Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Rozpoczyna się IV edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Kolejną odsłonę cyklu zainauguruje pokaz „Generała Nila” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Na ten seans zaprasza Instytut Pamięci Narodowej do kina Fenomen w murach Wojewódzkiego Domu Kultury już w czwartek 30 marca o godzinie 18. Prelekcję ph. „Generał Emil Fieldorf Nil – Polak, żołnierz, patriota” wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Narodowej kieleckiej delegatury Instytutu.

Spotkanie autorskie w OMPIO

Kielce / 30 marca 2017 /

Książka o losach kapelana Armii Krajowej będzie tematem spotkania w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W czwartek 30 marca o godzinie 17 gościem kielczan będzie Grzegorz Sado, autor wydawnictwa pt. „O Polskę biało-czerwoną”.

To będzie autentyczna historia jednego z najbardziej niebezpiecznych i bezwzględnych przestępców. W roli głównej, on sam. Po latach w więzieniu zmienia swoje dotychczasowe życie. Teraz podzieli się się swoją trudną przeszłością by przestrzegać jak nie zniszczyć życia - swojego i innych. Premiera "Spowiedzi diabła" już w piątek (31.3) w Domu Kultury we Włoszczowie o 19-tej.

Dzieje się podczas 25. Świętokrzyskich Dni Muzyki. W ramach festiwalu Filharmonia Świętokrzyska co wieczór ma propozycje, nie tylko koncertowe. W środę 29 marca o godzinie 18:30 w sali kameralnej odbędzie się spotkanie z pianistką Ewą Pobłocką oraz pokaz filmu pt. „Bloody Daughter” opowiadający historię argentyńskiej muzyk Marthy Argerich.

Niemal przez cały kwiecień jedna ze scen w mieście przeprowadzi swoich widzów tanecznym krokiem. Wkrótce rozpocznie się XVII Festiwal Tańca Kielce 2017. Głównymi punktami programu będą pokazy spektakli różnych polskich zespołów oraz zdobywające coraz większą popularność warsztaty tańca pod okiem najlepszych pedagogów.

Spektakl „Brat  naszego Boga” został odwołany. Jak informuje Tomasz Kot, kierownik Impresariatu WDK, przyczyną było niskie zainteresowanie kupnem biletów. Sztuka miała być wystawiona 2 kwietnia  z okazji  12. rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II.

Teatr świętuje

Kielce / 27 marca 2017 /

Jak wygląda próba tancerzy czy ich garderoby i inne zakamarki ich miejsca pracy? O tym będzie można się przekonać podczas dnia otwartego w Kieleckim Teatrze Tańca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. To święto obchodzimy już we wtorek 28 marca. Jednocześnie, chętni będą mogli włożyć na siebie stroje, w których tancerze występują w takich widowiskach, jak „Dziadek do orzechów” czy „Alicja w krainie czarów”.

Z rozmachem rozpoczęły się 25. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Podczas inaugurującego koncertu mogliśmy na żywo wysłuchać muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wykonawcom dyrygował sam autor tych melodii.

Wystawę o nieco zapomnianym, ale bardzo ważnym polskim twórcy odsłonił Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W niedawno nabytych przez instytucję pomieszczeniach po sklepie odzieżowym przy ulicy Sienkiewicza można oglądać ekspozycję pod hasłem „Erwin Axer. 100-lecie urodzin 1917-2017”. W Kielcach prezentowana jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Koncepcja zbioru nowych znaków graficznych, którymi mogłaby się promować Polska, będzie tematem dyskusji z cyklu „To znaczy”. Spotkanie o symbolach narodowych w grafice użytkowej odbędzie się w Instytucie Dizajnu w tę niedzielę o godzinie 15. Wykład o projekcie Orli Dom opowie Andrzej Ludwik Wołoszczyński, który już ponad 10 lat temu zaproponował między innymi uproszczenie godła RP.

Około tysiąca młodych ludzi walczy w stolicy województwa świętokrzyskiego o awans do rozgrywek na szczeblu europejskim i światowym. W Kieleckim Teatrze Tańca trwają Krajowe Mistrzostwa w tańcu jazzowym, które jednocześnie stanowią eliminacje do kolejnych etapów konkursu Międzynarodowej Organizacji Tańca. Podczas zawodów prezentują się zarówno dzieci jak i dorośli z różnych stron Polski.

Złoto, srebro i brąz wywalczyli na Mistrzostwach Europy IDO w Tańcach Par we Francji członkowie Świętokrzyskiego Klubu Tańca Jump. Kielczanie reprezentowali Polskę z pokazami typu caribbean show, czyli widowiskowymi tańcami egzotycznymi z wykorzystaniem rekwizytów.

„Ferdydurke”, „Krzyżacy” czy „Ludzie bezdomni” to tytuły niektórych książek, które pojechały do Biblioteki Polskiej imienia Adama Mickiewicza w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii. Około 50 nowych wydań wartościowej literatury przekazała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. To kontynuacja akcji pod hasłem „Świętokrzyskie Polakom w Mołdawii”.

Podopieczni Szkoły Tańca Kieleckiego Teatru Tańca potrzebują wsparcia. Młodzi artyści pomyślnie przeszli krakowskie eliminacje w konkursie Dance World Cup, którego finał odbędzie się na przełomie czerwca i lipca Offenburgu w Niemczech. Tygodniowy wyjazd będzie kosztował około 1600 zł na osobę. Już trzech tancerzy zadeklarowało, że rezygnuje z udziału w ostatnim etapie konkursu, ponieważ rodzice nie będą w stanie ponieść takich kosztów. Zarówno Szkoła jak i jej uczniowie chętnie przyjmą wsparcie sponsora, dzięki któremu cały skład będzie mógł uczestniczyć w zawodach. W zamian tancerze oferują np. oprawę artystyczną firmowej imprezy.

Strona 4 z 42

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay