online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Kontrowersyjna i zagadkowa postać z czasów carskiej Rosji bohaterem nowego spektaklu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Znany już w Kielcach duet twórców, czyli Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin prowadzą już ostatnie przygotowania do premiery pt. „Rasputin”.

Zbiór interesujących ilustracji sporządzonych dla różnych czasopism pokaże Instytut Dizajnu. W ten piątek 22 września w galerii głównej odbędzie się wernisaż ekspozycji pt. „Uwikłani w tekst. Ilustracja zaangażowana”. Zobaczymy na niej prace 39 artystów, które stały się elementem publikacji w prasie.

„Pora na ciekawość!” to hasło 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, który od 24 września do 1 października będzie gościł w kieleckim kinie Fenomen. W programie przeglądu znalazło się 8 tytułów, w większości polskich premier, którym w ogólnopolskim głosowaniu swoją nagrodę przyzna publiczność. Festiwal produkcji dla najmłodszych odbywa się jednocześnie w 20 miastach jednocześnie.

Teatr „Kubuś” wystawi sztukę inspirowaną opowieściami o „Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy. Kielecka wariacja napisana przez Julię Holewińską nosi tytuł „Akademia Pani Beksy” a reżyseruje ją Robert Drobniuch. Trwają już ostatnie prace nad sobotnią premierą.

Tradycyjne metody hutnicze charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego przybliży Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej. Ze sposobami pozyskiwania metali znanymi naszym dziadom zapoznamy się podczas 25. „Wytopków ołowiu”. Impreza odbędzie się w niedzielę 17 września w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Jeszcze 27 spotkań z muzyką zaproponuje do końca tego roku Filharmonia Świętokrzyska. W jesienno-zimowym repertuarze jak zwykle znalazły się koncerty symfoniczne, familijne czy pokazy filmowe. Obejrzymy także jeden spektakl operowy. Inscenizację na podstawie kompozycji „Cosi fan tutte” Mozarta filharmonicy przygotowują wraz ze studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Instytutu Edukacji Muzycznej UJK. Widowisko zobaczymy w piątek 10 listopada.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego prawdopodobnie przeniesie się do Wojewódzkiego Domu Kultury na czas remontu swojej obecnej siedziby. Dyrektor kieleckiej sceny Michał Kotański odbył już spotkania w tej sprawie w urzędzie marszałkowskim i poinformował, że obecnie trwa ustalanie wszystkich szczegółów.

Na Placu Artystów już można oglądać nietypową rzeźbę „Zjadacz kurzu” autorstwa Kuby Bąkowskiego. Machina wystawiona została w ramach 9. edycji cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej”, którego inicjatorem jest Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki. Oficjalne odsłonięcie rzeźby odbędzie w czwartek 14 września o godzinie 18.

„Znane i mniej znane Ziemi Kieleckiej” to tytuł nowej wystawy plenerowej, którą na Rynku stolicy województwa zaprezentowało Archiwum Państwowe i Muzeum Historii Kielc. Autorzy ekspozycji na kilkudziesięciu planszach przypominają niegdyś popularne produkty, które niekoniecznie kojarzą się z naszym regionem oraz ciekawostki na ich temat.

Opowieść o losach niebezpiecznego przestępcy zobaczymy w Wojewódzkim Domu Kultury. W ten piątek 15 września o godzinie 19 włoszczowska grupa teatralna „7 grzechów” zaprezentuje inscenizację pt. „Spowiedź diabła”. W rolę głównego bohatera nie wciela się aktor, lecz były gangster, który przytacza historię własnego życia.

KTT rozpoczyna nowy sezon

Kielce / 12 września 2017 /

Uroczysta inauguracja sezonu 2017/2018 Kieleckiego Teatru Tańca odbędzie się w tę środę 13 października spektaklem pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Widowisko zaprezentowane zostanie na dużej scenie dwukrotnie: o godzinie 9.00 oraz 18.00.

Trwa najważniejsze i największe wydarzenie kulturalne na Starym Kontynencie, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa. Z tej okazji różne imprezy przygotowuje wielu organizatorów z naszego województwa. Oto, co w najbliższych dniach będzie działo się w Kielcach.

Rzemiosło artystyczne, niektóre zwyczaje, trudna historia – te rzeczy łączą Polskę i Armenię. Mimo że oba kraje dzieli ponad 2 tysiące kilometrów możemy dostrzec między nimi kulturowe powiązania. O tym, co zbliża Polaków do Ormian dowiadywali się uczniowie tutejszej szkoły plastycznej.

Nową wystawę archeologiczną pt. „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy” otworzyło Muzeum Narodowe w Kielcach. Ekspozycja pojawiła się w piwnicy Kamienicy pod Trzema Herbami przy Rynku. Najstarsze przedmioty jakie się na niej znalazły datowane są na kilka wieków przed naszą erą. Znalezione one zostały podczas prac badawczych wykonywanych w naszym regionie. Część zabytków podarowano muzeum.

Strona 6 z 61

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna