Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

KULTURA KIELCE

Chłód nie zniechęcił kielczan do odwiedzin przedświątecznego jarmarku przy dworku Laszczyków. Na dziedzińcu zabytkowej posiadłości pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej rozstawili drewniane budki, które tradycyjnymi produktami zapełnili świętokrzyscy wytwórcy żywności i ozdób świątecznych.

Przynajmniej cząstka Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie zagościła w Kielcach. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbył się retrospektywny przegląd produkcji, które gościły w programie wspominanego festiwalu. 

Symboliczny i wykorzystujący ciemne barwy, może trochę niepokojący – taki jest styl projektowania plakatów Marty i Michała Sicińskich. Z tą dwójką łodzian współtworzących studio Punk Widzenia będą mogli porozmawiać kielczanie. Spotkanie z projektantami odbędzie się jutro o godzinie 18 w czytelni Instytutu Dizajnu. 

Pastorałka świętokrzyskich stróżów prawa doczeka się wideoklipu z prawdziwego zdarzenia. W hali Bazy Zbożowej nakręcono zdjęcia do teledysku do „Kolędy od policjantów”. Na planie pojawiło się kilkunastu oficerów prasowych, filmowcy, a także gwiazdy polskiej muzyki.

Kielecka ,,fala” rocka

Kielce / 11 grudnia 2016 /

Koncert zespoły Wave odbył się 10 grudnia w Domu Środowisk Twórczych. Formacja muzyczna powstała w Kielcach w 2012 roku. Kwintet tworzy muzykę alternatywną w gatunku szeroko pojętego rocka progresywnego. W skład Wave wchodzą Grzesiek Opałko oraz Marcin Wrona, którzy śpiewają, piszą teksty oraz grają na gitarze. Pozostali instrumentaliści to Artur Ramiączek, perkusista oraz klawiszowiec Wojtek Lisowicz, a także Krzysiek Tomczyk, basista.

Ludzie wiersze piszą

Kielce / 12 grudnia 2016 /

Uroczysta gala wręczenia nagród w XVII edycji Konkursu Poetyckiego odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury. W tym roku w gronie laureatów znaleźli się Tadeusz Knyziak z Warszawy, Kacper Płusa z Łodzi, Jan Stanisław Kinczor z Warszawy, a także Magdalena Cybulska z Łodzi oraz Janusz Pyziński z Dębicy.

Do sklepów trafił nowy album Romualda Lipko, kompozytora największych polskich przebojów, lidera Budki Suflera, zatytułowany „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą” z udziałem gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, znanych m.in. ze współpracy z Lipko - Ireny Santor, Zdzisławy Sośnickiej oraz Izabeli Trojanowskiej i Felicjana Andrzejczaka, którzy byli związani z legendarną Budką Suflera. Na albumie towarzyszą im znani młodzi artyści: Paulla, Ewa Szlachcic, Grzegorz Wilk i Kovalczyk.

Szklane i bogato zdobione buciki, auta czy zegary – to ozdoby choinkowe, które jak co roku w okresie przedświątecznym można kupić w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. Bombki wykonane zostały w staszowskiej fabryce GMC według pomysłu Lucyny Gozdek, lokalnej artystki. - To dobry dobry wzór i coś co znamy od dziecka – ocenia Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA.

Na projekcje obrazów wyświetlanych i nagradzanych na VII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych zaprasza w czwartek Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

O przebiegu stanu wojennego w regionie świętokrzyskim opowie nowa wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury. Dziś (12 grudnia) o godzinie 17 działacze „Solidarności” wraz z partnerami odsłonią kolekcję historycznych materiałów na temat wydarzeń z lat 80. ubiegłego wieku.

Postaci świętego Mikołaja i tancerza z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Pomiędzy nimi punkty styczne postał się znaleźć Świętokrzyski Klub Tańca Jump. Dlatego jedni z lepszych pedagogów w regionie ponownie zorganizowali przedświąteczny konkurs. 

W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu odsłonięta została wystawa „Fair Building”, która reprezentowała Polskę podczas niedawno zakończonego międzynarodowego biennale architektury w Wenecji. Projektanci na co dzień pracujący na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach podjęli się próby przeanalizowania problemów robotników budowlanych. Podkreślili nadużycia, do których dochodzi na placach budów. 

- Cały dziedziniec będzie pachniał tradycyjnymi daniami i rozbrzmiewał kolędami – mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej. To oczywiście zapowiedź jarmarku świątecznego, który jak co roku zostanie zorganizowany przy Dworku Laszczyków. Na dziedzińcu zabytkowej posiadłości pojawią się lokalni producenci żywności a nawet ozdób choinkowych.

Wielkie nowojorskie widowisko będziemy mogli zobaczyć w Kielcach. W ramach współpracy z The Metropolitan Opera Filharmonia Świętokrzyska przeprowadzi transmisję muzycznego spektaklu pod tytułem „Miłowanie z daleka” w reżyserii Roberta Lepage. Twórca posługuje się trójwymiarowymi wizualizacjami i wstęgami świateł. Prócz tego wykorzystuje również śpiewaków. Bas-baryton Eric Owens wcieli się w postać rycerza poszukującego miłości, a sopranistka Susanna Phillips w jego ukochaną, znajdująca się po drugiej stronie morza. Autorką tej opery jest Kajia Saariaho.

Strona 4 z 32

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay