nadużycia, do których dochodzi na placach budów. 

- Cały dziedziniec będzie pachniał tradycyjnymi daniami i rozbrzmiewał kolędami – mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej. To oczywiście zapowiedź jarmarku świątecznego, który jak co roku zostanie zorganizowany przy Dworku Laszczyków. Na dziedzińcu zabytkowej posiadłości pojawią się lokalni producenci żywności a nawet ozdób choinkowych.

Wielkie nowojorskie widowisko będziemy mogli zobaczyć w Kielcach. W ramach współpracy z The Metropolitan Opera Filharmonia Świętokrzyska przeprowadzi transmisję muzycznego spektaklu pod tytułem „Miłowanie z daleka” w reżyserii Roberta Lepage. Twórca posługuje się trójwymiarowymi wizualizacjami i wstęgami świateł. Prócz tego wykorzystuje również śpiewaków. Bas-baryton Eric Owens wcieli się w postać rycerza poszukującego miłości, a sopranistka Susanna Phillips w jego ukochaną, znajdująca się po drugiej stronie morza. Autorką tej opery jest Kajia Saariaho.

Architekci z Instytutu Dizajnu poszli na budowę i rozmawiali z pracującymi tam robotnikami. Z tego co się dowiedzieli stworzyli analizę problemów, które dotyczą budowlańców. Na pewno muszą się oni liczyć z trudnymi warunkami pracy. Ale czy pracodawca traktuje ich odpowiednio? Odpowiedzi na to pytanie będziemy mogli poszukać na wystawie „Fair Building”, która niedawno reprezentowała Polskę na międzynarodowym biennale architektury w Wenecji a już jutro zostanie odsłonięta na Wzgórzu Zamkowym.

Mieszkańcy dawnej świętokrzyskiej wsi pod wigilijny stół podkładali słomę i kosę oraz praktykowali obrzędy mające zapewnić im zdrowie czy powodzenie. Podobnie jak dziś czas Bożego Narodzenia wiązał się z wybaczaniem win i składaniem życzeń. Między innymi o tym można się dowiedzieć zwiedzając wystawę w Dworku Laszczyków zatytułowaną „A pod Jeruzalem nowa szopka była…Święta Bożego Narodzenia w zwyczajach i sztuce ludowej”. 

Sztukę o problemach z porozumieniem, ale też o nienawiści dzielącej ludzi przygotowuje Teatr im. Stefana Żeromskiego. Tę problematykę podejmuje reżyser Kuba Kowalski w spektaklu pt. „Zachodnie Wybrzeże” na podstawie tekstu francuskiego dramaturga Bernarda-Marie Koltesa. 

Trzy dni przed wypadkiem z muzykiem rozmawialiśmy na antenie Radia eM. Jak informuje "Gazeta Wrocławska" w niedzielę w jego garażu eksplodował ładunek wybuchowy własnej konstrukcji. Lider Sumptuastic odniósł poważne obrażenia. Sprawą zajęła się prokuratura.

Kobierce, stare księgi, a nawet miecze zdobione drogimi kamieniami wystawiło kieleckie Muzeum Dialogu Kultur. To przedmioty wykonane dawno temu przez ormiańskich rzemieślników. Dzięki ekspozycji możemy się dowiedzieć, że wzornictwo dalekiej Armenii miało wpływ również na kulturę polską.

Szare, odrapane ale też rozwijające się – Były takie Kielce. O tym można się przekonać oglądając wystawę fotografii z lat 70 i 80 ubiegłego wieku, które wykonał Jerzy Piątek. Ekspozycja kilkudziesięciu zdjęć przypomina jak kiedyś wyglądała stolica regionu a prezentowana jest w Muzeum Historii Kielc. - Wiemy, że mieszkańcy miasta chcą oglądać stare zdjęcia Kielc. Im więcej ich pokazujemy tym większe jest zainteresowanie nimi – mówi Krzysztof Myśliński z MHK.

Poznaliśmy dwunastu laureatów X Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Życie jest piękne” i zwycięskie prace. To te zdjęcia będą teraz zdobić fronton Kieleckiego Centrum Kultury przez kolejny rok. Ponadto posłużą one, jako ilustracje w wielkoformatowym kalendarzu, który wydaje organizator.

Przed nami kolejne spotkanie z muzyką klasyczną. Dziś wieczorem w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert pod tytułem „Kanon Polihymnii”. Na skrzypcach gościnnie zagra Piotr Pławner. To o nim „The Times” napisał, że jest „wyjątkowym,nieskazitelnym talentem”. 

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach zapraszają na „Mikołajkową Giełdę Prac Uczniów”. Odbędzie się ona w sobotę 3 grudnia w godzinach od 9 do 16. To wydarzenie będzie okazją do kupienia wyjątkowej pamiątki – dzieła wykonanego przez młodych artystów z „Plastyka”.

Młodzi Hiszpanie, Ukraińcy czy Azjaci zaprezentują się podczas Kieleckiego Dnia Cudzoziemca. To studencka impreza organizowana przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Stowarzyszenie Homo Politicus. Jej celem jest prezentacja muzyki, tańca czy kulinariów państw, z których pochodzą żacy uczący się w Kielcach. 

Kielecki teatr dramatyczny potrzebuje pomocy w pracach nad nowym spektaklem. Najlepiej, aby współpracownikiem była… Indianka zamieszkująca kraje Ameryki Południowej. Jak dowiedziało się Radio eM Kielce, jedną z postaci w inscenizacji pt. „Zachodnie wybrzeże” w reżyserii Kuby Kowalskiego jest kobieta władająca językiem keczua. Kieleckiej aktorce wcielającej się w tę rolę ktoś musi pomóc nauczyć się poprawnej wymowy kilku zdań w mowie rdzennych mieszkańców Ekwadoru czy Peru. 

Strona 8 z 35

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay