Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Koncepcja zbioru nowych znaków graficznych, którymi mogłaby się promować Polska, będzie tematem dyskusji z cyklu „To znaczy”. Spotkanie o symbolach narodowych w grafice użytkowej odbędzie się w Instytucie Dizajnu w tę niedzielę o godzinie 15. Wykład o projekcie Orli Dom opowie Andrzej Ludwik Wołoszczyński, który już ponad 10 lat temu zaproponował między innymi uproszczenie godła RP.

Około tysiąca młodych ludzi walczy w stolicy województwa świętokrzyskiego o awans do rozgrywek na szczeblu europejskim i światowym. W Kieleckim Teatrze Tańca trwają Krajowe Mistrzostwa w tańcu jazzowym, które jednocześnie stanowią eliminacje do kolejnych etapów konkursu Międzynarodowej Organizacji Tańca. Podczas zawodów prezentują się zarówno dzieci jak i dorośli z różnych stron Polski.

Złoto, srebro i brąz wywalczyli na Mistrzostwach Europy IDO w Tańcach Par we Francji członkowie Świętokrzyskiego Klubu Tańca Jump. Kielczanie reprezentowali Polskę z pokazami typu caribbean show, czyli widowiskowymi tańcami egzotycznymi z wykorzystaniem rekwizytów.

„Ferdydurke”, „Krzyżacy” czy „Ludzie bezdomni” to tytuły niektórych książek, które pojechały do Biblioteki Polskiej imienia Adama Mickiewicza w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii. Około 50 nowych wydań wartościowej literatury przekazała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. To kontynuacja akcji pod hasłem „Świętokrzyskie Polakom w Mołdawii”.

Podopieczni Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca potrzebują wsparcia. Młodzi artyści pomyślnie przeszli krakowskie eliminacje w konkursie Dance World Cup, którego finał odbędzie się na przełomie czerwca i lipca Offenburgu w Niemczech. Tygodniowy wyjazd będzie kosztował około 1600 zł na osobę. Już trzech tancerzy zadeklarowało, że rezygnuje z udziału w ostatnim etapie konkursu, ponieważ rodzice nie będą w stanie ponieść takich kosztów. Zarówno Szkoła jak i jej uczniowie chętnie przyjmą wsparcie sponsora, dzięki któremu cały skład będzie mógł uczestniczyć w zawodach. W zamian tancerze oferują np. oprawę artystyczną firmowej imprezy.

Oferta edukacyjna wymaga poprawek, a strona internetowa całkowitej wymiany. Takie refleksje nasuwają się pracownikom Muzeum Wsi Kieleckiej po konferencji Porozumienia Społeczeństwo i Nauka SPIN, do którego niedawno przystąpiła kielecka instytucja. Tematem rozmów w Centrum Nauki Kopernik były nowe trendy w przekazywaniu wiedzy i prowadzeniu polityki informacyjnej w instytucjach kulturalnych.

Wystawa w teatrze

Kielce / 22 marca 2017 /

Wystawę o artyście komentującym Holokaust czy czasy stalinizmu odsłoni Teatr imienia Stefana Żeromskiego. W skondensowanej formie zobaczymy życiorys reżysera i dawnego dyrektora Teatru Współczesnego Erwina Axera. Ekspozycja powstała z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury na setne urodziny nieżyjącego już artysty. W Kielcach będzie prezentowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Projektantki z Instytutu Dizajnu zapraszają na wiosenne warsztaty wspólnego zdobienia doniczek. W zajęciach z nowego cyklu pod hasłem „MDM Urządzamy się” będą mogły wziąć udział małżeństwa, rodzic z dzieckiem czy współlokatorzy – innymi słowy osoby, dzielące ze sobą mieszkanie.

10 różnych imprez, a w tym koncerty symfoniczne, spotkania z artystami czy pokazy filmowe. Wszystko ubarwią wystawy prac plastycznych i fotograficznych. Tak przedstawia się program 25. Świętokrzyskich Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej. Festiwal otworzy jedna z największych sław polskiej muzyki.

Nowy spektakl Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach łączy w sobie znaną postać, stare i lubiane do dziś piosenki oraz artystyczną fantazję. Tak w skrócie można opisać muzyczną propozycję kieleckiej sceny pt. „Zaucha. Welcome to the.prl” w reżyserii Adama Biernackiego. Twórcy porzucili faktyczny przebieg wydarzeń sprzed lat. Postrzelony nieopodal krakowskiego teatru piosenkarz Andrzej Zaucha nie ginie. Budzi się w szpitalu w realiach socjalistycznego kraju i zaraz otacza go przytłaczająca wręcz atmosfera uwielbienia.

Krótkometrażowym filmem młodzież daje pstryczka w nos dorosłym i zgarnia nagrodę na drugim Przeglądzie Filmów Uczniowskich NieZwykły Śniadek. To konkurs organizowany przez uczniów z II liceum ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach. Komisja zdecydowała, że spośród zgłoszonych produkcji najlepszym tytułem był „Interwał światła” w reżyserii Kamila Brandeburga, ucznia liceum w Zespole Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki. Krótkometrażową fabułę charakteryzuje tematyka rodzinna i opowiada o potrzebie bliskości młodych ludzi z rodzicami.

Po raz pierwszy w Kielcach wystawiony zostanie spektakl, który powstał na podstawie dramatu papieża Polaka. „Brat naszego Boga” to tytuł tekstu, który kilka dekad temu napisał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, a współcześnie zaadaptował go Artur Dziurman, aktor i reżyser. Widowisko jest wyjątkowe, ponieważ grają w nim osoby niewidome. W Kielcach sztukę zobaczymy z okazji 12. rocznicy śmierci papieża znad Wisły.

Młodzież zagra spektakl na podstawie tekstu światowej sławy dramatopisarza. Grupa teatralna z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego dziś (20 marca) zaprezentuje efekty pracy nad inscenizacją pt. „Roberto Zucco” Bernarda-Marie Koltesa w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego.

Twarze smutne i radosne, zasmucone i przerysowane – wszystkie wyrzeźbione z papieru. Na wystawie lalek Mirosławy Truchty-Nowickiej pod tytułem „Czułość” w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda” spodziewamy się miłej podróży w świat dzieciństwa. Tymczasem zobaczymy rzeźby przywodzące na myśl niepokojące dzieła Magdaleny Abakanowicz.

Strona 7 z 44

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOK



SŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay