Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
online button

KULTURA KIELCE

Kielczanie jadą pokazać swój film głowie państwa. We wtorkowy wieczór w Warszawie odbędzie się specjalny pokaz filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego, w którym udział ma wziąć Prezydent PR Andrzej Duda, który objął ten tytuł honorowym patronatem. Na przedpremierowym pokazie prawdopodobnie pojawi się także wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.

W ostatni weekend przed Środą Popielcową wielu z nas zdecydowało się na zabawę w klubach czy na bardziej wystawnych balach. Odbyły się też skromniejsze spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Okazja wyjątkowa, bo to przecież pożegnanie karnawału i ostatnia okazja, by wyszaleć się przed Wielkim Postem. Ostatkowe imprezy nie są współczesnym wymysłem. Dawnej organizował je również prosty lud zamieszkujący wsie. Tyle, że przed dziesiątkami lat nasi przodkowie świętowali zupełnie inaczej.

Bal dobroczyńców

Kielce / 25 lutego 2017 /

Grono dobroczyńców ponownie spotkało się na ostatkowej zabawie, by zebrać pieniądze dla zdolnej młodzieży. W kieleckim Grand Hotelu odbył się kolejny IV Świętokrzyski Bal Filantropów. Goście tej wyjątkowej imprezy wzięli udział w licytacji. Pozyskane w ten sposób finanse zasilą fundusz stypendialny Grand.

Nagraj cover wybranej piosenki Andrzeja Zauchy – artyści wykorzystają go w swoim spektaklu. To konkursowa propozycja Teatru imienia Stefana Żeromskiego powiązana z nadchodzącą prapremierą kieleckiej sceny pod tytułem „Zaucha. Welcome to the PRL”. Spośród zgłoszeń jury złożone z twórców spektaklu wybierze najciekawsze aranżacje, które następnie ubarwią muzyczną stronę inscenizacji.

Codzienność emeryta nie zawsze musi ograniczać się jedynie do kapci, wnucząt i zestawu tabletek do połknięcia. Świętokrzyscy seniorzy wielokrotnie pokazują, że mimo wieku można pozostać aktywnym fizycznie i twórczo. Tym razem wykazali się talentem fotograficznym.

Rozmowa z Radosławem Nowakowskim, muzykiem grupy Osjan, grafikiem i tłumaczem.

Powstaną dzieła z używanych ubrań

Kielce/Świętokrzyskie / 22 lutego 2017 /

W sumie 1200 kilogramów kolorowych kawałków różnych tkanin trafiło do 30 szkół podstawowych i gimnazjów. Tak rozpoczął się konkurs ph „Recycling na miarę. 4 pory roku”, który organizuje Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Szermentowskiego w Kielcach i Fundacja VIVE Serce Dzieciom. Z pozornie niepotrzebnych rzeczy, które najpewniej trafiłyby na śmietnik, uczniowie z regionu wykonają prace plastyczne. Na początku czerwca poznamy autorów najlepszych interpretacji konkursowego hasła.

Złote lata swingu przypomną muzycy w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek w sali koncertowej instytucji usłyszymy przeboje największych amerykańskich artystów. Wykona je zespół wokalny, którego występy za każdym razem są widowiskiem łączącym starannie opracowane utwory z żartem i perfekcyjnymi głosami.

Prawie 80 tysięcy złotych dofinansowania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na organizację trzeciej edycji Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Letnią imprezę organizuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” i jest to jedyne tego typu wydarzenie kulturalne w regionie. Już od kilku miesięcy instytucja pracuje nad programem festiwalu. Wiadomo, że zobaczymy najciekawsze inscenizacje dla młodych widzów, a także filmy.

Ponad tydzień pozostał do kieleckiej premiery filmu pt. „Wyklęty” Konrada Łęckiego. Twórcy obrazu krótko podsumowali prace i podzielili się opowieściami o produkcji. Co obraz w reżyserii człowieka z naszej ziemi dał artystom?

Podczas jednego z ważniejszych wydarzeń teatralnych w kraju prezentowany będzie kielecki spektakl. „Harper” Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego zobaczy publiczność XXV Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Aktorzy ze stolicy województwa świętokrzyskiego pokażą się na warmińskiej scenie 23 marca.

„Nie wszyscy święci” – taki tytuł nosi najnowsza wystawa w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. Jej autorzy chcieli się zmierzyć ze współistnieniem dobra i zła, a także przyjrzeć współczesnym świętym i… nieświętym.

Film kieleckiego reżysera Konrada Łęckiego oficjalnie będą promowały aż dwa utwory muzyczne. Na początku lutego w sieci pojawił się klip do kawałka pod tytułem „Pytasz synku” w wykonaniu rapera Lukasyno, który nawiązuje do filmu pt. „Wyklęty”. Kolejny teledysk zaprezentowany zostanie w przyszłym tygodniu podczas konferencji prasowej na temat nadchodzącej premiery.

W jaki sposób graficy, projektanci nawiązują do polskich symboli narodowych? O tym będzie mowa podczas pierwszego spotkania z cyklu pod hasłem „To znaczy” w Instytucie Dizajnu. W nadchodzącą niedzielę o godzinie 12 szczegóły tej problematyki omówi kuratorka i kustoszka Muzeum Narodowego w Kielcach doktor Anna Myślińska.

Strona 4 z 39

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay