online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach ułatwia niewidomym dostęp do książek. Instytucja zakupiła kolejne specjalistyczne sprzęty między innymi przekładające tradycyjny tekst na druk brajlowski czy syntezatory mowy, które są w stanie odczytywać książki. Nowoczesne urządzenia są dostępne w filii numer 9 miejskiej biblioteki przy ulicy Okrzei.

Urząd uczy historii

Kielce / 28 września 2017 /

Starostwo Powiatowe w Kielcach odsłoniło planszową wystawę pt. „Bronić każdej grudki ziemi – Bataliony Chłopskie 1940-45”. Ekspozycja sprowadzona została do urzędu z okazji 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Jak mówią urzędnicy, wystawa ma przypominać mieszkańcom regionu znaczenie Batalionów Chłopskich w walce z hitlerowcami.

Różnorodność brzmień znajdziemy podczas tegorocznego festiwalu jazzowego Memorial to Miles. Trzydniowa impreza muzyczna rozpocznie się w najbliższy piątek 29 września. Do udziału w koncertach Kieleckiemu Centrum Kultury udało się zaprosić artystów z różnych stron globu. Oni na żywo udowodnią nam, że jazz jest bardzo otwartym gatunkiem muzycznym, który może pomieścić w sobie wiele inspiracji.

Zapomnianej skrytki ze skarbem poszukuje dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury. Najprawdopodobniej znajduje się ona w murach instytucji w dawnej części mieszkalnej, którą przed II wojną światową zajmował major Marian Przyłuski. Pod koniec sierpnia 1939 roku wojskowy miał zamurować w skrytce w swoim mieszkaniu pistolet VIS i dużo dokumentów.

Pokazy ptaków drapieżnych, degustacja pieczonego dzika, występy umuzykalnionych myśliwych to niektóre atrakcje jakie przygotowane zostały na tegoroczne święto łowczych. 11. Hubertus Świętokrzyski tradycyjnie odbędzie się na Stadionie Leśnym w Kielcach. Start w najbliższą niedzielę 1 października o godzinie 11.

Sobota na Bodzentyńskiej

Kielce / 23 września 2017 /

Mieszkańcy Kielc wraz z pracownikami Instytutu Dizajnu na nowo aranżowali przestrzeń ulicy Bodzentyńskiej. Na razie wprowadzanie zmian miało charakter zabawy. Przy okazji organizatorzy zwracali uwagę na historyczną wartość jednej z najstarszych w mieście ulic.

Czy wybrana koncepcja przebudowy siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego na pewno jest odpowiednia? Zdanie na ten temat będziemy mogli wyrazić podczas dyskusji, która odbędzie się w teatrze w najbliższy poniedziałek. W konsultacjach wezmą udział architekci z biura projektowego WXCA, którzy sporządzili zwycięską pracę.

Wystawę malarstwa otworzyła Galeria Winda działająca przy Kieleckim Centrum Kultury. Nowy sezon artystyczny instytucja rozpoczęła od ekspozycji dzieł Piotra i Stanisława Młodożeńców pt. „Bracia”. Zobaczymy na niej miejskie pejzaże, obrazy abstrakcyjne oraz prace, które inaczej wyglądają z bliska, inaczej z daleka.

Ilustracje z prasy w IDK

Kielce / 22 września 2017 /

W naszym kraju regularnie organizowane są wystawy fotografii prasowej. Instytucje kultury dużo rzadziej pokazują ilustracje, które zastępują zdjęcia i towarzyszą artykułom w gazetach czy miesięcznikach. Na takich pracach plastycznych skupił się Instytut Dizajnu na swojej nowej wystawie czasowej pt. „Uwikłani w tekst. Ilustracja zaangażowana”.

6 zespołów wystąpi podczas nadchodzącego 16. festiwalu jazzowego Memorial to Miles. W kolejny piątek 29 września na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury imprezę otworzy grupa Rafcox Trio oraz zespół Dima Gorelik 3°, który w swojej muzyce miesza tradycje muzyczne Izraela z jazzem. W sobotni wieczór wysłuchamy koncertu „Tribute to Andrzej Przybielski” z udziałem 6 trębaczy, gitarzysta, kontrabasista i perkusista. Drugi dzień festiwalu zamknie występ kwintetu Wojtka Mazolewskiego.

Czego brakuje a czego jest za dużo na ulicy Bodzentyńskiej w Kielcach? A może ta przestrzeń jest w sam raz? Opinię na temat traktu w śródmieściu wyrazimy podczas konsultacji społecznych które organizuje Instytut Dizajnu wraz z władzami miejskimi.

Nowym nabytkiem chwali się Muzeum Narodowe w Kielcach. Instytucja odkupiła od prywatnego kolekcjonera kolejny obraz Rafała Hadziewicza, malarza związanego z Kielecczyzną. Muzealne zbiory powiększyły się o obraz olejny pt. „Ślepy bandurzysta”, który wyszedł spod pędzla wspominanego artysty.

Pokazem spektaklu pt. „Alicja w Krainie Czarów” Kielecki Teatr Tańca zainauguruje nowy sezon artystyczny. Widowiskowa inscenizacja wystawiona zostanie dwukrotnie w piątek 13 października. Poranny pokaz rozpocznie się o godzinie 9, a wieczorny o 18.

Piknik z leśnikami

Kielce / 21 września 2017 /

Lasy Państwowe zapraszają w tę niedzielę od godziny 13 na ulicę Sienkiewicza w Kielcach, gdzie odbędzie się festyn pt. „Dary Świętokrzyskich Lasów”. W okolicach Silnicy znajdziemy wiele atrakcji związanych z promocją skarbów natury.

Strona 5 z 61

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna