Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

KULTURA KIELCE

„Terminator”, „Obcy” czy „Lista Schindlera” to niewątpliwie ponadczasowe przeboje światowego kina. Kasowe tytuły zazwyczaj charakteryzuje dobra ścieżka dźwiękowa. Tematy muzyczne między innymi z tych wymienionych filmów usłyszymy w Filharmonii Świętokrzyskiej. 

KCK kusi propozycjami

Kielce / 24 stycznia 2017 /

Spotkania z muzyką i teatrem proponuje w tym tygodniu Kieleckie Centrum Kultury. W ten czwartek o godzinie 19 na małej scenie zaśpiewa Ilona Sojda, znana z występów w inscenizacjach Sceny Autorskiej Studio. Artystka zaprezentuje piosenki ze swojej nowej płyty pt. „Śnił mi się raj”. 

Kielczanie uczestniczyli w pięknym widowisku z przekazem. W Hali Legionów odbył się koncert pt. „Betlejem w Kielcach”. To część ogólnopolskiej trasy koncertowej, podczas której chór TGD, Marika, Kuba Badach, Natalia Niemen, MateO i Piotr Cugowski objeżdżają 12 największych polskich miast z kolędami i pastorałkami całego świata. 

Barwne i żartobliwe widowisko ale bez upraszczania wartościowego przekazu – tak Kielecki Teatr Tańca zapowiada swoją najnowszą produkcję. Spektakl powstał na podstawie klasycznej bajki pod tytułem „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla i wkrótce odbędzie się jego premiera. Twórcy tanecznej sztuki postanowili połączyć klimat książki ze współczesnymi środkami artystycznego wyrazu. 

Weekend w filharmonii

Kielce / 18 stycznia 2017 /

Na początek zimowego weekendu muzycy rozgrzeją serca południowymi brzmieniami. W ten piątek o godzinie 19 w Filharmonii Świętokrzyskiej usłyszymy koncert pod hasłem „W hiszpańskich rytmach”. Na scenie pojawią się fleciści Agata Kielar Długosz i Łukasz Długosz oraz tradycyjnie orkiestra symfoniczna. W programie znalazły się między innymi znane utwory z opery „Carmen”. 

Zrób selfie w muzeum

Kielce / 18 stycznia 2017 /

Przyjdź obejrzeć wystawę, zrób sobie zdjęcie i zdobądź nagrody. To apel Muzeum Narodowego w Kielcach na środę 18 stycznia. W tym dniu odbywa się międzynarodowa akcja #MuseumSelfieDay.

Zdali się na muzykę

Kielce / 18 stycznia 2017 /

Trudną do zdefiniowania, ale przyjemną w odbiorze sztukę wystawił Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W przypadku tego nietypowego tworu pt. „Kropka kreska, kropka kreska” w reżyserii Pawła Paczesnego ryzykowne może się okazać użycie określenia „spektakl”. Artyści bowiem posłużyli się formą koncertu połączonego z melorecytacjami, stand-upem i projekcją materiałów wideo. 

Akcja charytatywna artystów z Teatru im. Stefana Żeromskiego ph. „KarnawaLOWE dla Magdy” rozstrzygnięta. Zebrali kilkanaście tysięcy złotych na leczenie córki kieleckiego aktora Andrzeja Cempury. Wieczór uświetnił występ zespołu Tempero, który wykonuje klezmerską muzykę w spektaklu „Wszyscy chcą żyć”. 

Seria intrygujących dzieł malarskich wypełniła wnętrza Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”. Na nowej wystawie „Pokój z widokiem” zaprezentowane zostały prace krakowskiej artystki Barbary Skąpskiej, która należała do nieformalnej grupy „Wprost”.

Samorządowa instytucja podliczyła całkiem niezły rok. Muzeum Wsi Kieleckiej przyciąga coraz większe grono turystów, a także filmowców. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba odwiedzających Park Etnograficzny w Tokarni wzrosła o 7 tysięcy osób. W 2015 roku bramy skansenu przekroczyło 93 tysiące turystów, a w 2016 ponad 100 tysięcy. Rekordowa była także zeszłoroczna majówka, kiedy w Tokarni odbywał się Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych i Świętokrzyski Festiwal Smaków. Te imprezy przyciągnęły 11 tysięcy gości. 

W jakim kierunku idzie współczesna sztuka? Odpowiedzi możemy szukać na najnowszej ekspozycji Biura Wystaw Artystycznych „Kapitał Sztuki. Suplement 2016”, prezentującej prace twórców zrzeszonych w Polskim Związku Artystów Plastyków, Fotografików i Rzeźbiarzy oraz Stowarzyszeniu Edukacji Plastycznej.

Kolejne instytucje kultury ze wsparciem resortu

Świętokrzyskie / 15 stycznia 2017 /

Teatr Żeromskiego w Kielcach oraz niedawno powstały oddział Muzeum Narodowego w Wiślicy, to kolejne instytucje w województwie świętokrzyskim, które mogą liczyć na rządowe wsparcie. Inwestycje planowane przez placówki trafiły na listę projektów rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do kontraktu terytorialnego.

Instytut Dizajnu podliczył zeszłoroczną działalność. Instytucja zorganizowała 32 spotkania warsztatowe, w których wzięło udział prawie 3 tysiące osób w różnym wieku. Pracownicy IDK spędzili 220 godzin nad tym, aby je przygotować. Ponadto w przestrzeniach ekspozycyjnych pojawiło się 21 wystaw i odbyło się 25 innych wydarzeń kulturalnych. W sumie projektanci zagospodarowali 5800 godzin wolnego czasu kielczan. Wśród większych sukcesów instytucji można wymienić wystawę Fair Building oraz wprowadzenie do oferty warsztatów dla seniorów, które cieszą się sporą popularnością. 

Imprezy małe, duże i takie jakich jeszcze nie było zapowiada Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Jak co roku, w galerii przy ulicy Kapitulnej zobaczymy wystawy indywidualne czy prace konkursowe. Wiosna poświęcona zostanie sztuce inspirowanej ekologią i naturą. Odbędą się warsztaty, podczas których powstanie plenerowa instalacja z wikliny. Ponadto, artysta Mirosław Maszlanko stworzy dzieło z klejonych woskiem traw. 

Strona 4 z 35

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay