Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Domek na drzewie w nieoczekiwanym wydaniu powstał przy Placu Artystów. Przygotowali go pracownicy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” wraz z kielczanami spędzającymi wolne popołudnie w centrum miasta. Nie powstała jednak tradycyjna konstrukcja, która wprost przypominałaby domek, lecz instalacja o symbolicznym znaczeniu.

Fotografie Pawła Pierścińskiego pokazywały nam i wciąż pokazują ziemię świętokrzyską, jakiej już nie ma. Legendą obrosły zdjęcia wpisujące się w estetykę Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Zobaczymy na nich ubogi, lecz malowniczy region poprzecinany łąkami, zaoranymi polami i błotnistymi drogami, wijącymi się przez świętokrzyskie wioski.

Weekend w muzeum

Kielce / 28 lipca 2017 /

Ćwiczenia fitness w ogrodzie włoskim, zajęcia dla dzieci w tematyce kultury japońskiej oraz zwiedzanie Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Złotniczej. To propozycje Muzeum Narodowego w Kielcach na tę sobotę. Tego dnia najmłodszymi gośćmi dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich zajmą się pracownicy muzeum a ich rodzice będą mogli zażyć trochę ruchu i pozwiedzać zabytkową perłę Kielc.

Film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego zakwalifikowany został do Konkursu Głównego 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kielecka produkcja jest jedną z 17 nominowanych do nagród Złotych i Srebrnych Lwów, jednych z najważniejszych wyróżnień polskiej branży filmowej.

Aktor i kompozytor Zbigniew Zamachowski wystąpi w Kielcach ze swoimi najlepszymi utworami. Artysta zaprezentuje się w ramach Tarasów Sztuki Kieleckiego Centrum Kultury, czyli serii letnich koncertów na świeżym powietrzu.

NIEMAPA, czyli ilustrowany przewodnik po stolicy województwa świętokrzyskiego trafiła do rąk kielczan. Znajdziemy w niej najciekawsze miejsca w mieście, do których warto zajrzeć całą rodziną. Piękne grafiki symbolizujące charakterystyczne kieleckie budowle sporządziło studio Ładne Halo.

Domek na drzewie w środku miasta zamierza wybudować Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. W tę niedzielę o godzinie 14 rozpocznie się happening, podczas którego przy Placu Artystów powstanie ta wyjątkowa konstrukcja. Do zabawy w kreatywnych budowniczych zaproszone są zarówno dzieci jak i dorośli.

Podwójną wystawę o Zakładach Starachowickich pod nazwą „Produkowaliśmy armaty” i „Produkowaliśmy Stary” obejrzymy na Rynku w Kielcach. Przypomina ona dzieje przedwojennego i powojennego przemysłu militarnego oraz motoryzacyjnego w Starachowicach.

Ponad 20 różnych spotkań zaproponuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” podczas 3. Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!. Impreza odbędzie się w trzy weekendy przyszłego miesiąca począwszy od 12 i 13 sierpnia. Motywem przewodnim festiwalu będą wzajemne relacje, stąd przewidziane zostały spektakle i rozmowy o bliskości, rodzinie czy potrzebie zrozumienia.

Standardy jazzowe i mistrzowskie tanga wysłuchamy podczas najbliższego koncertu w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek 28 lipca o godzinie 19 na dziedzińcu koncertowym instytucji wystąpi kanadyjski zespół Obsessions Octet Kenta Sangstera. Grupa stosuje nietypowe jazzowo-smyczkowe połączenie.

Koncertem galowym laureatów zakończył się 44. Międzynarodowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Na kieleckiej Kadzielni najlepsi artyści, którzy prezentowali się na tegorocznej imprezie zafundowali nam wielkie widowisko.

Chorągiew Kielecka ZHP chwali się pierwszymi podsumowaniami 44. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Przez pięć ostatnich dni ponad 470 uczestników spędziło 228 godzin na warsztatach artystycznych z 12 konsultantami. Przeglądy konkursowe trwały w sumie 20 godzin i obejmowały 10 kategorii. Dwa koncerty w amfiteatrze na Kadzielni wymagały w sumie 5 dni pracy po 10 godzin każdy.

Jeszcze poczekamy na prezentację wizualizacji architektonicznej adaptacji nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Przypomnijmy, że instytucja w ciągu kilku kolejnych lat ma przenieść się do odnowionych zabudowań przy ulicy Zamkowej 1. Oficjalna prezentacja projektu pracowni architektonicznej Cezarego Furmanka z Łodzi ma się odbyć w najbliższym czasie, jednak jej dokładny termin nie został jeszcze wyznaczony.

Polka o latynoskiej duszy pojawi się na letniej scenie Kieleckiego Centrum Kultury w ramach serii „Tarasy sztuki”. W tę niedzielę o godzinie 20.30 w koncercie Noche de Tango wystąpi tancerka i wokalistka Magdalena Lechowska wraz z zespołem Tanguedia. Usłyszymy popularne tanga argentyńskie oraz tanga polskie.

Strona 6 z 56

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay