online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

W Kieleckim Centrum Kultury zaprezentowane zostało widowisko pt. „Wódz” w reżyserii Leszka Kumańskiego. Muzyczny spektakl powstał z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Artyści przypomnieli najważniejsze chwile w życiu tytułowego wodza i w dziejach odradzającej się Polski.

Chorym nieuleczalnie dzieciom pomoże uzdolniona artystycznie młodzież. Uczniowie oraz wychowawcy z kieleckiej szkoły plastycznej i muzycznej w najbliższą sobotę 9 grudnia w galerii Echo organizują weekendową akcję charytatywną pod hasłem „Spełniamy Świąteczne Marzenia”.

Wystawę malarstwa realistycznego otworzy Muzeum Narodowe w Kielcach. Kolekcje dzieł XIX-wiecznych artystów zobaczymy na ekspozycji pod hasłem „Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”. Przypomnijmy, że Szermentowski i Kostrzewski byli związani z regionem świętokrzyskim. Malarze przebywali w Kielcach na zaproszenie Tomasza Zielińskiego, kolekcjonera i mecenasa młodych artystów. Przedstawiali wsie i miasta Kielecczyzny.

Teatr „Kubuś” wystawą fotografii artystycznej podsumuje kolejną edycję projektu „Teatr, Mama, Tata i Ja”. Przypomnijmy, że działania artystów w ramach tej akcji kierowane są do osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym i ich rodzin.

Z okazji urodzin

Kielce / 04 grudnia 2017 /

We wtorek 5 grudnia o godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury zobaczymy spektakl historyczny pt. „Wódz” w reżyserii Leszka Kumańskiego. Widowisko z udziałem kieleckich aktorów przypomni najważniejsze chwile w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego i w dziejach odradzającej się Polski.

Malarstwo w MNKi

Kielce / 04 grudnia 2017 /

Muzeum Narodowe w Kielcach w czwartek 7 grudnia o godzinie 18 otworzy wystawę pt. „Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”. Ekspozycja przybliży twórczość dwóch przedstawicieli polskiego realizmu II połowy XIX wieku.

Członkowie Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci zaprezentowali w Wojewódzkim Domu Kultury fabularyzowany film dokumentalny pt. „Tarzan. Ułan z Zawichostu” w reż. Sławomira Mazura. Produkcja opowiada historię Tomasza Wójcika, zapomnianego żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej działającego w regionie świętokrzyskim. Dokument przybliża fakty historyczne i ciekawostki dotyczące tej bohaterskiej ale i nieco tajemniczej postaci. Uroczystą premierę uświetnił koncert zespołu Forteca, który wykonuje utwory inspirowane historią polski i bohaterami walk o niepodległość.

Ciepłe, romantyczne i poetyckie obrazy zagościły w Galerii Wieża Sztuki. Przez kolejny miesiąc w tym miejscu będziemy mogli oglądać wystawę malarstwa Czesława Gałużnego pt. „Obrazy Podręczne”. - Umówiliśmy się z artystą, że w naszej kameralnej galerii pokażemy takie obrazy, które można wziąć pod pachę i wyjść – wyjaśniał w kontekście tytułu ekspozycji Arkadiusz Latos, szef Wieży Sztuki.

Instytut Dizajnu w Kielcach otworzył zbiór prac cenionego na świecie twórcy Oskara Zięty. Na ekspozycji zobaczymy obiekty wykonane w innowacyjnej technologii FiDU. Z jej pomocą wykonuje się na przykład metalowe meble czy nietypowe lustra.

W Kieleckim Centrum Kultury rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Życie jest piękne”. Poznaliśmy 12 zwycięskich zdjęć, które trafią do kalendarza na 2018 rok oraz autorów tych prac. Tradycyjnie, nagrodzone dzieła przez kolejne miesiące będą zdobiły fronton siedziby KCK. Oprócz równorzędnych nagród komisja konkursowa przyznała także 12 wyróżnień.

Ponad 1000 osób zobaczyło propozycje w ramach zamkniętego niedawno Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, który zorganizował Teatr imienia Stefana Żeromskiego. W programie wydarzenia znalazły się cztery gościnne spektakle. Pokazom tych wyjątkowych sztuk towarzyszył powiązany z ideą festiwalu „Kieł” w reżyserii Bartosza Żurowskiego. Przypomnijmy, że ta inscenizacja powstała na kieleckiej scenie dramatycznej.

Umiejętności inżyniera i wyczucie smaku artysty – tak w skrócie możemy scharakteryzować nową wystawę w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Na ekspozycji zobaczymy prace Oskara Zięty wykonane w innowacyjnej technologii FiDU. Z jej pomocą wykonuje się na przykład metalowe meble, przypominające wyglądem nadmuchiwane zabawki. To jakie wrażenie sprawiają tego typu obiekty przekonamy się podczas wernisażu wystawy, który odbędzie się w ten piątek 1 grudnia o godzinie 18.

3. Kielecki Dzień Cudzoziemca odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury. Podczas imprezy zobaczymy występy studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, którzy pochodzą z Ukrainy, Mołdawii czy Chin. Grono zagranicznych żaków uzupełni młodzież uczestnicząca w Kielcach w wolontariacie europejskim z programu Erasmus+. Obecnie Regionalne Centrum Wolontariatu gości osoby z Armenii, Włoch czy Gruzji.

Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc zaprezentował nową książkę poświęconą dziejom miasta pod tytułem „Kielce, których nie ma”. Na kartach albumu znajdziemy około 130 starych fotografii 110 obiektów, które zniknęły z tkanki miejskiej lub bardzo zmieniły się na przestrzeni dziesięcioleci.

Strona 4 z 66

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna