online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Aktorzy opowiedzą dzieciom o zachowaniach proekologicznych, segregowaniu śmieci i ochronie środowiska. O metaforyczne podejście do tematu pokusili się artyści Teatru Kubuś. Kielecka scena przygotowała spektakl podtytułem „Kapitan Porządek”, który będzie wystawiany w szkołach.

Kielczanie znów sięgają do lokalnej historii. W ten czwartek 30 listopada światło dzienne ujrzy nowa produkcja filmowa w reżyserii Sławomira Mazura pod tytułem „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny”. Obraz przypomni postać duchownego prześladowanego przez komunistów. Z jednej strony film przedstawia tragedię jednostki, z drugiej horror minionej epoki.

Ikona polskiego teatru i kina, zaangażowana w pomoc dla osób chorych, doświadczonych biedą czy niepełnosprawnością, prezeska Fundacji „Mimo wszystko” i kreatorka lepszego życia dla wielu środowisk dotkniętych wykluczeniem – Anna Dymna, będzie gościem Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” , w dawnej synagodze w Chmielniku.

Muzeum Historii Kielc zaprasza na promocję książki Krzysztofa Myślińskiego „Kielce, których nie ma”, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn, specjalizującego się w publikacjach poświęconym tradycjom oraz historii miast i regionów naszego kraju. Spotkanie odbędzie się w środę 29 listopada o godzinie 17 w siedzibie muzeum przy ul. św. Leonarda 4.

Wspomnieniem koncertu The Rolling Stones, który w latach 60. ubiegłego wieku odbył się w Warszawie dokumentalista Jan Sosiński zapewnił sobie główną nagrodę w 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Za obraz pt. „Moi Rollingstonsi” reżyser otrzymał statuetkę Złotego NURTu i grant finansowy w wysokości 10 tysięcy złotych. Drugi stopień podium zajęła Emi Buchwald z filmem pt. „Nauka”. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Linkowski, który podczas tegorocznego festiwalu prezentował dokument pt. „Zwierze na papierze”.

Rozmowa z Markiem Terczem – bardem, reżyserem, kompozytorem, aktorem – o sztuce, ogrodach i tęsknocie.

Zamek Królewski w Chęcinach znalazł się w gronie 10 najlepszych produktów turystycznych na terenie naszego kraju. Prestiżowe certyfikaty po raz 15. przyznała Polska Organizacja Turystyczna. Konkursowa komisja najciekawsze atrakcje wybierała spośród 45 zgłoszeń.

Świętokrzyski Klub Tańca i Tańca Sportowego „Jump” godnie zaprezentował Kielce i cały region na kolejnych zawodach. Podczas Mistrzostw Świata IDO Caribbean Show w Twardogórze w województwie dolnośląskim formacja dziecięca wytańczyła złoty medal. To nie wszystkie nagrody, które przywieźli ze sobą młodzi tancerze.

Piątek z utworami Beethovena i Haydna. Filharmonia Świętokrzyska organizuje kolejny koncert pod hasłem „Wieczór klasyków”. Jako solista na skrzypcach zagra ceniony i wielokrotnie nagradzany Krzysztof Jakowicz. Natomiast za batutę chwyci gwiazda muzyki klasycznej zza oceanu.

O dwóch zasłużonych postaciach przypomina Ośrodek Kultury „Ziemowit”. W tamtejszej galerii dostępna jest wystawa pod tytułem „Po drugiej stronie” poświęcona fotografikowi Pawłowi Pierścińskiemu i kulturoznawcy Andrzejowi Koziei.

Miłośnicy filmu ponownie rozkoszują się dokumentami. W Kieleckim Centrum Kultury rozpoczął się 23. Festiwal Form Dokumentalnych NURT. W ciągu kilkudniowej imprezy mieszkańcy miasta i przyjezdni mają do dyspozycji ponad 40 filmów w 9 pokazach tematycznych. To także okazja do rozmów z twórcami filmowymi, którzy chętnie uczestniczą w kieleckim przeglądzie.

Dokumentację niedawno zakończonej epoki zobaczymy na nowej wystawie Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Prezentuje ją kolekcja fotografii Andrzeja Polakowskiego pod hasłem „Pożegnanie taboru”. Zbiór zawiera zdjęcia z lat 60. ubiegłego wieku, które przedstawiają istotną zmianę w historii narodu romskiego zamieszkującego Polskę. Mowa o przechodzeniu z wędrownego na osiadły tryb życia, do czego różnymi sposobami zmuszały ówczesne władze.

Powstał film o biskupie

Kielce / 16 listopada 2017 /

Wyjątkowy film opowie o tragicznych losach jednego z największych męczenników czasów komunizmu. Kielczanie zekranizowali drastyczne przesłuchania i proces wyniszczania biskupa Czesława Kaczmarka. Produkcja pod tytułem „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” w reżyserii Sławomira Mazura przybliży głównie młodzieży szkolnej postać duchownego i horror minionej epoki.

W Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny – Projekt PILOTażowy. Najbliższy festiwalowy spektakl pt. „Jeden gest” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego zobaczymy we wtorek 21 listopada o godzinie 19. Sztuka Nowego Teatru w Warszawie opowiada o codzienności głuchoniemych zarówno wśród migających jak i mówiących. To także inscenizacja o komunikacji i o tym dlaczego coraz częściej nie potrafimy się porozumieć.

Strona 5 z 66

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna