online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Fotokonkurs na jubileusz

Świętokrzyskie / 06 lutego 2018 /

Z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia województwa świętokrzyskiego, Urząd Marszałkowski organizuje konkurs fotograficzny pn. „Dwie dekady Świętokrzyskiego w obiektywie”. - Pragniemy pokazać przemiany jakie zachodziły w świętokrzyskich miastach i wsiach na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Jak zmieniło się nasze życie, najbliższe otoczenie, miejsce nauki, pracy, wypoczynku – informuje biuro prasowe urzędu.

Kieleckie Centrum Kultury rozpoczęło nabór prac do XX edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION. W tym roku uczestników do tworzenia zainspiruje hasło „Piękna i Bestia”, które zaczerpnięte zostało z tytułu francuskiej baśni ludowej.

Lalki z Iranu

Kielce / 02 lutego 2018 /

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprezentuje wystawę irańskich lalek teatralnych pt. „Kosmos Zahry Sabri”. Na ekspozycji zobaczymy prace reżyserki i scenografki Zahry Sabri, która karierę artystyczną rozpoczęła w 1990 roku, formując grupę teatralną Yas-e-Tamam. Kieleckie muzeum, we współpracy z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”, pokaże lalki z sześciu zrealizowanych w Teheranie spektakli.

Łupinką w wielki rejs

Kielce / 31 stycznia 2018 /

W nadchodzący weekend Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprezentuje nowy spektakl pt. „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” na podstawie wiersza Juliana Tuwima i w reżyserii Krzysztofa Zemło. To opowieść o małym podróżniku, który wyrusza w rejs łodzią z łupinki orzecha. Celem jest odnalezienie wielkiej ryby. Pan Maluśkiewicz podróżując z rowerem i armatą na pokładzie, doświadcza wielu bajkowych przygód.

Film o alkoholizmie w PRL

Kielce / 31 stycznia 2018 /

W Przystanku Historia IPN odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Z filmoteki bezpieki. Alkoholizm w PRL”. Seans planowany jest na środę 7 lutego o godzinie 17. Wstęp wolny.

Gwiazda filmu i telewizji wyjawi sekrety najsłynniejszej blondynki świata. „10 sekretów Marilyn Monroe” to hasło koncertu, z którym w Kieleckim Centrum Kultury wystąpi Sonia Bohosiewicz. Artystka ukaże różne twarze kobiety – zarówno tej zakochanej, jak i odrzuconej.

W kieleckim Plastyku trwa Rok Kultury Ormian. W jego ramach uczniowie szkoły artystycznej zapoznają się z tym, co charakterystyczne dla Armenii. Teraz dowiadują się o chaczkarach, czyli kamiennych krzyżach, które mają ogromne znaczenie dla tamtejszych chrześcijan. Młodzież spotkała się z artystą, który uważany jest za mistrza, jeśli chodzi o wykonywanie bogato zdobionych kamiennych płyt.

Teatr „Kubuś” solidaryzuje się z artystami w potrzebie. Scena lalkowa przyłączyła się do ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy prowadzonej przez Fundację imienia Darii Trafankowskiej. Misją organizacji jest pomoc w ratowaniu życia i zdrowia aktorów oraz zapewnienie im wsparcia w kryzysowych sytuacjach życiowych. Kielecka odsłona akcji odbędzie się w niedzielę 28 stycznia po spektaklu „Akademia Pani Beksy” o godzinie 11.

Wiosną Park Etnograficzny w Tokarni zaprosi na całkiem nowe warsztaty muzealne. Będą do nich wykorzystane zabytki znajdujące się w podkieleckim skansenie a nawet zwierzęta. Pracownicy instytucji podczas interaktywnych zajęć pokażą, jak wyglądała nauka w dawnej szkole. Poruszą też temat budownictwa a nawet higieny.

Anna Zielińska-Brudek, kielecka policjantka a także poetka, prezentowała w Kieleckim Centrum Kultury twórczość ze swojego nowego tomiku wierszy. Zatytułowała go „Ugina się dzień”. To czwarty jej zbiór poezji i jak przyznaje autorka, jest on przełomowy, ponieważ przyniósł coś, do czego człowiek dojrzewa latami.

W niedzielę 28 stycznia w dawnej synagodze w Chmielniku odbędzie się karnawałowy koncert ph. „Lirycznie, tanecznie i rytmicznie”. Start o godzinie 16. Zabrzmią niezapomniane arie z oper i operetek, będzie taniec inspirowany muzyką żydowską. Wstęp 6 zł.

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach prezentuje doroczną wystawę pt. „Kapitał sztuki – suplement 2017”. Zobaczymy na niej prace kilkudziesięciu malarzy, plastyków, rzeźbiarzy i fotografików, którzy są członkami związków artystycznych.

Kielecki Teatr Tańca będzie gościł artystów z daleka. Już w środę 31 stycznia o godzinie 19 na scenie instytucji wystąpi chiński zespół Beijing Dance Acdemy. Kielczanie będą mogli zobaczyć widowisko łączące współczesność i tradycje.

Filharmonia Świętokrzyska wraca do klasyków. W najbliższy piątek o godzinie 19 w murach instytucji rozpocznie się koncert pod hasłem „Kanon polihymnii”. Tym razem solistą będzie gitarzysta Krzysztof Meisinger. Koncert poprowadzi dyrygent Marek Wroniszewski.

Strona 6 z 72

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna