Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Reżyser z Kielc Konrad Łęcki pokazał już swój debiutancki pełnometrażowy film najważniejszym osobom w Polsce. Niezależna produkcja pt. „Wyklęty” po pierwszych przedpremierowych pokazach zebrała niezłe opinie. Teraz czekamy na piątek 10 marca, kiedy film o dramacie niezłomnych wejdzie na ekrany kin w całym kraju.

Wielkie zainteresowanie opracowaniem koncepcji przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. O dopuszczenie do konkursu poprosiło ponad 40 firm.

Muzycy wystąpili w Kieleckim Centrum Kultury z patriotycznym repertuarem. W koncercie pt. „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci” zaśpiewali młodzi wokaliści i chóry akademickie z Krakowa. Była to kulturalna propozycja z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Historycy przybliżają postać jednego z popularniejszych Żołnierzy Wyklętych. Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” prezentuje nową wystawę pod tytułem „Oddziały Łupaszki”. Na 22 planszach zobaczymy szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetkę Zygmunta Szendzielarza i jego podkomendnych. 

Propozycja dla żaków lubiących uczestniczyć w życiu kulturalnym. W piątek 10 marca o godzinie 19 Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza brać akademicką na studencką premierę widowiska „Kropka kreska, kropka kreska” w reżyserii Pawła Paczesnego. Tradycyjnie po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu. Dodatkowo artyści rozdadzą zaproszenia na kolejne inscenizacje.

Kielczanie jadą pokazać swój film głowie państwa. We wtorkowy wieczór w Warszawie odbędzie się specjalny pokaz filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego, w którym udział ma wziąć Prezydent PR Andrzej Duda, który objął ten tytuł honorowym patronatem. Na przedpremierowym pokazie prawdopodobnie pojawi się także wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.

W ostatni weekend przed Środą Popielcową wielu z nas zdecydowało się na zabawę w klubach czy na bardziej wystawnych balach. Odbyły się też skromniejsze spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Okazja wyjątkowa, bo to przecież pożegnanie karnawału i ostatnia okazja, by wyszaleć się przed Wielkim Postem. Ostatkowe imprezy nie są współczesnym wymysłem. Dawnej organizował je również prosty lud zamieszkujący wsie. Tyle, że przed dziesiątkami lat nasi przodkowie świętowali zupełnie inaczej.

Bal dobroczyńców

Kielce / 25 lutego 2017 /

Grono dobroczyńców ponownie spotkało się na ostatkowej zabawie, by zebrać pieniądze dla zdolnej młodzieży. W kieleckim Grand Hotelu odbył się kolejny IV Świętokrzyski Bal Filantropów. Goście tej wyjątkowej imprezy wzięli udział w licytacji. Pozyskane w ten sposób finanse zasilą fundusz stypendialny Grand.

Nagraj cover wybranej piosenki Andrzeja Zauchy – artyści wykorzystają go w swoim spektaklu. To konkursowa propozycja Teatru imienia Stefana Żeromskiego powiązana z nadchodzącą prapremierą kieleckiej sceny pod tytułem „Zaucha. Welcome to the PRL”. Spośród zgłoszeń jury złożone z twórców spektaklu wybierze najciekawsze aranżacje, które następnie ubarwią muzyczną stronę inscenizacji.

Codzienność emeryta nie zawsze musi ograniczać się jedynie do kapci, wnucząt i zestawu tabletek do połknięcia. Świętokrzyscy seniorzy wielokrotnie pokazują, że mimo wieku można pozostać aktywnym fizycznie i twórczo. Tym razem wykazali się talentem fotograficznym.

Rozmowa z Radosławem Nowakowskim, muzykiem grupy Osjan, grafikiem i tłumaczem.

Powstaną dzieła z używanych ubrań

Kielce/Świętokrzyskie / 22 lutego 2017 /

W sumie 1200 kilogramów kolorowych kawałków różnych tkanin trafiło do 30 szkół podstawowych i gimnazjów. Tak rozpoczął się konkurs ph „Recycling na miarę. 4 pory roku”, który organizuje Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Szermentowskiego w Kielcach i Fundacja VIVE Serce Dzieciom. Z pozornie niepotrzebnych rzeczy, które najpewniej trafiłyby na śmietnik, uczniowie z regionu wykonają prace plastyczne. Na początku czerwca poznamy autorów najlepszych interpretacji konkursowego hasła.

Złote lata swingu przypomną muzycy w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek w sali koncertowej instytucji usłyszymy przeboje największych amerykańskich artystów. Wykona je zespół wokalny, którego występy za każdym razem są widowiskiem łączącym starannie opracowane utwory z żartem i perfekcyjnymi głosami.

Prawie 80 tysięcy złotych dofinansowania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na organizację trzeciej edycji Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Letnią imprezę organizuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” i jest to jedyne tego typu wydarzenie kulturalne w regionie. Już od kilku miesięcy instytucja pracuje nad programem festiwalu. Wiadomo, że zobaczymy najciekawsze inscenizacje dla młodych widzów, a także filmy.

Strona 7 z 42

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay