Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach odsłoniło nową wystawę pt. „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”. W salach instytucji przy placu Wolności można zobaczyć setki zabawek, które są pomniejszonymi replikami dawnego wyposażenia polskiego mieszkania. Tytuł ekspozycji „Meble kombinowane...” nawiązuje do modnych kilka dekad temu meblościanek, których ustawienie można było konfigurować.

Muzeum Dialogu Kultur odsłoni wystawę zdjęć przedstawiających synagogi i domy modlitw. Autorem fotografii, które w Kielcach pokazane zostaną pod hasłem „Niewinne oko nie istnieje” jest Wojciech Wilczyk. Artysta zaprezentuje zarówno zrujnowane budynki dawnych świątyń, jak i te zaadaptowane do potrzeb działalności kulturalnej, usługowej czy handlowej.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w niedzielę 9 kwietnia wystawi nową sztukę pt. „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” wg tekstu Maliny Prześlugi i w reż. Agaty Kucińskiej. Artyści w humorystyczny sposób opowiedzą najmłodszym widzom o sprawach ważnych w życiu człowieka, takich jak potrzeba działania, budowanie wzajemnych więzi czy odkrywanie samego siebie.

Światłocienie

Kielce / 31 marca 2017 /

Zaułki starego Lublina, fragmenty uliczek Kazimierza, Nałęczowa, Cieszyna, a na okrasę pejzaże z Izraela – malarstwo Leszka W. Niewiadomskiego to jak wędrowanie w letni, ciepły dzień. Powietrze aż drży od gorąca. Jego obrazy przywodzą na myśl płótna Paula Cezanne’a, pewnie dlatego, że to doskonałe malarstwo w stylu dawnych mistrzów.

Starsi na chwilę powrócą do lat dzieciństwa, a młodsi przekonają się, jak wyglądały zabawki ich rodziców lub nawet dziadków. Taką podróż w czasie proponuje Muzeum Zabawek i Zabawy. Za wehikuł czasu posłuży nowa wystawa pod tytułem „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”. Na ekspozycji zobaczymy zbiór przedmiotów dla dzieci, które w powiększonych wersjach stanowiły standardowe wyposażenie polskich mieszkań. Wernisaż odbędzie się w piątek 31 marca o godzinie 17.

Rozpoczyna się IV edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Kolejną odsłonę cyklu zainauguruje pokaz „Generała Nila” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Na ten seans zaprasza Instytut Pamięci Narodowej do kina Fenomen w murach Wojewódzkiego Domu Kultury już w czwartek 30 marca o godzinie 18. Prelekcję ph. „Generał Emil Fieldorf Nil – Polak, żołnierz, patriota” wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Narodowej kieleckiej delegatury Instytutu.

Spotkanie autorskie w OMPIO

Kielce / 30 marca 2017 /

Książka o losach kapelana Armii Krajowej będzie tematem spotkania w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W czwartek 30 marca o godzinie 17 gościem kielczan będzie Grzegorz Sado, autor wydawnictwa pt. „O Polskę biało-czerwoną”.

To będzie autentyczna historia jednego z najbardziej niebezpiecznych i bezwzględnych przestępców. W roli głównej, on sam. Po latach w więzieniu zmienia swoje dotychczasowe życie. Teraz podzieli się się swoją trudną przeszłością by przestrzegać jak nie zniszczyć życia - swojego i innych. Premiera "Spowiedzi diabła" już w piątek (31.3) w Domu Kultury we Włoszczowie o 19-tej.

Dzieje się podczas 25. Świętokrzyskich Dni Muzyki. W ramach festiwalu Filharmonia Świętokrzyska co wieczór ma propozycje, nie tylko koncertowe. W środę 29 marca o godzinie 18:30 w sali kameralnej odbędzie się spotkanie z pianistką Ewą Pobłocką oraz pokaz filmu pt. „Bloody Daughter” opowiadający historię argentyńskiej muzyk Marthy Argerich.

Niemal przez cały kwiecień jedna ze scen w mieście przeprowadzi swoich widzów tanecznym krokiem. Wkrótce rozpocznie się XVII Festiwal Tańca Kielce 2017. Głównymi punktami programu będą pokazy spektakli różnych polskich zespołów oraz zdobywające coraz większą popularność warsztaty tańca pod okiem najlepszych pedagogów.

Spektakl „Brat  naszego Boga” został odwołany. Jak informuje Tomasz Kot, kierownik Impresariatu WDK, przyczyną było niskie zainteresowanie kupnem biletów. Sztuka miała być wystawiona 2 kwietnia  z okazji  12. rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II.

Teatr świętuje

Kielce / 27 marca 2017 /

Jak wygląda próba tancerzy czy ich garderoby i inne zakamarki ich miejsca pracy? O tym będzie można się przekonać podczas dnia otwartego w Kieleckim Teatrze Tańca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. To święto obchodzimy już we wtorek 28 marca. Jednocześnie, chętni będą mogli włożyć na siebie stroje, w których tancerze występują w takich widowiskach, jak „Dziadek do orzechów” czy „Alicja w krainie czarów”.

Z rozmachem rozpoczęły się 25. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Podczas inaugurującego koncertu mogliśmy na żywo wysłuchać muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wykonawcom dyrygował sam autor tych melodii.

Wystawę o nieco zapomnianym, ale bardzo ważnym polskim twórcy odsłonił Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W niedawno nabytych przez instytucję pomieszczeniach po sklepie odzieżowym przy ulicy Sienkiewicza można oglądać ekspozycję pod hasłem „Erwin Axer. 100-lecie urodzin 1917-2017”. W Kielcach prezentowana jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Strona 6 z 44

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay