STARCOM MULTI (7)

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Konkursy krasomówcze, spotkania z językoznawcami i warsztaty artystyczne – między innymi takie atrakcje atrakcje przygotowane zostały w ramach rozpoczętego właśnie 26. Tygodnia Kultury Języka Polskiego. Tegoroczna seria imprez kulturalnych odbywa się pod hasłem „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”.

Koncert muzyki amerykańskiej to propozycja Filharmonii Świętokrzyskiej na przyszły piątek. Usłyszymy arie z musicali i piosenki z filmów takich jak Człowiek z La Manczy oraz Kabaret. Jako solista wystąpi baryton Grzegorz Piotr Kołodziej. Koncert poprowadzi jeden z najwybitniejszych mistrzów batuty Mariusz Smolij.

Przestrzeń w siedzibie Instytutu Dizajnu na nowo zaaranżują… studenci z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Żacy odwiedzili kieleckie Wzgórze Zamkowe w ramach uczelnianego projektu „Warsztaty dwóch pracowni”, by sprawdzić jak te wnętrza wyglądają obecnie i jak można je zmienić. Dzięki takiej współpracy Instytut Dizajnu odświeży swoje oblicze a młodzi projektanci podszlifują zdolności zdobywane na uczelni.

Spotkanie poświęcone higienie i dbałości o urodę w dawnych czasach to propozycja Muzeum Wsi Kieleckiej na Dzień Kobiet. Odbędzie się ono o godzinie 10.30 w spichlerzu ze Złotej na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni a poprowadzi je dr Małgorzata Imiołek. Badacz opowie o kanonach piękna obowiązujących na dawnej wsi, o kosmetykach i sposobach jakie stosowały panie, by przybliżyć się do ideału.

Zmarła wieloletnia aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego Ewa Józefczyk. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Grała w toruńskim Teatrze im. Horzycy i rzeszowskim Teatrze im. Siemaszkowej. Następnie, w 1982 roku dołączyła do zespołu kieleckiej sceny dramatycznej.

Tydzień z oracją i czytelnictwem

Świętokrzyskie / 28 lutego 2018 /

Konkursy ortograficzne, spotkania z artystami, zabawy słowem – takie atrakcje czekają na nas w ramach 26. Tygodnia Kultury Języka. Szereg imprez rozpocznie się w przyszły poniedziałek 5 marca. Motywem przewodnim jest hasło „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”. Odnosi się ono do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, która kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności pięknego posługiwania się mową i jasnego wyrażania myśli.

Spektakl o różnych odcieniach uczuć przygotowuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. 3 marca premierowo zobaczymy sztukę pod tytułem „Dwie wyspy” w reżyserii Darii Kopiec. Zabawna opowieść dla widzów od czwartego roku życia połączy na scenie animację lalkami teatralnymi i papierowymi rekwizytami z wizualizacjami.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego zaprezentował kolejny spektakl na podstawie klasycznej literatury. Do repertuaru kieleckiej sceny wszedł „Świętoszek” Moliera w reżyserii Ewy Rucińskiej. Sztuka w uwspółcześnionej odsłonie wciąż uczy-bawiąc – demaskuje hipokryzję i naiwność oraz przestrzega przed sprytnymi manipulantami.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego podkreśli wyjątkowość kulturową Kielecczyzny. Instytucja otworzy wystawę pod tytułem „Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu”. Zobaczymy na niej na przykład sztukę ludową czy zapisy dotyczące tutejszej obrzędowości.

To już pewne! Z okazji 40-lecia zespołu 7 lipca  o godzinie 20. na scenie Amfiteatru Kadzielnia wystąpi Beata Kozidrak i zespół Bajm.

Znana i lubiana artystka Joanna Trzepiecińska wystąpi w Kielcach w ramach Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój”. Aktorka wykona koncert pt. „Jak wybrnąć z gafy”. W programie znalazły się utwory przygotowane na podstawie poezji Tuwima czy Łazewskiego. Akompaniował będzie pianista jazzowy Bogdan Hołownia.

„Co mój kot robi w domu kiedy nikogo nie ma?” - na takie pytanie muszą odpowiedzieć uczestnicy literacko-plastycznego konkursu, który organizuje Muzeum Zabawek i Zabawy wraz z kieleckim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

W niedzielę 4 marca w Chmielniku odbędzie się wyjątkowy koncert piosenki francuskiej, na który zaprasza organizator wydarzenia OEM Świętokrzyski Sztetl. Z piosenkami m.in. Edith Piaf wystąpi Yaga Kowalik, charyzmatyczna krakowska artystka. Koncert będzie miał miejsce w Domu Kultury w Chmielniku przy ul. Starobuskiej 10 o godzinie 16.

Muzeum Dialogu Kultur w wyjątkowy sposób zamknie aktualną wystawę czasową pod tytułem „Pożegnanie taboru w fotografiach Andrzeja Polakowskiego”. W tę niedzielę 25 lutego o godzinie 13 instytucja zaprasza na promocję książki pod tytułem „Prosto z garnka. Tradycje kulinarne Romów” autorstwa Magdaleny Kwiecińskiej i Moniki Szewczyk.

Strona 6 z 74

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna