Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

"Prawie równo" to tytuł najnowszego spektaklu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę. Przedstawienie powstało w oparciu o sztukę autorstwa szwedzkiego pisarza, Jonasa Hassena Khemiri, a reżyserem jest pochodząca z Islandii artystka Una Thorleifsdottir.

Blisko 100 uczniów z całego województwa wzięło udział w XIII Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych w Języku Angielskim, który odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury.

Kino Fenomen i Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zapraszają na pokazy filmów islandzkich, które będą odbywać się od 15 do 18 marca czyli podczas weekendu premierowego "≈[prawie równo]".

Dagmara Ryńska z Pińczowa i Natalia Morgaś z Ostrowca Świętokrzyskiego to laureatki półfinału wojewódzkiego V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Eliminacje odbywały się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.

O dwa nowe obrazy powiększy swoją kolekcję Muzeum Narodowe w Kielcach. Będą to "Wenecja" Henryka Sienkiewicza oraz "Pejzaż z rzeką" Józefa Szermentowskiego. Zakup dzieł został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje Muzealne.

Premiera sztuki na Dzień Kobiet

Wola Jachowa / 08 marca 2019 /

Premierę sztuki „Olśnienie” na podstawie komedii Nikołaja Kolady, Baba Chanel będzie można obejrzeć w najbliższą sobotę w Szkole Podstawowej w Woli Jachowej. Spektakl zostanie wystawiony przez nowopowstałą grupę teatralną „Scena Górna” w ramach obchodów Gminnego Dnia Kobiet.

Bezpłatne warsztaty z etykiety językowej pn. „Magiczne słowa” proponuje swoim widzom Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach w ramach obchodów XXVII Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Organizatorem święta jest Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Pod hasłem "Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu" będzie obchodzony tegoroczny XXVII Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.

29 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego regionu weźmie udział w eliminacjach dla województwa świętokrzyskiego w ramach V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Odbędą się one w najbliższy piątek w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.

Kolejne pieniądze dla Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Tym razem placówka otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 43 tysiące złotych dofinansowania na realizację projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”.

Kieleccy twórcy odnieśli kolejny sukces. Film „Credo” w reżyserii Mikołaja Wróbla, o którym pisaliśmy niedawno, otrzymał na festiwalu filmów krótkometrażowych Independent Short Film Festival w Hollywood nagrodę za najlepsze zdjęcia. Ich autorem jest Mateusz Śliwa z Kielc.

Rusza nabór zgłoszeń do udziału w piętnastym Festiwalu Wielkopostnym, który odbędzie się 7 kwietnia w Daleszycach. Oprócz koncertu tradycyjnych pieśni wielkopostnych, zaprezentowane zostaną także prace laureatów konkursu poetyckiego i plastycznego.

Ilustracje książkowe do dzieł Stefana Żeromskiego wykonane przez Jana Marcina Szancera, Władysława Skoczylasa, Krzysztofa Henisza, Szymona Kobylińskiego, Henryka Papierniaka, Antoniego Uniechowskiego i Moniki Żeromskiej można oglądać na wystawie "Między słowem a obrazem" w Muzeum Lat Szkolnych im. Stefana Żeromskiego.

W tym dniu według tradycji możemy objadać się do woli. Chodzi oczywiście o tłusty czwartek, który w tym roku przypada 28 lutego. W kalendarzu chrześcijańskim jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem.

Już za kilka dni rozpocznie się 21 edycja Festiwalu „Scena dla Ciebie – 2019”, którego organizatorem jest Dom Kultury „Zameczek”. Celem wydarzenia jest umożliwienie utalentowanym młodym ludziom z Kielc i regionu zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i muzycznych przed szerszą publicznością.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprasza na spektakl "Sklepy cynamonowe" na podstawie prozy Brunona Schulza. Sztukę będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę i niedzielę.

Od 1 marca na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach prezentowana będzie plenerowa wystawa IPN dotycząca młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej pt. „Zapomniane ogniwo”.

Najnowszy album Sławka Uniatowskiego - „Metamorphosis” będzie promował koncert, który odbędzie się w niedzielę 3 marca w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać takich utworów jak „Honolulu”, czy „5 rano”.

Warto odwiedzić muzeum

Kielce / 22 lutego 2019 /

Wystawy czasowe, ekspozycje planszowe, spotkania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych to propozycje, jakie przygotowało na ten rok dla zwiedzających Muzeum Historii Kielc. Największym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy „100 lat Huty Ludwików w Kielcach 1919-2019”.

41 tysięcy złotych na realizację projektu „Święto” w ramach programu „Kultura Dostępna” otrzymał Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Dotacja pochodzi od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1 marca już po raz szósty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Specjalnie z tej okazji w TVP1 o godzinie 20.35 będzie można obejrzeć oparty na faktach film "Wyklęty" w reżyserii Konrada Łęckiego.

O małych - wielkich snach będzie opowiadać sztuka „Zmruż oczko” w reżyserii Przemysława Żmiejko, której premiera odbędzie się w najbliższą sobotę w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Spektakl jest inspirowany baśnią Andersena "Ole Zmruż-oczko".

Trzy wystawy poświęcone twórczości wybitnego twórcy grafiki użytkowej Karola Śliwki otwarte zostaną w najbliższy piątek w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Pierwszą i najważniejszą będzie ekspozycja w Galerii Głównej pt. "Karol Śliwka. Polskie Projekty. Polscy projektanci", która została uznana przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej za Projekt Roku w Polskim Konkursie Graficznym.

Kieleccy twórcy odnieśli kolejny sukces. Film "Credo" w reżyserii Mikołaja Wróbla podczas festiwalu filmów krótkometrażowych Independent Short Film Festival w Hollywood otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia. Ich autorem jest Mateusz Śliwa z Kielc.

Strona 2 z 56

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO STUDIO eM

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna