Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Pierwsze plany koncepcyjne budowy Parku Etnograficznego w Tokarni z lat 70. ubiegłego wieku odzyskało Muzeum Wsi Kieleckiej. Stare dokumenty odnalazł mieszkaniec stolicy województwa i przekazał je instytucji. Archiwalia pozwoliły muzealnikom na sprawdzenie tego, jak dzisiejszy kształt skansenu ma się do pierwotnych zamierzeń.

Widowisko, w którym muzyka przenika się z ruchem a tradycja ze współczesnością zobaczymy w Kieleckim Centrum Kultury. W ten piątek (23 lutego) na tamtejszej scenie wystąpi grupa artystów ze spektaklem pod tytułem „Usłyszeć taniec”.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego po raz kolejny w tym sezonie wziął na warsztat klasyczną literaturę. Kielecka scena zaprezentuje spektakl pt. „Świętoszek” na podstawie komedii Moliera w reżyserii Ewy Rucińskiej, studentki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Przypomnijmy, że „Świętoszek” krytykuje hipokryzję, demaskuje naiwność i ostrzega przed sprytnymi manipulantami.

Muzeum Wsi Kieleckiej w Dworku Laszczyków otworzy wystawę pt. „Życie codzienne dawnej wsi – wystawa malarstwa Mieczysława Pasińskiego”. Zobaczymy na niej kolekcję 30 obrazów autorstwa niezawodowego artysty Pasińskiego. Prace będą prezentowane w grupach tematycznych: „Przy drewnie”, „Przy ziarnie”, „Przy niciach”, „U kowala”, „Z innych zajęć”, „W krajobrazie”.

Filharmonia Świętokrzyska wystawi kolejny spektakl operowy. Tym razem instytucja przygotowuje komediową inscenizację pod tytułem „Sprzedana narzeczona” autorstwa Bedricha Smetany, czeskiego twórcy okresu romantyzmu. Na scenie zobaczmy polskich wokalistów operowych, Chór Instytutu Edukacji Muzycznej z UJK a także wychowanków szkoły Kieleckiego Teatru Tańca. Operę reżyseruje Jitka Stokalska.

Od marca tego roku, w Parku Etnograficznym w Tokarni będzie obowiązywał nowy system zwiedzania dla zorganizowanych grup turystów, którzy chcą skorzystać z usługi przewodnickiej. Na zmianach skorzystają także indywidualni zwiedzający. Wprowadzone udogodnienia sprawią, że z opieki przewodników będzie mogło skorzystać nawet 500 osób dziennie. Zniknie problem związany z oczekiwaniem grup na wejście do niektórych obiektów, obsługa turystów będzie przebiegała sprawniej.

Co ciekawego w KCK?

Kielce / 15 lutego 2018 /

Z kompozycjami kanadyjskiego barda zmierzy się w Kielcach jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich artystek. W tę niedzielę 18 lutego w Kieleckim Centrum Kultury wystąpi Renata Przemyk a zaśpiewa nam piosenki Leonarda Cohena. Podczas koncertu pod hasłem „Boogie Street” usłyszymy poetyckie utwory w spolszczonych wersjach.

„Bez kochania bardzo źle. Miłość w kulturze ludowej” - tak brzmi tytuł wystawy, którą Muzeum Wsi Kieleckiej prezentuje w Parku Etnograficznym. Zobaczymy na niej wyobrażenia miłości w pracach artystów ludowych, rodzaje podarunków miłosnych, którymi młodzi obdarowywali się w czasie zalotów oraz artefakty związane z małżeństwem i weselem. Dowiemy się też jakie kanony piękna obowiązywały w społeczności wiejskiej oraz w jaki sposób kobiety podkreślały swoje wdzięki, aby podobać się kawalerom.

Nowości w BWA

Kielce / 15 lutego 2018 /

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach prezentuje nowe wystawy. Na jednej z nich pod tytułem „Drzewo, idea i materia” zobaczymy rzeźby, malarstwo i inne obiekty autorstwa kilkunastu twórców. Wystawa jest podsumowaniem plenerów organizowanych przez ostatnie 10 lat w miejscowości Garbatka-Letnisko na Mazowszu.

Trwają ferie z Muzeum Historii Kielc. Instytucja zaprasza do udziału w zimowych zajęciach zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja warsztatów odbywa się pod hasłem „Ferie z Niepodległą” i potrwają do 24 lutego. Zajęcia odbywają się w przedziale czasowym między godz. 9 a 13.

„Chłopska architektura kamienna na Kielecczyźnie” - opracowanie pod takim tytułem przygotowuje Muzeum Wsi Kieleckiej. Z jego kart dowiemy się więcej o tym, jak dawniej wyglądała standardowa zabudowa prowincji. Czy badacze zaskoczą nas jakimiś ciekawostkami?

Ostatki jak dawniej

Ciekoty / 09 lutego 2018 /

Rozpoczął się ostatni karnawałowy weekend. W tym czasie wielu z nas wybierze się na ostatkowe imprezy. Kluby, domówki, bardziej wystawne bale – to jedne z częściej wybieranych opcji. Huczne żegnanie karnawału to nie wymysł współczesności. W dawnych czasach również wyjątkowo żegnano ten radosny czas – zwłaszcza na wsiach bogatych w różne tradycje.

Filharmonia Świętokrzyska święto zakochanych obchodzi wcześniej. Na koncert walentynkowy instytucja zaprasza dziś (9 lutego) o godzinie 19. W repertuarze znalazły się same hity takie jak „I can’t stop loving you” Ray’a Charlesa, „When I fall in love” Nata Kinga Colea czy „Miłość Ci wszystko wybaczy” Hanki Ordonówny. Wszystko w symfonicznej oprawie.

Na rzecz zwierząt

Kielce / 07 lutego 2018 /

Wojewódzki Dom Kultury wraz z kieleckim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami po raz trzeci organizuje koncert charytatywny pt. „Pełna micha”. Impreza dedykowana „braciom mniejszym” odbędzie się 8 lutego o godzinie 17 w sali widowiskowej WDK.

Strona 7 z 74

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna