STARCOM MULTI (7)

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Zdjęcia z frontu

Kielce / 20 marca 2018 /

Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach otworzy wystawę pt. „Sztuka fotoreportażu – zdjęcia Newshy Tavakolian”. Zobaczymy na niej relacje z wydarzeń ostatnich dwóch dekad na Bliskim Wschodzie, które wykonała fotoreporterka wojenna pochodząca z Teheranu. Tavakolian karierę rozpoczęła w 1999 roku jako osiemnastoletnia dziewczyna. Następnie, wykonywała fotografie w Iraku, Libanie, Syrii czy Pakistanie. - Wystawa jest propozycją dla entuzjastów dobrej fotografii – mówi Michał Sierlecki, koordynator ekspozycji.

Instytut Designu w Kielcach otworzył nową wystawę czasową pt. „Salve!”. W tamtejszej galerii zapoznamy się z postacią Wojciecha Salwy, bukieciarza z przełomu XIX i XX wieku, który swoimi kompozycjami poruszał serca Henryka Sienkiewicza, Heleny Modrzejewskiej oraz klientów swoich łódzkich kwiaciarni.

„Kieleckie pory roku” - parateatralna kompozycja pod takim tytułem rozpocznie piątkowy wieczór w Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas tego koncertu wysłuchamy i zobaczymy spektakl dźwiękowy zatytułowany „Dźwiękowisko: Nie podoba mi się”. Wśród wykonawców pojawi się utalentowana młodzież z kieleckich szkół.

Artystyczną wizję misterium zobaczymy podczas dwóch widowisk. Zaprasza na nie Kieleckie Centrum Kultury. Jeden z wielkopostnych spektakli będzie jednocześnie prologiem zbliżającego się 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi.

Uczniowie świętokrzyskich szkół zmierzyli się z twórczością o trudnej tematyce. W Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej odbyły się wojewódzkie eliminacje do IV Ogólnopolskiego pod hasłem „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck. Do konkursu na szczeblu regionalnym zgłosiło się 48 osób.

Wystawę o wyjątkowych witrynach kwiaciarni przygotowuje Instytut Dizajnu w Kielcach. Projektanci skupiają się na postaci Wojciecha Salwy, bukieciarza z przełomu XIX i XX wieku, który miał nowatorskie podejście do układania roślin. Podczas zwiedzania ekspozycji zatytułowanej „Salve!” zapoznamy się z losami jej głównego bohatera. Dominującą częścią wystawy będzie pięć witryn. Ich autorzy zainspirowali się karierą zawodową Salwy i jego współpracą ze sławnymi Polakami. Aranżacje przygotowuje kilku artystów przy wsparciu pracowni warsztatowych w Instytucie Designu.

W harcerstwie rok 2018 jest rokiem jubileuszowych imprez i okrągłych rocznic. Skauci świętują jednocześnie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Dowiedzieliśmy się jak będą wyglądały obchody tych świąt.

Nowe wystawy w BWA

Kielce / 09 marca 2018 /

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach prezentuje trzy nowe wystawy. W galerii górnej obejrzymy malarstwo Antoniego Starowiejskiego ph. „Anty-portret”. Prace charakteryzuje nietypowe ujęcie przestrzeni, która nie narzuca widzowi dominującego elementu.

Galeria Sztuki Współczesnej Winda mieszcząca się w Kieleckim Centrum Kultury otworzyła wystawę Piotra Tołoczki pt. „Notacja gestu w grafice”. Prezentuje ona nietuzinkowe dzieła, które są pewnego rodzaju rejestracją gestów tworzącego artysty. Wbrew pozorom, obrazy nie zostały wykonane przy użyciu technik cyfrowych.

Muzeum Historii Kielc obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia.  To niezła okazja do podsumowania dotychczasowej działalności, a także do przedstawienia najbliższych planów.

Nowe wystawy zaprezentują dwie kieleckie instytucje prezentujące sztukę współczesną. Na wernisaże zaprasza galeria Winda mieszcząca się w Kieleckim Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych. Obie imprezy kulturalne rozpoczną w ten piątek 9 marca o godzinie 18.

Na cmentarzu w Busku-Zdroju pożegnaliśmy aktorkę Teatru im. Stefana Żeromskiego Ewę Józefczyk. Zmarła miała 66 lat. Przez kilka lat współpracowała z diecezjalnym radiem, które wówczas nosiło nazwę Jedność.

 

Instytut Dizajnu w Kielcach gości niemal 40 studentów i wykładowców z dwóch uczelni artystycznych: ASP w Warszawie i HDK w Goteborgu. W ramach projektu „Activated City” 5 zespołów składających się z przedstawicieli 16 państw pracuje nad rozwiązaniami wzbogacającymi przestrzeń wokół Instytutu z myślą o najmłodszych odbiorcach.

Kielecki Teatr Tańca przedstawił bardziej szczegółowe plany co do spektaklu „Alicja w krainie czarów”, który wystawiony zostanie 1 czerwca w tutejszym amfiteatrze. Opowieść ma być wzbogacona i będą jej towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Całość zapowie kampania promocyjna, również poza miastem. Widowiskowa adaptacja baśni na Kadzielni ma przyciągnąć do Kielc rodziny z dziećmi.

Strona 5 z 74

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna