online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Albańscy muzycy w Kielcach

Kielce / 05 października 2017 /

Muzycy z Albanii będą gośćmi Filharmonii Świętokrzyskiej. W ten piątek wieczorem wraz z naszą orkiestrą symfoniczną wystąpi klarnecista Sokol Toto i dyrygent Oleg Arapi – oboje związani z Narodową Orkiestrą Albańskiego Radia i Telewizji oraz z tamtejszym środowiskiem akademickim. Artyści zaproponują nam klasykę i nie tylko.

Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny to nowa propozycja Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Niewielki przegląd odbędzie się w listopadzie a w jego ramach zobaczymy cztery gościnne sztuki. Instytucja otrzymała na organizację tej imprezy dotację ministra kultury i dziedzictwa narodowego w wysokości 50 tysięcy złotych. Środki pozwoliły na przygotowanie skromniejszego wydarzenia, niż by chciał kielecki teatr.

Maskotki wytwarzane kilka dekad temu według projektów artystki związanej z Kielcami Anny Narzymskiej-Prauss pokaże Muzeum Zabawek i Zabawy. Na wystawie pod tytułem „Filc i spółka” zobaczymy zbiór lalek w standardowych rozmiarach oraz miniaturowe maskotki charakterystyczne dla tej projektantki. Szmaciane zabawki powstawały już od pierwszych powojennych lat w oparciu o wzory czerpane ze sztuki ludowej.

W Chmielniku odbędą się 6. Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei. Seria wydarzeń kulturalnych kierowana jest głównie do młodzieży i odbędzie się w dniach 8-11 października. W programie imprezy znalazły się seanse kinowe i spotkania z twórcami filmowymi.

Filharmonia Świętokrzyska ma już orkiestrę a niedługo wzbogaci się także o chór. 17 października w instytucji kultury rozpocznie się trzydniowy casting do reaktywowanego zespołu wokalnego. Chór poprowadzi profesor Janusz Król, wykładowca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Poszukiwanych jest ponad 40 utalentowanych osób w wieku od 18 do 35 lat.

„Uratowani” zadebiutowali w Daleszycach

Daleszyce / 02 października 2017 /

Muzyka chrześcijańska opanowała w sobotę daleszycki rynek miejski. W ramach XI Jarmarku Daleszyckiego na Św. Michała przed publicznością pierwszy raz zaprezentował się z ponad godzinnym programem zespół Uratowani.

Pożegnaliśmy 16. edycję festiwalu Memorial to Miles. Podczas ostatniego wieczoru w Kieleckim Centrum Kultury wystąpili zagraniczni artyści. Najpierw publiczność rozgrzewało trio Ulfa Wakeniusa, szwedzkiego wirtuoza gitary. Na koniec wystąpiła amerykańska wokalistka jazzowa China Moses z zespołem. Ten koncert z pewnością na długo zapadnie w pamięć osób, które zdecydowały się uczestniczyć w imprezie.

Trwa kieleckie święto jazzu. W sobotni wieczór na dużej scenie KCK wystąpiły kolejne dwa zespoły. Najpierw wysłuchaliśmy koncertu pt. „Tribute to Andrzej Przybielski”. To projekt muzyczny Macieja Fortuny dedykowany zmarłemu w 2011 roku Andrzejowi Przybielskiemu. Dla zgromadzonych na widowni Kieleckiego Centrum Kultury zagrało sześciu trębaczy wraz z sekcją rytmiczną.

Klasyka polskiej literatury znów zagości na scenie w mieście. W Kieleckim Centrum Kultury wkrótce zobaczymy spektakl na podstawie powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Tekst zaadaptował Radosław Paczocha a widowisko wyreżyserował Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Spektakl wyprodukowany został w Teatrze imienia Wiliama Horzycy w Toruniu a do Kielc ściągnięty zostanie na początku października.

Regionalne miody, wystawę etnograficzną i rękodzieło artystyczne znajdziemy podczas 5. Pikniku Pszczelarskiego w Parku Etnograficznym w Tokarni. Impreza odbędzie się w tę niedzielę 1 października o godzinie 11. Podczas Pszczelego Jarmarku producenci z regionu świętokrzyskiego zaoferują wyroby z wosku pszczelego i inne produkty na bazie miodu.

Święto jazzu trwa

Kielce / 29 września 2017 /

Dwa tria dały wyśmienite koncerty na rozpoczęcie 16. festiwalu jazzowego Memorial to Miles. Wieczór poświęcony był młodym artystom o świeżym, nietuzinkowym podejściu do muzyki. Na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury wysłuchaliśmy popisów grupy Rafcox Trio oraz nieco łagodniejszych utworów Dima Gorelik 3°.

Zagrobelny symfonicznie

Kielce / 29 września 2017 /

- Ubolewam nad tym, że gram stosunkowo niewiele koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Bardzo cieszę się, że udało się taki występ zorganizować w Kielcach. Móc zagrać swoje utwory w takiej odsłonie muzycznej to dla artysty niebywałe przeżycie - powiedział Łukasz Zagrobelny w rozmowie z Radiem eM Kielce w dniu jego koncertu w Filharmonii Świętokrzyskiej.

mutex/ocfipreoqyfb/mutex

Halo tu ziemia!

Kielce / 29 września 2017 /

- Wydaje mi się, że płyta jest dość spójna, chociaż piosenka "Kobieta", czyli pierwszy singiel ją promujący jest jednym z bardziej wyrazistych i odważnych brzmieniowo utworów. Ma też w sobie dużo energii koncertowej. Właśnie to tę płytę wyróżnia. Bardzo zależało mi, by nie była ona produkcyjnie zagłaskana. Cechuje ją więc pewna doza chropowatości i naturalności - powiedziała Natalia Kukulska w rozmowie z Radiem eM w dniu premiery swojego 9. studyjnego albumu Halo tu ziemia!.

mutex/ocfipreoqyfb/mutex

mutex/ocfipreoqyfb/mutex

Wybrali dyrektora muzeum

Kielce / 29 września 2017 /

Mariusz Masny pokieruje Muzeum Wsi Kieleckiej przez kolejne pięć lat. Na stanowisko dyrektora zarekomendowała go komisja składająca się z pracowników MWK, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W konkursie na szefa instytucji Masny był jedynym kandydatem.

Strona 4 z 61

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna