Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

KULTURA KIELCE

Zbiór malarstwa i sztuki elektronicznej pt. „Altamira” Joanny Krzysztoń oraz Grzegorza Rogali odsłonięte zostały w Galerii Dolnej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Prace odwołują się do znanej jaskini Altamira w północnej części Hiszpanii, której ściany przez tysiące lat pokrywali rysunkami przodkowie współczesnych Europejczyków.

Ponad 40 regionalnych producentów żywności czy rękodzieła swoją ofertę przedstawiło podczas Kiermaszu Świątecznego. Tradycyjnie, odbył się on na dziedzińcu Dworku Laszczyków, czyli siedziby Muzeum Wsi Kieleckiej. W Niedzielę Palmową kielczanie odwiedzający instytucję mogli kupić miody, wędliny, sery oraz gotowe świąteczne potrawy. Z kolei artyści ludowi z regionu świętokrzyskiego zaproponowali ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne.

Rozmowa z muzykiem Piotrem Krzemińskim, frontmanem zespołu Ankh.

Wielkanoc za pasem, a przygotowania do tych dni nie mogą się obyć bez tradycyjnego świątecznego jarmarku. Jak zawsze odbędzie się on na dziedzińcu przy Dworku Laszczyków. Na miejscu znajdziemy certyfikowaną regionalną żywność i nie tylko.

To już koniec 25. Świętokrzyskich Dni Muzyki. W piątek 7 kwietnia o godzinie 19 w Filharmonii Świętokrzyskiej podczas finałowego koncertu zagra na wielokrotnie nagradzany młody akordeonista Maciej Frąckiewicz wraz z orkiestrą symfoniczną. Koncert poprowadzi warszawski dyrygent Tomasz Bugaj. A w repertuarze klasyka: kompozycje Czarneckiego, Krauzego i Dobrzyńskiego.

Rozpoczyna się 17. Festiwal Tańca. Organizator, czyli Kielecki Teatr Tańca otworzy imprezę w piątek 7 kwietnia spektaklem pt. „Pasja” z choreografią Elżbiety i Grzegorza Pańtaków. Widowisko ukazuje mękę Chrystusa przez pryzmat Marii Magdaleny oraz Judasza. Artyści zwracają uwagę na cierpienie po popełnieniu grzechu i siłę miłości powodującej duchową metamorfozę.

Teatr Lalki i Aktora Kubuś zaprezentuje nową sztukę. W tę niedzielę o godzinie 17 odbędzie się premiera spektaklu dla widza dziecięcego pt „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa”. Artyści zwrócą uwagę na potrzebę działania, budowania więzi czy odkrywania samego siebie.

Poezja zabrzmi w KCKu

Kielce / 07 kwietnia 2017 /

Znakomity wykonawca poezji śpiewanej Grzegorz Turnau wystąpi przed kielecką publicznością. Przypomni nam takie utwory jak „Cichosza”, „Bracka” czy „Znów wędrujemy”. Sentymentalna podróż po dobrze znanych brzmieniach doprowadzi do piosenek krakowskiego artysty z jego najnowszej płyty.

Muzeum Dialogu Kultur działające w strukturach kieleckiego Muzeum Narodowego odsłoniło wystawę zdjęć przedstawiających dawne synagogi i domy modlitw. Autorem fotografii, które pokazane zostały pod hasłem „Niewinne oko nie istnieje” jest Wojciech Wilczyk. Fotoreporter prezentuje zarówno zrujnowane budynki dawnych świątyń, jak i te zaadaptowane do potrzeb działalności kulturalnej, usługowej czy handlowej.

Zbiór malarstwa i sztuki elektronicznej pt. „Altamira” Joanny Krzysztoń oraz Grzegorza Rogali odsłonięte zostaną w Galerii Dolnej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Prace odwołują się do znanej jaskini Altamira w północnej części Hiszpanii, której ściany przez tysiące lat pokrywali rysunkami przodkowie współczesnych Europejczyków.

Brutalny? Groteskowy? Godny zainteresowania? Jaki jest świat telewizyjnych gwiazd i show-biznesu? Te mechanizmy chcą obnażyć artyści z Teatru imienia Stefana Żeromskiego w swojej najnowszej sztuce. Spektakl pt. „Zabić celebrytę” wejdzie do repertuaru już w ten weekend. Produkcję na podstawie tekstu Radosława Paczochy reżyseruje Gabriel Gietzky.

Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach terenowych, które odbywać się będą w najważniejszych obiektach geologicznych Kielc: Wietrzni, Kadzielni i Ślichowicach. Każde zajęcia to bezpośredni kontakt z przyrodą nieożywioną oraz możliwość zaobserwowania charakterystycznych dla tych miejsc osobliwości geologicznych: skał, minerałów, skamieniałości czy zjawisk geologicznych.

Znanym motywem muzycznym i światową premierą rozpocznie się ostatni tydzień 25 Świętokrzyskich Dni Muzyki. We wtorek 4 kwietnia o godzinie 18.30 Filharmonia Świętokrzyska proponuje kameralny koncert pod hasłem „Żywioły”. Tego wieczoru wystąpi Krakowski Kwintet Dęty i pianistka Beata Bilińska.

Uśmiercą celebrytę

Kielce / 03 kwietnia 2017 /

Tajemnice funkcjonowania świata gwiazd postara się odsłonić Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w swojej nowej inscenizacji pt. „Zabić celebrytę”. Premiera przedstawienia według tekstu Radosława Paczochy i w reż. Gabriela Gietzky’ego odbędzie się w sobotę 8 kwietnia.

Strona 5 z 44

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay