online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Kolejny jarmark w Tokarni

Tokarnia / 02 czerwca 2017 /

Moc atrakcji czeka na gości 12. Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego w Parku Etnograficznym w Tokarni. W tę niedzielę od godziny 12 pomiędzy zabytkowymi chatami będziemy mogli spróbować tradycyjnych dań regionalnych i wziąć udział w warsztatach z garncarstwa, kaligrafii oraz dojenia krowy. Jednocześnie rozstrzygnięty zostanie konkurs na tradycyjną potrawę dla dbających o linię.

Kielczanie stworzyli komiks na podstawie opowieści pt. „Wyprawa pierwsza, czyli Pułapka Gargancjana” z cyklu „Cyberiada” Stanisława Lema. To pierwsza w kraju rysunkowa interpretacja utworu znanego i lubianego pisarza. Dzieło kojarzone również z „Bajkami robotów” mówi o tym, że wykorzystując inteligencję jesteśmy w stanie przezwyciężyć złe instynkty. Ilustracje do komiksu stworzył rysownik Tomasz Łukaszczyk. Natomiast scenariuszem zajął się Paweł Chmielewski ze Stowarzyszenia Twórczego „Zenit”.

Prasowanie, układanie, malowanie i czesanie… W Bazie Zbożowej trwają przygotowania do półfinałowego pokazu w ramach 19. międzynarodowego konkursu dla projektantów mody OFF Fashion. Dziś o godzinie 18 rozpocznie się walka o przepustkę do ostatniej rundy. W hali Bazy Zbożowej w Kielcach prezentowanych będzie 113 projektów awangardowego ubioru.

Punkt kulminacyjny tegorocznego konkursu dla projektantów mody OFF Fashion coraz bliżej. W ten piątek w Bazie Zbożowej odbędą się półfinałowe pokazy. Dzień później publiczności i jurorom zaprezentują się finaliści. W sobotni wieczór poznamy także zwycięzców 19. edycji imprezy Kieleckiego Centrum Kultury.

Czytamy Żeromskiego

Kielce / 01 czerwca 2017 /

Świętokrzyskie czyta Żeromskiego - pod takim hasłem rozpoczęła się akcja promująca czytelnictwo i twórczość pisarza z naszego regionu. W Ciekotach przedsięwzięcie zainaugurował samorząd wojewódzki wraz z Centrum Edukacyjnym Szklany Dom. Jednocześnie głośne czytanie dzieł Stefana Żeromskiego odbyło się w kilku szkołach na terenie całego regionu.

Miś Uszatek, Plastuś, Reksio, Bolek i Lolek oraz wiele innych postaci znanych z polskich bajek trafiło na nową wystawę w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Instytucja odsłoniła ekspozycję pod hasłem „Bohaterowie ekranu”. Składają się na nią lalki, które grały w filmach animowanych, szkice rysunkowe, storyboardy czy plan filmowy.

Hania Stach zaśpiewa w Filharmonii Świętokrzyskiej przeboje Whitney Houston. Wokalistka znana z telewizyjnego talent show wraz z klawiszowcem Jackiem Piskorzem w 2013 roku rozpoczęła projekt muzyczny „Whitney Houston symfonicznie”. Wreszcie zagości on również w Kielcach. Koncert z akompaniamentem Orkiestry Symfonicznej poprowadzi Jacek Rogala, dyrygent i dyrektor FŚ.

Chinka wygłosi w Kielcach wykład. W tę sobotę o godzinie 10.30 w czytelni Instytutu Dizajnu odbędzie się spotkanie pod hasłem „Nauka z Chin. Moda i przemysł tekstylny”. Gościem wydarzenia będzie Xuefei Sun. To dalekowschodnia projektantka mody z 20-letnim doświadczeniem i profesor Instytutu Technologii Modowej w Pekinie.

Bezpłatne półkolonie dla dzieci i młodzieży zorganizuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. To będzie piąta odsłona programu „Lato w teatrze”, który kielecka scena realizuje wraz z Instytutem Teatralnym imienia Raszewskiego. Dwutygodniowe warsztaty artystyczne rozpoczną się 26 czerwca. Żeby móc w nich wziąć udział trzeba pomyślnie przejść rekrutację.

Perła Parku Etnograficznego w Tokarni w remoncie. Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło prace konserwatorskie zabytkowego kościoła z Rogowa pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Odnowiony zostanie ołtarz główny świątyni z XVIII wieku. W ramach prac dawny blask odzyska mensa ołtarzowa. Przywrócone zostaną funkcje zasuwy ołtarzowej z obrazem świętego Mikołaja. Dawno temu urządzenie zasłaniało obraz Madonny z dzieciątkiem, który według podań uznawany był za cudowny.

Teatr im. Stefana Żeromskiego pokazał kielczanom spektakl, który powstał przy współpracy ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dyplomową inscenizację pt. „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” według tekstu Odona van Horvatha wyreżyserował Michał Kotański, dyrektor tutejszej sceny dramatycznej.

Ponad 700 osób będzie zwiedzało nasze województwo. W ten czwartek rusza 59. Harcerski Rajd Świętokrzyski, do którego zarejestrowało się więcej niż 90 patroli. Do regionu przyjadą skauci z całej Polski.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” przedstawił dzieciom swoją nową opowieść o mrówkach. Spektakl pod tytułem „My się mamy nie słuchamy” według tekstu Magdaleny Mrozińskiej i w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego nie jest sceniczną wersją jakiegoś filmu przyrodniczego. Posługując się spersonifikowanymi postaciami małych zwierząt artyści mówią o młodzieńczych rozterkach.

Znana podróżniczka, historyk sztuki i sinolog Elżbieta Dzikowska spotkała się z mieszkańcami stolicy województwa w Kieleckim Centrum Kultury. W galerii Kostiumeria mieszczącej się w murach instytucji odsłoniła również wystawę pt. „Biżuteria Świata”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Strona 7 z 51

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay