Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Pierwszy klaps na planie tego filmu padł w marcu 2014 roku. Po trzech latach pracy i 67 dniach zdjęciowych „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego trafi na ekrany polskich kin. Już od pierwszych ujęć podgrzewana była atmosfera oczekiwania. Czy spełni się obietnica mocnego obrazu, który bez ogródek opowiada o historii antykomunistycznego podziemia? O tym przekonamy się już za dwa miesiące.

Mijający rok w kulturze regionu można podsumować podając liczbę premier teatralnych, zorganizowanych koncertów czy wystaw. W ten sposób powstałaby ogólna lista minionych wydarzeń. My jednak postanowiliśmy wyszczególnić kilka momentów, które miały szczególne znaczenie dla tutejszych artystów, instytucji kultury i ich odbiorców. 

Teatr im. Stefana Żeromskiego zamyka 2016 rok w liczbach. A te są imponujące. Według nadesłanych danych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy artyści ze swoimi spektakli przemierzyli aż 27,5 tysiąca kilometrów. Na różnych scenach zagrali łącznie 224 inscenizacje dla publiczności liczącej… 46 tysięcy widzów. Ponadto, scena zainkasowała około 1,1 miliona złotych wpływu. 

Konkurs ze spektaklami Teatru im. Stefana Żeromskiego w roli głównej rozstrzygnięty. Młodzi widzowie zostali nagrodzeni za przedstawienie własnej wizji kieleckich inscenizacji. W konkursie „Napisz do nas o nas” organizatorzy postawili przed nimi zadanie napisania recenzji, sporządzenia plakatu lub filmu na temat tego, co można zobaczyć na scenie przy ulicy Sienkiewicza. 

„Tygrys jest gatunkiem łowczym i drapieżnym” – usłyszeliśmy na deskach teatru Wyższego Seminarium Duchownego podczas premiery sztuki „Tygrys według Brożka”. Jakie konsekwencje będzie miało dla jej głównego bohatera pojawienie się drapieżnika w… łazience? O tym przekonamy się, oglądając spektakl kieleckich alumnów.

Świętokrzyskie krajobrazy

Kielce / 29 grudnia 2016 /

Wernisaż wystawy pt. ,,Świętokrzyskie krajobrazy" odbył się w środowy wieczór w Domu Środowisk Twórczych. Premierowy pokaz malarstwa Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej (PSEP) to efekt pracy na samodzielnie zorganizowanych plenerach w Kielcach, Końskich oraz Busku-Zdroju. 

Filharmonia najczęściej kojarzy się z koncertami muzyki poważnej. Jednak ta nasza, Świętokrzyska, na swój repertuar spogląda nieco szerzej. Dlatego w ciągu najbliższych trzech miesiącach w salach instytucji zagości muzyka poważna, rozrywkowa, a także projekcje filmów. 

Brzmienia wesel z lat 50. i 60. ubiegłego wieku przypomni folkowy zespół Tęgie Chłopy. Utwory towarzyszące drodze na ceremonię zaślubin czy oczepinom znajdziemy na drugiej płycie artystów przywracających pamięć o tradycyjnej muzyce Kielecczyzny. W tej chwili trwają prace nad materiałem, który najprawdopodobniej w sklepach pojawi się w ciągu najbliższych tygodni. 

Sceną ponownie rządzić będą młodzi artyści. W Kieleckim Teatrze Tańca wystawione zostaną choreografie stworzone przez aktorów na co dzień pracujących w tej instytucji. Obecnie powstają scenariusze krótkich spektakli. Jak przyznaje Elżbieta Pańtak, dyrektor KTT w ten sposób stworzona została przestrzeń twórczej pracy, w której tancerze mogą poznać swój zawód od innej strony. - Młodym ludziom trzeba dawać szansę. Myślę, że to im pomoże rozwinąć swoje zdolności – mówi szefowa sceny.

Święta Bożego Narodzenia to czas składania życzeń i wręczania prezentów. Dobrym słowem dzielimy się nie tylko w gronie rodziny i przyjaciół. Instytucje, które chcą być jak najbliżej ludzi również przekazują życzenia. Teatr im. Stefana Żeromskiego robi to za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na oficjalnym profilu kieleckiej sceny pojawiła się seria elektronicznych kartek z bożonarodzeniowymi życzeniami.

Przetrwało wojnę, czasy przemian politycznych, poradziło sobie z konkurencją. Funkcjonowało pod różnymi nazwami, przechodziło z rąk do rąk. Kino „Moskwa”, bo o nim mowa, bawi i uczy już od 90 lat. Będzie obchodzić jubileusz pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia. 

Rozmowa z Markiem Wawro, artystą plastykiem 

Tajemniczy świat przedziwnych stworzeń i marzenia kilkuletniej dziewczynki. I to wszystko nie po drugiej stronie lustra a na scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Artyści przygotowują właśnie nową premierę w oparciu o powieść pt. „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Spektakl, podobnie jak książka będzie pełen niespodzianek a także odniesień do kultury popularnej.

Poszukują w muzyce

Kielce / 22 grudnia 2016 /

Takiego spektaklu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego chyba jeszcze nie było. Jak informują artyści, interdyscyplinarny zespół pracuje właśnie nad muzycznym przedstawieniem, którego scenariusz inspirowany jest filmem z 1984 roku zarejestrowanym podczas trasy koncertowej „Stop making sense” amerykańskiej grupy rockowej Talking Heads. Artyści w ten sposób chcą ruszyć w metaforyczną podróż w poszukiwaniu szczerości i wspólnoty. 

Strona 6 z 35

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay