online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Muzeum Wsi Kieleckiej w Dworku Laszczyków otworzy wystawę pt. „Życie codzienne dawnej wsi – wystawa malarstwa Mieczysława Pasińskiego”. Zobaczymy na niej kolekcję 30 obrazów autorstwa niezawodowego artysty Pasińskiego. Prace będą prezentowane w grupach tematycznych: „Przy drewnie”, „Przy ziarnie”, „Przy niciach”, „U kowala”, „Z innych zajęć”, „W krajobrazie”.

Filharmonia Świętokrzyska wystawi kolejny spektakl operowy. Tym razem instytucja przygotowuje komediową inscenizację pod tytułem „Sprzedana narzeczona” autorstwa Bedricha Smetany, czeskiego twórcy okresu romantyzmu. Na scenie zobaczmy polskich wokalistów operowych, Chór Instytutu Edukacji Muzycznej z UJK a także wychowanków szkoły Kieleckiego Teatru Tańca. Operę reżyseruje Jitka Stokalska.

Od marca tego roku, w Parku Etnograficznym w Tokarni będzie obowiązywał nowy system zwiedzania dla zorganizowanych grup turystów, którzy chcą skorzystać z usługi przewodnickiej. Na zmianach skorzystają także indywidualni zwiedzający. Wprowadzone udogodnienia sprawią, że z opieki przewodników będzie mogło skorzystać nawet 500 osób dziennie. Zniknie problem związany z oczekiwaniem grup na wejście do niektórych obiektów, obsługa turystów będzie przebiegała sprawniej.

Co ciekawego w KCK?

Kielce / 15 lutego 2018 /

Z kompozycjami kanadyjskiego barda zmierzy się w Kielcach jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich artystek. W tę niedzielę 18 lutego w Kieleckim Centrum Kultury wystąpi Renata Przemyk a zaśpiewa nam piosenki Leonarda Cohena. Podczas koncertu pod hasłem „Boogie Street” usłyszymy poetyckie utwory w spolszczonych wersjach.

„Bez kochania bardzo źle. Miłość w kulturze ludowej” - tak brzmi tytuł wystawy, którą Muzeum Wsi Kieleckiej prezentuje w Parku Etnograficznym. Zobaczymy na niej wyobrażenia miłości w pracach artystów ludowych, rodzaje podarunków miłosnych, którymi młodzi obdarowywali się w czasie zalotów oraz artefakty związane z małżeństwem i weselem. Dowiemy się też jakie kanony piękna obowiązywały w społeczności wiejskiej oraz w jaki sposób kobiety podkreślały swoje wdzięki, aby podobać się kawalerom.

Nowości w BWA

Kielce / 15 lutego 2018 /

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach prezentuje nowe wystawy. Na jednej z nich pod tytułem „Drzewo, idea i materia” zobaczymy rzeźby, malarstwo i inne obiekty autorstwa kilkunastu twórców. Wystawa jest podsumowaniem plenerów organizowanych przez ostatnie 10 lat w miejscowości Garbatka-Letnisko na Mazowszu.

Trwają ferie z Muzeum Historii Kielc. Instytucja zaprasza do udziału w zimowych zajęciach zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja warsztatów odbywa się pod hasłem „Ferie z Niepodległą” i potrwają do 24 lutego. Zajęcia odbywają się w przedziale czasowym między godz. 9 a 13.

„Chłopska architektura kamienna na Kielecczyźnie” - opracowanie pod takim tytułem przygotowuje Muzeum Wsi Kieleckiej. Z jego kart dowiemy się więcej o tym, jak dawniej wyglądała standardowa zabudowa prowincji. Czy badacze zaskoczą nas jakimiś ciekawostkami?

Ostatki jak dawniej

Ciekoty / 09 lutego 2018 /

Rozpoczął się ostatni karnawałowy weekend. W tym czasie wielu z nas wybierze się na ostatkowe imprezy. Kluby, domówki, bardziej wystawne bale – to jedne z częściej wybieranych opcji. Huczne żegnanie karnawału to nie wymysł współczesności. W dawnych czasach również wyjątkowo żegnano ten radosny czas – zwłaszcza na wsiach bogatych w różne tradycje.

Filharmonia Świętokrzyska święto zakochanych obchodzi wcześniej. Na koncert walentynkowy instytucja zaprasza dziś (9 lutego) o godzinie 19. W repertuarze znalazły się same hity takie jak „I can’t stop loving you” Ray’a Charlesa, „When I fall in love” Nata Kinga Colea czy „Miłość Ci wszystko wybaczy” Hanki Ordonówny. Wszystko w symfonicznej oprawie.

Na rzecz zwierząt

Kielce / 07 lutego 2018 /

Wojewódzki Dom Kultury wraz z kieleckim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami po raz trzeci organizuje koncert charytatywny pt. „Pełna micha”. Impreza dedykowana „braciom mniejszym” odbędzie się 8 lutego o godzinie 17 w sali widowiskowej WDK.

W galerii Art. Styl w Domu Kultury Zameczek dostępna jest wystawa pt. „Anioły fantazy”. Zobaczymy na niej rysunki, malarstwo, ikony i inne formy plastyczne. Ekspozycja prac kilku artystów dostępna jest do 10 lutego.

Musical „Ozeasz”

Kielce / 06 lutego 2018 /

Dzięki Stowarzyszeniu „WESOŁA54” 28 lutego, na Dużej Scenie KCK zobaczymy musical współczesny „OZEASZ. Historia niemożliwej rodziny”. To druga część trylogii po „Rut”. Muzykę skomponował Wojciech Armata.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, literacki oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, 28 lutego udostępni zwiedzającym wystawę czasową „Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizm”. Wystawa to wkład w aktualnie dynamicznie rozwijający i wielokierunkowy dyskurs społeczny o szeroko rozumianej tożsamości kulturowej, w którym niezwykle istotnym czynnikiem jest związek człowieka z miejscem urodzenia i wychowania.

Strona 5 z 72

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

Jeden procent

banner edukacja ekonomiczna