Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
online button

KULTURA KIELCE

Rozpoczęły się ferie zimowe w instytucjach kulturalnych. Każda placówka na terenie Kielc przygotowała swoje propozycje dla młodzieży na te dwa tygodnie laby. Podczas zajęć najmłodsi muszą wykazać się kreatywnością, a także zdolnościami manualnymi.

Finał 24. Konkursu Kolęd i Pastorałek odbył się w niedzielę we włoszczowskim Domu Kultury. Zakwalifikowało się do niego 22 uczestników – solistów, zespołów wokalnych oraz ludowych.

Sukces kieleckiego chóru

Kielce/Rzeszów / 29 stycznia 2017 /

Kielecki Chór Kameralny Fermata zdobył główną nagrodę podczas IV Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Jury zwyciężców wyłoniło jednogłośnie, a doceniło reprezentantów stolicy województwa świętokrzyskiego za niezwykłą wrażliwość muzyczną.

Współistnienie

Kielce / 27 stycznia 2017 /

Ormianie – ta nazwa brzmi dzisiaj nieco egzotycznie. A przecież współtworzyli oni nasze narodowe dziedzictwo i reprezentowali kulturę, która w trakcie stuleci wpisała się w naszą historię.

Nowa propozycja MNKi

Kielce / 26 stycznia 2017 /

Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowuje nową ekspozycję czasową. Wystawa prac współczesnego artysty Jacka Sienickiego ph. „Generalia” ma na celu zaprezentowanie jego, niemal całej, twórczości, począwszy od lat 50. XX wieku aż do końca życia. Główną rolę grają w niej przedmioty. To bohaterowie spektaklu, którzy są usadowieni w zaciszu pracowni i budowani za pomocą narracji artysty gęsto kładzionych barw. Z pozoru jest to proste malarstwo, ale to tylko pozór. Jeden, czasem dwa i więcej przedmiotów oraz tło, nic więcej. W tym tkwi cała jego siła. Jest to malarstwo oszczędne, ciche, bardzo intymne. Trudno je zwykłym spojrzeniem odgadnąć. 

Mamy oficjalny zwiastun!

Świętokrzyskie/Polska / 26 stycznia 2017 /

Wreszcie ujrzał światło dzienne oficjalny zwiastun najbardziej wyczekiwanej produkcji o żołnierzach niezłomnych. Dystrybutor Kondrat-Media opublikował 2-minutowy materiał zapowiadający „Wyklętego” w reżyserii kielczanina Konrada Łęckiego.

Scena czeka

Kielce / 26 stycznia 2017 /

Jeszcze do 10 marca Dom Kultury „Zameczek” czeka na zgłoszenia do XIX Festiwalu Scena dla Ciebie. To konkurs dla młodych wokalistów i instrumentalistów z terenu całego województwa świętokrzyskiego. Gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich i studenci zaprezentują swoje uzdolnienia podczas festiwalowych eliminacji, które zaplanowane zostały na 17 i 18 marca.

Skandynawskie baśnie nową atrakcją Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Wkrótce instytucja udostępni trzyczęściową instalację edukacyjną, która odwołuje się do opowieści „Zamek Soria Moria”, a także czerpie z twórczości Hansa Christiana Andersena. Sala, w której znajdziemy kawałek kultury nordyckiej będzie jedynym tego typu miejscem w całej Polsce. 

„Terminator”, „Obcy” czy „Lista Schindlera” to niewątpliwie ponadczasowe przeboje światowego kina. Kasowe tytuły zazwyczaj charakteryzuje dobra ścieżka dźwiękowa. Tematy muzyczne między innymi z tych wymienionych filmów usłyszymy w Filharmonii Świętokrzyskiej. 

KCK kusi propozycjami

Kielce / 24 stycznia 2017 /

Spotkania z muzyką i teatrem proponuje w tym tygodniu Kieleckie Centrum Kultury. W ten czwartek o godzinie 19 na małej scenie zaśpiewa Ilona Sojda, znana z występów w inscenizacjach Sceny Autorskiej Studio. Artystka zaprezentuje piosenki ze swojej nowej płyty pt. „Śnił mi się raj”. 

Kielczanie uczestniczyli w pięknym widowisku z przekazem. W Hali Legionów odbył się koncert pt. „Betlejem w Kielcach”. To część ogólnopolskiej trasy koncertowej, podczas której chór TGD, Marika, Kuba Badach, Natalia Niemen, MateO i Piotr Cugowski objeżdżają 12 największych polskich miast z kolędami i pastorałkami całego świata. 

Barwne i żartobliwe widowisko ale bez upraszczania wartościowego przekazu – tak Kielecki Teatr Tańca zapowiada swoją najnowszą produkcję. Spektakl powstał na podstawie klasycznej bajki pod tytułem „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla i wkrótce odbędzie się jego premiera. Twórcy tanecznej sztuki postanowili połączyć klimat książki ze współczesnymi środkami artystycznego wyrazu. 

Weekend w filharmonii

Kielce / 18 stycznia 2017 /

Na początek zimowego weekendu muzycy rozgrzeją serca południowymi brzmieniami. W ten piątek o godzinie 19 w Filharmonii Świętokrzyskiej usłyszymy koncert pod hasłem „W hiszpańskich rytmach”. Na scenie pojawią się fleciści Agata Kielar Długosz i Łukasz Długosz oraz tradycyjnie orkiestra symfoniczna. W programie znalazły się między innymi znane utwory z opery „Carmen”. 

Zrób selfie w muzeum

Kielce / 18 stycznia 2017 /

Przyjdź obejrzeć wystawę, zrób sobie zdjęcie i zdobądź nagrody. To apel Muzeum Narodowego w Kielcach na środę 18 stycznia. W tym dniu odbywa się międzynarodowa akcja #MuseumSelfieDay.

Strona 7 z 39

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay