Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

„Kubuś” w rozjazdach. Prawie jak kilka dekad temu

Kielce/woj. świętokrzyskie / 27 października 2017 /

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” powraca do korzeni i jeździ ze spektaklem po regionie. Podobnie jak kilka dekad temu. Artyści przygotowali spektakl pt. „Sztuka latania”, który przez najbliższe tygodnie będzie grany tylko w szkołach.

„Zabić, zrujnować, zniszczyć” - to kolejna wystawa Muzeum Wsi Kieleckiej, która bez ogródek omawia niemiecki terror w regionie w czasach drugiej wojny światowej. Ekspozycja podaje liczbę i nazwiska ofiar hitlerowców, skalę zniszczeń materialnych oraz politykę wyniszczania społeczeństwa polskiego. Oprócz fotografii i list z personaliami pomordowanych na wystawie zobaczymy także autentyczne przedmioty wykorzystywane w więzieniu kieleckim przy ulicy Zamkowej.

„Pokój lalki” - to hasło kolejnej wystawy, która towarzyszy trwającej Akademii OFF FASHION. Jej otwarcie odbędzie się dziś (wtorek 24 października) o godzinie 19 w galerii Kostiumeria znajdującej się w murach Kieleckiego Centrum Kultury. Ekspozycja przeniesie nas do świata marzeń za sprawą bajkowych postaci, które zobaczymy w gablotach.

W czwartek 26 października 2017 r. w dawnej synagodze w Chmielniku odbędzie się koncert połączonych chórów. Muzycy przyjadą do Chmielnika z Jędrzejowa i z Francji i wykonają utwory z różnych stron świat – w tym z kręgu kultury żydowskiej. Początek koncertu o godzinie 16.00. Wstęp bezpłatny.

Znajomością literatury będziemy mogli się wykazać podczas kolejnego wieczoru Akademii OFF FASHION. Dziś o godzinie 19 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury rozpocznie się zabawa łącząca promocję czytelnictwa z modą i konkursem. W ramach spotkania zaproszeni goście odczytają nawiązujące do ubioru fragmenty książek, zaś zadaniem publiczności będzie odgadnięcie z jakiego tytułu pochodzi przytaczany tekst.

Lalki produkowane od drugiej połowy XIX wieku do czasów współczesnych prezentuje Galeria Winda w Kieleckim Centrum Kultury. „Lalka w Belle Epoque”, bo taki tytuł nosi ekspozycja, analizuje przemiany zabawek na przestrzeni 150 lat. Oglądając wystawę dowiemy się co nieco o rodzajach lalek oraz o ich historii w kontekście trendów w modzie i przemian kulturowych oraz społecznych.

Moda na czytanie, czyli kolejna odsłona Akademii OFF FASHION. Seria imprez kulturalnych łącząca najnowsze trendy w ubiorze z promocją czytelnictwa rozpocznie się w ten piątek 20 października i potrwa tydzień. W ramach kilkudniowej imprezy odbędą się wernisaże wystaw, głośne czytanie literatury czy warsztaty. Program każdego z wieczorów powstał w oparciu o powieść pod tytułem „Lalka” Bolesława Prusa.

Opowieść o bohaterstwie z okresu okupacji hitlerowskiej zekranizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”. Światło dzienne ujrzała fabularna produkcja filmowa o poczynaniach Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”, który 1944 roku dowodził oddziałem Armii Krajowej w okolicach Kielc. Pełnometrażowy film pt. „Wilk” za darmo obejrzymy w serwisie YouTube. W rolach partyzantów wystąpili członkowie grup rekonstrukcyjnych. W produkcji zobaczymy także kieleckiego aktora.

Opowieści o refleksyjnej podróży i kulisach powstawania książki pt. „Camino znaczy droga” wysłuchali kielczanie podczas spotkania autorskiego z Bohdanem Gumowskim. Impreza z udziałem podróżnika i radiowca promująca wydawnictwo odbyła się w Pałacyku Zielińskiego. Goście mogli porozmawiać z autorem o pielgrzymce do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

41 filmów zobaczymy podczas 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury. Przegląd rozpocznie się 21 listopada i potrwa 4 dni. Konkursowa część imprezy została podzielona na 9 pokazów. Każdy z nich będzie dotyczył określonej tematyki, takiej jak historia, problemy współczesności czy niepełnosprawność.

320 fotografików stara się o nagrodę w ramach konkursu „Życie jest piękne”, który organizuje Kieleckie Centrum Kultury. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Przypomnę, że zadaniem uczestników konkursu było nadesłanie zdjęć przedstawiających piękno naszej codzienności, niepowtarzalne sytuacje czy wyjątkowych ludzi. Ważne, by fotografie tematycznie dotyczyły miasta, natury, mody lub kulinariów.

Miłośnicy filmu w 34 krajach na Starym Kontynencie uczczą Europejski Dzień Kina Artystycznego. Przypada on na niedzielę 15 października. Do świętowania przyłączą się także kina w Kielcach. Proponują one specjalne seanse wartościowych tytułów produkcji polskiej i zagranicznej.

Książka pełna przemyśleń

Kielce / 13 października 2017 /

Camino de Santiago, czyli Droga świętego Jakuba to dla chrześcijan jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych. Od setek lat wierni pokonują ją, by pomodlić się w katedrze w mieście Santiago de Compostela w północno-zachodniej części Hiszpanii. Taka wyprawa może być ogromnym przeżyciem duchowym. Swoje przemyślenia związane z wędrówką do galicyjskiej świątyni spisał kielecki dziennikarz Bohdan Gumowski. Trafiły one do książki pod tytułem „Camino znaczy droga”, którą wydało wydawnictwo „Jedność”.

Świętokrzyskimi Nagrodami Kultury uhonorowani zostali artyści z regionu, którzy swoją pracą artystyczną dobrze świadczą o naszym województwie w kraju i za granicą. Nagrody I stopnia przyznawane są za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej. Natomiast nagrody II stopnia trafiają to tych, którzy w znacznym stopniu rozwijają życie kulturalne regionu.

Strona 3 z 62

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna