Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Rozpoczyna się 17. Festiwal Tańca. Organizator, czyli Kielecki Teatr Tańca otworzy imprezę w piątek 7 kwietnia spektaklem pt. „Pasja” z choreografią Elżbiety i Grzegorza Pańtaków. Widowisko ukazuje mękę Chrystusa przez pryzmat Marii Magdaleny oraz Judasza. Artyści zwracają uwagę na cierpienie po popełnieniu grzechu i siłę miłości powodującej duchową metamorfozę.

Teatr Lalki i Aktora Kubuś zaprezentuje nową sztukę. W tę niedzielę o godzinie 17 odbędzie się premiera spektaklu dla widza dziecięcego pt „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa”. Artyści zwrócą uwagę na potrzebę działania, budowania więzi czy odkrywania samego siebie.

Poezja zabrzmi w KCKu

Kielce / 07 kwietnia 2017 /

Znakomity wykonawca poezji śpiewanej Grzegorz Turnau wystąpi przed kielecką publicznością. Przypomni nam takie utwory jak „Cichosza”, „Bracka” czy „Znów wędrujemy”. Sentymentalna podróż po dobrze znanych brzmieniach doprowadzi do piosenek krakowskiego artysty z jego najnowszej płyty.

Muzeum Dialogu Kultur działające w strukturach kieleckiego Muzeum Narodowego odsłoniło wystawę zdjęć przedstawiających dawne synagogi i domy modlitw. Autorem fotografii, które pokazane zostały pod hasłem „Niewinne oko nie istnieje” jest Wojciech Wilczyk. Fotoreporter prezentuje zarówno zrujnowane budynki dawnych świątyń, jak i te zaadaptowane do potrzeb działalności kulturalnej, usługowej czy handlowej.

Zbiór malarstwa i sztuki elektronicznej pt. „Altamira” Joanny Krzysztoń oraz Grzegorza Rogali odsłonięte zostaną w Galerii Dolnej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Prace odwołują się do znanej jaskini Altamira w północnej części Hiszpanii, której ściany przez tysiące lat pokrywali rysunkami przodkowie współczesnych Europejczyków.

Brutalny? Groteskowy? Godny zainteresowania? Jaki jest świat telewizyjnych gwiazd i show-biznesu? Te mechanizmy chcą obnażyć artyści z Teatru imienia Stefana Żeromskiego w swojej najnowszej sztuce. Spektakl pt. „Zabić celebrytę” wejdzie do repertuaru już w ten weekend. Produkcję na podstawie tekstu Radosława Paczochy reżyseruje Gabriel Gietzky.

Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach terenowych, które odbywać się będą w najważniejszych obiektach geologicznych Kielc: Wietrzni, Kadzielni i Ślichowicach. Każde zajęcia to bezpośredni kontakt z przyrodą nieożywioną oraz możliwość zaobserwowania charakterystycznych dla tych miejsc osobliwości geologicznych: skał, minerałów, skamieniałości czy zjawisk geologicznych.

Znanym motywem muzycznym i światową premierą rozpocznie się ostatni tydzień 25 Świętokrzyskich Dni Muzyki. We wtorek 4 kwietnia o godzinie 18.30 Filharmonia Świętokrzyska proponuje kameralny koncert pod hasłem „Żywioły”. Tego wieczoru wystąpi Krakowski Kwintet Dęty i pianistka Beata Bilińska.

Uśmiercą celebrytę

Kielce / 03 kwietnia 2017 /

Tajemnice funkcjonowania świata gwiazd postara się odsłonić Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w swojej nowej inscenizacji pt. „Zabić celebrytę”. Premiera przedstawienia według tekstu Radosława Paczochy i w reż. Gabriela Gietzky’ego odbędzie się w sobotę 8 kwietnia.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach odsłoniło nową wystawę pt. „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”. W salach instytucji przy placu Wolności można zobaczyć setki zabawek, które są pomniejszonymi replikami dawnego wyposażenia polskiego mieszkania. Tytuł ekspozycji „Meble kombinowane...” nawiązuje do modnych kilka dekad temu meblościanek, których ustawienie można było konfigurować.

Muzeum Dialogu Kultur odsłoni wystawę zdjęć przedstawiających synagogi i domy modlitw. Autorem fotografii, które w Kielcach pokazane zostaną pod hasłem „Niewinne oko nie istnieje” jest Wojciech Wilczyk. Artysta zaprezentuje zarówno zrujnowane budynki dawnych świątyń, jak i te zaadaptowane do potrzeb działalności kulturalnej, usługowej czy handlowej.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w niedzielę 9 kwietnia wystawi nową sztukę pt. „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” wg tekstu Maliny Prześlugi i w reż. Agaty Kucińskiej. Artyści w humorystyczny sposób opowiedzą najmłodszym widzom o sprawach ważnych w życiu człowieka, takich jak potrzeba działania, budowanie wzajemnych więzi czy odkrywanie samego siebie.

Światłocienie

Kielce / 31 marca 2017 /

Zaułki starego Lublina, fragmenty uliczek Kazimierza, Nałęczowa, Cieszyna, a na okrasę pejzaże z Izraela – malarstwo Leszka W. Niewiadomskiego to jak wędrowanie w letni, ciepły dzień. Powietrze aż drży od gorąca. Jego obrazy przywodzą na myśl płótna Paula Cezanne’a, pewnie dlatego, że to doskonałe malarstwo w stylu dawnych mistrzów.

Starsi na chwilę powrócą do lat dzieciństwa, a młodsi przekonają się, jak wyglądały zabawki ich rodziców lub nawet dziadków. Taką podróż w czasie proponuje Muzeum Zabawek i Zabawy. Za wehikuł czasu posłuży nowa wystawa pod tytułem „Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u”. Na ekspozycji zobaczymy zbiór przedmiotów dla dzieci, które w powiększonych wersjach stanowiły standardowe wyposażenie polskich mieszkań. Wernisaż odbędzie się w piątek 31 marca o godzinie 17.

Strona 3 z 42

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay