Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Rozmowa z Konradem Łęckim, reżyserem filmu „Wyklęty”

Wkrótce kieleckie kino przy ulicy Staszica świętować będzie 90-lecie działalności. Pracownicy instytucji na te wyjątkowe urodziny zapraszają w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia o godzinie 17. Wyświetlone zostaną dwa filmy, które istotne były dla okresu, w którym kina w Kielcach przeżywały swój rozkwit. - Postaramy się zabrać państwa do lat dwudziestych kiedy kino wciąż było na początku swojej drogi - mówi Aleksandra Wójcik z kina „Moskwa”.

Świętokrzyscy artyści zmobilizowali się i wkrótce pokażą swoje prace na wspólnej ekspozycji. Biuro Wystaw Artystycznych przygotowuje właśnie doroczną wystawę związkowców pod hasłem „Kapitał Sztuki”. W salach galerii przy ulicy Kapitulnej zobaczymy prace plastyków, fotografików i rzeźbiarzy. 

Chłód nie zniechęcił kielczan do odwiedzin przedświątecznego jarmarku przy dworku Laszczyków. Na dziedzińcu zabytkowej posiadłości pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej rozstawili drewniane budki, które tradycyjnymi produktami zapełnili świętokrzyscy wytwórcy żywności i ozdób świątecznych.

Przynajmniej cząstka Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie zagościła w Kielcach. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbył się retrospektywny przegląd produkcji, które gościły w programie wspominanego festiwalu. 

Symboliczny i wykorzystujący ciemne barwy, może trochę niepokojący – taki jest styl projektowania plakatów Marty i Michała Sicińskich. Z tą dwójką łodzian współtworzących studio Punk Widzenia będą mogli porozmawiać kielczanie. Spotkanie z projektantami odbędzie się jutro o godzinie 18 w czytelni Instytutu Dizajnu. 

Pastorałka świętokrzyskich stróżów prawa doczeka się wideoklipu z prawdziwego zdarzenia. W hali Bazy Zbożowej nakręcono zdjęcia do teledysku do „Kolędy od policjantów”. Na planie pojawiło się kilkunastu oficerów prasowych, filmowcy, a także gwiazdy polskiej muzyki.

Kielecka ,,fala” rocka

Kielce / 11 grudnia 2016 /

Koncert zespoły Wave odbył się 10 grudnia w Domu Środowisk Twórczych. Formacja muzyczna powstała w Kielcach w 2012 roku. Kwintet tworzy muzykę alternatywną w gatunku szeroko pojętego rocka progresywnego. W skład Wave wchodzą Grzesiek Opałko oraz Marcin Wrona, którzy śpiewają, piszą teksty oraz grają na gitarze. Pozostali instrumentaliści to Artur Ramiączek, perkusista oraz klawiszowiec Wojtek Lisowicz, a także Krzysiek Tomczyk, basista.

Ludzie wiersze piszą

Kielce / 12 grudnia 2016 /

Uroczysta gala wręczenia nagród w XVII edycji Konkursu Poetyckiego odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury. W tym roku w gronie laureatów znaleźli się Tadeusz Knyziak z Warszawy, Kacper Płusa z Łodzi, Jan Stanisław Kinczor z Warszawy, a także Magdalena Cybulska z Łodzi oraz Janusz Pyziński z Dębicy.

Do sklepów trafił nowy album Romualda Lipko, kompozytora największych polskich przebojów, lidera Budki Suflera, zatytułowany „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą” z udziałem gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, znanych m.in. ze współpracy z Lipko - Ireny Santor, Zdzisławy Sośnickiej oraz Izabeli Trojanowskiej i Felicjana Andrzejczaka, którzy byli związani z legendarną Budką Suflera. Na albumie towarzyszą im znani młodzi artyści: Paulla, Ewa Szlachcic, Grzegorz Wilk i Kovalczyk.

Szklane i bogato zdobione buciki, auta czy zegary – to ozdoby choinkowe, które jak co roku w okresie przedświątecznym można kupić w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. Bombki wykonane zostały w staszowskiej fabryce GMC według pomysłu Lucyny Gozdek, lokalnej artystki. - To dobry dobry wzór i coś co znamy od dziecka – ocenia Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA.

Na projekcje obrazów wyświetlanych i nagradzanych na VII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych zaprasza w czwartek Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

O przebiegu stanu wojennego w regionie świętokrzyskim opowie nowa wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury. Dziś (12 grudnia) o godzinie 17 działacze „Solidarności” wraz z partnerami odsłonią kolekcję historycznych materiałów na temat wydarzeń z lat 80. ubiegłego wieku.

Postaci świętego Mikołaja i tancerza z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Pomiędzy nimi punkty styczne postał się znaleźć Świętokrzyski Klub Tańca Jump. Dlatego jedni z lepszych pedagogów w regionie ponownie zorganizowali przedświąteczny konkurs. 

Strona 7 z 35

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay