Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

Bogatą wystawę o dawnych zwyczajach związanych z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą otworzyło Muzeum Wsi Kieleckiej. Odwiedzając Dworek Laszczyków obejrzymy kolekcję współczesnej sztuki ludowej odwołującej się do tematyki pasyjnej, zbiór kołatek, kraszanki i nie tylko. Świetnym streszczeniem ekspozycji jest jej tytuł: „A ty Jezus Nazarański! Przezegnaj nas krzyzem pańskim. Wielkanoc w zwyczajach i sztuce ludowej”.

Kilkadziesiąt plakatów filmowych możemy zobaczyć na nowej wystawie, którą otworzyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Na ekspozycji pod hasłem „Literatura w filmie” znalazły się oryginalne afisze do takich klasyków kina, jak „Sanatorium pod klepsydrą”, „Ziemia obiecana” czy „Lalka”. Prezentowane plakaty pochodzą z prywatnej kolekcji Janusza Detki, profesora z Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

We wtorek 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w Teatrze im. Stefana Żeromskiego odbędzie się koncert charytatywny pt. „Stars for Pani Miecia show”. Jego najważniejszą częścią będzie licytacja fantów, voucherów czy rękodzieła. Zysk zostanie przekazany na rzecz zmagającej się z rakiem pani Mieczysławy Moćko, która od 20 lat dba o porządek kieleckiej sceny i zaplecza teatralnego. Ale to nie wszystko.

Gwiazda polskiego filmu i teatru była gościem kieleckiego Plastyka. Anna Seniuk spotkała się z tutejszą młodzieżą podczas konkursu „Wybitni twórcy polskiej sceny filmowej i teatralnej”. Weszła w skład jurorów jako honorowy członek.

W poetycki świat ponownie zabierze nas Scena Autorska Studio Marka Tercza. W sobotę 24 marca o godzinie 18 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury zobaczymy misterium wielkopostne „Maria Skalista”.

Do obejrzenia w BWA

Kielce / 23 marca 2018 /

W weekend warto wybrać się do Biura Wystaw Artystycznych, ponieważ galeria prezentuje trzy nowe wystawy. W galerii górnej obejrzymy malarstwo Antoniego Starowiejskiego ph. „Anty-portret”, które charakteryzuje nietypowe ujęcie przestrzeni. Natomiast w galerii dolnej znajduje się wystawa grafik, rzeźb i szkiców z lat 60. i 70. ub. wieku autorstwa Stefana Krygiera. Co więcej?

„Zła się nie ulęknę” to tytuł wystawy o Polakach pomagających Żydom na Kielecczyźnie podczas II wojny światowej. Ekspozycja przygotowana przez Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest prezentowana w Przystanku Historia IPN.

Jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Meksyku poprowadzi piątkowy muzyczny wieczór w Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas koncertu „Barwy romantyzmu” za batutę chwyci Juan Carlos Lomonaco. - To doświadczony dyrygent. Współpracował z wieloma orkiestrami na całym świecie – mówi dyrektor FŚ Jacek Rogala.

Niezwykły spektakl lalkowy zainauguruje tegoroczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi. W piątek 23 marca o godzinie 19 w kościele św. Wojciecha obejrzymy spektakl pod tytułem „Pasja, misterium męki naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Widowisko wykonają artyści Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Wstęp wolny.

Aktorka związana z Teatrem „Kubuś” Magdalena Daniel kończy przeszło dwuletnie prace nad debiutancką płytą pt. „Poetic syntetic”. Na krążek Magdy Daniel trafi osiem piosenek, które powstały w oparciu o teksty Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Antoniego Słonimskiego czy związanej z Kielcami Sylwii Gawłowskiej.

Giełda w Plastyku

Kielce / 22 marca 2018 /

W najbliższą sobotę 24 marca Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Szermentowskiego organizuje Wiosenną Giełdę. W godzinach od 9 do 16 w gmachu kieleckiego Plastyka będzie można kupić prace uczniów nawiązujące do Wielkanocy i rozpoczynającej się wiosny.

Jak co roku, tuż przed Wielkanocą, Kielecki Teatr Tańca zagra spektakl „Pasja”. Nietuzinkowa inscenizacji o męce Chrystusa zobaczymy w ten czwartek 22 marca. Artyści wystąpią dwukrotnie: o godzinie 10 i 19.

W Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach otwarta została wystawa pt. „Sztuka fotoreportażu – zdjęcia Newshy Tavakolian”. Ekspozycja składa się z dwóch zbiorów prac młodej fotoreporterki pochodzącej z Teheranu. Na jednym z nich obejrzymy Kurdyjki, które zdecydowały się walczyć z Państwem Islamskim. Drugi zawiera ilustracje codziennego życia w Iranie. Autorka skupia się przede wszystkim na człowieku i unika niepotrzebnych sensacji, którymi epatują media relacjonując wydarzenia z Bliskiego Wschodu.

Jeden z większych hitów filmowych ostatnich lat przypomni Filharmonia Świętokrzyska. We wtorek 21 marca o godzinie 18.30 instytucja zaprasza na projekcję filmu pod tytułem „Boska Florence” z Meryl Streep w roli głównej. To połączenie opowieści biograficznej z komedią o śpiewaczce, która mimo braku talentu zrobiła muzyczną karierę.

Strona 4 z 74

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna