Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Cały ten sport!
Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Na kielecką scenę lalkową powraca jeden z ciekawszych spektakli dla młodzieży i dorosłych. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” wznawia przedstawienie pt. „Dziady po Białoszewskim” w reżyserii Anny Retoruk. Zobaczymy je 23 i 24 kwietnia.

Muzeum Historii Kielc prosi mieszkańców miasta o pomoc w kompletowaniu materiałów niezbędnych do sporządzenia wystawy. Tym razem instytucja chce opowiedzieć o dziejach Herbów. W związku z tym muzealnicy przyjmą stare fotografie, dokumenty i inne pamiątki związane z przeszłością tej kieleckiej dzielnicy.

Ubranie nie musi być nowe, żeby było ładne i wyjątkowe. Bluza czy spodnie mogą być wykonane ze starych kawałków tkanin. A jeśli będą one lniane czy bawełniane szata nie tylko będzie zdobić człowieka ale też zyska dodatkowy ekologiczny walor. Tematykę recyklingu w modzie podejmą studentki wzornictwa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach podczas imprezy pod hasłem „Jak się nosić?”. Omówiony zostanie także problem nacisku na masową produkcję ubrań i złe traktowanie pracowników w krajach trzeciego świata.

Giełda Płytowa w KCK

Kielce / 14 kwietnia 2017 /

Propozycja Kieleckiego Centrum Kultury dla miłośników analogowego brzmienia. W sobotę 22 kwietnia w godzinach 12-16 we foyer małej sceny instytucji odbędzie się Giełda Płytowa. Wydarzenie współorganizowane jest z antykwariatem Pegaz, więc będzie okazją do nabycia ciekawych winyli oraz płyt CD.

Film reżysera z regionu ma szansę zdobyć Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes! Produkcja pt. „Koniec widzenia” w reżyserii pochodzącego z Włoszczowy Grzegorza Mołdy zakwalifikowana została do konkursu w kategorii filmów krótkometrażowych. - Przyznam szczerze, że wciąż ciężko w to uwierzyć. Staramy się podchodzić do tego na chłodno, ale się nie da – mówi młody reżyser w rozmowie z Radiem eM Kielce.

Siedem niedziel i różnorodne koncerty muzyki poważnej. 23 kwietnia rozpocznie się 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi. W jego ramach wystąpią muzycy z Polski, Litwy, Japonii, Słowacji i Austrii. Koncerty odbędą się w kościołach kieleckich i na Świętym Krzyżu. A usłyszymy kompozycje Bacha, Brahmsa czy Mozarta.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się przekazać Teatrowi Lalki i Aktora „Kubuś” 111 tysięcy złotych. Kielecka instytucja dołoży te pieniądze na realizację programu „Teatr, Mama, Tata i Ja”. Dotacja przyznana została na lata 2017-19 w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

16 różnych wydarzeń proponuje tej wiosny Filharmonia Świętokrzyska. Jak zawsze w repertuarze znajdziemy utwory wielkich klasyków jak Mozart, Chopin czy Beethoven. Znajdzie się też czas na seans filmowy. W środę 24 maja instytucja wyświetli film o artystce Camille Claudel z Juliette Binoche w roli głównej. Zobaczymy także wielkie produkcje operowe z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Coś dla pasjonatów projektowania graficznego i nie tylko. Instytut Dizajnu w Kielcach ogłosił konkurs na wykonanie wzoru, którym można ozdobić ceramiczny kubek i talerz. Szablony do wykonania projektu należy pobrać ze strony IDK. Najlepsza praca ma szansę trafić do katalogu produktów oferowanych przez Manufakturę w Bolesławcu, która współtworzyła ostatnią wystawę w IDK pod tytułem „Akord”.

W świecie telewizji

Kielce / 11 kwietnia 2017 /

Spektakl, który Gabriel Gietzky wyreżyserował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego na pewno nie jest arcydziełem. „Zabić celebrytę” to po prostu dobra komedia, której w ostatnim czasie brakowało na kieleckiej scenie dramatycznej. Ten tytuł powinni docenić zarówno zwolennicy nieco lżejszego repertuaru jak i bardziej wymagający widzowie.

Kolejną propozycję dla dzieci zaprezentował Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. W spektaklu „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” w reżyserii Agaty Kucińskiej artyści opowiadają o podążaniu ku bliżej niezdefiniowanemu początkowo szczęściu, do którego nikt nie wskazuje dokładnej drogi.

Wspomnienia trafiły do książki

Świętokrzyskie / 11 kwietnia 2017 /

Bogactwo dawnej obrzędowości na ziemi świętokrzyskiej towarzyszącej okresowi od Środy Popielcowej do dnia św. Jana opisała etnograf Muzeum Wsi Kieleckiej Ewa Tomaszewska. Po długim czasie badań niezwykle ciekawe opowieści o Wielkim Poście, Wielkanocy i nie tylko trafiły do książki pt. „Wiosenne świętowanie na Kielecczyźnie”. Autorka swoje opracowanie oparła o podania badaczy wsi z XIX wieku i o to, co usłyszała od najstarszych mieszkańców regionu.

Kapelusze z głów!

Kielce / 11 kwietnia 2017 /

Niezwykłą wystawę przygotowuje Muzeum Narodowe w Kielcach. W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich zobaczymy kolekcję kapeluszy od XIX wieku do czasów współczesnych ph. „Kapelusze z głów!”.

Dawne tradycje ponownie przybliża Muzeum Wsi Kieleckiej. W Dworku Laszczyków odsłonięta została wystawa pt. „Wszelkie stworzenie dzisiaj się raduje. Wielkanoc w Polskiej tradycji ludowej”. Omawia ona zwyczaje charakterystyczne głównie dla regionów sąsiadujących ze Świętokrzyskiem.

Strona 4 z 44

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay