online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

W najbliższy wtorek, 23 stycznia o godzinie 17 w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Zielińską- Brudek. Nakładem Wydawnictwa Jedność w Kielcach ukazał się jej czwarty tomik poezji pn. „Ugina się dzień”.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach rozstrzygnięty został 5. Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek „Gloria”. W sześciu kategoriach zaprezentowało się w sumie 161 podmiotów wykonawczych – solistów i zespołów. Grand Prix konkursu zdobyła Klaudia Stańczyk z Małogoszcza.

Galeria Winda mieszcząca się w murach Kieleckiego Centrum Kultury prezentuje wystawę pod hasłem „Glasstosteron”. Zobaczymy na niej szklane obiekty autorstwa czternastu artystów – wyłącznie mężczyzn. - To prezentacja męskiego spojrzenia na szkło artystyczne – mówi profesor Kazimierz Pawlak, kurator projektu i dziekan Wydziału Szkła i Ceramiki na ASP we Wrocławiu.

Kolejne karnawałowe spotkanie w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek (19 stycznia) o godzinie 19 w murach instytucji rozpocznie się koncert pod hasłem „Tylko Ragtime”. Muzycy zaprezentują nam taneczne kompozycje kojarzące się z nowojorskimi czy nowoorleańskimi zabawami z przełomu XIX i XX wieku.

Szacunek – to nowe hasło, które będzie przyświecało pracy Instytutu Dizajnu w Kielcach. Zostało ono przyjęte w związku z tegorocznymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Projektanci będą zwracali uwagę na szacunek do siebie, do otaczającej przyrody, najbliższych osób, tradycji i kultury.

Zmiany w OMPIO

Kielce / 18 stycznia 2018 /

Ekspozycję stałą modernizuje Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Zostanie uzupełniona o informacje, które instytucja przez kilka lat zdobywała od mieszkańców miasta. Główna wystawa jest tworzona pod hasłem „Od niepodległości do niepodległości”.

W holu głównym Wojewódzkiego Domu Kultury społecznicy z nieformalnej grupy „Kwiatki w betonie” prezentują wystawę fotograficzną pt. „Moje miejsce/wspólna przestrzeń”. Jest ona podsumowaniem pleneru, który jesienią odbył się w podkieleckiej Wiśniówce. Brali w nim udział podopieczni miejscowej świetlicy oraz fotografowie ze stolicy regionu.

W ten czwartek 18 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury rozpocznie się 5. Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek „Gloria”. W trzydniowych przesłuchaniach weźmie udział około 190 podmiotów wykonawczych. To w sumie 240 utalentowanych muzycznie młodych osób z różnych stron Polski. Uczestnicy przyjadą z takich miast jak Tarnów, Lublin, Katowice czy Wrocław.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski i dziennikarz Tomasz Natkaniec znów opowiadali o swojej książce pt. „Małgorzata idzie na wojnę”. Spotkanie z autorami opowieści odbyło się w Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej. Uświetnił je wybitny aktor filmowy i teatralny Jan Nowicki, który odczytał fragmenty książki.

Nietypową wystawę estońskich rękawiczek prezentuje Muzeum Dialogu Kultur. Zobaczymy na niej wzorzyste elementy tej części garderoby z różnych epok. Dowiemy się także o symbolicznym znaczeniu rękawiczek dla Estończyków.

Ruszają zapisy na GEO-Ferie

Kielce / 15 stycznia 2018 /

Od 13 lutego, w ramach wydarzenia ,,GEO-ferie’’ w Centrum Geoedukacji odbywać się będą specjalne warsztaty geologiczne skierowane do osób indywidualnych i grup zorganizowanych. To już siódma edycja zimowych spotkań z geologią świętokrzyską. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać odpowiedzi na wiele zagadek, wcielając się w role geo-badaczy tajemnic ziemskich. Zbadają przepuszczalność skał, dowiedzą się co interesującego kryje w sobie woda, poznają ciekawostki dotyczące Układu Słonecznego a także będą tworzyć własną makietę dna morza dewońskiego, przy wykorzystaniu materiałów plastycznych.

Teatr im. Stefana Żeromskiego zaprezentował nową sztukę pt. „Ciemności”. Spektakl powstał na podstawie opowiadania „Jądro ciemności” Josepha Conrada. Scenariusz napisał Paweł Demirski a wyreżyserowała go Monika Strzępka. Najnowsze dzieło kieleckich i warszawskich artystów możemy zaliczyć do udanych i godnych polecenia.

Aleję Sław w Kielcach uzupełnił wizerunek fotografika Pawła Pierścińskiego, artysty ważnego zarówno dla regionu, jak i całego kraju. Popiersie wykonane przez cenionego rzeźbiarza Sławomira Micka zostało oficjalnie zaprezentowane. W odsłonięciu pomnika wzięli udział przyjaciele zmarłego niedawno artysty, jego rodzina oraz kielczanie ceniący twórczość Pierścińskiego.

Kielecki Teatr Tańca przygotowuje nowy wieczór premier pod tytułem „Zza moich oczu”. To widowisko składające się z trzech choreografii. Każdą z nich przygotował inny artysta. Premiera planowana jest na początek lutego.

Strona 7 z 72

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna