online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Czas świąt przepełniony jest ważną symboliką i czynnościami, które należy wykonać. Nie inaczej było dawniej na wsiach wśród prostego ludu. Z tym, że zwyczaje sprzed dziesięcioleci związane z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą odchodzą w zapomnienie. Dziś niewielu o nich wie. Jak mówi etnograf Leszek Gawlik, tych dawnych wierzeń „jest cała masa”.

Dyrektor WDK powołany

Kielce / 28 marca 2018 /

Decyzją zarządu województwa świętokrzyskiego Jarosław Machnicki został oficjalnie powołany na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach. To efekt konkursu na stanowisko szefa instytucji, który został rozstrzygnięty 20 marca. Kontrakt z nowym dyrektorem zostanie podpisany na okres 3 lat.

Czterometrowa drewniana rzeźba „Kobietom z pól” profesora Stanisława Kulona stanęła we foyer Kieleckiego Centrum Kultury. Została ona przeniesiona ze skweru na osiedlu KSM, gdzie wystawiona na działanie różnych warunków atmosferycznych tylko niszczała. Rzeźba została odrestaurowana w Bazie Zbożowej.

Ponad 8 tysięcy złotych zebrali aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego podczas koncertu charytatywnego „Stars 4 Pani Miecia show” połączonego z licytacją. Podczas imprezy kieleccy artyści wykonali piosenki takich gwiazd jak Edyta Górniak, Czesław Niemen czy Vanessa Paradis. W przerwach pomiędzy znanymi utworami widzowie mogli zdobyć filiżanki z ćmielowskiej porcelany, koszulkę z podpisami zawodniczek Korony Handball czy vouchery na przeróżne usługi.

Podróż w czasie zafundował swoim widzom Teatr imienia Stefana Żeromskiego. Środkiem lokomocji stała się wystawa pod tytułem „Od Balladyny po Ciemności. 20 plakatów na 20 lat województwa”. Zobaczymy na niej afisze spektakli kieleckiej sceny dramatycznej, które w ostatnich dwóch dekadach odniosły sukces i stały się ważnymi inscenizacjami.

Bogatą wystawę o dawnych zwyczajach związanych z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą otworzyło Muzeum Wsi Kieleckiej. Odwiedzając Dworek Laszczyków obejrzymy kolekcję współczesnej sztuki ludowej odwołującej się do tematyki pasyjnej, zbiór kołatek, kraszanki i nie tylko. Świetnym streszczeniem ekspozycji jest jej tytuł: „A ty Jezus Nazarański! Przezegnaj nas krzyzem pańskim. Wielkanoc w zwyczajach i sztuce ludowej”.

Kilkadziesiąt plakatów filmowych możemy zobaczyć na nowej wystawie, którą otworzyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Na ekspozycji pod hasłem „Literatura w filmie” znalazły się oryginalne afisze do takich klasyków kina, jak „Sanatorium pod klepsydrą”, „Ziemia obiecana” czy „Lalka”. Prezentowane plakaty pochodzą z prywatnej kolekcji Janusza Detki, profesora z Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

We wtorek 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w Teatrze im. Stefana Żeromskiego odbędzie się koncert charytatywny pt. „Stars for Pani Miecia show”. Jego najważniejszą częścią będzie licytacja fantów, voucherów czy rękodzieła. Zysk zostanie przekazany na rzecz zmagającej się z rakiem pani Mieczysławy Moćko, która od 20 lat dba o porządek kieleckiej sceny i zaplecza teatralnego. Ale to nie wszystko.

Gwiazda polskiego filmu i teatru była gościem kieleckiego Plastyka. Anna Seniuk spotkała się z tutejszą młodzieżą podczas konkursu „Wybitni twórcy polskiej sceny filmowej i teatralnej”. Weszła w skład jurorów jako honorowy członek.

W poetycki świat ponownie zabierze nas Scena Autorska Studio Marka Tercza. W sobotę 24 marca o godzinie 18 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury zobaczymy misterium wielkopostne „Maria Skalista”.

Do obejrzenia w BWA

Kielce / 23 marca 2018 /

W weekend warto wybrać się do Biura Wystaw Artystycznych, ponieważ galeria prezentuje trzy nowe wystawy. W galerii górnej obejrzymy malarstwo Antoniego Starowiejskiego ph. „Anty-portret”, które charakteryzuje nietypowe ujęcie przestrzeni. Natomiast w galerii dolnej znajduje się wystawa grafik, rzeźb i szkiców z lat 60. i 70. ub. wieku autorstwa Stefana Krygiera. Co więcej?

„Zła się nie ulęknę” to tytuł wystawy o Polakach pomagających Żydom na Kielecczyźnie podczas II wojny światowej. Ekspozycja przygotowana przez Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest prezentowana w Przystanku Historia IPN.

Jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Meksyku poprowadzi piątkowy muzyczny wieczór w Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas koncertu „Barwy romantyzmu” za batutę chwyci Juan Carlos Lomonaco. - To doświadczony dyrygent. Współpracował z wieloma orkiestrami na całym świecie – mówi dyrektor FŚ Jacek Rogala.

Niezwykły spektakl lalkowy zainauguruje tegoroczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi. W piątek 23 marca o godzinie 19 w kościele św. Wojciecha obejrzymy spektakl pod tytułem „Pasja, misterium męki naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Widowisko wykonają artyści Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Wstęp wolny.

Strona 3 z 74

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna