Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
online button

KULTURA KIELCE

Badają wieś

Świętokrzyskie / 09 lutego 2017 /

Muzeum Wsi Kieleckiej planuje przeprowadzić w tym roku 11 różnych badań historycznych i etnograficznych. Naukowcy przyglądają się między innymi twórczości ludowej w regionie, działalności karczmarzy żydowskich na Kielecczyźnie czy dzieciństwie w latach II wojny światowej na świętokrzyskiej wsi. Efekty badań publikowane będą w formie wystaw lub opracowań książkowych.

Wystawy w Przystanku

Kielce / 09 lutego 2017 /

Do końca lutego Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” prezentuje dwie nowe wystawy czasowe. Pierwsza z nich pt. „Armia Krajowa 1939-1945” w prosty sposób przedstawia dzieje niepodległościowych organizacji działających w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

Jazz przy Planty 7

Kielce / 08 lutego 2017 /

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu im. Jana Karskiego zaprasza w sobotę 25 lutego o godzinie 17 na koncert Jazz & Love Trio. Polsko-amerykańska grupa muzyków obiecuje ciepły występ, w sam raz na zimowy wieczór. Na żywo usłyszymy między innymi utwór „My Funny Valentine”. Wstęp 15 zł.

Mistrz światowego kina Martin Scorsese powraca z obiecującym tytułem. Najnowszy film w jego reżyserii pt. „Milczenie”, w Kielcach zobaczymy przedpremierowo. W czwartek 16 lutego o godz. 16 i 19 dzieło wyświetli kino Fenomen mieszczące się w Wojewódzkim Domu Kultury.

Przystąpili do Porozumienia

Kielce/Tokarnia / 08 lutego 2017 /

Kielecka placówka kulturalna przyjęta do elitarnego grona instytucji wspólnie rozwijających społeczeństwo przez naukę i innowacje. Muzeum Wsi Kieleckiej weszło w skład Porozumienia Społeczeństwo i Nauka SPIN. Działa ono przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Na dzień świętego Walentego Kieleckie Centrum Kultury proponuje przeboje musicalowe i operowe. W koncercie „Grande Amore” wykona je Leon Voci, kwartet pochodzący z Ukrainy. Organizatorzy chwalą, że obecnie to jedna z lepszych na świecie grup tenorowych. Przed kielecką publicznością zaprezentują utwory z repertuaru między innymi Andrea Bocelli.

Aktorzy z Teatru Kubuś ponownie podejmują poważną tematykę. Tym razem opowiedzą o bezduszności konfliktów zbrojnych w spektaklu „Wojna, która zmieniła Rondo”. Scenariusz powstał w oparciu o ukraińską opowieść dla dzieci autorstwa Romany Romaszyn i Andrija Łesiwa. Ukazuje ona kontrast pomiędzy czasami pokoju i wojny na przykładzie tytułowego miasteczka o nazwie Rondo. Sztukę reżyseruje Judyta Berłowska.

Premierowo w Nowym Jorku

Nowy Jork / 03 lutego 2017 /

Film „Przy Planty 7/9” doczeka się premiery w Nowym Jorku. We wtorek 7 lutego produkcję w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera wyświetli tamtejsze Jewish Community Center. Z kolei w poniedziałek 6 lutego film będziemy mogli zobaczyć w Kielcach.

Kino z UJK

Kielce / 03 lutego 2017 /

"Dzień świra" w reżyserii Marka Koterskiego, „Pianista” Romana Polańskiego, czy „Katyń” Andrzeja Wajdy – to tylko kilka z wielu filmów, jakie będzie można zobaczyć na UJK w ramach kursu "Polskie kino współczesne" pod patronatem Filmoteki Narodowej oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  

Laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Wieniawskiego zaprezentuje się w Kielcach w koncercie „Arcydzieła Symfoniki”. Skrzypaczka Maria Włoszczowska wraz z orkiestrą naszej filharmonii zagra między innymi poemat symfoniczny „Stańczyk” Ludwika Różyckiego. To propozycja na dzisiejszy wieczór. Start o godzinie 19. 

Obrazy w BWA

Kielce / 02 lutego 2017 /

Dwa nowe zbiory malarstwa zaprezentuje Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Pierwszy z nich pt. „Nie wszyscy Święci” kuratorzy odsłonią w galerii górnej miejskiej instytucji. Twórcy prac na różne sposoby starają się definiować pojęcie „świętości”. 

W Muzeum Historii Kielc można oglądać wystawę o człowieku, którego przyćmiła sława jego brata, Józefa Piłsudskiego. Z wystawy pt. „Bronisław Piłsudski. Niezwykły brat Marszałka” dowiadujemy się, że omawiana postać była wybitnym etnografem, muzealnikiem, badaczem folkloru Podtatrza. 

Fotografie, niespotykane przedmioty codziennego użytku, wyroby XIX-wiecznych złotników. Miedzy innymi takie przedmioty pozyskało w ostatnim czasie Muzeum Historii Kielc. W wielu przypadkach są to drobnostki, ale niezwykle ciekawe i wzbogacające zbiory miejskiej instytucji.

Opowiedzą o dobroczynnym wpływie kontaktu najmłodszych z przedmiotami wykonanymi z naturalnych materiałów. W czytelni Instytutu Dizajnu odbędzie się spotkanie z psychoterapeutką Małgorzatą Matwiejczyk i Anną Berą, autorką projektu „Dzikie Dzieci”. W jego ramach powstają zabawki wykonane ze ścinków drewna czy gałęzi znalezionych w lesie.

Strona 6 z 39

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay