Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Mamy w Świętokrzyskiem Pomniki Historii!

Święty Krzyż/Wąchock / 15 marca 2017 /

Świętokrzyskie skarby trafiły na listę najcenniejszych zabytków w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii 10 nowych obiektów. Wśród nich znalazł pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze oraz opactwo cystersów w Wąchocku.

Uwaga! Dzieci na scenie! - pod takim hasłem Teatr Kubuś organizuje I Przegląd Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych. W tej chwili aktorzy z ulicy Dużej czekają na zgłoszenia od dziecięcych grup teatralnych, które chcą spróbować swoich sił na profesjonalnej scenie. Nowa propozycja teatru lalkowego ma charakter konkursu. Nagrodą dla dwóch najlepszych zespołów będzie ponowny występ na scenie podczas Białej Nocy w ramach tegorocznego Święta Kielc.

Międzynarodowo zrobi się w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek o godzinie 19 w koncercie „Kanon Polihymni” w towarzystwie orkiestry symfonicznej wystąpi włoska gitarzystka Adalisa Castellaneta, a występ poprowadzi szef zespołu Wirtuozi Lwowa. Muzycy zaprezentują klasyczne utwory kompozytorów z Hiszpanii, Niemiec i Austrii.

Starsi na chwilę powrócą do lat dzieciństwa, a młodsi przekonają się, jak wyglądały zabawki ich rodziców lub nawet dziadków. Taką podróż w czasie zaproponuje pod koniec marca Muzeum Zabawek i Zabawy. Za wehikuł czasu posłuży nowa wystawa pod tytułem „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”. Na ekspozycji zobaczymy zbiór przedmiotów dla dzieci, które w powiększonych wersjach stanowiły standardowe wyposażenie polskich mieszkań.

W poniedziałek 13 marca rozpoczyna się 25. Tydzień Kultury Języka, które organizuje Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W tym roku serii różnych spotkań przyświeca hasło „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”.

Świętokrzyskie miasteczka i wsie, w których historia wije się przez wieki powoli i niepostrzeżenie. Miejsca, których już nie ma. Świat przełomu XIX i XX wieku pokazany na niemal trzystu unikatowych fotografiach. Na skwerze przed Muzeum Narodowym w Kielcach można podziwiać wystawę „Świętokrzyskie widoki".

Ręcznie wykonane i zdobione talerze czy kubki zobaczymy na nowej wystawie Instytutu Dizajnu w Kielcach. Jednak te przedmioty to tylko niewielka część prezentacji pod hasłem „Akord. Praca, precyzja, produkt”. Zwiedzając ekspozycję dowiemy się, jak od początku do końca wygląda proces wytwarzania ceramicznego przedmiotu, który będzie jednocześnie nowoczesny, dobry jakościowo i estetyczny. Ta opowieść powstała przy współpracy Instytutu Dizajnu z Manufakturą w Bolesławcu produkująca wyjątkowe przedmioty codziennego użytku. Kuratorki wystawy, Marta Dachowska i Magdalena Gazur chcą by każdy kto zobaczy wystawę spojrzał na swoją zastawę stołową nieco inaczej. Przekonują, że te tradycyjne przedmioty z ceramiki przeszły długą drogę zanim trafiły na nasze stoły.

Urodziny Fenomenu

Kielce / 10 marca 2017 /

Kino działające w Wojewódzkim Domu Kultury świętuje urodziny. Mija 80 lat od kiedy w murach tej instytucji pierwszy raz zorganizowano pokaz filmowy. Z okazji okrągłego jubileuszu kino Fenomen wyświetli produkcję, której premiera nie obyła się bez skandalu. To polski film z 1919 roku pod tytułem „Ludzie bez jutra”. To jedna z najwcześniejszych rodzimych produkcji niemych w pełnym metrażu.

Gdy mówimy o wystawie w galerii sztuki pierwsze na myśl mogą przyjść obrazy, fotografie czy kamienne rzeźby. Jednak w przestrzeniach wystawienniczych w murach Kieleckiego Centrum Kultury zobaczymy coś nietypowego. W Galerii Kostiumeria zagościły wyjątkowe lampy naftowe, zaś w Windzie za chwilę będziemy mogli zobaczyć rzeźby z papieru.

To miał być ukłon w stronę osób starszych z pasją, a wyszło dość niezręcznie. Nie tak dawno informowaliśmy o rozstrzygnięciu konkursu „Świętokrzyskie w obiektywie aparatu fotograficznego” kierowanego do amatorów fotografików po sześćdziesiątce, który organizował Urząd Marszałkowski. W jednej z kategorii laureatem pierwszego miejsca został Mieczysław Wroński, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ta sama osoba stanęła na podium w drugiej kategorii. Inny uczestnik konkursu uznał, że do takiego rozwiązania konkursu nie powinno dojść.

Córka sławnego pisarza, ale przede wszystkim zdolna malarka, czyli Monika Żeromska. O niej opowiada nowa wystawa w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na ekspozycji zobaczymy obrazy, zdjęcia, korespondencję i inne pamiątki.

Co roku 6 marca przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, mający na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. Z tej okazji Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” zaprosił uczniów do dawnej synagogi w Chmielniku na krótką prelekcję oraz projekcję filmu „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica, osadzonego w realiach Kielecczyzny. Spotkanie odbyło się w dawnej sali rabina noszącej obecnie imię Leopolda Kozłowskiego, wybitego pianisty i kompozytora zwanego „ostatnim klezmerem Galicji”.

Znaki, litery, symbole. Przestrzeń wypełniona emocjami, rozedrgana i wielowymiarowa – tak można najprościej opisać grafikę Magdaleny Uchman, której prace od piątku wystawione są w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. To autorska wystawa laureatki LITHO Kielce 2015.

Owacjami na stojąco nagrodzony został film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. W kinie Moskwa odbył się zamknięty przedpremierowy pokaz tytułu dla zaproszonych gości – w większości ekipy zaangażowanej w produkcję. Publiczność doceniła przede wszystkim zdjęcia Karola Łakomca, które zarejestrowane zostały na świętokrzyskiej ziemi.

Strona 6 z 42

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay