online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, by popatrzeć… w sufit. W tę niedzielę 18 czerwca o godzinie 12 rozpocznie się spotkanie, podczas którego kielczanie wraz ze specjalistami przeanalizują zdobione stropy w pałacu. To nie jedyna atrakcja jaką przygotowali muzealnicy na ten dzień.

Możliwe, że niedługo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie organem współprowadzącym dla Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Obecnie za działalność sceny przy ulicy Sienkiewicza odpowiada samorząd wojewódzki. Jeśli wszystko pójdzie po myśli dyrektora teatru Michała Kotańskiego i świętokrzyskich parlamentarzystów zmiany wprowadzone by były od przyszłego roku.

Smacznie i kolorowo zrobi się w przyszłą niedzielę w kieleckim Parku Miejskim. 18 czerwca odbędzie się 17. konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W rywalizacji ocenianych będzie 56 świętokrzyskich produktów żywnościowych – w tym przetwory mięsne, mleczne czy napoje. Na miejscu pojawią się także regionalni producenci certyfikowanej żywności. To nie wszystko.

Nietypowy festiwal w KCK

Kielce / 09 czerwca 2017 /

Festiwal Kreatywnej Edukacji w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się w sobotę 10 czerwca o godzinie 10. Będzie wiele atrakcji dla rodziców z dziećmi i młodzieży.

Rozdajemy kupony na bilety do Teatru im. Stefana Żeromskiego, dzięki którym obejrzycie spektakle w ramach 25. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”. Dziś odwiedzając siedzibę Radia eM Kielce otrzymacie kupony na „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” w reżyserii Michała Kotańskiego. Spektakl zobaczymy w tę niedzielę o godzinie 18 i tego samego dnia od godziny 10 kasa teatru będzie wydawała wejściówki w zamian za pobrane wcześniej kupony.

Powstała już książka dedykowana wybitnemu kieleckiemu fotografowi Pawłowi Pierścińskiemu, będzie też pomnik. Zaprzyjaźnieni ze zmarłym niedawno twórcą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu artyści chcą go w sposób szczególny upamiętnić. Rzeźbiarz Sławomir Micek wykonał już gipsowy model popiersia Pierścińskiego. Wizerunek znanego kielczanina ma stanąć obok takich sław jak Marek Grechuta, Marylin Monroe czy Pablo Picasso.

Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB odbędzie się w kinie Fenomen działającym przy Wojewódzkim Domu Kultury. Kilkudniowa impreza startuje 12 czerwca i jest ona częścią wydarzenia obejmującego kilka miast południowo-wschodniej Polski. W ramach przeglądu, w Kielcach zobaczymy osiem filmów dedykowanych młodemu widzowi. Seanse będą się odbywały rano i przed południem.

Święto Chęcin

Chęciny / 08 czerwca 2017 /

W niedzielę 18 czerwca o godzinie 12 rozpocznie się święto Chęcin pod hasłem „Średniowieczne Chęciny”. W programie imprezy znajdziemy odniesienia do bogatej historii dawnego miasta królewskiego. Pierwsze zjazdy rycerskie organizowane w podkieleckiej miejscowości uznawane są za początki polskiego parlamentaryzmu.

Napisz do nich

Świętokrzyskie / 07 czerwca 2017 /

Konkurs pod hasłem „Napisz do nas o nas” organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego. Jest on skierowany zarówno do uczniów jak i studentów z terenu województwa świętokrzyskiego. Konkursowa praca powinna omawiać wrażenia młodego widza po obejrzeniu spektaklu z repertuaru kieleckiego teatru dramatycznego.

Bazary – to zdaniem mieszkańców województwa świętokrzyskiego najbardziej charakterystyczne słowo dla Kielc. W internetowym plebiscycie dotyczącym tak zwanego „słownika scyzoryka” wzięło udział ponad 1300 osób, a 94 procent głosujących w zabawie online zaznaczyło właśnie bazary.

Rozstrzygnięty został 19. konkurs dla entuzjastów mody OFF Fashion. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Golec, a drugie Sandra Stachura. Na ostatnim stopniu podium stanęli Maciej Jóźwicki i Juliusz Rusin tworzący duet „Rad”.

W poniedziałek 5 czerwca o godzinie 10 w Teatrze im. Stefana Żeromskiego rozpocznie się casting do musicalu współczesnego pt. „Ozeasz. Historia niemożliwej rodziny” Zuzanny Ferenc-Warchałowskiej i w reżyserii Michała Ośki. Poszukiwani są młodzi ludzie najlepiej w wieku 17-25 lat, którzy kochają scenę, taniec i śpiew.

Nowości w BWA

Kielce / 02 czerwca 2017 /

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprezentowało trzy nowe wystawy. W Galerii Głównej pojawiły się prace malarskie Mariusza Stanowskiego, a w Dolnej fotografie Krzysztofa Zająca pod wspólnym hasłem „Nowy świat”. Zbiór zdjęć przedstawia przemianę przestrzeni miejskiej w przeciągu ostatnich lat. Natomiast w Galerii Małej znajdziemy propozycję z okazji Dnia Dziecka. W niewielkiej sali ilustracjami do książek dla najmłodszych chwali się Katarzyna Olbrycht.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego kończy sezon. A to oznacza, że jak co roku zobaczymy powtórki wszystkich premier, które w ostatnich miesiącach weszły do repertuaru naszej sceny dramatycznej. Będzie to możliwe podczas 25. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”. Przegląd rozpocznie się w niedzielę 11 czerwca i potrwa tydzień. Widzowie wypełniając specjalny kupon będą mogli zagłosować na najlepszego aktora, aktorkę i spektakl sezonu.

Strona 6 z 51

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay