Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Robert Majchrzyk, Marcin Fugiel
online button
online button

KULTURA KIELCE

Świętokrzyskie miasteczka i wsie, w których historia wije się przez wieki powoli i niepostrzeżenie. Miejsca, których już nie ma. Świat przełomu XIX i XX wieku pokazany na niemal trzystu unikatowych fotografiach. Na skwerze przed Muzeum Narodowym w Kielcach można podziwiać wystawę „Świętokrzyskie widoki".

Ręcznie wykonane i zdobione talerze czy kubki zobaczymy na nowej wystawie Instytutu Dizajnu w Kielcach. Jednak te przedmioty to tylko niewielka część prezentacji pod hasłem „Akord. Praca, precyzja, produkt”. Zwiedzając ekspozycję dowiemy się, jak od początku do końca wygląda proces wytwarzania ceramicznego przedmiotu, który będzie jednocześnie nowoczesny, dobry jakościowo i estetyczny. Ta opowieść powstała przy współpracy Instytutu Dizajnu z Manufakturą w Bolesławcu produkująca wyjątkowe przedmioty codziennego użytku. Kuratorki wystawy, Marta Dachowska i Magdalena Gazur chcą by każdy kto zobaczy wystawę spojrzał na swoją zastawę stołową nieco inaczej. Przekonują, że te tradycyjne przedmioty z ceramiki przeszły długą drogę zanim trafiły na nasze stoły.

Urodziny Fenomenu

Kielce / 10 marca 2017 /

Kino działające w Wojewódzkim Domu Kultury świętuje urodziny. Mija 80 lat od kiedy w murach tej instytucji pierwszy raz zorganizowano pokaz filmowy. Z okazji okrągłego jubileuszu kino Fenomen wyświetli produkcję, której premiera nie obyła się bez skandalu. To polski film z 1919 roku pod tytułem „Ludzie bez jutra”. To jedna z najwcześniejszych rodzimych produkcji niemych w pełnym metrażu.

Gdy mówimy o wystawie w galerii sztuki pierwsze na myśl mogą przyjść obrazy, fotografie czy kamienne rzeźby. Jednak w przestrzeniach wystawienniczych w murach Kieleckiego Centrum Kultury zobaczymy coś nietypowego. W Galerii Kostiumeria zagościły wyjątkowe lampy naftowe, zaś w Windzie za chwilę będziemy mogli zobaczyć rzeźby z papieru.

To miał być ukłon w stronę osób starszych z pasją, a wyszło dość niezręcznie. Nie tak dawno informowaliśmy o rozstrzygnięciu konkursu „Świętokrzyskie w obiektywie aparatu fotograficznego” kierowanego do amatorów fotografików po sześćdziesiątce, który organizował Urząd Marszałkowski. W jednej z kategorii laureatem pierwszego miejsca został Mieczysław Wroński, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ta sama osoba stanęła na podium w drugiej kategorii. Inny uczestnik konkursu uznał, że do takiego rozwiązania konkursu nie powinno dojść.

Córka sławnego pisarza, ale przede wszystkim zdolna malarka, czyli Monika Żeromska. O niej opowiada nowa wystawa w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na ekspozycji zobaczymy obrazy, zdjęcia, korespondencję i inne pamiątki.

Co roku 6 marca przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, mający na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. Z tej okazji Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” zaprosił uczniów do dawnej synagogi w Chmielniku na krótką prelekcję oraz projekcję filmu „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica, osadzonego w realiach Kielecczyzny. Spotkanie odbyło się w dawnej sali rabina noszącej obecnie imię Leopolda Kozłowskiego, wybitego pianisty i kompozytora zwanego „ostatnim klezmerem Galicji”.

Znaki, litery, symbole. Przestrzeń wypełniona emocjami, rozedrgana i wielowymiarowa – tak można najprościej opisać grafikę Magdaleny Uchman, której prace od piątku wystawione są w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. To autorska wystawa laureatki LITHO Kielce 2015.

Owacjami na stojąco nagrodzony został film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. W kinie Moskwa odbył się zamknięty przedpremierowy pokaz tytułu dla zaproszonych gości – w większości ekipy zaangażowanej w produkcję. Publiczność doceniła przede wszystkim zdjęcia Karola Łakomca, które zarejestrowane zostały na świętokrzyskiej ziemi.

Reżyser z Kielc Konrad Łęcki pokazał już swój debiutancki pełnometrażowy film najważniejszym osobom w Polsce. Niezależna produkcja pt. „Wyklęty” po pierwszych przedpremierowych pokazach zebrała niezłe opinie. Teraz czekamy na piątek 10 marca, kiedy film o dramacie niezłomnych wejdzie na ekrany kin w całym kraju.

Wielkie zainteresowanie opracowaniem koncepcji przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. O dopuszczenie do konkursu poprosiło ponad 40 firm.

Muzycy wystąpili w Kieleckim Centrum Kultury z patriotycznym repertuarem. W koncercie pt. „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci” zaśpiewali młodzi wokaliści i chóry akademickie z Krakowa. Była to kulturalna propozycja z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Historycy przybliżają postać jednego z popularniejszych Żołnierzy Wyklętych. Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” prezentuje nową wystawę pod tytułem „Oddziały Łupaszki”. Na 22 planszach zobaczymy szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetkę Zygmunta Szendzielarza i jego podkomendnych. 

Propozycja dla żaków lubiących uczestniczyć w życiu kulturalnym. W piątek 10 marca o godzinie 19 Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza brać akademicką na studencką premierę widowiska „Kropka kreska, kropka kreska” w reżyserii Pawła Paczesnego. Tradycyjnie po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu. Dodatkowo artyści rozdadzą zaproszenia na kolejne inscenizacje.

Strona 3 z 39

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay