online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Instytucje kultury w mieście budzą się z wakacyjnego letargu i wrzucają wyższy bieg. Teatry zapowiadają nowe spektakle, filharmonia otwiera jesienną serię koncertów a Instytut Dizajnu w wyjątkowy sposób żegna wystawę czasową w galerii głównej. Projektanci zapowiedzieli też kilka innych spotkań.

Miesięcznik „Teatr” przyznał nagrody za sezon teatralny 2016/2017. Wśród docenionych przez branżowe pismo znaleźli się artyści powiązani z Kielcami i tutejszymi scenami.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w przyszłą sobotę 16 września organizuje na Placu Artystów w Kielcach imprezę pt. „Senioralia 2017”. O godzinie 12 festyn otworzy wojewoda Agata Wojtyszek, a następnie na seniorów czekają spotkania z policjantami, pracownikami Narodowego Funduszu Zdrowia czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” będzie promował polską dramaturgię poza granicami kraju. Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu artyści wystąpią w Niemczech. Kielecka scena wystawi jeden ze swoich ciekawszych spektakli minionego sezonu.

Spotkanie z pisarką w synagodze

Chmielnik / 07 września 2017 /

Maja Wolny, pisarka obdarzona talentem, pasją w tropieniu historii i miłością do podróży będzie gościła w sobotę 16 września w dawnej synagodze w Chmielniku. Opowie o swoich książkach, m.in. o „Czarnych liściach” inspirowanych wydarzeniami pogromu Żydów w Kielcach w 1946 r., o kobietach – bohaterkach rodem z Brukseli, Kielc, Krakowa, o podróżach i o...muzeach.

Ogromny dmuchany kleszcz, wielkoformatowa reprodukcja „Stańczyka” Jana Matejki czy elektryczny rydwan – takie rekwizyty ze spektakli będzie można zdobyć podczas kiermaszu, który organizuje Teatr imienia Stefana Żeromskiego. Instytucja przygotowując się do remontu chce przekazać widzom nieużywane przedmioty i jednocześnie uchronić je przed zapomnieniem. Ten nietypowy pchli targ połączony będzie ze spacerem po zakamarkach siedziby teatru, która liczy sobie już 138 lat. Atrakcje przygotowane zostały z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Marta Dachowska, ceramik w Instytucie Dizajnu wykonała zestaw naczyń kształtem przypominających bryłę kieleckiego dworca PKS. Projekt jest na etapie prototypowania i na razie powstało kilka sztuk talerzyków oraz miseczek. Krzysztof Kucharczyk, dyrektor do spraw artystycznych w Instytucie mówi, że przedmioty inspirowane kształtem architektoniczną perłę Kielc mogą stać się na przykład upominkiem na wyjątkowe okazje.

Unikatowe zabytki znalezione w naszym regionie pokaże Muzeum Narodowe w Kielcach na nowej stałej wystawie. W podziemiach Kamienicy pod Trzema Herbami trwają właśnie prace nad przygotowaniem archeologicznej ekspozycji pod tytułem „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy”. Zobaczymy na niej przedmioty pochodzące nawet z okresu mezolitu, czyli z epoki poprzedzającej czasy Chrystusa o kilka tysięcy lat.

W Dworku Laszczyków w Kielcach dostępna jest nowa wystawa pt. „Byliśmy jeszcze dziećmi... Dzieci Kielecczyzny w latach II wojny światowej”. To prezentacja opowieści najmłodszych świadków wojennej tragedii, ale i bohaterów ryzykujących życie dla Ojczyzny i bliźnich.

Trwa piąta edycja muzycznego festiwalu Kielce Rockują. Dziś (31.08) o godzinie 19 na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury wystąpi legendarny zespół TSA. A od tego piątku impreza przeniesie się do Kieleckiego Centrum Kultury i pozostanie tam aż do 3 września.

O realiach II wojny światowej widzianej oczami dziecka opowie Muzeum Wsi Kieleckiej. W ten piątek o godzinie 16 otwarta zostanie wystawa prezentująca relacje najmłodszych świadków wojennej tragedii. Dziecięce relacje, rysunki wykonane niewprawną ręką czy wypracowania szkolne stworzą obraz dramatycznych czasów z nieco innej perspektywy. Wystawa opowiada także o sieroctwie, głodzie, strachu, cierpieniu na zsyłkach oraz odwadze harcerzy i nieletnich partyzantów.

Obrady w kinie

Kielce / 30 sierpnia 2017 /

Promotorzy polskiego i artystycznego kina z różnych stron kraju będą obradowali w Kielcach. Kino Fenomen działające w strukturach Wojewódzkiego Domu Kultury zorganizuje 6. Ogólnopolską Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych.

Pradzieje Ponidzia

Kielce / 30 sierpnia 2017 /

Muzeum Narodowe w Kielcach otworzy nową wystawę stałą pt. „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzie i Wiślicy” w przyszłą sobotę 9 września o godzinie 16. Nowoczesną i interaktywną ekspozycję prezentującą dzieje regionu od mezolitu do wczesnego średniowiecza obejrzymy w salach Kamienicy pod Trzema Herbami.

Hutnicze tradycje

Tokarnia / 30 sierpnia 2017 /

Tradycyjne metody hutnicze charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego przybliży Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej. Ze sposobami pozyskiwania metali znanymi naszym dziadom zapoznamy się podczas 25. „Wytopków ołowiu”. Impreza odbędzie się w niedzielę 17 września w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Strona 7 z 61

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna